Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. března 2023 Dita

Na Sicílii okolo největší sopky Evropy

  8:16
Sicílie láká hlavně svou rozmanitostí. Největší ostrov Středomoří a zároveň největší a nejjižnější region Itálie skrývá nejen vyhlášené pláže, ale i krásnou přírodu a památky. Zveme vás na Etnu, královnu evropských sopek, do nejexkluzivnějšího sicilského letoviska Taormina i antického města Syrakusy.
Itálie, Sicílie. Řecké divadlo Taormina

Itálie, Sicílie. Řecké divadlo Taormina | foto: Jan HocekiDNES.cz

Krásná a luxusní Taormina

Většina návštěvníků Sicílie přilétá do města Katánie, po Palermu druhého největšího města ostrova a hlavního města provincie Catania. Toto starobylé město leží na úpatí sopky Etny a jejími výbuchy bylo ve své historii několikrát poničeno.

K největší katastrofě došlo během mohutného zemětřesení v roce 1693 a po následné přestavbě tu vznikly nejkrásnější barokní památky z lávového kamene na Sicílii. Přesto většina návštěvníků pokračuje přímo z letiště podél pobřeží na sever ke městu Taormina.

Díky své nádherné poloze a úchvatným výhledům na Etnu se Taormina řadí mezi nejkrásnější, ale také nejdražší města celé Itálie. Staré město se rozkládá na vysokém útesu nad Jónským mořem a jeho nejvýznamnější památkou je určitě slavné řecko-římské divadlo.

I po staletích je amfiteátr dobře zachovalý a právě z jeho horních řad a ochozů můžete obdivovat ty nejromantičtější pohledy na dominantu Sicílie, sopku Etnu. Divadlo ale není mrtvou památkou - každým rokem v červnu hostí Taormina filmový festival Davida di Donatello a na scéně divadla tak vystupují mezinárodní hvězdy slavných jmen.

Pokud vás odradí město plné turistů, vraťte se do Taorminy večer - Corsko Umberto bude sice stále ještě živou tepající třídou města, okolní úzké uličky Vás ale zlákají k poklidné procházce a posezení u lahve dobrého sicilského vína.

Itálie, Sicílie. Večerní Taormina

Královna evropských sopek

Itálie, Sicílie. Pohled na město TaorminaNa dohled z Taorminy se zvedá rozsáhlý kužel nejvyššího evropského vulkánu, sopka Etna. Hora se bezesporu může pyšnit přívlastkem "královna mezi evropskými sopkami" - je totiž nejen nejvyšší na celém kontinentě (přibližně 3 350 m v závislosti na její aktivitě), ale je i zdaleka nejaktivnější. Měřit se s ní v tomto směru může snad jen blízká sousedka Stromboli, jejíž aktivita je prakticky nepřetržitá, ale Etna jednoznačně vítězí intenzitou svých erupcí neboli množstvím vyvržené a vylité lávy.

Sicilští obyvatelé častěji než Etna nazývají horu Mongibello. V tomto pleonastickém jménu se zrcadlí sicilské dějiny, je totiž složeno z latinského výrazu Mons (hora) a arabského Djebel (Hora hor).

Koho lákají hory a příroda a v parném létě se chce osvěžit chladným horským vzduchem - pro toho je návštěva Etny téměř povinnou zastávkou na Sicílii. Autem vyjedete poměrně vysoko, zhruba do 1 800 metrů, výše budete muset pěšky, lanovkou nebo speciálními terénními autobusy. Na parkoviště v oblasti Piano Provenzana na severovýchodních svazích hory vás dovede kvalitní asfaltová silnice a během necelé půlhodiny se tak přenesete do světa úplně odlišného od rušného pobřeží.

Komu se nechce podniknout výjezd terénním busem k vrcholu sopky, může podniknout nenáročnou túru po úbočí hory směrem k sopouchu Mti Sartorio, na který můžete vystoupat. Asi vás překvapí nádherný borovicový les, keře vonících jalovců zasypávané neustálým přídělem sopečného popela nebo zajímavě pokroucené větve bříz. Etna má prostě tisíce tváří.

Itálie, Sicílie. Etnu můžete prozkoumat i v džípech

Etnu můžete prozkoumat i v džípech.

Sopečná vína a havajský kaňon

Úbočí Etny je jednou z nejúrodnějších půd v Itálii, právě odtud pochází přibližně 90 % produkce citrusových plodů celého ostrova. Až do nadmořské výšky 500 metrů najdete plantáže pomerančů a citronů, nad nimi se pěstují odolnější olivy, fíky, jedlé kaštany nebo vinná réva.

Itálie, Sicílie. Kvalitní sicilské víno zakoupíte přímo na vinohradechPrávě víno patří k typickým sicilským produktům a návštěva místního vinařství může být zajímavým zážitkem i pro vinařské "amatéry". Můžete například zastavit v rodinném podniku "Cantine Patria", ležícím na severních svazích Etny, na cestě ze sopky do Taorminy. Krátká degustace místních vín a ochlazení ve sklepě plném dubových sudů jistě přijde vhod.

Pokud hledáte ještě další možnost ochlazení, rozhodně zastavte ve městečku Castiglione di Sicilia. Zde, na severním úbočí Etny vytvořila řeka Alcantara v čedičové hornině kaňon hluboký 20 m. Mezi skalními stěnami se proplétá řeka, jejíž teplota nepřesahuje ani v létě 12 stupňů. Kaskády, mísy, vodopády - to vše lze spatřit v tomto kaňonu. Kaňon Gole Alcantara je svým způsobem unikátní přírodní útvar, jemu podobný najdete už jenom na Havajských ostrovech…

Itálie, Sicílie. Kaňon řeky Alcantara

V rodném městě Archimeda

Syrakusy jsou uměleckou a kulturní pokladnicí Sicílie. Založili je Řekové z Korintu v roce 733 př. n. l. a během následujícího století se město stalo jedním z nejmocnějším v celém Středomoří, žilo v něm údajně až půl milionu lidí.

Nakonec ani genialita a technické umění nejslavnějšího rodáka Archimeda, díku němuž za druhé punské války římská vojska nedokázala po dlouhé dva roky Syrakusy dobýt, nezachránila Syrakusy před porobením Římany. Traduje se, že byl právě zabrán do nějakých geometrických konstrukcí, které rýsoval do písku, když k němu pronikl římský voják. "Nedotýkej se mých kruhů," zvolal Archimedes, než ho voják proklál mečem. Na rozdíl od říše římské Archimedovy kruhy přetrvaly věčnost…

Dnešní návštěvníci si mohou prohlédnout dvě části města - tzv. "Nové město" s vykopávkami antického města, římským amfiteátrem, antickým divadlem a acheologickým parkem a "Starou čtvrť" ležící na ostrově Ortigia s barokními památkami, kostely a paláci.

Krása starého města se skrývá v úžasné stylové jednotě a také ve faktu, že město leží na ostrově, tudíž obklopené mořem a navíc pevnými zdmi hradeb, po kterých se můžete dokonce procházet a nasávat krásnou místní atmosféru.

Itálie, Sicílie. Ruiny římského amfiteátru v Syrakusách

Může se hodit

Doprava:
letecky z Prahy do Catanie s přestupem v Bruselu (Brussels Airlines). Např. nízkonákladová společnost SkyEurope provozuje v letní sezoně přímé lety.

Ubytování:
pestrá nabídka hotelů podél celého pobřeží mezi Katánií a Taorminou. Ceny jsou výrazně rozdílné, jednoznačně nejdražší je Taormina. V letní sezoně bývají hotely plné a vyplatí se rezervace dlouho dopředu.

Kdy jet:
výhodné je cestovat brzy na jaře nebo na podzim – teploty nejsou tak vysoké, ceny o něco nižší a turistů je také méně.


Zdroj: Mapy © PLANstudio

Autoři:

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Stačí zapnout Tinder a o dívky nemáte nouzi. Ani v arabském světě, říká cestovatel

Premium V Africe ho předloni několikrát zatkli, opakovaně po něm stříleli, v Súdánu zažil převrat, ale teď se tam vrací....

KVÍZ: Poznáte slavné hrady v Česku jen podle jejich siluet?

Patří k nejoblíbenějším turistickým cílům České republiky a jejich jména a historii zná téměř každý. Poznáte ovšem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde je hranice mezi Evropou a Asií? Stovka důvodů, proč to nikdy nezjistíte

Z hlediska zeměpisu je to zajímavá otázka. Kde se vlastně nachází hranice mezi Evropou a Asií? A co vlastně ve...

VIDEO: Hlavně buďte v klidu. Jak přežít masáž krajtami na Filipínách

Na Filipínách si můžete vyzkoušet opravdu netradiční zážitek. K hluboké relaxaci a masáži svalů začali v jedné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na co zírá mašinfíra: Kredencem z Brna do Oslavan. Sem se jezdí málokdy

Seriál Dnešní Mašinfíra se vydá na cestu po jižní Moravě. Motorovým vozem M262.1002 zvaným Kredenc, který patří Klubu přátel...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Bali zakáže turistům motorky, kvůli chování chce víza pro Rusy a Ukrajince

Indonéské letovisko Bali plánuje zakázat turistům pronajímaní motorek, a to kvůli opakovanému nedodržování předpisů....

Malebné italské údolí vám poodhalí těžký osud německé menšiny

Člověk nemusí jezdit až na druhý konec světa, aby poznal zajímavá etnika. Jedno z nich žije v severoitalské provincii...

Nejšťastnější zemí je Finsko, nejsmutnější Afghánistán. Jak si vede Česko?

Severské země v čele s Finskem znovu obsadily první příčky světového žebříčku štěstí. Finsko získalo 7,8 bodu z deseti,...

Bizarní turistika. Proč se lidé vydávají do míst katastrof i s temnou minulostí

Premium Proč se vydáváme do světa? Co nás vede k válečné turistice, nebo k cestování do míst kde se stala nějaká katastrofa?...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...