Muráňská planina úmyslně skrývá své krásy

  15:04
Muráňská planina v Banskobystrickém kraji je už pět let národním parkem. Lidé si původně od této změny hodně slibovali, realita však přinesla rozčarování. Místní lesní závod dál nerušeně pokračuje v těžbě stromů a správa parku se zase snaží atraktivní místa před veřejností raději skrýt. Turistické služby tu prakticky nefungují.

Asi hlavním problémem je, že skutečným majitelem a hospodářem na planině zůstal místní lesní závod - komerční podnik s dlouholetým těžebním plánem. A jak známo, ekonomika si s ochranou přírody nikde na světě moc nerozumí.

Zvláště ne v regionu, který trpí více jak 20% nezaměstnaností, kde zkrachovala většina průmyslových závodů a kde lesní závod zůstává jedním z posledních významných zaměstnavatelů.

Správa NP je bezmocná
Správa národního parku, která by měla park odborně a metodicky řídit, je pánem pouze na papíře. Měla by rozhodovat o těžbě dřeva či odstřelech zvěře a o dalších záležitostech ochrany přírody. Ve skutečnosti však na planině není žádným šéfem, dokonce ani rovnocenným partnerem, ale pouhým trpěným příživníkem bez skutečné moci cokoliv zásadního reálně ovlivňovat.

Proto není žádnou výjimkou, když při procházkách planinou narazíte na bezútěšná místa, která připomínají skládku odpadků. Lesní závod pokračuje v kácení stromů, těžká mechanizace tu má zelenou, lesnické maringotky pomalu zamořují okolí odpadky a v dolinách se hromadí traktorové pneumatiky…

Správa NP se čas od času snaží vyvolat nějaké správní řízení, zpravidla však marně, protože, jak jim příslušné úřady říkají, nemohou připravit lidi o práci. Správa ví, že je bezmocná, a proto se strážci střetům s lesním závodem raději vyhýbají. Snadnější  je zaměřit se na neukázněné turisty. Věc jistě chvályhodná, zde však nekoncepční a nic neřešící. Skuteční škůdci jsou totiž jinde.

Krásy raději utajit
Správa Národního parku se pohybuje mezi dvěma krajními názory. Někteří strážci si myslí, že nejlepší by bylo "planinu obehnat plotem a nikoho sem nepouštět", jiní se zase přiklánějí ke značné benevolenci.

Bohužel převažuje názor, že výjimečně krásná místa by se měla by před lidmi utajit. Takže běžný turista se k opravdu atraktivním a jedinečným záležitostem dostane jen čirou náhodou.

Utajovací hysterie jde dokonce tak daleko, že jednotliví strážci mají tajemství i mezi sebou navzájem. Na druhou stranu však všechny spojuje láska k Muráňské planině. Bez ní by tu práci dělat nemohli. Do služeb totiž chodí ve svém volném čase a bez nároku na odměnu. Placeným profesionálem je z nich jen jeden jediný…

Začarovaný kruh Muráňské planiny
Planina zoufale trpí nedostatkem placených kvalifikovaných pracovníků. Pokud by správa uznala, že turisté do národního parku patří, neboť jsou zdrojem peněz, park by zcela jistě uživil desítky zaměstnanců – strážců, průvodců, ochranářů, chatařů, dopravců, poskytovatelů nejrůznějších služeb, a ano, i těch dřevorubců.

Jenomže to nejde a všechno se dělá tak jaksi polovičatě, a to ještě jen díky výraznému přispění dobrovolníků a nadšenců. Těžko říci proč. Chybí legislativní zázemí? Koncepce? Peníze? Odvaha? Touha po změnách? Asi od každého trošku.

Výsledkem je, že v národním parku hospodaří téměř bez kontroly dřevorubci, správa národního parku bezmocně skřípe zuby, rozhašteření strážci mají svá tajemství a turisté ze Slovenska i ze zahraničí objevují Muráňskou planinu tak jaksi mimochodem.  A navíc tu pro ně nejsou téměř žádné služby.

Chat a srubů je v místě spousta, míst k ubytování málo
Největším problémem, s nimž se návštěvník potká, je ubytování. Ti náročnější a pohodlnější mají prakticky jedinou možnost. Zkontaktovat pana Berecze z Revúce, majitele turistické chaty pod muráňským hradem, a sjednat si nocleh tam. 

V každé turistické části chaty je pokoj se čtyřmi lůžky a čtyřmi rozkládacími křesly a plně vybavená kuchyň. Topí se  v kachlových kamnech dřevem, vaří se na ohni nebo na plynovém vařiči, svítí se plynovými lampami. (Pronájem jedné části chaty pro čtyři osoby přijde na 500 SK).

Každý, kdo někdy na Muráňské planině byl, si přitom všiml poměrně velkého množství srubů a chat. Ubytování tu sice za určitých podmínek seženete, ale je to velmi složité. Všechny tyto stavby patří lesům a záleží hlavně na osobních kontaktech.

Tři noci na planině - a dost!
Oficiální návštěvní řád NP se s přespáváním turistů vypořádává jednoduše. Jednu noc lze tábořit na vyhrazeném místě na Velké louce (půl hodiny k vodě) a dvě noci je možno strávit v dřevěné noclehárně na Nižné Kľakové (dvacet minut k vodě). To je vše.

Víc jak tři noci turista na planině strávit nesmí. Přestože příhodných lokalit s pitnou vodou v dosahu je pro vybudování tábořišť a turistických chat poměrně dost. O turisty tu však jde až v poslední řadě.

O dalších službách se už vůbec nedá hovořit.  Vědomí, že turistický ruch je zřejmě to jediné, z čeho může těžce zkoušený region významně profitovat, sem ještě neproniklo.

PŘÍRODA V MURÁŇSKÉ PLANINĚ

20 318 hektarů rozlehlá náhorní planina, s nadmořskou výškou od 400 m (údolí Muránky) do 1439 m (Fabova hoľa), s hlubokými úzkými dolinami po obvodu a hustými starými lesy uprostřed, se stovkami jeskyní, propastí, ponorů a velkým množstvím nejrůznějších povrchových krasových útvarů – to vše stojí za vidění, poznání a prozkoumání. Rozhodně si na své přijdou botanikové, neboť zde roste řada rostlinných endemitů, subendemitů (mimo jiné 3 západokarpatské paleoendemity) a několik reliktů.
FLÓRA:
Vidět kvést se tak zde dá např. koniklec slovenský (Pulsatilla slavica), prvosenka aurikule (Primula auricula), střevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus), hořcokvět Clusiův (Ciminalis clusii), hořec jarní (Gentiana verna), zvonek karpatský (Campanula carpatica), soldanelka karpatská (Soldanella carpatica), stračka tatranská (Delphinium oxysepalum), dryádka osmiplátečná (Dryas octopetala) a mnohé další. A mezi nimi samozřejmě perla největší, mimořádně vzácný a stále poněkud záhadný paleoendemit, lýkovec muráňský (Daphne arbuscula).
FAUNA: 
Žijí tu všechny velké evropské šelmy (medvědi, vlci, lišky, divoké kočky, rysové, vysoká zvěř, vzácní draví ptáci, netopýři a nespočet dalších běžných i méně běžných živočichů.

Koniklec slovenský

Koně na velké louce

Kovboj na louce

Muráňský hrad

Zmije obecná

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  4.5 11:52

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Cestování učí člověka milovat život, říká Tereza Ramba

6. května 2024

Je herečkou, podnikatelkou a mámou dvou malých dětí. Ne všichni o ní však vědí, že procestovala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Už toho máme dost! Jak se populární destinace perou s přemírou turistů

1. května 2024

Velké pokuty za prkotiny, deklasování turistů na chodící peněženky, vytváření organizovaného...

Rekordní jeskyně světa. V unikátním žebříčku je zastoupené i Česko

2. května 2024

Po celém světě bychom napočítali více než 1 200 veřejnosti přístupných jeskyní, které ročně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

7. května 2024

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

7. května 2024

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai...

Cestování učí člověka milovat život, říká Tereza Ramba

6. května 2024

Je herečkou, podnikatelkou a mámou dvou malých dětí. Ne všichni o ní však vědí, že procestovala...

ZANIKLÉ TRATĚ: Vlečku do Terezína stavěli vězni ghetta, vozila je na smrt

5. května 2024

Seriál Devětasedmdesátý díl zaniklých tratí se bude věnovat snad jediné dráze u nás, která neměla nikdy...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  4.5 11:52

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...