Moře i nejkrásnější jezero Evropy. Kde hledat skvělé destinace na podzim

  • 19
S koncem letních prázdnin se pomalu vylidňují pláže i horská střediska a nastává ideální čas pro kratší dovolenou bez největších davů. Přinášíme pět prověřených tipů, kam se vydat na podzimní výlet. Spektrum obsáhne břehy jižní Evropy i západní Asie stejně jako nedaleké Alpy.

Pláž Pearl Beach v Eilatu

1. Akabský záliv

Nevelký, ale strategicky významný záliv Rudého moře omývá břehy hned čtyř zemí: Egypta, Izraele, Jordánska a Saúdské Arábie. První tři státy můžete při troše plánování zkombinovat do jednoho výletu.

Nejlogičtější je začít v izraelském Eilatu, kam (na nově zprovozněné letiště Eilat Ramon) míří řada linek nízkonákladových společností z Evropy. Eilat samotný má přijatelné pláže, ale leckoho můžou odradit ceny – Izrael patří mezi nejdražší země světa a poměr kvality a ceny nebývá právě ideální. Alternativou je popojet přes hranici do egyptské Taby a pobyt zahájit v některém z velkých hotelů hned za „čárou“, v takovém případě totiž nebudete muset platit poplatek za překročení hranice. V moři tu najdete menší korálové útesy.

Z Taby pak snadno přejedete zpět přes Eilat do Jordánska. Turistická zóna u přístavu Akaba se nachází jižně od města a táhne se až k saúdskoarabské hranici. Nevšední výlet můžete zakončit ve slavných skalních labyrintech v Petře a do Česka se dopravit přímým leteckým spojem z metropole Ammánu.

Pro vstup do Jordánska je potřeba vízum, které dostanete za poplatek i na hranici. Alternativou je pořídit si předem tzv. Jordan Pass (www.jordanpass.jo), který zahrnuje také vstupy do hlavních atrakcí v zemi.

Cestu doporučujeme podniknout až v pozdější fázi podzimu – jednak kvůli teplotám, které bývají v září ještě velmi vysoké, a také se se zimním letovým řádem podstatně zvyšuje frekvence letů do Eilatu.
Poloha: jihozápadní Asie u Rudého moře kolem 29. rovnoběžky
Doprava do destinace: Do Eilatu létají přímé spoje Ryanairu z Prahy, Bratislavy či Krakova, linky jsou však v provozu až od konce října. Do té doby musíte vzít zavděk spojením do Tel Avivu (přímo Smart Wings či El Al či zvolit spojení s přestupem) a k Rudému moři se dopravit autobusem.
Doprava na místě: V Eilatu dobře funguje městská doprava, která jezdí až na egyptskou hranici a do blízkosti přechodu do Jordánska. Samotnou hranici ale musíte přejít pěšky a na druhé straně pak využít taxi.
Průměrná teplota vzduchu v září/říjnu (Eilat): 31 / 27 °C
Průměrné srážky v září/říjnu (Eilat): 0 / 4 mm

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Členité pobřeží jižně od Antalye u majáku Gelidonya

2. Turecká riviéra

Pobřeží jižního Turecka, tzv. turecká riviéra, je podzimní sázka na jistotu, moře i vzduch tu zůstávají vyhřáté až do listopadu. Bonusem je letos více než jindy i příjemná láce, slabý kurz turecké liry zařadil zemi mezi nejlevnější běžně navštěvované destinace.

Východištěm a hlavním dopravním uzlem oblasti je milionová Antalya, hlavní pás turistických letovisek se táhne na východ od města. K těm pěknějším patří třeba Alanya s hezky vykrojeným zálivem korunovaným zříceninou hradu.

Pokud byste se z Antalye vydali naopak k jihu, tak za městem Kemer narazíte na členité pobřeží, podle něhož nevede žádná silnice, zato tu skrze řídké lesy nad mořem šplhá dálková turistická stezka zvaná Lykijská. Pokud se po ní kus vydáte, zažijete trochu jiné Turecko, než byste možná čekali.

Samotná Antalya stojí alespoň za půldenní výlet, starý přístav je malebně stulený pod strmými svahy a z římského období se tu zachovala grandiózní Hadriánova brána. Na místních bazarech také nakoupíte lépe než v turistických letoviscích.

Poloha: jih Turecka, východní Středomoří kolem 37. rovnoběžky
Doprava do destinace: Do Antalye míří z Prahy především charterové lety, dále pak řada linek z německých letišť (Berlín, Mnichov a další). Finančně výhodnou alternativou může být zakoupení zájezdu (balíček doprava – transfer – ubytování – strava) a resort pak využít jako základnu k výletům do okolí.
Doprava na místě: Autobusy a mikrobusy, tzv. dolmuse.
Průměrná teplota vzduchu v září/říjnu (Antalya): 25 / 20 °C
Průměrné srážky v září/říjnu (Antalya): 14 / 72 mm

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Výhled z belvederu Balcón de Europa v letovisku Nerja na Costa del Sol

3. Costa del Sol

Slunečné pobřeží, Costa del Sol, představuje „tutovku“ na samém jihu Španělska. Tak velkou, že desetitisíce Evropanů z chladnějších částí kontinentu si tu pořídily druhý domicil a tráví tam velkou část roku.

Nebudete ale litovat ani pokud se tu zastavíte jen na pár dnů či na týden. Východištěm vám bude Málaga, pěkné a autenticky španělské město. Věnujte mu alespoň půl dne času, s návštěvou dvou pevností (Alcazaba a Gibralfaro), labyrintu uliček starého města i nově revitalizované nábřežní zóny. Fandy umění zaujme Picassovo muzeum.

Klidnější pobyt u moře nabídne některé z menších středisek východně od Málagy, třeba Nerja je krásná.

Naopak směrem na západ se táhnou téměř nekonečné „panelákové“ resorty jako Torremolinos či Fuengirola, zase tu ale najdete dlouhatánské písečné pláže a nepřeberné možnosti zábavy.

Když si půjčíte auto, můžete si celkem snadno zajet do hor. Jižní svahy Sierry Nevady, nejvyššího pohoří Pyrenejského poloostrova, jsou z Málagy vzdálené jen dvě hodiny jízdy. A v rámci jednodenního výpadu od pobřeží se dá snadno navštívit i Granada se skvělými památkami arabskými (Alhambra) i křesťanskými.

Poloha: Španělsko, západní Středomoří kolem 36. rovnoběžky
Doprava do destinace: Do Málagy létají z Prahy přímé spoje Ryanairu a Smart Wings a díky konkurenci jsou nyní ceny o mnoho nižší, než tomu bývalo dříve. Alternativou jsou letecké spoje z okolních letišť (Berlín, Bratislava, Vídeň, Vratislav a další).
Doprava na místě: Půjčte si rovnou na letišti auto, rezervaci proveďte nejlépe předem po internetu pomocí některého z prověřených brokerů (HolidayAutos, AutoEurope a další).
Průměrná teplota vzduchu v září/říjnu (Málaga): 24 / 20 °C
Průměrné srážky v září/říjnu (Málaga): 20 / 57 mm

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Vrchol Grosse Grostenberg (1 724 m) v Národním parku Kalkalpen

4. Národní park Kalkalpen

Nachází se jen pár desítek kilometrů za českými hranicemi, přesto to pro leckoho může být dosud neobjevený cíl. Rakouský Národní park Kalkalpen (Vápencové Alpy) chrání téměř nedotčenou horskou krajinu jižně od Linze v nadmořských výškách do 2 000 metrů. Park má dobrou síť turistických tras, ale jen minimum možností ubytování pod střechou. A žádné lanovky, což dohromady znamená nízkou návštěvnost, tedy stále vzácnější komoditu.

Za podloží slouží – podle názvu – vápencové horniny, zejména výše položené části mají tedy nouzi o vodu, s čímž je třeba při plánování počítat. V parku není neobvyklé narazit na divoká zvířata, žijí tu například rysi či medvědi.

Park je skoro celý zalesněný a zejména hluboká potoční údolí směřující k severu jsou řádně odlehlá. Dobrým východištěm pro prozkoumávání Kalkalpen je městečko Windischgarsten nedaleko Pyhrnské dálnice, do hor se dá jít i od infocentra v Mollnu. Pokud budete mít ambici „dobýt“ nejvyšší vrch národního parku, Hoher Nock (1 963 m), budete muset přenocovat na chatě Feichtauhütte.

Poloha: sever Rakouska, spolková země Horní Rakousko
Doprava do destinace: železniční trať Linz–Selzthal stejně jako dálnice Pyhrnautobahn se dotýkají západního okraje národního parku. Veřejná doprava se hodí, pokud si naplánujete přechod celého masivu. Na okrajích horského masivu leží několik „výletních parkovišť (Wanderparkplatz) dostupných jen autem, např. jižně od Mollnu či Reichramingu. Dobrým východištěm je také Windischgasten (z Prahy 340 km).
Průměrná teplota vzduchu v září/říjnu (Steyr): 14 / 9 °C
Průměrné srážky v září/říjnu (Steyr): 95 / 76 mm

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Pohled na Varennu z lodi

5. Jezero Como

Pro mnohé platí za nejkrásnější jezero Evropy: severoitalské Como uchvacuje nádhernými scenériemi vysokých hor vyrůstajících přímo z vodní hladiny i krásnými městečky a honosnými vilami na březích. Alpské vrcholy, které v bezprostředním okolí přesahují 2 500 metrů, mohou být již na podzim poprášené sněhem, zatímco dole ještě panuje letní pohoda.

Možností je mnoho, naším prvním tipem je Varenna na východním břehu Coma. Mimořádně malebné městečko s domy natřenými pastelovými barvami se tulí pod strmým svahem korunovaným zříceninou hradu, Varenna je navíc dobře dostupná lodí i železnicí. Kdo hledá stopy luxusu, ten nezaváhá v milionářském Bellagiu položeném na poloostrově v prostoru, kde se jezero dělí na dvě velká ramena. A pokud by šlo o pláž, tak je nejlépe zvolit některé ze severněji ležících městeček, třeba okolí Colica či Gravedonu.

Většina vrcholů v okolí jezera Como je dostupná po turistických stezkách, vylézt se dá třeba na travnaté Monte di Tremezzo (1 699 m) i nejvyšší Monte Legnone (2 609 m). U posledně jmenované hory ale počítejte s náročným výletem, od nejvyššího parkoviště až na vrchol je to přes tisíc metrů převýšení.

Poloha: Severní Itálie kolem 46. rovnoběžky
Doprava do destinace: Přímé letecké spoje z Prahy míří jak do Bergama, tak na letiště Malpensa (oboje asi 50 km od Milána). Bergamo má letecké spojení i s Brnem. Lepší pro návaznou dopravu je Bergamo, odkud jede k jezeru přímo vlak. Z Malpensy musíte složitěji přestupovat.
Doprava na místě: Auto nebudete potřebovat, východní břeh Coma lemuje železnice a všechna další místa u jezera spojuje síť autobusových linek. Dobře k využití jsou i trajekty po celém jezeře, ty mezi Varennou, Menaggiem a Bellagiem jezdí velmi často.
Průměrná teplota vzduchu v září/říjnu (Como): 17 / 12 °C
Průměrné srážky v září/říjnu (Como): 105 / 121 mm

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

, pro iDNES.cz