Diskuze

Mongolsko má velký problém. Nedotčenou krajinu začínají pohlcovat plasty

Mongolská step je zanesena plasty. To proto, že odpady, které se samovolně nerozkládají, jsou tu relativní novinkou a venkovské oblasti ještě nemají odpadové hospodářství. Snížit míru znečištění se tu nově pokouší projekt EcoSoum, který chce přispět k recyklaci odpadů na Changajských pláních.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
DR

D69a36v74i71d 58R64a41u35c29h

15. 12. 2023 9:42

Přátele, v Mongolsku, této přenádherné zemi, jsem byl dvakrát, naposledy letos a chci rict, ze nadpis článku “začínají pohlcovat plasty” je tak neskutečně vzdálen realitě, ze tomu ani nemohu uvěřit. Samozřejmě, ze tam, kde žijí lidé, je co zlepšovat a nepochybuji, ze si toho Mongolové jsou vědomi, ale jinak je země, která stále oplývá nedotčenou přírodou. Podle článku to vypadá, ze Mongolsko je jedno velké smetiště a tak tomu rozhodne není. Nechápu, kde k tomu autor přišel a zda tam vůbec byl. Samozřejmě, ze jedním z faktorů je, ze země je to obrovská a lidi v ni málo.

0 0
možnosti
LK

Řečí plno, ale to hlavní chybí. Jsou to prostě čuňata, ty hromady plastů se tam neobjevily nějakým zázrakem z roku na rok, ty musely narůstat postupně roky a roky. A sorry jako, ale když jeden rok vyhodím 10kg plastů někde za chatrč a za rok, dva, tři tam stále je, i dítěti by došlo, že je něco špatně, že by je asi nemělo jen tak odhazovat, protože nemizí, tak jak ostatní odpad.

Takhle to "nemizení" odpadků viděl každý jeden vesničan u své chatrče (jurty). Domluvit se pak a vykopat někde na okraji vesnice, aby se ten odpad nepovaloval všude možně, mohli i bez znalosti nakládání s plastovými odpady a jejich recyklace.

3 0
možnosti
KL

Nejdůležitější je ale používat plastová brčka a neodnimatelné uzávěry plastových lahví! Green Deal forever

1 0
možnosti
MP

Původnímu způsobu nakládání s odpady se nebylo u Mongolů co divit. Používali přírodní materiály, které se v přírodě samy rozložily. Tudíž neměli důvod je třídit a někam vozit. Protože by to akorát zvyšovalo zátěž jejich komunit rozesetých na velikém území a v podstatě by to nemělo význam.

Jelikož byli na svůj doposud perfektně fungující "systém nakládání s odpady" zvyklí a fungoval jim je nenapadlo že to jinde může být jinak. Tudíž když k nim byly dovezeny plasty se k nim zachovali "postaru". A že je něco jinak zjistili až když se jim plasty začaly hromadit v přírodě s následkem zamoření životního prostředí a úhynu divokých i domácích zvířat.

Celé je to do značné míry vína firem které k nim plasty navezly bez upozornění na specifika nakládání s nimi a bez vytvoření patřičného odpadového hospodářství a to, že se to řeší je jeden z mála případů prospěšného jednání ochránců přírody.

1 0
možnosti
FO

Jak navezli?

To jsou jejich plasty. I oni je dokáží vyrábět. Není to nic složitého.

1 1
možnosti
PR

Stejne jako v indii, indonesii a mnoha dalsich statech... mistni nemaji navyk jakkoli s odpadem nakladat... tisice let meli vse prirodni, takze to jen hodili vedle domu a ono se to rozlozilo, pripadne to jeste dravci zkonzumovali... jenze s pet lahvi a dalsima vecma se holt musi nakladat jinak, jenze na to oni neslysi...

1 0
možnosti
JK

Tak co, Poslední generace? Tak co, Gréto? Už máte nakoupený letenky do Ulánbátáru, připravený rukavice a sbalený velký pytle?

10 0
možnosti
ZD

Letadlo ❓

No fuj.

Greta by měla nastartovat osla. 😀

1 0
možnosti
TT

O rozšíření plastů v potravinářství se zasloužili v prvé řadě výrobci "limonád" (rozuměj: vod s cukrem a dalšími chemikáliemi) v čele s Coca-Cola Company. A lidi jsou reklamě poslušnější než všem bohům dohromady.

0 1
možnosti
PR

Co to ma spolecneho s tim, ze obyvatele techto oblasti nakladaji s “modernim” odpadem stejne jak jsou svykli po staleti = hodim za dum, priroda si ti vezme...

0 1
možnosti
JK

J57i47ř81í 10K38n43e94j36f21l

11. 12. 2023 10:28

Doufám, že jim taky nařídí papírová brčka, aby se to celé vyřešilo 🤦♂

5 0
možnosti

Lidé by si především měli uvědomit, že běžné plasty jsou sice špatné, ale papír není také žádná výhra. Plast má nevýhody na výstupu, odpad se nerozkládá a tak se musí likvidovat optimálně jinak (recyklací, správným spalováním). Ale papír má zase nevýhody na vstupu. Je energeticky náročný, a má obrovskou spotřebu vody. A tyhle rozdíly jsou v řádu násobků oproti plastu.

Jenže současná ekologie je jen taková ideologie, která 100x ukáže papírový kelímek a brčko, než aby hledala řešení spojující oboje. Paradoxně právě výrobci plastu jsou ti, co dělají pro ekologii nejvíce. Ale svět vidí jen skrze papírové brýle.

2 1
možnosti
TT

Jasně, výrobci plastu dělají pro ekologii nejvíce - nejdřív zaneřádí planetu svejma petkama a pak velkoryse podporují (marné) projekty na nápravu. Tomu se říká greenwashing.

0 1
možnosti
MP

Podobný problém je v Indii a východní Asii vůbec. Tam také lidé na vesnicích nebyli zvyklí nějak zvláštně zacházet s odpadem, tak všechno házeli do příkopů za domem, což v případě jídla a jiných přírodních odpadů nijak nevadilo. Pak si začali všichni kupovat colu v plastových láhvích a další výrobky balené v plastech, a opět vše ze zvyku házeli dále na hromadu za dům nebo do lesa. Jenomže přišly deště, ty to spláchnou do řeky, a následně Indus, Ganga, Mekong a další veletoky přináší spousty těchto plastů do oceánu, kde se to potom kupí.

Je třeba si uvědomit, že ten problém je tady, a ne např. u nás, my za ta kvanta plastů v oceánech opravdu nemůžeme (třídíme tu jak vzteklí), tak by si mohli někteří magoři v EU uvědomit, že zákazem plastových brček v Evropě se ten problém opravdu nevyřeší...

13 0
možnosti
TT

Účinné kroky proti producentům těchto hor odpadů nemají v sebemenším úmyslu. Když v 80. letech v tehdy už pěkně zelenáčském Německu prosazovali zrušení povinných vratných obalů (nápoje byly ve skle stejně jako v socialistickém Československu, jen mlíko už bylo většinou v tetrapaku a jogurt v plastovém kelímku), tak jim to hrdinní bojovníci za životní prostředí Zelení povolili - akorát jim nařídili natisknout na etiketu za poplatek značku recyklace, ty dvě šipky ve stylu jin a jangu. A dnes? Ani je nenapadne zavést celoevropský vratný systém, když už teda v tom Německu došlo i na zálohování petek a plechovek. A o tom, že by bylo možné nařídit používat opět sklo jako kdysi, kdy celá rodina vyprodukovala odpadu tak sotva do čtvrtiny klasické popelnice za týden, se z těch spasitelů nikdo ani nezmíní.

0 0
možnosti