Ráj na zemi. Deset kouzelných ostrovů pro Robinsony, které musíte navštívit

  • 15
Kdo by nechtěl strávit dovolenou nebo alespoň pár dní na kouzelném ostrově? Bydlet skoro jako Robinson přímo na pláži, koupat se v čistém moři, potkávat se s místními obyvateli nebo se toulat divokým vnitrozemím. Nabízíme vám vyzkoušené tipy z celého světa na deset ostrovních destinací, kam masová turistika ještě nedolehla.
Fraser Island (Austrálie)

1. Fraser Island (Austrálie)

Na východním pobřeží Austrálie, asi 200 kilometrů severně od města Brisbane, leží největší písečný ostrov světa, Fraser Island. Ostrov je doslova protkán sítí pěších tras vedoucích eukalyptovými pralesy od jednoho jezera k druhému, po plážích se tu prohánějí psi dingo, v jezerech plavou želvy a na stromech křičí papoušci.

Na rozlehlém ostrově nenajdete žádná města, jen tři malé turistické resorty, několik hotýlků a asi deset tábořišť. Komu chybí adrenalin, může si půjčit terénní auto a prozkoumat i ta nejodlehlejší zákoutí v relativním pohodlí vozu. Zatímco řízení po úzkých cestách ve vnitrozemí není snadná záležitost, rychlá jízda po sto metrů širokých plážích východního pobřeží patří naopak k vrcholným zážitkům.

Tip autora: hoďte batoh na záda a projděte za několik dní ostrov křížem krážem pěšky. Čeká vás skvělý treking po plážích i ve stínu eukalyptů, koupání v jezerech a nocování v australské divočině.

Maupiti (Francouzská Polynésie)

2. Maupiti (Francouzská Polynésie)

Tento pohádkový atol byste našli uprostřed Pacifiku, jen asi 50 kilometrů od turisty vyhledávaného ostrova Bora Bora. Přestože na Bora Bora praskají hotely ve švech, na Maupiti v podstatě o turistu nezavadíte. Ostrov má dokonalou provinční atmosféru a snovou scenérii s nádhernou lagunou nad kterou se tyčí strmý vrchol Teurafaatiu. Maupiti se přezdívá „malá Bora Bora“ a podle znalců to takto vypadalo na Bora Bora před padesáti lety.

Kromě koupání v laguně můžete ostrov objet na kole, deset kilometrů okružní silničky nabízí pohodové svezení a spoustu možností pro fotografování. 

Aktivnější mohou zdolat bezmála čtyři sta metrů vysoký vrchol Teurafaatiu a stanout na skalnatém vrcholu s úžasným kruhovým rozhledem.

Kolem dokola pod námi se leskne hladina laguny, lemovaná jako perlovým náhrdelníkem malinkými ostrůvky. Odsud se vám opravdu nebude chtít..

Tip autora: Prozkoumejte Maupiti a okolní Společenské ostrovy na palubě plachetnice, která vás dopraví na ta nejhezčí místa uprostřed lagun (psali jsme: Lepší dovolenou asi nenajdete. Francouzská Polynésie je jako ze snu).

Waya (Fidži)

3. Waya (Fidži)

Malý ostrov Waya tvoří součást souostroví Yasava a leží asi 40 kilometrů od Viti Levu, největšího ostrova Fidži. Jakmile se sem lodí dostanete, okamžitě přepnete na poklidné tempo života zdejších obyvatel. Na celém ostrově najdete jen jeden menší rodinný resort, nebo se můžete ubytovat mezi domorodci v malé vesnici Yalobi.

Fidžijci už dávno nepěstují kanibalismus a jejich vřelý přístup k návštěvníkům vás tady zcela pohltí. Kromě skvělého potápění a šnorchlování na útesech můžete zažít tradiční melanéský obřad pití kávy, vyrazit na rybolov v kanoích z vlnitého plechu nebo třeba na nedělní mši do kostela.

Tip autora: počkejte si na odliv a přebroďte písečný most mezi ostrovy Waya a Wayasewa.

Aitutaki je nádherný atol ležící asi 250 km severně ostrova Rarotonga.

4. Aitutaki (Cookovy ostrovy)

Aitutaki je nádherný atol, ležící asi 250 km severně ostrova Rarotonga. Přestože jde o druhé nejnavštěvovanější místo na Cookových ostrovech, cestovatelé zde stále najdou klidnou polynéskou atmosféru.

Prstenec ostrovů uzavírá lagunu, o které místní tvrdí, že je nejkrásnější na světě a na největším z nich leží jediná vesnice se zhruba dvěma tisícovkami obyvatel. Lidé se zde dosud převážně živí tím nejtradičnějším polynéským způsobem – vyrábějí kopru.

Pro poznávání Aitutaki se skvěle hodí kolo, které si můžete vypůjčit od domácích.

Hlavní ostrov má sotva šest kilometrů na délku a jeho průzkum představuje zábavu a dobrodružství zároveň. Minete kostelík, kde právě probíhá mše, projedete opuštěnou vesničkou se zameteným náměstíčkem (všichni jsou asi v kostele) a nakonec zakotvíte na nádherné pláži.

Tip autora: zapojte se s místními do výroby kopry. Jde o proces se zhruba týdenním cyklem, který zahrnuje sběr ořechů, jejich loupání, sušení a vytápění sušárny ořechů.

Pulau Tiga (Malajsie – Borneo)

5. Pulau Tiga (Malajsie – Borneo)

Malý ostrov Pulau Tiga leží u západního malajsijského pobřeží Bornea, spolu s dalšími dvěma ostrovy je součástí stejnojmenného národního parku a dostanete se na něj během půlhodinové plavby lodí. Původně neobydlený ostrov hostil v roce 2000 první díl americké reality show „Survivor“, dnes se můžete ubytovat v jednoduchém resortu, který zde vznikl jako základna pro filmaře.

Ostrov měřící na délku pět a na šířku jeden kilometr je domovem mnoha obrovských varanů, najdete tu také opice a spoustu druhů ptáků. Můžete jej prozkoumávat pěšky, skvělé je potápění a šnorchlování, místní průvodce vás vezme lodí na ryby nebo hledat jedovaté vodní hady. Je to ideální místo na relaxaci a pozorování západů slunce.

Tip autora: vypravte se do divokého centra ostrova, kde najdete bahenní sopku, jejíž kráter vyplňuje husté šedé bahno, ve kterém se můžete „vykoupat“.

La Digue (Seychely)

6. La Digue (Seychely)

Nejmenší ze tří obydlených ostrovů Seychelského souostroví je mimo jiné domovem jedné z nejkrásnějších pláží světa, Anse Source D’Argent. Obrovské žulové balvany lemují zdejší pláže a tu a tam jsou jakoby pohozené nějakým obrem v mělké laguně. Na ostrůvku najdete množství malých hotýlků, ukrytých pod větveni palem a stromů takamaka. Ostrov vyhledávají jachtaři, kteří mohou kotvit v překrásné zátoce Anse Cocos s dokonalou scenérií tyrkysové vody, písečné pláže a typických žulových skal.

Můžete si půjčit kolo a prozkoumat pobřeží nebo vyjet k vyhlídce s malou restaurací. Zdejší pláže jsou opravdu nádherné a určitě si najdete místo, kde budete zcela sami. Nedaleko La Digue leží další ostrovy, například Curieuse s populací želv obrovských nebo Praslin s unikátními kokosovými palmami.

Tip autora: časně ráno sedněte na kolo a vydejte se k pláži Anse Source D’Argent. Těsně po východu slunce tu budete sami a v klidu tak můžete vychutnávat jedinečnou atmosféru. Psali jsme: Seychely jsou neobjeveným rájem na zemi. Užijte si je tak, jak je nikdo nezná.

Marie Galante (Karibik)

7. Marie Galante (Karibik)

Kulatý a na karibské poměry nezvykle placatý ostrov najdeme ve Francouzských Antilách, asi 30 kilometrů od pobřeží ostrova Guadeloupe. Sem turisté opravdu zavítají omylem, spíše se tu zastaví jachtaři na plavbě mezi ostrovy Malých Antil. Jinak než francouzsky se tu nedomluvíte a čas tu plyne tak nějak podle místních zákonů.

Komu nestačí lenošení na snových plážích s lahví zdejšího skvělého rumu, může ostrov prozkoumat ve vypůjčeném autě a podle mapy najít postupně všechny zajímavosti, které Marie Galante nabízí – spící městečko Saint-Louis, rumárny, pláže, větrné mlýny, opuštěné cukrovary i skvělé muzeum otrokářství.

Tip autora: Prozkoumejte na kajaku línou mangrovovou řeku Vieux-Fort na severu ostrova. Přečtěte si: Exotika, ze které se vám zatočí hlava. Na jachtě do Karibiku i s dětmi.

Rakiura Track. Stewart Island - Hiker overlooking Bay

8. Stewart Island (Nový Zéland)

Na třetím největším ostrově Nového Zélandu žije jen pár stovek obyvatel a turistů sem míří pomálu. To, že Stewart Island návštěvníci přehlížejí, je ale dáno spíše nevědomostí, než že by ostrov neměl co nabídnout. Najdete tu nekonečné pláže, hluboké manukové lesy nebo síť pěších tras vedoucích drsnou a krásnou divočinou jižního Nového Zélandu.

Mimochodem, tady máte největší šanci pozorovat symbol Nového Zélandu nočního ptáka kiwi nebo fotit vzácné papoušky kaka. Gurmáni zde mohou okusit zdejší specialitu, kterou jsou mláďata divokých buřňáků, na jídelním lístku zvaná „muttonbirds“.

Tip autora: Půjčte si na několik dní mořský kajak a prozkoumejte rozlehlou zátoku Paterson inlet se spoustou zátok, pláží i „neobjevených“ míst.

Isabela (Galapágy)

9. Isabela (Galapágy)

Jakmile připlujete do jediného městečka ostrova Isabela, Puerto Villamil, hned vám bude jasné, že jste se přesunuli nejenom v prostoru, ale i v čase. Tady se opravdu čas zastavil, asfaltovou silnici tu nenajdete a vše je jaksi menší, prostší a půvabnější.

Pár hotýlků je rozesetých podél pláže a v centru se vedle sebe krčí několik barů, kde se mísí turisté s místními obyvateli. 

Masová turistika sem naštěstí ještě nedorazila, i když nová výstavba dává tušit, že tato idyla nebude mít dlouhého trvání.

Největším lákadlem ostrova je mořské pobřeží a zdejší unikátní příroda. Najdeme tu třeba rezervaci Tintoreras se spoustou lachtanů nebo místo zvané Cape Rosa, kde tuhnoucí láva vytvořila v moři labyrint ostrůvků, průlivů a lávových lagun, kde se vyhřívají žraloci. Zajímavým cílem může být kráter sopky Sierra Negra, druhý největší kráter na světě.

Tip autora: Navštivte Galapážské ostrovy na týdenní plavbě na palubě lodi. Stabilní plavidlo vás bezpečně dopraví mezi jednotlivými ostrovy a na nepřístupná místa v divočině, kam se jinak nedostanete. Přečtete si: Jurský park uprostřed Pacifiku. Neskutečná plavba kolem Galapág vás ohromí.

Deception Island (Antarktida)

10. Deception Island (Antarktida)

Před nějakými dvaceti lety byla ledová Antarktida pro cestovatele destinací z říše snů. Dnes je návštěva jednoho z posledních míst na Zemi, které si uchovalo nádhernou panenskou přírodu, sice stále nákladnou záležitostí, ale rozhodně stojí za to.

Ostrov Deception Island v Jižních Shetlandech bývá často jedním z prvních, kam návštěvník Antarktidy šlápne. Jeden z nejlepších přírodních přístavů Antarktidy se ukrývá v kaldeře aktivního vulkánu. Ostrov je neobydlený a kromě zvědavých a roztomilých tučňáků tu najdete pozůstatky velrybářské stanice nebo termální pramen ve kterém se můžete vykoupat.

Tip autora: vystoupejte s průvodcem na nejvyšší vrchol ostrova Mount Pond, odkud za dobrého počasí spatříte hlavní antarktickou pevninu. Více informací najdete zde.

, pro iDNES.cz