Invalidní pasažérku Sarah Paywee postavila letecká společnost Thai Airways před

Invalidní pasažérku Sarah Paywee postavila letecká společnost Thai Airways před těžké dilema, odbavit si může prý buď invalidní vozík, nebo kufr. | foto: Herald Sun

Ostuda aerolinek: invalidní vozík započítaly ženě jako zavazadlo

  • 34
Buď invalidní vozík, nebo kufr. Před tuto volbu postavily minulý týden thajské aerolinky u odbavovací přepážky invalidní ženu, která po 20 letech odloučení letěla z australského Perthu za rodinou do Libérie. Zoufalá žena nakonec musela nechat kufr s dárky pro své blízké na letišti.

Poté, co o incidentu informovala média, řeší nyní případ australská vláda v čele s šéfkou parlamentního výboru pro postižené Amandou Rishworthovou.

Sarah Paywee letěla z Perthu do Bangkoku s leteckou společností Thai Airways a poté pokračovala z Bangkoku do Libérie s Kenya Airways. Letuška aerolinek Thai Airways jí u odbavovací přepážky na letišti v Perthu sdělila, že její invalidní vozík se stěží vejde do 40 kg, což je prý limit společnosti Kenya Airways pro odbavení jednoho povoleného zavazadla v ceně letenky. Pokud prý je pasažér schopný jakéhokoli pohybu bez vozíku, třeba i minimálního, je vozík počítán jako zavazadlo.

Pokud by Sarah Paywee chtěla odbavit i kufr, musela by zaplatit navíc poplatek přes 700 dolarů. Vzhledem k tomu, že tolik peněz neměla, musela kufr s dárky pro svou rodinu nechat na letišti, vylíčil australský Telegraph.

Nelehký životní příběh

Sarah Paywee je osudem těžce zkoušená žena. Z válkou zmítané Libérie se jí podařilo zhruba před 20 lety uprchnout do Austrálie poté, co jejího manžela zavraždili a i ona byla při útoku zraněna. O svých dětech tehdy neměla žádné zprávy a domnívala se, že zahynuly. Až po letech se dozvěděla, že některé z nich válku přežily, a od té doby si přála jediné: znovu se s nimi setkat.

Sarah přitom před několika lety prodělala mozkovou mrtvici, a ačkoli je dnes schopna bez vozíku udělat pár vlastních krůčků, bez pomoci a vozíku se sama pohybovat nemůže. Na setkání s dětmi, které žijí v jedné z nejchudších zemí světa, se dlouho připravovala a šetřila peníze, aby jim přivezla oblečení a věci, které nutně potřebují, uvedl list Telegraph.

Australští přátelé Sarah Paywee pro ni nyní chtějí omluvu a zároveň požadují, aby aerolinky přepravily kufr s dárky do Libérie zdarma.

Případem se zabývá i komisař Australského výboru pro lidská práva a  diskriminaci postižených Graham Innes a šetří ho i samotné aerolinky.