Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. října 2021 Erik

Bulharsko: stará láska nerezaví

  19:25
Vypadá to na zajímavý a možná až nečekaný návrat Čechů do Bulharska. Touhu jezdit na Západ tak střídá zájem opět vidět "polepšený" Východ. Co Čechy do Černomoří opět táhne? Nízké ceny, písečné pláže, příroda, památky a - stará láska. Víte, že první bulharský pivovar vybudovaly české ruce?

Nízké ceny
Pobyt v Bulharsku je finančně velmi výhodný. Kvůli levné pracovní síle a tamnímu nízkému průměrnému platu, který činí 250 až 280 leva (asi 4500 korun), jsou pro českou peněženku ceny v obchodech i v restauracích značně příjemné.

Například kilogram chleba vyjde na deset korun, kilo rajčat na patnáct a litr stolního vína na pětatřicet. Podobné se opakuje i v restauracích. Dát si oběd skutečně není problém - polévka za patnáct, salát za dvacet a hlavní jídlo kolem šedesáti korun.

Jednoznačně nejdražší je tak česká restaurace v Nesebaru s vepřo knedlo zelo za sto čtyřicet korun.

Kvalitní ubytování
Zahraniční investice, které zejména v uplynulých pěti letech na bulharské pobřeží přitekly, jsou příčinou dobré kvality ubytování. Byla provedena rozsáhlá rekonstrukce a renovace stávajících kapacit a postavily se desítky nových hotelů.

Skutečný boom v tomto směru zažívá největší turistické přímořské středisko v Bulharsku - Slunečné pobřeží. V malých letoviscích existuje kromě toho řada menších rodinných hotelů, které jsou velmi pěkné, a navíc cenově příznivé.

Rodinná dovolená
Bulharské moře se vyznačuje dvěma typickými znaky. Zaprvé jsou po celé délce pobřeží, které má úctyhodných tři sta osmdesát kilometrů, písečné pláže. Zadruhé je vstup do vody mnohdy značně pozvolný. Z toho vyplývá, že jde o místo s ideální kombinací pro rodinnou dovolenou.

Zvláště Slunečné pobřeží - obrovský hotelový komplex - disponuje pláží jako stvořenou pro malé děti. Osm kilometrů dlouhou, dvě stě metrů širokou a natolik mírně se svažující, že i desítky metrů od břehu může být vody pořád jen po kolena.

Stará láska
Češi mají s Bulharskem mnoho společného - byli prvními průkopníky tamního masového turismu. V roce 1949 dorazila na Zlaté písky první skupina z Ostravy. Byli také první, kdo po osvobození Bulharska od turecké nadvlády v roce 1878 přijel pomáhat vytvářet nezávislý stát.

Prvním starostou hlavního města Sofie se stal rovněž Čech. A první pivovar Prošek, který dodnes existuje, vystavěly české ruce. Stará láska, i když možná z donucení, přetrvala přes celé období totality. Ročně ze socialistického Československa vycestovalo k bulharskému moři až čtyři sta tisíc turistů. Češi se pomalu vracejí. Z poloviny to jsou však lidé, kteří v Bulharsku nikdy předtím nebyli.

Snadné porozumění
Stejně jako v případě Chorvatska platí - slovanské jazyky jsou si podobné. Bulharština je jihoslovanský jazyk, při troše soustředění lze základním pojmům porozumět. Pochopení je sice o něco problematičtější než v případě chorvatštiny, především proto, že Bulhaři používají určitý člen za jménem, ale i přesto se v této zemi našinec bez znalosti světového jazyka obejde.

Dobré jídlo a pití
Bulharská kuchyně se vyznačuje výborným jídlem i víny. Je lehká a chutná, přestože v ní převládají grilovaná masa. Druhou polovinou jejího úspěchu je totiž čerstvá zelenina a ovoce. Před každou večeři patří sklenička rakije, pálenky z vína, a miska šopského či mléčného salátu.

Ideální je vybrat si zastrčenou, typickou místní hospodu, která má lavice pod korunami staletých stromů a vaří tradiční jídla. Klasické městské restaurace mohou být v nabídce už trochu globalizované.

Starobylé kláštery
Bulharské kláštery hrály v těžkých dobách této země důležitou úlohu - uchovávaly národní cítění i naděje. Ač mají obrovskou historii, jsou lidské a žijící. Nejsou pouze nedotknutelnými památkami.

Jejich nádhera ukrytá za kamennými fasádami okouzluje - monumentální architektura, neblednoucí fresky, dokonalé ikony a dřevoryty vytvořené samouky z lidu, ať už architekty, staviteli či výtvarníky. Nejznámějším klášterem na pobřeží je Aladja, vysekaná do skal čtrnáct kilometrů od Varny a blízko resortu Zlaté písky.

Lázně
Bulharko disponuje několika stovkami léčivých pramenů, přesněji je jich přes tisíc šest set. Nacházejí se především v horských oblastech, proslulé jsou lázně Velingrad, Sandanski, Stara Zagora a mnohé další.

Jedny z nejznámějších bulharských bahenních lázní leží na pobřeží, na poloostrově města Pomorie, které je vzdáleno pouhých sedmnáct kilometrů od letoviska Slunečné pobřeží a dvacet kilometrů od letiště v Burgasu. Velmi účinné bahno v kombinaci s černým železitým pískem si dokáže poradit například s lupénkou.

Příroda
Bulharsko je napůl horské, napůl nížinaté, s deseti národními parky. Tamní pohoří, která jsou divoká a nespoutaná, se mohou pochlubit až třítisícovými vrcholy. Jedno z nich - Balkán, dalo vzniknout i názvu celého poloostrova. Táhne se napříč Bulharskem z východu na západ a na mapách je zaneseno jako Stara planina.

V místě, kde Stara planina končí a začíná černomořské pobřeží, leží letovisko Slunečné pobřeží. Jedinečná kombinace mořského vzduchu s horským z něj udělala vyhledávanou turistickou atrakci.

Ekologické prázdniny
Daleko od hluku velkoměst a davů turistů je možné strávit ekologické prázdniny. Existuje několik variant - v čistém prostředí s příjemným kontinentálním klimatem uprostřed bulharských hor, v malých rybářských vesničkách s vanoucím mořským vzduchem či v klidných klášterech s autentickou atmosférou. Pokaždé získáte neznečištěné prostředí, místní stravu nezatíženou chemií, těsný kontakt s přírodou a dávku bulharského folkloru.

Tipy na výlety v Bulharsku

Starodávná Mesembria je s pevninou spojena jen tenkou úžinou. Srdce města, které je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, je umístěné na poloostrově. Dřevěná architektura z 19. století a velkolepé středověké kostely zanechávají jediný dojem - stojí to za návštěvu.

Melnik
Nejmenší bulharské město poblíž hranic s Řeckem je vyhlášené množstvím kostelů, ale zejména výrobou silného červeného vína. Také impozantními domy, bílé pískovcové skály či Rozhenský kláštěr, jeden z nejstarších v Bulharsku, stojí za shlédnutí.

Sozopol
Staré město s dlážděnými uličkami a množstvím dřevěných domů z 19. století dohání věhlas Nesebaru. Leží pouhých 35 kilometrů od Burgasu. Tam stojí za návštěvu rozsáhlé a fascinující Mořské zahrady se záplavou soch, fontán a upravených záhonů.

 

Nesebar

Autoři: ,

Hroši v ZOO Dvůr Králové

Sledujte online přenos z unikátní expozice hrochů v ZOO Dvůr Králové. V největší expozici ve střední Evropě žije 6 hrochů - samec, dvě samice a tři mládata.

Další zajímavé nekonečné přenosy najdete na Slow TV iDNES.

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Svoboda v obytné dodávce. Tříčlenná rodina sedmý měsíc křižuje Evropu

Když je nevlídno, jeď na jih. Když je na jihu moc horko, zamiř na sever. Takové je nomádské pravidlo. Na jaře jsme...

Ze safari v Keni se stává bezohledný masový hon na divoká zvířata

Safari v Africe patří bezesporu k jednomu z největších lákadel masového turismu v Africe. Návštěvníci přírodní...

Nejzajímavější mosty světa. Na tyto stavby nikdy nezapomenete

Premium Silniční, železniční i pěší. Lanové, kamenné i skleněné. Ve světě stojí tisíce mostů, které slouží nejen jako klíčové...

Stal jsem se zajatcem Kavkazu. Gruzie si získá každého upřímného tuláka

Volnost, hory, batoh na zádech a spousta krásného vína. Gruzie nabízí silné zážitky, které důkladně otřesou duší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To nejlepší z hor Česka: Králický Sněžník je rájem pro opravdové turisty

Horský celek na historickém česko-moravsko-kladském pomezí nevyniká rozlohou, patří však mezi nejodlehlejší i nejvyšší...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Nový mrakodrap v New Yorku láká na vyhlídku se skleněnými podlahami

Nový mrakodrap One Vanderbilt v New Yorku chce lákat i na vyhlídku se skleněnými podlahami a zrcadly, která má u...

Nejzajímavější mosty světa. Na tyto stavby nikdy nezapomenete

Premium Silniční, železniční i pěší. Lanové, kamenné i skleněné. Ve světě stojí tisíce mostů, které slouží nejen jako klíčové...

Obyvatelé Velikonočního ostrova hlasovali pro neotevření území turistům

Obyvatelé Velikonočního ostrova minulý týden v referendu hlasovali pro to, aby se toto chilské území v Tichém oceánu...

V Jeruzalémě mají mluvící koš, po vhození odpadků poděkuje

Lidem, kteří by chtěli slyšet pochvalu za to, že po ulicích nepohazují odpadky, se zřejmě bude líbit koš, který nově...

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...