Bruselský čurající chlapeček se oblékl do českého modrotisku

  • 15
Už více než tisíckrát měnil proslulý bruselský čurající chlapeček svůj kostým, teprve dnes ale poprvé navlékl reprezentativní český oděv. Čepice i kabátek v modré barvě s bílými puntíky a proužkované kalhoty ozdobily sošku v centru belgické metropole týden před výročím vzniku samostatného československého státu.

Obleček byl navržen technikou modrotisku, která figuruje díky Česku a dalším zemím střední Evropy na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Přibližně 60 centimetrů vysoká bronzová soška, v originále zvaná Manneken Pis, čurá do fontány v centru Bruselu již 400 let. Během této doby vystřídala více než tisíc kostýmů, o jejichž oblékání rozhoduje Řád přátel čurajícího chlapečka. Český modrotiskový obleček je v 1053. v pořadí.

„Pro čurajícího chlapečka je velká čest obléknout tento kostým,“ řekl při slavnostním odhalení viceprezident řádu Marc Guebel, podle něhož je český kostým unikátní svým vztahem k historii i moderním pojetím.

Modrotisk je metoda potiskování textilií za pomoci dřevěné formy a indiga. Potištěné oděvy proto mívají modro-bílou barvu. V Česku má tato technika dlouhou tradici a velmi oblíbená byla zvláště v 19. století. V současnosti je však velmi okrajová a modrotisku se věnují pouze dvě řemeslné dílny v Olešnici a ve Strážnici.

„Myslím, že je to dobrá volba a jsem vlastně ráda, že se nešlo do nějakého tradičního kroje, že tam je to propojení se současností,“ ocenila nápad prezentovat v Bruselu český modrotisk módní designérka Alice Klouzková, která aplikuje tuto tradiční techniku v současné módě. Obtížné podle ní bylo zejména navrhnout optimální střih pro chlapečka, který má sice výšku odrůstajícího batolete, ale nepohybuje se a oděv se na něj musí složitě navlékat.

„Je to něco úplně jiného než běžný střih na člověka,“ popsala náročnou práci návrhářka, podle níž musely být například kalhoty celé otevírací z boku, aby se obalily okolo nohou sochy. Modrou čepici s bílými puntíky, kterou dostal chlapeček na hlavu, patrně designérka nevidí naposledy – už při jejím navrhování si ji prý objednávala spousta lidí.

Modrotisk stále táhne a dědí se po generace, přispívají k tomu návrháři

Mezi převleky, které soška měla v minulých letech na sobě, byl například kostým Elvise Presleyho, žlutý trikot z Tour de France či slovenský národní kroj. Loni na Vánoce oblékl chlapeček červený atletický dres slavného běžce Emila Zátopka, oficiální český obleček však až dnes.

Podle českého velvyslance v Belgii Pavla Kluckého je vzhledem k přísným koronavirovým omezením převlékání ikonické sošky unikátní příležitostí, jak oslavit výročí vzniku samostatného Československa z roku 1918. „Rád bych, aby toto byla ukázka, že čurající chlapeček může těšit všechny i v době největší krize, jakou současná generace zažila,“ prohlásil český ambasador.

,