24 hodin v Kyjevě

aktualizováno 
-
V Kyjevě to všechno kdysi začalo. A kdo hledá, může i dnes zahlédnout atmosféru doby, kdy bylo město na březích mohutného Dněpru centrem velké slovanské říše, Kyjevské Rusi.

Každým rokem přibývá v ukrajinské metropoli blyštivých střech obnovovaných a restaurovaných chrámů, jejichž tradice sahají do dávné minulosti a které dělají Kyjev Kyjevem. Kyjev je poklidné, trochu ospalé velkoměsto. V rámci bývalého sovětského impéria byl vždy po právu počítán mezi nejhezčí města. Zapomeňte na Moskvu, splašenou, pádící, zaprášenou. Jen Petrohrad (jenž je ovšem starý jen pár století, a je tedy městem-miminkem) je působivějším pomníkem minulosti. Samozřejmě, Kyjev je též městem obludných panelových sídlišť a zatuchliny velké země, která stále ještě moc nefunguje. Ale i ta proměna je svým způsobem nesmírně zajímavá. A vždy se dá utéci do nějakého kláštera či parku nad řekou. Budete-li v ulicích a uličkách zevlovat a třeba pojídat pražená slunečnicová semínka, někdo se s vámi zcela jistě dá do řeči. Dozvíte se tak mnoho neuvěřitelných pravdivých i nepravdivých, ale vždy barvitých příběhů ze života, od problematiky opravy vozů Lada přes obtíže ukrajinských básníků k hrdinským eposům dávným i nedávným. O politice se Kyjevané moc nebaví. Nebaví je. Ukrajina nemá pocit, že musí být velmocí, a od Ukrajinců tedy jen málokdy uslyšíte stesky, že je na ně svět zlý. Je to příjemné město.

MĚSTO CHRÁMŮ Chrámů a klášterů bylo v městě vždy bezpočet a i nyní kupole vykukují odevšad. Nejznámější je Kyjevopečerský klášter, rozložený přímo na břehu Dněpru. V něm vznikal nejstarší ruský letopis, Povesť vremennych let (Nestorův letopis). Léta budování komunismu sice kláštery těžce zasáhla, nyní se desítkám budov pomaloučku vrací lesk.

STALINSKÁ GOTIKA Kyjev je jedním z mála postsovětských měst, kde stojí za to zvedat občas oči k poválečné architektuře, jež jinde vzbuzuje spíše úzkost. Všechny ty balkonky, terasy, výklenky, věže a věžičky, sloupy, oblouky a velikášské fasády do sebe někdy dost elegantně zapadají a spolu s chrámy dávají Kyjevu jeho tvář.

KDE SI DÁT KÁVU Jedním z center Kyjeva je Andrijivskij uzviz, dlážděná ulička klikatící se z kopce pod chrámy a mezi starými domky. Kyjevané znalí Prahy ji srovnávají s Nerudovkou. Budiž. Navštivte některou z mnoha kaváren, dejte si ukrajinský boršč a podumejte o nákupu suvenýrů. Velkým plátnům se západem slunce nad Dněprem se raději vyhněte, stejně by vám je nedovolili vyvézt za hranici.

ZLATÁ VRATA Bývala kdysi hlavní vstupní branou do staré Kyjevské Rusi. P o téměř tisíci letech byla v roce 1982 obnovena. Je to nesporně působivá rekonstrukce. Na místě někdejšího ochranného valu, který je stále patrný, je dnes ulice s řadou více či méně vzhledných budov velvyslanectví včetně českého.

PROCHÁZKA CENTREM Mohla by začít na Chresčatiku (1), hlavním bulváru, kde se o víkendu prochází snad půl Kyjeva. P ohlédněte na Zlatá vrata (2), kupte si u nich několik pirátských kompaktních disků (po cca dvou dolarech) a navštivte prastarý chrám Svaté Sofie (3). Projděte se okolními uličkami s oprýskanými předválečnými domy. A skutálejte se přes Andrijivskij uzviz (4) dolů k řece.

Autor:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Ilustrační foto

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

Měkké zlato z Tuniska. Podívali jsme se, jak se sklízí nejlepší datle

Datle v tuniském Tozeuru patří mezi nejlepší na světě.

Zima je období, kdy se na našem stole objevuje sladká pochoutka v podobě oválných červenohnědých bobulí. Nejlepší datle...

Karneval Viareggio. Podívejte se na slavnou masopustní veselici v Itálii

Karneval v italském městečku Viareggio (2017)

Karneval v přímořském městečku Viareggio patří k nejznámějším masopustním veselicím v Evropě. S historií od roku 1873 a...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Ilustrační foto

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Najdete na iDNES.cz