Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. července 2022 Bohuslava

Kombajny vyjely na jihočeská pole později, květen úrodu nezachránil

  8:58
Zatímco na severu Jihočeského kraje už mají zemědělci sklizenou většinu ozimých plodin, jinde ještě do polí vůbec nevyjeli. První odhady výnosů nejsou kvůli suchu příliš optimistické. Obilí má malé zrno a řepky se urodilo zatím o čtvrtinu méně než loni. Nejvíce chybí pícniny.

Žně na jihu Čech jsou v plném proudu. | foto: David Peltán, MAFRA

Navzdory tomu, že v jižních Čechách už před dvěma týdny naplno začaly žně, v krajině stále převládá zlatohnědá barva nesklizených obilných klasů a řepkových stonků. Květnové chladnější a hlavně deštivější počasí dalo zemědělcům naději, že by se situace mohla oproti loňskému tragickému roku výrazně zlepšit. Červnové sucho a mimořádně silné krupobití ze začátku července jejich optimismus velmi rychle zbrzdily.

Od začátku prázdnin stihli hospodáři v Jihočeském kraji sklidit zatím přibližně pětinu všech obilovin a přibližně stejný podíl řepky. „Ve srovnání s loňskem jsou žně letos o poznání zpožděnější a pomalejší. Některé podniky ještě do polí se sklízecími mlátičkami nevyjely,“ říká ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.

Plošně se začíná se sklizní ozimé pšenice a ve velmi malé míře také jarního ječmene. Naopak téměř hotoví jsou na polích pěstitelé ozimého ječmene, který zbývá sklidit už jen pouze na 240 hektarech z více než 15 tisíc. Sklizený objem se však obec od obce různí.

„Žňové výsledky se velmi liší, někdy i na úrovni jednoho katastru, a to v závislosti na podmínkách a zaznamenaných srážkách,“ komentuje Šťastná dosavadní průběh letošní sklizně.

Rozdíly jsou však i v době, kdy stroje poprvé do polí vyjíždějí. Na některých místech jsou žně v plném proudu, jinde prakticky teprve začínají.

„Momentálně jsme na úplném začátku. Do polí jsme vyjeli teprve v pátek. Teď nám do toho ještě trochu zapršelo, takže nabereme ještě větší zpoždění. Začali jsme sklízet ozimý ječmen, který nám začal teprve dozrávat, což je způsobené hlavně tím, že jsme ve vyšší nadmořské výšce než zbytek kraje,“ vysvětluje předseda Zemědělského družstva Kunžak Zdeněk Zámecký.

Řepka má čtvrtinový propad oproti loňsku

Podle dosavadního vývoje očekává, že by letošní rok měl být na jeho polích, pokud jde o výnosy, spíše průměrný.

„Naštěstí jsme se tolik nepotýkali s velkým suchem jako jinde v kraji. Na jaře jsme zaznamenali poměrně dost srážek, ale mohlo to být ještě o něco lepší. Situace z loňska se však určitě opakovat nebude. To jsme měli ztráty okolo třiceti procent, což se kromě obilí týkalo i kukuřice, krmných plodin a hlavně brambor,“ dodává Zámecký.

Co se týče dalších míst v kraji, prognózy jsou spíše o něco horší. Nadprůměrný výnos se zatím týká jen ozimého ječmene.

„Například u řepky je výtěžnost kolem tří tun z hektaru, což znamená čtvrtinový propad ve srovnání s rokem 2018. Pěstitelé si stěžují na její nerovnoměrné dozrávání a nízkou olejnatost,“ podotýká Šťastná. Podobné zkušenosti mají i v podniku Reprogen, který se kromě zemědělství věnuje i chovu hospodářských zvířat.

„Ozimy jsme měli ještě nějak v normě, ale máme problém s nízkou olejnatostí řepkových semen. Začali jsme sklízet i nějakou tu pšenici a vypadá to, že budeme pod normálním stavem,“ hodnotí začátek žní vedoucí rostlinné výroby Reprogenu Jiří Klíma s tím, že nejvíce se na nižší úrodě podepsalo červnové extrémně suché počasí, které vystřídalo vlahý a studenější květen.

„Mysleli jsme si, že nás deštivá jarní epizoda zachrání, ale už teď je vidět, že zrno je docela drobné, a to se týká i řepky. Zemědělci z okolí, kteří už ji začali sklízet, s výnosy nejsou vůbec spokojení. Špatné je to také s pícninami. Očekávám podobná čísla jako loni, kdy byl velký nedostatek,“ hodnotí situaci předsedkyně Zemědělského družstva Přešťovice na Strakonicku Lenka Procházková. Agropodniky z celého kraje hlásí třetinový objem sklizených otav oproti normálu.

Zloději kradou balíky slámy

Situaci zemědělských podniků navíc komplikují zloději, kteří si pro nabalíkované seno dojíždějí rovnou na louky.

„Letos jsme udělali 125 balíků sena, které jsme na loukách nechali asi týden. Nakonec jsme zjistili, že nám jich asi pět chybělo. Balík se dneska prodává za dva až tři tisíce korun, je to pro zloděje velké lákadlo,“ vysvětluje Procházková. Podobné zkušenosti hlásí zemědělci napříč celým krajem.

„Slyšel jsem, že se v našem okolí balíky ztrácejí docela často. My jsme s tím naštěstí problémy zatím neměli. Všechno na místě lisujeme do velkých hranatých balíků, které se nedají odvalit, a tím pádem se špatně kradou. Do druhého dne je pak odvážíme do areálu družstva. V době nedostatku si každý shání seno, kde se dá,“ potvrzuje špatné zkušenosti zemědělců Zámecký z kunžackého zemědělského družstva.

Zelenina a ovoce jsou letos v normálu

V případě velkého nedostatku pícnin hrozí podnikům snižování stavu hospodářských zvířat.

„Po loňsku máme zásoby prakticky vyčerpané. Kdybychom nějaké pícniny nenakoupili, asi bychom museli sáhnout k vybíjení našeho chovu. Pokud se taková situace bude opakovat i za rok, bude to pro nás všechny opravdu špatné, protože zkrátka nebude čím krmit dobytek,“ popisuje situaci Zámecký.

O trochu více důvodů k radosti mohou mít jihočeští pěstitelé ovoce a zeleniny, kterých se krupobití ani sucho příliš nedotklo.

„Vypadá to, že letos bychom měli mít úrodu v normálu. Žádný výraznější propad neočekáváme. V jarních měsících nám trochu pomrzly rybíz a hrušně, ale s tím se musí každý rok počítat,“ vysvětluje Michal Kortan, vedoucí střediska sadů společnosti Zemcheba z Chelčic na Strakonicku.

Zemědělcům nenahrává ani předpověď počasí. V nejbližších dnech totiž mohou očekávat tropické teploty s minimálním úhrnem srážek, což jen umocní aktuální deficit půdní vláhy. V současné době je situace nejhorší na Táborsku, kde na základě dlouhodobého sledování trápí podstatnou část půdy extrémní sucho. Špatná je situace i na Jindřichohradecku, Strakonicku a Písecku. Naopak téměř bez rizika sucha je většina oblastí na jihu kraje – Českokrumlovsko, Prachaticko a také jižní polovina českobudějovického okresu.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Jihočeském kraji se volí v obvodech Tábor a Český Krumlov.

Tomáš Jirsa, Jaroslav Větrovský, Jiří Svoboda

  • Nejčtenější

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

Cyklisté napadli na Šumavě řidiče kamionu, který vezl kůrovcové dřevo

Dva cyklisté tento týden na Šumavě brutálně napadli řidiče kamionu, který z lesa odvážel dříví. Vadilo jim, že se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hladiny po nočních bouřkách začínají klesat, hasiči evidují stovky výjezdů

Po nočních bouřkách a intenzivním dešti platil ráno povodňový stupeň asi na desítce míst ve středních a jižních...

Železniční koridor z Prahy přes Českou Sibiř je přímější. Porovnejte snímky

V sobotu začal provoz na novém úseku železničního koridoru z Prahy do Lince přes Českou Sibiř, konkrétně mezi Voticemi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Písecku se v potoce utopil muž. Snažil se dostat do své chaty

V Albrechtickém potoce na levém břehu Vltavy na Písecku se v noci z pátku na sobotu utopil třiačtyřicetiletý muž. V...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Stezka u Olšiny zůstane několik dní zavřená, části zaplavila voda

Oblíbená naučná stezka u rybníka Olšina nedaleko Lipenské přehrady bude až do pátku 8. července nepřístupná. Důvodem je...

V rozvodněné Vltavě se převrátil raft, jeden člen posádky nevyplaval

Na jezu v Českém Krumlově se v úterý v podvečer převrátil raft s pětičlennou posádkou. Pouze čtyřem z nich se podařilo...

Bikeři zvládli 900 kilometrů jihoafrickou přírodou, nalákali je tam steaky

Premium Amatérští bikeři Martin Řezáč a Ondřej Šandera absolvovali závod v Jihoafrické republice. Ve své věkové kategorii...

Slavného předka musela rodina Mendelových tajit, komunisté uznávali Mičurina

Josef Mendel z Českých Budějovic má slavného prastrýce – zakladatele genetiky, který se narodil před 200 lety. „Spojuje...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Hvězdy ve Varech: Bývalí milenci Jágr s Verešovou po 20 letech opět spolu

Jaromír Jágr (50) a modelka Andrea Verešová (42) patřili kdysi k nejsledovanějším párům showbyznysu. Hokejista vyrazil...