Řidiči na jihu Čech si polepší. Silnice změní opravy za stamiliony

  8:52
Pro řidiče je to příjemná zpráva. Skoro 600 milionů korun z evropských dotací půjde do opravy jihočeských silnic. Necelých 170 milionů putuje například na obnovení komunikací druhých a třetích tříd. Rekonstrukce se dočkají i mosty.

Podobně jako na část dálnice D3 se letos a příští rok změní k lepšímu řada dalších silnic na jihu Čech. | foto: Slavomír Kubeš

Díky 282 milionům se bude pokračovat v projektu Zanádražky v Budějovicích. Čtvrtá etapa bude znamenat výstavbu přeložek dvou výpadovek na Ledenice a Nové Hrady. Vzniknout by měly dva velké kruhové objezdy a několik menších. Kraj si na akce proplácené až po jejich uskutečnění půjčí u Evropské investiční banky. V předchozích etapách tohoto projektu prováděli dělníci úpravy ulic Rudolfovská, Vodní a Pekárenská. Ve čtvrté fázi bude následovat Plynárenská, Dobrovodská a nová komunikace až do Starých Hodějovic. Práce by měly začít v příštím roce.

Z dotací

Modernizace komunikací
II. a III. třídy 169 mil.
Dálniční přivaděč
Planá nad Lužnicí 78,7 mil.
4. etapa Zanádražky
(přeložka silnic II/156 a II/157)
282,5 mil.
Opravy pětice mostů 41, 1 mil.
Pozn. Dotace z 20. výzvy ROP (uskutečnění 2013). Letos půjde do jihočeské dopravní infrastruktury přes sedm miliard korun.

V praxi by to mělo ulehčit dopravě v Suchém Vrbném. Zatímco nyní jedou auta na Ledenice ulicí Dobrovodská a pak Ledenickou, v budoucnu vyrazí podél nádraží dál až ke hřbitovu. Tam budou dva velké kruhové objezdy spojující výpadovky právě na Ledenice a Nové Hrady. Kraj na akci dostane od Evropské unie 282 milionů korun.

"Čtvrtá etapa ulehčí Ledenické. Auta nebudou projíždět mezi domy, a navíc nás to přiblíží k dokončení záměru propojení okruhů až na Hodějovice," vysvětlil krajský radní Václav Král. Podle něj ale zůstává nadále nedořešené přemostění kolejiště mezi Dobrovodskou a Průmyslovou ve třetí etapě. "Buď bude tunel, nebo most. To je věc, kterou vnímám jako velkou neznámou. Podle mě je tunel s rozpočtem přes miliardu korun a navíc s obrovskými náklady na údržbu nereálný," poukázal Král.

Novou podobu dostane v příštím roce osm silnic na Budějovicku, tři na Hradecku a Písecku, dvě na Táborsku. Ostatní okresy mají po jedné cestě. Rekonstrukce se dočká například úsek mezi Ledenicemi a Trhovými Sviny a pak dál až na Žár.

Necelých 80 evropských milionů poputuje na stavbu dálničního přivaděče na D3 u Plané nad Lužnicí. "Je to projekt, který jsme dlouhodobě plánovali. Nyní jsme využili situace, kdy se v ROPu podařilo přesunout zhruba 450 milionů, které byly původně určené pro letiště," uvedl Král. "Vítáme také, že vláda schválila pokračování výstavby dálnice D3 v rámci PPP od Veselí nad Lužnicí na Budějovice. Tento úsek za čtyři miliardy korun se začne připravovat. Nicméně, podle nás to není prioritní část dálnice. Za vhodnější bychom považovali pokračovat v obchvatu Budějovic a dál na Rakousko," podotkl hejtman Jiří Zimola.

V plánu na letošek je i generální oprava Žďákovského mostu, která měla začít už zhruba před měsícem. Kvůli problémům s výběrovým řízením se ale proces zastavil. "V současnosti nejsem schopen říci přesný termín zahájení opravy," řekl Josef Pešl z Ředitelství silnici a dálnic. Největší investicí letošního roku je pokračování stavby dálnice D3 v úseku mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí.

Začíná se připravovat obchvat Budějovic

V úsecích mezi Veselím a Bošilcem a Borkem a Úsilným běží tendr na stavbu a mělo by se začít budovat už na podzim. U obchvatu Budějovic se podle Pešla teprve bude připravovat projektová dokumentace. Ministerstvo dopravy počítá, že mezi Bošilcem a Borkem by se mohly odstartovat práce na konci roku 2013, nebo na začátku 2014. V případě dokončení těchto etap by pak dálnice spojovala Budějovice a Mezno ve Středočeském kraji.

Prodloužení se v nejbližší době dočká i rychlostní komunikace R4. Zatím je v provozu 10kilometrová část mezi Miroticemi a Novou Hospodou. "Připravený je úsek Lety - Čimelice, na který máme stavební povolení. Bude záležet na stavu finančních prostředků SFDI," dodal Pešl.

Investovat bude do infrastruktury ve velkém také ČEZ. Hlavně na silnicích v okolí Jaderné elektrárny Temelín. Do třech tras nalije energetická společnost víc než 1,5 miliardy. "Vznikne 11 obchvatů. Hotovo by mělo být do roku 2017, kdy by podle předběžného plánu měla začít výstavba třetího a čtvrtého bloku elektrárny. V době zahájení stavby už nebudou obce zatěžovány zvýšenou dopravou," řekl Antonín Ješátko, zástupce ředitele Jaderné elektrárny Temelín. 

Autor:
  • Nejčtenější

Uznávaný astronom se mění v šíleného vědce. Lidi teď z hvězdárny vyhazujeme, směje se

14. června 2024

Premium Miloš Tichý z českobudějovické hvězdárny natáčí zábavná krátká videa na sociální sítě, která mají...

Fotbalisté Dynama zvažují, že nezahájí přípravu, pokud nedostanou výplaty

18. června 2024  11:08

Napjatá situace v českobudějovickém Dynamu trvá. Hráči stále nemají výplaty, a tak zvažují, že by...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Horváth Budějovice trénovat nebude. Nedohodli jsme se, potvrdil kouč

17. června 2024  11:32

Pavel Horváth realizační tým budějovických fotbalistů nerozšíří. Bývalý úspěšný záložník a...

Druhá sezona budějovického letiště je v plném proudu, nejvíc láká Turecko

13. června 2024  9:16

Přílety na Letiště České Budějovice stále lákají, stovky lidí vyhlížejí stroje blížící se od...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V Kovosvitu nedostává výplaty ani divize Management. Také chtějí skončit

18. června 2024  15:23

Většina zaměstnanců divize Machine Tools společnosti Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí na Táborsku dala...

Hráči mají výplaty, přípravu zahájí, vzkázal budějovický šéf. Potvrdil i posily

19. června 2024  14:54

Českobudějovičtí fotbalisté dostali své výplaty a ve čtvrtek v běžném režimu zahájí letní přípravu....

V českobudějovické nemocnici poprvé operovali srdce s pomocí robota

19. června 2024  13:13

Lékaři z oddělení kardiochirurgie, hrudní chirurgie a cévní chirurgie provedli první roboticky...

Díky vyhlášce je možné likvidovat problémové vlky, ochránci jsou proti

19. června 2024  9:19

Nová vyhláška informuje, za jakých podmínek může ztratit vlk statut ochrany ohroženého druhu a...

Budějovice chtějí dálniční obchvat zdarma, výjimky teď ale ministerstvo nedává

18. června 2024  16:55

Schyluje se k zajímavému boji o to, zda bude dálnice D3 kolem Českých Budějovic po zprovoznění bez...

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...