Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Máme i na UNESCO, říkají Slavoničtí s titulem Historické město roku

  13:40
Za vzornou péči o památky získaly Slavonice prestižní ocenění. Uspěly v konkurenci a jsou Historickým městem roku 2017. MF DNES zjišťovala, jak se zde žije místním obyvatelům.

Náměstím v centru se čas od času procházejí páry se zmrzlinou a prohlížejí si honosné měšťanské domy. Zatím jen málo lidí vysedává na zahrádkách přilehlých k místním restauracím.

Slavonice, které jsou aktuálně Historickým městem roku 2017, teprve čekají na začátek turistické sezony. Život jako kdyby tu zatím plynul pomaleji.

Dojem kazí na náměstí Míru jenom několik vietnamských obchodů s oblečením a suvenýry. Místní jsou teď lehce rozeznatelní od turistů. Vysedávají na lavičkách, vychutnávají si dubnové slunce a sledují zpovzdálí městskou věž.

„Nám se tady žije dobře. Ráda se procházím po centru, když je hezky. Je tu klídek. Manžel je u dobrovolných hasičů, těm město pomáhá, loni jim nechali udělat asfalt v hasičárně. Nestěžujeme si,“ svěřuje se Zdeňka Štěpánková, která žije ve městě víc než padesát let.

U Horního náměstí má obchod s elektrem 64letý Petr Kotulán, který je původem z Brna. Ve Slavonicích žije dlouho a shoduje se s jinými místními, že pro poklidné bydlení je město ideální. Ale chybí tu prý jiné věci.

„Vyžití pro mladé lidi tady není prakticky žádné. Kulturní akce tu moc nejsou. Dřív sem jezdili všemožní slavní zpěváci, dnes tu o takové akce spíš nezavadíte,“ myslí si Kotulán.

Podle bývalého starosty a majitele restaurace v centru Luboše Kryzana by město rozhodně mělo na to, aby bylo zařazené na seznam kulturního dědictví UNESCO.

„O to jsem vždy ze své pozice usiloval. Jezdí sem celý svět. Jenže tu chybí sociální zázemí pro návštěvníky - veřejné toalety, parkoviště, také lepší městské silnice,“ vyjmenovává nešvary ze svého pohledu Kryzan.

Společně s ostatními se ale shoduje, že Slavonice jsou dobrým místem pro život, i když počet obyvatel plíživě ubývá, jako se to děje i v jiných menších obcích. V roce 2007 zde žilo 2 640 lidí, o deset let později to bylo zhruba o 200 obyvatel méně.

Staví na turistickém ruchu

„Moc možností, jak sem přilákat mladé, nemáme. Stavíme především na turistickém ruchu, protože kromě přírodního parku Česká Kanada a památek tu není žádný průmyslový potenciál a myslím si, že v dohledné době deseti až patnácti let ani nebude. Cestovní ruch je sezonní záležitostí, ale zaměstnává stále více lidí zejména v oblasti ubytování a stravování, takže jdeme tímto směrem,“ popisuje starosta Hynek Blažek.

Loni navštívilo město podle dat informačního centra téměř 24 tisíc turistů.

Město je unikátní rozsáhlým uskupením měšťanských domů se sgrafitovými fasádami. Slavonice byly v dějinách mnohdy stranou zájmu a pozornosti vzhledem k tomu, že patřily do hraničního pásma.

I díky tomu se podařilo dochovat cenné stavby s fasádami a unikátními sklípkovými klenbami bez přestaveb. Na rozdíl od jiných historických měst památné domy obývají často běžní obyvatelé nebo zde podnikají. V domech tak turisté najdou květinářství, restaurace nebo cukrárnu.

Za příkladné udržování městských budov s historií sbírají Slavonice ocenění už několik let po sobě. Například se mohou pochlubit titulem Památka roku, kterou uděluje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Ocenění získaly dvakrát.

A loni skončilo město v regionálním kole Historického města roku pořádané stejným sdružením na druhém místě. K úplnému docenění historického jádra dříve pohraničního města chybí jen zapsání na seznam UNESCO. K tomu ale vede ještě dlouhá cesta.

„Máme teď nový materiál, se kterým můžeme pracovat. Nedávno byl dokončen rukopis knihy o Leopoldu Österreichovi, slavonickém staviteli, který se významně podílel i na výstavbě zámku v Telči a na dalších domech. Bylo by skvělé, kdyby k tomu vyšel český překlad. Když by pak dílo prošlo oponenturou, mohli bychom jej přiložit k dalším materiálům, co už máme k zápisu do UNESCO,“ naznačuje aktuální situaci Libor Karásek, tajemník Městského úřadu ve Slavonicích a člen komise pro kulturu ČR.

Díky titulu Historické město roku 2017 dostanou Slavonice milion korun na obnovu památek. Na jejím území se nachází celkem 59 nemovitých kulturních památek, z nichž většina patří soukromým majitelům. Těm město také pomáhá získat peníze na údržbu a přispívá na ně.

„Máme v plánu opravit devět památek. Z těch městských bychom chtěli započít další etapu rekonstrukce kostela Božího Těla na konci křížové cesty. Pak se chceme zaměřit na cukrárnu, jeden z nejcennějších domů na náměstí, peníze by šly na dvůrní trakt, výměnu oken a dveří. Další objem peněz by se rozdělil mezi památky v soukromých rukou,“ říká starosta Blažek. V plánu je v následujících letech ještě zpřístupnění Dačické brány.

Malá Telč, jak je Slavonicím někdy přezdíváno, historicky patří k Moravě a s Dačicemi jsou jediným moravským městem na území Jihočeského kraje. Po správní reformě v roce 1960 spadá město oficiálně a dodneška k Jihočeskému kraji a do jindřichohradeckého okresu. Místní rozdělení na Moravany nebo Jihočechy většinou neřeší.

„Jsme takovým specifickým koutem, odkud je to jen pár kilometrů k trojmeznému hraničnímu kameni, kde se stýkají Čechy, Morava a Rakousko. Máme kousek i Vysočinu. Už dlouhou dobu se ale cítíme jako Jihočeši a tak to i zůstane,“ dodává Blažek.

  • Nejčtenější

Top selfie z jihu Čech: magický Kuklov, Ďáblova prdel i mosty na Třeboňsku

Vstoupit do Skrýše na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích, vyndat mobil a cvak. Na světě je selfie s krásným pozadím s Černou věží či Samsonovou kašnou. Nebo vystoupat Stezkou...

25. července 2024  6:10

U Českých Budějovic srazilo auto tři lidi. Skončili v nemocnici ve vážném stavu

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami. Zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

21. července 2024  19:51,  aktualizováno  21:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dodávka sjela z kempu do Lužnice. Doplula do půlky řeky, zastavila se o mělčinu

Dodávka po střechu potopená v řece zaměstnala ráno jihočeské hasiče. Sjela do vody v Kolodějích nad Lužnicí. Při jejím vytažení pomáhali potápěči, kteří museli přijet z Českých Budějovic a Českého...

25. července 2024  11:16

Nehoda karavanu uzavřela dálnici D3 ve směru na České Budějovice

Kvůli nehodě karavanu u Soběslavi na Táborsku byla přibližně hodinu uzavřena dálnice D3 ve směru na České Budějovice. Dálnice je přibližně od 16:30 plně průjezdná, uvedl ve zprávě mluvčí jihočeské...

20. července 2024  16:51

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fotbalové Dynamo povede Jirka se Skálou a Kristkem. Ten skončil v Jihlavě

Českobudějovický fotbalový klub už zná nové složení svého vedení. Kromě nového majitele Dalibora Jirky v něm budou dva jeho bývalí ředitelé Lubomír Skála a Emil Kristek. Ten už oficiálně ukončil své...

23. července 2024  14:01,  aktualizováno  14:55

Konec zdlouhavých přesunů, žákům ve Veselí staví tělocvičnu za 65 milionů

Když mají děti ze ZŠ na třídě Čs. armády ve Veselí nad Lužnicí tělocvik, musejí využívat malé a nedostačující prostory, nebo chodit do vzdálené sportovní haly. Už od příštího školního roku budou mít...

26. července 2024  15:56

Roklanskou chatu čeká obnova, kvůli ochraně tetřeva ale může trvat léta

Roklanská chata se bourat nebude. Čeká ji obnova. Ministr životního prostředí Petr Hladík to prohlásil na Modravě po dnešním jednání se zástupci šumavských obcí a Správou Národního parku Šumava....

26. července 2024  7:01,  aktualizováno  12:29

Kulajdová je pro odvážné, za okurkovou se lidé vracejí, říká zmrzlinář z Milevska

Premium

Josef Kortan připravuje netradiční příchutě zmrzlin, jeho práce ho baví i v 72 letech. Zaujal i v soutěži Chutná hezky. Jihočesky. Připravuje okurkovou, s rumem a arašídy – takzvaného Rumburaka,...

25. července 2024

Dodávka sjela z kempu do Lužnice. Doplula do půlky řeky, zastavila se o mělčinu

Dodávka po střechu potopená v řece zaměstnala ráno jihočeské hasiče. Sjela do vody v Kolodějích nad Lužnicí. Při jejím vytažení pomáhali potápěči, kteří museli přijet z Českých Budějovic a Českého...

25. července 2024  11:16

Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.
Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.

Potravinové dózy jsou nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Jak ale zajistit, aby v nich potraviny zůstaly dlouho čerstvé? Na to jsme se...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....