Místo louky má být v centru Rudolfova u Českých Budějovic supermarket

  15:12
Překvapující rozuzlení má dlouholetý spor mezi Rudolfovem u Českých Budějovic a církví o vlastnictví pozemku v centru města. Radnice se dohodla s římskokatolickou farností na mimosoudním vyrovnání. Podle něho vyroste na pozemku v lokalitě Farská louka nákupní centrum, nová radnice, lékařský dům i park s labyrintem.

Na pozemku v lokalitě Farská louka v Rudolfově má vyrůst nákupní centrum, nová radnice, lékařský dům i park s labyrintem. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Celá akce má podporu českobudějovického biskupství, které stáhne žalobu a vzdá se nároku na pozemek o rozloze 12 tisíc čtverečních metrů ve prospěch města. O dohodě a přípravě na podpis smlouvy o smlouvě budoucí informoval v pondělí na jednání zastupitelstva starosta Vít Kavalír (ODS).

„Dohodu jsme zatím drželi pod pokličkou, protože ještě není podepsaná. Vize s marketem je v podstatě naše záchrana,“ řekl starosta, který je k tomuto vyřešení sporu s církví skeptický.

Neobvyklé řešení zaskočilo právě proto nejen zastupitele, ale i obyvatele v zaplněné zasedací místnosti. Podle programu mělo zastupitelstvo na svém jednání schválit nejen dohodu s církví a investorem, ale i změnu územního plánu na Farské louce, která tuto stavbu i transakci umožní.

Původní změnu totiž loni kraj zrušil kvůli formálním nedostatkům. Součástí změny územního plánu je zároveň nová územní studie zástavby lokality, která předpokládá větší prodejnu a větší parkoviště, než se původně počítalo. 

Obyvatelé se cítí podvedeni

O záměru byli už dříve informováni obyvatelé a na toto téma dokonce radnice uspořádala anketu. Teď se cítili podvedeni.

Do rušné čtyřhodinové debaty o změně projektu se zapojili obyvatelé, zástupci investora a biskupství. Zazněly dokonce hlasy, že s Farskou loukou, tedy veřejným prostorem v centru města, se Rudolfov zbavuje rodinného stříbra a velký supermarket s parkovištěm budou narušovat vzhled místa a pohodu okolního bydlení.

„Je to důležitý prostor. Proč nepostavit supermarket jinde,“ namítala Eliška Štěpánková. „Proč raději louku nepronajmout, aby nad ní mělo město kontrolu?“ ptal se zase Michal Krejčí.

Podle zastupitele Jaroslava Valevského (Společně pro Rudolfov) byli o změně územní studie nedostatečně informovaní i sami zastupitelé, kteří se ani nemohli na jednání dostatečně připravit.

Vaše rodinné stříbro zhodnotíme, řekla zástupkyně investora

Další diskutující zase požadovali zástavbu Farské louky dispozičně změnit. To rezolutně odmítl autor územní studie architekt Jiří Brůha. Argumentuje, že by se celá koncepce zástavby rozbila. 

K nákupnímu centru se zase vyjádřila zástupkyně investora společnosti S & B Tschechien Lenka Sládková. Jeho jednatelem je německý developer Sebastian Köbel.

„Velikost a jeho umístění si určuje potravinář jako jeho budoucí uživatel. Tím, že sem dostaneme obchodní řetězec, vaše rodinné stříbro zhodnotíme,“ snažila se uklidnit přítomné Sládková.

Podle ní investor, který loni postavil podobnou prodejnu v Týně nad Vltavou, už dříve oslovil rudolfovskou radnici se zájmem o vhodný pozemek a ta mu nabídla půl hektaru Farské louky. Následovalo jednání s místní farností. Sládková upozornila, že veřejnost nemusí mít obavy, že prodejna zkrachuje a na louce zůstane prázdná stavba. Její budoucí uživatelé se obvykle zavazují, že ji budou provozovat nejméně osm až patnáct let.

Lidé ještě budou mít prostor k připomínkám

Novou územní studii zástavby části Farské louky podpořil i generální vikář Biskupství českobudějovického David Henzl. Podle něj je v zájmu církve podporovat veřejný zájem. 

„Vznikne tu zelené prostranství s menší komerční plochou. Církev nepotřebuje hmotný zisk, náš zájem je uskutečňovat společné dobro. Určovací žaloby se ve jménu veřejného zájmu vzdáme, pozemek ať si ponechá Rudolfov,“ podotkl vikář. Po maratonu jednání byla veřejnost i zastupitelé viditelně vyčerpaní. 

Část kritiků se spokojila s vysvětlením architekta Brůhy, že v rámci schvalování změny územního plánu i ve stavebním řízení budou mít ještě prostor ke svým připomínkám a námitkám.

Zastupitelé nakonec schválili návrh změny územního plánu i pověření starosty, aby jednal o smlouvě budoucí s Římskokatolickou farností Rudolfov. Podle předběžné trojdohody zaplatí investor za 5 200 metrů čtverečních pozemku 10,4 milionu korun, z toho sedm milionů dostane církev a zbytek město.

„Prospěch z takové dohody bude mít nakonec jak farnost, tak město,“ dodal starosta Kavalír. Výhoda tohoto řešení zůstává podle starosty, i pokud by investor nakonec odmítl pozemek koupit a zastavět. Lhůtu má k tomu do roku 2022. Pokud od dohody odstoupí, zaplatí město farnosti sedm milionů korun.

  • Nejčtenější

Uznávaný astronom se mění v šíleného vědce. Lidi teď z hvězdárny vyhazujeme, směje se

14. června 2024

Premium Miloš Tichý z českobudějovické hvězdárny natáčí zábavná krátká videa na sociální sítě, která mají...

Vandalové v Táboře shodili žulové desky z hradeb na cestu, strážníci ji zavřeli

10. června 2024  11:58

Žulové desky kryjící městské hradby v Táboře někdo shodil dolů na cestu, která prochází bývalou...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Druhá sezona budějovického letiště je v plném proudu, nejvíc láká Turecko

13. června 2024  9:16

Přílety na Letiště České Budějovice stále lákají, stovky lidí vyhlížejí stroje blížící se od...

Dva tisíce školáků vytvořily na náměstí v Budějovicích olympijské kruhy

14. června 2024  13:13

Žlutá, červená, zelená, modrá a černá barva se v pátek dopoledne mísily na českobudějovickém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nikola Bartůšek se chce v europarlamentu věnovat migrační a návratové politice

10. června 2024  16:03

Studovala na univerzitě ve finském Tampere i v rakouském Linci. Pak deset let pracovala v terénu a...

Houbaři omylem snědli muchomůrku tygrovanou, s otravou skončili v nemocnici

17. června 2024  11:41

Dva lidé na jihu Čech skončili o víkendu v nemocnici kvůli otravě. Snědli muchomůrku tygrovanou,...

Horváth Budějovice trénovat nebude. Nedohodli jsme se, potvrdil kouč

17. června 2024  11:32

Pavel Horváth realizační tým budějovických fotbalistů nerozšíří. Bývalý úspěšný záložník a...

Firmy řeší, jak vychovat budoucí zaměstnance, ty velké chystají vlastní třídy

17. června 2024  9:38

Společnosti ČEZ a EG.D otvírají vlastní centra či třídy na partnerských školách, jiné preferují...

V Hradci usilují o Řád bílého lva pro radistu Peltána, pomáhal Třem králům

16. června 2024  10:57

Čtvrtý ze Tří králů. Tak bývá často označovaný jindřichohradecký rodák František Peltán, který za...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...