Dárek pro českobudějovické ragbisty. Nové útočiště získali na 12 let

  9:54aktualizováno  9:54
Všichni ragbisté z Českých Budějovic si měli letos pod stromeček přát lopaty a krumpáče. S trochou nadsázky jim má nářadí co nejrychleji pomoci k tomu, aby mohli začít hrát na novém a hlavně konečně „svém“ hřišti.

Bývalé škvárové hřiště v Suchém Vrbném v Českých Budějovicích (prosinec 2018). Ragbisté se ho chystají zrekonstruovat. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Před několika dny dostali předčasný vánoční dárek. Radní města rozhodli na prosincovém jednání, že budou moci v následujících dvanácti letech spravovat a využívat bývalé škvárové fotbalové hřiště u areálu Lokomotivy v Suchém Vrbném.

Prostor byl roky opuštěný a jen chátral, problém byl s pozemky, které byly městské jen zčásti a další patřily několika soukromým majitelům. Situace se však změnila. A teď se mohou ragbisté z RC České Budějovice pustit do jeho obnovy.

„Asi po půlročním jednání jsme získali areál do pronájmu. Teď nás čeká hodně práce. Cíl je celkem jasný. Chceme vybudovat hřiště, na kterém budeme moci hrát zápasy a také trénovat. Zároveň ho budou moci využívat i další sportovci. Součástí našich plánů je také vybudování veřejné venkovní posilovny a dětského hřiště,“ uvedl Petr Klíma, předseda klubu.

Fotogalerie

Představa ragbistů je taková, že by mělo být vše hotové do dvou let, aby bylo možné na přestavbu areálu čerpat dotace, pokud se je podaří získat. Podmínkou je totiž následně desetiletá udržitelnost projektu.

„To je samozřejmě jeden z úkolů. Bez veřejné podpory se neobejdeme. Proto musíme v první řadě zpracovat projektovou dokumentaci, abychom mohli o peníze žádat a to nejen ve vyhlášených grantových programech, ale určitě budeme oslovovat i sponzory,“ pokračoval Klíma.

První hrubý odhad je, že může obnova zchátralého sportoviště stát mezi šesti až deseti miliony korun. Bude potřeba vytvořit úplně nový travnatý povrch, a to na ploše 80 x 130 metrů. Dále je zásadní vybudování sociálního zařízení. „To znamená šatny, sprchy a toalety,“ vyjmenoval předseda. Také bude nutné instalovat branky, takzvaná háčka.

Hrají druhou nejvyšší soutěž

Ragbisté by areál spravovali a zajišťovali jeho provoz včetně jeho poskytování dalším oddílům a zájemcům. Workoutové a dětské hřiště by bylo zcela volně přístupné.

„Vnímám to jako dobrou zprávu nejen pro obyvatele Suchého Vrbného, ale celého města. Do přípravy projektu by se podle mě měla vložit i územní komise,“ podotkl náměstek primátora Ivo Moravec.

On stál na samém začátku, když se po letech začalo o areálu debatovat. Bylo to v době, kdy se soukromí majitelé rozhodli, že prostřednictvím realitní kanceláře svou část prodají. „Tehdy jsem požádal vedení radnice, abychom pozemky koupili pro následné veřejné využití. Nakonec vše podpořili i zastupitelé, a plocha tak je města,“ zavzpomínal.

O bývalé škvárové hřiště usilovalo více zájemců, třeba atletický svaz, ale nejvíce se na radnici zamlouval záměr ragbistů. Klub RC České Budějovice má aktuálně 120 členů a družstvo mužů hraje Národní ligu, což je druhá nejvyšší soutěž. „Čeká nás už sedmá sezona, ale stále jsme někde jako hosté a musíme se různě přesouvat, což není ideální,“ upozornil Klíma.

Klub začínal na fotbalovém hřišti na sídlišti Vltava, jenže to se rekonstrukcí zmenšilo natolik, že už tam ragbisté nemohli hrát a museli hledat nové útočiště. Zápasy nyní hrají v areálu Jihočeské univerzity poblíž Kauflandu, ale na tréninky se scházejí dál na Vltavě. „Když se vše podaří, tak pak budeme na jednom místě,“ doplnil předseda.

Autor:

Nejčtenější

Na Miss World chci ukázat to, co opravdu umím, říká Denisa Spergerová

5. Denisa Spergerová, 18 let, 182 cm

Novou Miss Czech Republic Denisu Spergerovou (18) čeká v listopadu účast na soutěži krásy Miss World. Ta se letos koná...

Spolujezdec zemřel v autě rozbitém o stromy, řidička ve vrtulníku

Řidička vyjela s Fordem Fiesta do lesa. Její spolujezdec zemřel na místě, žena...

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na Písecku. Řidička osobního vozu ze zatím nejasných příčin vyjela ze silnice do...

Boj o baráž: Vsetínská šance ještě žije, Kladno zdolalo Jihlavu

Patrik Machač z Kladna (vpravo) a Miha Štebih z Jihlavy.

Hokejisté Vsetína v semifinále Chance ligy do dnešního duelu nevstřelili Českým Budějovicím ani gól, ale tentokrát se...

Jihlava srovnala sérii s Kladnem, Budějovice podruhé uspěly ve Vsetíně

Kladenský Jaromír Jágr (vlevo) přijíždí ke skrumáži hráčů během druhého...

Budějovičtí hokejisté důrazně našlápli k účasti v baráži o extraligu. V druhém semifinálovém zápase na ledě Vsetína...

Hokejisté Kladna a Budějovic otevřeli semifinále venkovními výhrami

Jaromír Jágr (vpravo) z Kladna proti Jihlavě, sleduje ho Adam Zeman.

Do semifinálových sérií první hokejové ligy vstoupily lépe Kladno a České Budějovice. Rytíři zvítězili na ledě vítěze...

Další z rubriky

U Českých Budějovic hořel autobus MHD, stejný vůz jako loni v létě

Požár zastavil autobus u Litvínovic před Českými Budějovicemi.

Na hlavním tahu z Českých Budějovic na Český Krumlov ráno hořel autobus městské hromadné dopravy. Vůz zastavil ve směru...

Nový klip kapely Lex Barker tvoří tisíce fotografií z Českých Budějovic

Kapela Lex Barker v současnosti vystupuje ve třech bez baskytary.

Více než osm tisíc fotografií ve vysokém rozlišení poskládaných do videa. Záběry na frontmana, ale i detaily z...

Při obnově kanalizace našli v Sezimově Ústí kostry i zbytky kláštera

V Klášterní ulici v Sezimově Ústí I našli při výkopových pracích původní zdi...

Několik lidských koster našli archeologové z Husitského muzea v Táboře při rekonstrukci kanalizace v Klášterní ulici v...

Najdete na iDNES.cz