Dárek pro českobudějovické ragbisty. Nové útočiště získali na 12 let

  9:54aktualizováno  9:54
Všichni ragbisté z Českých Budějovic si měli letos pod stromeček přát lopaty a krumpáče. S trochou nadsázky jim má nářadí co nejrychleji pomoci k tomu, aby mohli začít hrát na novém a hlavně konečně „svém“ hřišti.

Bývalé škvárové hřiště v Suchém Vrbném v Českých Budějovicích (prosinec 2018). Ragbisté se ho chystají zrekonstruovat. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Před několika dny dostali předčasný vánoční dárek. Radní města rozhodli na prosincovém jednání, že budou moci v následujících dvanácti letech spravovat a využívat bývalé škvárové fotbalové hřiště u areálu Lokomotivy v Suchém Vrbném.

Prostor byl roky opuštěný a jen chátral, problém byl s pozemky, které byly městské jen zčásti a další patřily několika soukromým majitelům. Situace se však změnila. A teď se mohou ragbisté z RC České Budějovice pustit do jeho obnovy.

„Asi po půlročním jednání jsme získali areál do pronájmu. Teď nás čeká hodně práce. Cíl je celkem jasný. Chceme vybudovat hřiště, na kterém budeme moci hrát zápasy a také trénovat. Zároveň ho budou moci využívat i další sportovci. Součástí našich plánů je také vybudování veřejné venkovní posilovny a dětského hřiště,“ uvedl Petr Klíma, předseda klubu.

Fotogalerie

Představa ragbistů je taková, že by mělo být vše hotové do dvou let, aby bylo možné na přestavbu areálu čerpat dotace, pokud se je podaří získat. Podmínkou je totiž následně desetiletá udržitelnost projektu.

„To je samozřejmě jeden z úkolů. Bez veřejné podpory se neobejdeme. Proto musíme v první řadě zpracovat projektovou dokumentaci, abychom mohli o peníze žádat a to nejen ve vyhlášených grantových programech, ale určitě budeme oslovovat i sponzory,“ pokračoval Klíma.

První hrubý odhad je, že může obnova zchátralého sportoviště stát mezi šesti až deseti miliony korun. Bude potřeba vytvořit úplně nový travnatý povrch, a to na ploše 80 x 130 metrů. Dále je zásadní vybudování sociálního zařízení. „To znamená šatny, sprchy a toalety,“ vyjmenoval předseda. Také bude nutné instalovat branky, takzvaná háčka.

Hrají druhou nejvyšší soutěž

Ragbisté by areál spravovali a zajišťovali jeho provoz včetně jeho poskytování dalším oddílům a zájemcům. Workoutové a dětské hřiště by bylo zcela volně přístupné.

„Vnímám to jako dobrou zprávu nejen pro obyvatele Suchého Vrbného, ale celého města. Do přípravy projektu by se podle mě měla vložit i územní komise,“ podotkl náměstek primátora Ivo Moravec.

On stál na samém začátku, když se po letech začalo o areálu debatovat. Bylo to v době, kdy se soukromí majitelé rozhodli, že prostřednictvím realitní kanceláře svou část prodají. „Tehdy jsem požádal vedení radnice, abychom pozemky koupili pro následné veřejné využití. Nakonec vše podpořili i zastupitelé, a plocha tak je města,“ zavzpomínal.

O bývalé škvárové hřiště usilovalo více zájemců, třeba atletický svaz, ale nejvíce se na radnici zamlouval záměr ragbistů. Klub RC České Budějovice má aktuálně 120 členů a družstvo mužů hraje Národní ligu, což je druhá nejvyšší soutěž. „Čeká nás už sedmá sezona, ale stále jsme někde jako hosté a musíme se různě přesouvat, což není ideální,“ upozornil Klíma.

Klub začínal na fotbalovém hřišti na sídlišti Vltava, jenže to se rekonstrukcí zmenšilo natolik, že už tam ragbisté nemohli hrát a museli hledat nové útočiště. Zápasy nyní hrají v areálu Jihočeské univerzity poblíž Kauflandu, ale na tréninky se scházejí dál na Vltavě. „Když se vše podaří, tak pak budeme na jednom místě,“ doplnil předseda.

Autor:

Nejčtenější

Každý den v roce šel na Kleť. V nemoci i vánici

Václav Bauer se loni stal rekordmanem ve výstupech na Kleť za rok.

Denně stoupal na Kleť, jednou i čtrnáctkrát. Václav Bauer se zapsal do historie nadšenců, kteří zdolávají nejvyšší...

Schody mě popravily, přiznal Štybar. V zatáčkách občas nadával

Zdeněk Štybar dojel na mistrovství republiky na čtvrtém místě.

Útok na osmý titul mu nevyšel. Zdeněk Štybar skončil na domácím šampionátu v cyklokrosu mezi poraženými a s obličejem...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Řidič po nehodě upadl do bezvědomí. Záchranáře přivolal systém v autě

Škoda na havarovaném vozidle byla vyčíslena na 700 tisíc korun.

V úterý ráno vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému k nehodě u Hořic na Šumavě na Českokrumlovsku....

Týraný labrador Marley, kterého mladík málem umlátil, má nový domov

Čtrnáctiměsíční labrador Marley už se z brutálních útoků předchozího majitele...

Čtrnáctiměsíční štěně Marley, se kterým předchozí majitel z Prachatic surově zacházel a dostal u soudu podmíněný trest,...

Další z rubriky

Kamiony z průmyslové zóny budou trápit obyvatele Týna až do konce dubna

Na okraji Týna nad Vltavou rostou haly, které budou součástí průmyslové zóny.

Silnici, která odvede dopravu z průmyslové zóny v Týně nad Vltavou, dokončí později. Obchvat za 28 milionů korun měl...

Počet porodů císařským řezem loni klesl, říká českobudějovický primář

Primář gynekologicko-porodnického oddělení Miloš Velemínský je úspěšným...

Více než třetinu všech novorozenců na jihu Čech přivádějí tradičně na svět porodníci v českobudějovické nemocnici....

Lidé se těší, že Severní spojka zklidní dopravu, firmy proti ní bojují

Severní spojka se napojí u kruhového objezdu u Globusu.

Obyvatelé Kněžských Dvorů vyhlížejí Severní spojku, protože podle nich odvede nákladní auta z jejich ulic. Ale firmy z...

BYTY CZ
Chůva, Hlídání dítěte v Praze

BYTY CZ
Jihočeský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz