Nemocnice se vracejí k normálu, kvůli zajištění očkování ale chybí personál

  11:44
Od začátku června už se i českobudějovická nemocnice vrátila téměř k běžnému provozu. Standardní chod v uplynulých dnech zavedla i prachatická nemocnice, kde ještě v půlce dubna pečovali o množství nemocných s koronavirem.

Nemocnice České Budějovice | foto: Marek Podhora, MAFRA

V březnu si zdravotníci sáhli na dno sil. Jihočeské nemocnice byly na hraně kapacit lůžek a počty pacientů s diagnózou covid-19 ve vážném stavu stále rostly. I přes maximální vytížení ale lékaři a sestry nejhorší letošní fázi pandemie zvládli. V průběhu dubna se nemocnice začaly pomalu přibližovat k normálu.

Nejdéle to trvalo budějovické, i ta se ale ode dneška vrací k téměř běžnému provozu. Zároveň bude mít stále zajištěnou nezbytnou kapacitu pro péči o covidové pacienty.

Podle ředitele Michala Šnorka dospěl řízený návrat k plánované zdravotní péči do bodu, kdy úplnému obnovení běžného provozu brání už jen činnosti, které nemocnice zatím stále provozuje navíc v odběrovém místě na parkovišti u areálu a ve velkokapacitním očkovacím centru na výstavišti. „Vytěžují nám personál a ten tak chybí na svých domovských pracovištích,“ vysvětluje Šnorek.

To, že zdravotníci docházející do očkovacích a odběrových míst chybí na odděleních, potvrzují i další ředitelé nemocnic.

„Zatím to zvládáme díky přesčasům a výpomoci sestřiček od praktických lékařů nebo specialistů, ale už nám také docházejí. Běžný provoz totiž obnovují i jejich ordinace, proto k nám nemohou chodit tak často. Zrovna jsme dávali výzvu uvnitř nemocnice, zda by mohl někdo z personálu na přesčas chodit do očka,“ potvrzuje ředitel táborské nemocnice Ivo Houška.

Zdravotníci navíc potřebují odpočinek. „Kvůli pandemii personál nemocnice rušil a oddaloval dovolené, postupně si je musí začít vybírat, takže náběh k normálu není stoprocentní, jak bychom si všichni přáli,“ podotýká Houška.

Ke standardnímu chodu se v uplynulých dnech vrátila i prachatická nemocnice, kde ještě v půlce dubna léčili velké množství nemocných s koronavirem.

„Aktuálně tu máme posledního covidového pacienta, který byl na JIP, měl vážnější průběh. Pak je tu několik postcovidových na oddělení následné péče, ale postupně je také propouštíme do domácí péče a covidové pacienty směřujeme na infekční do Budějovic,“ popisuje ředitel Michal Čarvaš.

V Krumlově nemají pacienty s covidem

I v Prachaticích kvůli zajištění očkování a odběrového místa chybí zdravotníci. „Snažíme se zvyšovat počet sester, ale je těžké je sehnat. Chybí nám napříč odděleními, obecně bychom rádi doplnili na každou stanici jednu,“ přiznává Čarvaš.

Přeložení covidových pacientů do budějovické nemocnice umožnilo návrat k normálu i v Českém Krumlově. „Od minulého pondělí k nám mohou návštěvy a zhruba před dvěma týdny se nám podařilo snížit počet covidových pacientů na nulu a vrátit se k běžné operativě,“ informuje ředitel Vojtěch Remeň.

K okresům, které koronavirus zasáhl nejvíce v republice, patřil Jindřichův Hradec. Také tamní nemocnice, kde se léčilo v jednu dobu i kolem stovky pacientů s covidem, situaci zvládla.

„V současnosti jich u nás leží jen pět. Na běžný provoz jsme přešli před deseti dny, začali jsme operovat a snažíme se postupně dohánět resty týkající se vyšetření i operací, které nám při pandemii vznikly,“ informuje ředitel Miroslav Janovský.

Respirátor je nutnost

A resty mají ve všech jihočeských nemocnicích. „Bylo by nereálné očekávat dohnání odložené péče v krátkém časovém horizontu, který bychom si přáli my i naši pacienti. Odložených procedur evidujeme přibližně dva tisíce, z toho největší část tvoří ortopedické výkony, kde se s výpadkem operativy budeme vyrovnávat minimálně jeden rok, protože i na následující měsíce jsou již dlouhodobě naplánovaní další pacienti,“ uvádí ředitel budějovické nemocnice Šnorek.

Současně už do všech jihočeských nemocnic mohou přicházet také návštěvy. Ty ale musí předložit doklad o negativním výsledku antigenního testu nebo PCR test, který nemá být starší než 48 hodin, doklad o očkování proti covidu nebo doklad o tom, že covid prodělaly v posledním půlroce. Po celou dobu návštěvy je nutné mít nasazený respirátor.

„Zdravotnická zařízení jistě zůstanou místem, kde budou protiepidemická opatření platit nejdéle. Naším cílem je maximálně chránit pacienty, jejich rodiny a naše zaměstnance,“ dodává Šnorek.

  • Nejčtenější

Zemřel herec Martin Hruška, známý ze seriálů Modrava či Sedm schodů k moci

9. června 2024  12:23

Ve věku 56 let nečekaně zemřel herec Martin Hruška. O jeho úmrtí informovalo například Jihočeské...

Vandalové v Táboře shodili žulové desky z hradeb na cestu, strážníci ji zavřeli

10. června 2024  11:58

Žulové desky kryjící městské hradby v Táboře někdo shodil dolů na cestu, která prochází bývalou...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V Nové Bystřici se bude stavět obchvat, lidé o tom rozhodli v referendu

8. června 2024  20:01

Obyvatelé Nové Bystřice na Jindřichohradecku, která má asi 3200 obyvatel, v sobotu referendu...

Nikola Bartůšek se chce v europarlamentu věnovat migrační a návratové politice

10. června 2024  16:03

Studovala na univerzitě ve finském Tampere i v rakouském Linci. Pak deset let pracovala v terénu a...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Spolky brání rozvoji golfového areálu. Zarazily hotel, teď odmítají „stodolu“

5. června 2024  9:33

Čertovo břemeno, osmnáctijamkové golfové hřiště u Jistebnice na Táborsku, čelí po dvou letech klidu...

Šelmy odebrané z nevyhovujících chovů najdou nový domov v táborské zoo

12. června 2024  15:42

Mohou se vykoupat v automaticky čištěném jezírku, poškrábat si kožich o několik kmenů stromů,...

Na Strakonické v Budějovicích zavřou lávku a přidají přechod se semafory

12. června 2024  12:26

Už v pátek začne rekonstrukce hodně využívané lávky přes Strakonickou ulici na sídlišti Vltava v...

Srážek se zvěří na silnicích rychle přibývá, nehody řidiči často ani nehlásí

12. června 2024  9:12

Od loňského října do letošního února je na jihu Čech nahlášených 1 302 nehod srážek se zvěří....

Psychicky mě ničil, líčila žena. Jejího bývalého viní, že ji chtěl dát zmrzačit

11. června 2024  16:02

Výpověďmi svědků pokračoval u českobudějovického krajského soudu proces s mužem obžalovaným z...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...