Úterý 27. října 2020, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. října 2020 Šarlota, Zoja, Zoe

Když chceme lákat lékaře, musíme jim nabídnout i byt, říká lídr ODS Kuba

  9:44
Martin Kuba je jedničkou ODS pro krajské volby na jihu Čech. Na kandidátce hodně sází na nestranické osobnosti. „Jsem připravený jezdit do Prahy lobovat za jihočeské dopravní stavby. Takový tlak zde dlouhodobě chybí. A je to bohužel znát,“ domnívá se.

„Nebudu hodnotit, co je úspěch, já jdu vyhrát. Nechci pasivně čekat, a snažím se proto něco dělat,“ říká lídr ODS Martin Kuba. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Máte v jižních Čechách drtivě největší kampaň, to asi každý vidí. Co tedy pro vás bude znamenat úspěch, když tomu věnujete tolik úsilí i peněz?
Člověk nemá chodit prohrát, když jde něco dělat. Nebudu hodnotit, co je úspěch, já jdu vyhrát. Nechci pasivně čekat, a snažím se proto něco dělat.

Před dvěma lety jste v komunálních volbách kandidoval na primátora a dělal také masivní kampaň. Bylo z toho nakonec 14,2 procenta a třetí místo.
Tam byl zajímavý ten nárůst, a to z 5,4 procenta. Bylo to pro ODS největší růst skoro ze všech měst v zemi. A byl to pro mě zajímavý test, jak se dá kampaň dělat.

Všiml jsem si ale, že se v kampani snažíte upozadit značku ODS. Je to proto, že cítíte, že má svůj strop, co se týká počtu voličů?
Stavíme kampaň více na nezávislých osobnostech týmu než na stranické bázi. V tom vidím větší sílu, než je politická značka.

Takže můžete říct, že jste tu značku potlačili?
Myslím, že když to porovnáme s jinými regiony, tak u nás není ODS to hlavní sdělení.

Kolik milionů vás stojí kampaň?
Nemáme to ještě dopočítané, ale myslím, že to je něco kolem čtyř milionů korun.

A není Martina Kuby přece jen trochu moc? Ráno člověk otevře noviny, jste tam, vyjde z domu, jste na trolejbusu na plakátu, pak na billboardech a ještě vás večer vidí v televizi.
Dělali jsme si průzkum, jak veřejnost zná jednotlivé politiky. Ti často přeceňují svoji známost a myslí si, že všichni přece vědí, kdo je náměstkem hejtmanky. Jenže ono to tak vůbec není. Běžný volič mě nevidí všude tak jako vy z pohledu vaší profese. Ten si třeba teprve před třemi týdny pořádně uvědomil, že budou krajské volby. Takže si nemyslím, že je toho moc. Navíc vím, že v politice nikdy nelze dosáhnout toho, že vás budou mít všichni rádi. To je normální.

Martin Kuba

(47 let)

Rodák z Českých Budějovic vystudoval Lékařskou fakultu UK Praha, od roku 2002 působil na jihočeské záchrance a jako anesteziolog na ARO českobudějovické nemocnice. V letech 2006–2010 byl radním Budějovic a v letech 2008–2011 náměstkem hejtmana. Poté byl do roku 2013 ministrem průmyslu a obchodu. V ODS je od roku 2002 a nyní je zastupitelem na kraji i v Českých Budějovicích a také předsedou jihočeské ODS. Je ženatý a má syna, mezi jeho koníčky patří kynologie.

Když uspějete, bude to pro vás odrazový můstek a řeknete si i o křeslo předsedy ODS?
Asi se o mně ví, že nejsem v souladu se všemi věcmi, které dělá centrální ODS. Myslím, že je škoda, že je dnes celá politika postavená na anti-ten a anti-onen. Myslím, že voliči čekají spíš na lídra, kterému už bude jedno, co říká Andrej Babiš. Někdo, kdo zaujme vlastními výroky a svou vizí. Pro mě jsou teď ale klíčové krajské volby a jižní Čechy. Co se bude dít dále, na to teď nemyslím.

A kdyby to nevyšlo, budete naposledy jedničkou kandidátky a přenecháte místo jiným?
Je otázka, co je úspěch. Před dvěma lety se také dalo říct, že Kuba ty volby nevyhrál, ale ODS měla v takto velkém městě největší nárůst. Porazit ANO není jednoduché, obzvlášť když máte nějakou startovací základnu, kterou vám do jisté míry určí celostátní politika. Když máte republikové preference 13 procent, můžete to na kraji někam posunout. Když začínáte na 20, je to samozřejmě snazší.

Chcete za čtyři roky do měst a obcí investovat dvě miliardy korun. Bude na to kraj vůbec mít?
Náš koncept je, že krajské peníze více zapojíme do financování větších staveb ve městech a obcích. Kraj má program obnovy venkova, ale ne vždy to ideálně funguje. Někdo třeba potřebuje na sportoviště šest milionů, ale dostane z programu 350 tisíc. Takovému starostovi by spíš vyhovovalo, aby nejdříve nic nedostal a za dva roky získal tak vysokou sumu, se kterou se do toho obec může pustit. Můžeme spojovat městské, krajské a státní peníze, pak jsou investice řešitelné i v takové výši.

Navrhujeme pomoci s rozšířením domova pro seniory ve Frymburku či v Třeboni.

Martin Kuba

A kdo dostane přednost? Sestavíte nějakou „bílou knihu“ a postupně z ní hodláte odškrtávat?

Chci se sejít se zástupci měst, zejména těch okresních, a domluvit se na tom, co je pro ně zásadní priorita a jak mají projekty připravené. Ta připravenější by pak mohla dostat přednost. Myslím, že peníze by na to kraj mít měl, stačí, když třeba přestane přemýšlet o parkovišti pro kamiony za 250 milionů, ale bude chtít investovat do toho, co zdejší obyvatelé opravdu potřebují. Pak můžeme pomoci s rekonstrukcí plaveckého stadionu ve Strakonicích či opravou hřbitova v Krumlově.

Hodně mluvíte o potřebě dalších lůžek v domovech pro seniory. Stále asi platí, že je třeba mít známosti, aby člověk pro svého blízkého našel volné místo.
Tak to bohužel je a je to hrozné. Hlavní cíl je, aby lidé mohli co nejdéle zůstat doma, a to třeba za pomoci terénních služeb, které budeme podporovat. Ale přijde čas, když už to takhle dál nejde. Je to problém asi v každém okrese. Navrhujeme pomoci s rozšířením domova pro seniory ve Frymburku či v Třeboni.

Pak zmiňujete velké téma, obchvaty. Všichni vidí, jak pomalu tyto stavby postupují. Vy slibujete v příštích čtyřech letech třeba obchvat Blatné. To je reálné?
Třeba v Blatné jsem se byl přímo podívat. Oni tam přišli o územní rozhodnutí, protože by to některým vlastníkům znepřístupnilo jejich pozemky. Je to způsobené tím, že se dráhy v místě rozhodly zrušit malý přejezd. Tady měl už na začátku s dráhami jednat politik, aby vůbec nic takového nenastalo. Když dostaneme na kraji možnost, tak musíme v první řadě všem obyvatelům říct, v jaké fázi příprav jejich obchvaty jsou, stanovit harmonogram, ať nás mohou kontrolovat, a pak postupovat dál. Podle mě jsou tak naše plány reálné.

Ale co stavby na silnicích prvních tříd, to jsou akce státu, tedy ŘSD. Proč je slibujete?
Kraj vydává povolení v souvislosti s životním prostředím, územní rozhodnutí, stavební povolení. Kraj tedy velmi ovlivňuje, jak rychle a správně budou vydaná rozhodnutí, může pomáhat i s výkupy pozemků. Politik zodpovědný za dopravu by pak měl neustále tlačit v Praze na příslušných místech. Myslet si, že to není o lobbingu, je nesmysl.

Kdo bude lobovat za vás?
Pokud bych byl hejtman, tak tam budu jezdit já. Pražskou politiku jsme zažil jako ministr a myslím, že mám na to dostatek zkušeností.

V programu také slibujete, že přivedete lékaře. Ale jak?
Ukážu vám to na přirovnání. Když se firma přetahuje o lidi, tak musí nabídnout víc než konkurence. Třeba vyšší plat, firemní školku či byt. I samospráva se může postavit do situace jako firma a usilovat nejen o kvalitní lékaře, ale i učitele a podobně. Kraj také může nabídnout takové bonusy. Proto tvrdím, že bychom měli mít i určité množství bytů, které dokážeme nabídnout.

Řekněme, že budete hejtman. Co uděláte jako první?
Sestavil bych priority a tým, který je bude mít na starost. Pak vytvořil systém, díky němuž budou moci obyvatelé kontrolovat plnění programu. Tak, aby pak nikdo po čtyřech letech nemohl říct, že to nešlo.

Autor:
  • Nejčtenější

Po jedné rvačce měl Špinar život naruby. Bojovník MMA přišel o kariéru

Slušný člověk z učitelské rodiny, který měl dobře našlápnuto v práci i ve sportu. Matěj Špinar, šestadvacetiletý MMA...

Dětské gangy v Táboře kradou mobily a peníze, řeší to policie i radnice

Okolí Jordánu a Husova parku v Táboře obsadily skupinky nezletilých, které napadají kolemjdoucí. Policejní hlídky se na...

Mladík ukradl energetický nápoj v době nouzového stavu. Hrozí mu 2 až 8 let

Krást v době nouzového stavu se nemusí vyplatit dvacetiletému mladíkovi. Ve čtvrtek večer ukradl z obchodu v Českých...

Pepa z MasterChefa staví domy ze dřeva, ale touží po vlastní restauraci

Jako dítě ho na fotbal a podobné aktivity moc neužilo. Spíše tahal hrnce, a když maminka nebo babičky vařily, bedlivě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hanzalův tichý konec. NHL se změnila, už by stejně nebyla pro mě, cítí

Premium Už ho nerozhodí, když jeho průchod bezpečnostním rámem rozezvučí letištní halu. „Bude to tak navždycky,“ prohodí Martin...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Přívozy na Lipně hlásí rekordní sezonu, po bídném jaru přišlo skvělé léto

Nejlepší tři měsíce za posledních patnáct let. Tak zhodnotil sezonu Karel Vlášek, kapitán v Dolní Vltavici....

Kulturní domy ruší plesy, kluby překládají koncerty na příští rok

Zhoršující se epidemie nemoci covid-19 opět uzavřela hudební kluby a kulturní domy. Jihočeští provozovatelé tak rušili...

Památkám na jihu Čech ubyli návštěvníci. Na vstupném přišly o miliony

Lidé, kteří se chystali vydat na prohlídku státních památek ve druhé půlce října, mají smůlu. Kvůli koronavirové...

Prachatická nemocnice zavře lůžkovou část tří oddělení včetně porodnice

Nemocnice v Prachaticích od pátku dočasně uzavře lůžkovou část na dětském, novorozeneckém i gynekologickém oddělení....

STAPO mechanizace s.r.o.
Jeřábník

STAPO mechanizace s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 50 000 Kč

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...