Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. listopadu 2021 Zina

Chceme zpátky přímý vlak do Vídně, říká kandidát na hejtmana za Piráty

  15:34
Lékař Lukáš Mareš kandiduje na jihočeského hejtmana za Piráty. Vadí mu, jak jsou lékaři zatížení papírováním. „Například role praktického lékaře by měla být úplně jiná než neustále potvrzovat neschopenky,“ říká.

Lukáš Mareš už je skoro dva roky zastupitelem města České Budějovice a nyní míří do stejné funkce i na jihočeském hejtmanství. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Zatím nemají v krajském zastupitelstvu ani jednoho člověka, ale už za několik týdnů se tam Piráti chtějí usadit. Stranu vede do voleb na jihu Čech radiolog Lukáš Mareš. Rád by zlepšil třeba služby v porodnicích.

„Žena si má vybrat polohu, ve které chce rodit, nemá to být tak, že to bude pohodlné pro personál,“ říká jednatřicetiletý doktor.

V programu slibujete, že zajistíte dostatek lékařů. To zní hezky, ale jak toho chcete docílit?
Je to složité, kdyby to bylo jednoduché, už je problém vyřešený. V absolutním počtu lékařů jsme na tom stejně jako třeba v Německu. Jde ale o organizaci péče a práce i o to, jak moc jsou lékaři zatížení administrativou. Například role praktického lékaře by měla být úplně jiná než neustále potvrzovat neschopenky. To by se mělo řešit z centrální úrovně a my na to můžeme poukazovat.

A jak to tedy chcete zlepšit z pozice kraje?
Lidé nevědí, že specialistu jim má primárně zajistit pojišťovna. Ta ale maximálně předá kontakty a oni vás pak stejně nikde nevezmou. Kraj by se měl snažit od pojišťoven získat přesná čísla o dostupnosti jednotlivé péče, nebo by to mělo být zajištěné centrálně. Kraj pak může lákat formou dotačních programů a pobídek, náborových příspěvků a podobně. Dá se s tím pracovat. My jako jihočeští Piráti budeme toto téma zvedat a neustále na něj upozorňovat a tlačit na změnu.

Takže proto je v krajském programu, i když moc jihočeské není?
Přesně tak. Je to pro obyvatele jižních Čech zásadní problém, a tak se musíme pokusit pomoci změně. Řešení není jednoduché, ale podle nás je možností otevřít trh zdravotních pojišťoven.

A co mohou ještě udělat kraj s městy? Bude atraktivní, když třeba nabídnete byt či pomoc se zařízením ordinace?
Bavil jsem se o tom na stomatologické komoře. Byt je samozřejmě pro každého lákavý. Zásadní ale je, zda je ten člověk schopný v místě uživit provoz. Proto třeba lékaři chybí na vesnicích. Potřebují určitý počet klientů a mezi nimi i ty, kteří jsou ochotní za některé zákroky platit. Pomoci by mohly třeba sdružené ordinace, které bude využívat více lékařů a bude tam i nějaká zastupitelnost.

Lukáš Mareš (31 let)

Pracuje jako lékař radiolog v českobudějovické nemocnici, je předsedou místní odborové organizace. Je rovněž zastupitelem v krajském městě, kde byl i předsedou výboru pro veřejnou správu a informační technologie. Před dvěma lety byl jedničkou Pirátů a kandidátem na primátora. S přítelkyní má dceru, hraje frisbee.

Seriál: Rozhovorem s Lukášem Marešem pokračuje seriál předvolebních rozhovorů s vybranými kandidáty na jihočeského hejtmana.

V oblasti zdravotnictví chcete také transformovat porodnice. Copak nefungují dobře?
Vždy jde zlepšovat prostředí a ženy by měly mít co nejkomfortnější prostředí v předporodním období i po porodu. V tomto ohledu se ještě můžeme zlepšovat a stejně tak i v přístupu personálu. Máme jasná doporučení na základě systému medicíny založené na důkazech. Ta říkají, jaký má být k ženě přístup. Ne všude se to děje, třeba v Budějovicích se situace významně zlepšila, dlouhodobě je na tom dobře Písek. Ostatní porodnice trpí nedostatkem personálu a vedení tam třeba není tak osvícené.

A co přesně by se mělo změnit?
Je to třeba o otevřené komunikaci, respektování práv ženy. Ať si ona vybere porodní polohu, a ne že to bude ta, která je pohodlná pro personál. Když řekne, že chce rodit vkleče, má dostat tu možnost.

Když se bavíme o porodnicích, před časem se ministerstvo netajilo, že by se některé porodnice mohly zrušit. Týkalo se to třeba Prachatic. Jak to vnímáte?
To je problém. Aby špitál fungoval komplexně i s ohledem na platby pojišťoven, musí tam být základní péče, čtyři základní obory. Jedním z nich je gynekologie a na ni navázaná pediatrie. Když jeden obor škrtneme, tak ve střednědobém horizontu nemocnice zanikne jako celek. V takto nastaveném systému by se neuživila. Určitě chceme zdravotní péči udržet, ale můžeme se bavit o nějakých úpravách. Aby se třeba pro některé výkony personál nedubloval, ale naopak se mohl vykrývat.

Více stran a hnutí má v programech, že nepřipustí privatizaci jihočeských nemocnic. Ono to snad hrozí?
Ve vzduchu toto visí dlouhodobě, u nás je to ale momentálně spíše upozaděné. Historicky se ale mluvilo právě o Prachaticích a Krumlovu, kam by mohl přijít někdo ze soukromé sféry, zařízení transformovat a zaměřit se na zahraniční bohatou klientelu. To by ale pro naše občany znamenalo, že přijdou o péči, protože by se soukromníkovi nevyplácela. A to odmítáme.

Nicméně něco takového asi nenastane, i s ohledem na prohlášení dalších politiků.
Je to tak, všichni mluví o tom, že odmítají prodej nebo privatizaci.

Zajímavé je, že se chcete zabývat fungováním Jihočeské centrály cestovního ruchu. Mám pocit a ukazují to i čísla, že toho v posledních letech naopak dost zvládla a přinesla dobré projekty, které turisty přilákaly.
Věcně s vámi musím souhlasit, že centrála funguje velmi dobře. Ale dělají to za dost peněz, a proto je namístě o to důkladnější kontrola, zda jsou vynakládané efektivně. Například třídenní akce v Linci minulý rok, která vyšla na pět milionů. Také myslím, že je třeba tlačit všechny atrakce a místa stejně napříč krajem.

Co se týká Jihočeského kraje, rádi bychom provedli například personální audit. Zda jsou zaměstnanci na svých místech a mají tam co dělat, zda to nelze lépe zorganizovat.

Lukáš Mareš

V oblasti dopravy máte v programu kromě jiného zavedení přímého spoje z Budějovic do Vídně. To je ale spíše záležitost objednávky ministerstva dopravy.
Pokud to nebude rychlík či expres, ale spěšný vlak, tak ho může objednat i kraj. Navíc už tento spoj existoval, proč ho nevrátit zpátky. Nám takový vlak dává smysl a věříme, že bude oboustranně využívaný.

Chcete také napříč krajem rychlý internet a snižovat byrokracii. Na českobudějovické radnici už dva roky vedete výbor pro veřejnou správu a informační technologie. Povedlo se tam něco v těchto oblastech vylepšit?
Ve skutečnosti rozhoduje náměstek, který má IT technologie na starost, a na to narážíme. My se snažíme věci tlačit, ale nejsme v koalici, takže je to takové příštipkaření. Ale co se týká Jihočeského kraje, rádi bychom provedli například personální audit. Zda jsou zaměstnanci na svých místech a mají tam co dělat, zda to nelze lépe zorganizovat. A pokusit se více digitalizovat, více komunikovat přes datové schránky.

Na budějovické radnici jste v opozici. Nemáte obavy, že v ní skončíte i na kraji? Nejste pro mnohé politiky stále příliš nečitelní?
Nespadli jsme z nebe. Piráti jsou tu jedenáct let a leckde i v koalici, v Praze máme primátora. Ostatní by s námi měli počítat, protože zastupujeme zájmy velkého počtu lidí.

Dva roky jste zastupitelem a byl jste i šéfem výboru pro IT a veřejnou správu, podařilo se vám něco prosadit?
Jsem sportovec a moje velké a hlavní téma bylo zabránit demolici sportovní haly, což se podařilo. Tím, že se hala nezbořila a nepostavila na stejném místě nová s minimální přidanou hodnotou, jsme myslím městu ušetřili stovky milionů korun.

A změnil jste se jako politik?
Je dobře, že jsem měl šanci vše vidět zblízka, nabral jsem zkušenosti. Vím, kdo má jaké kompetence a na koho se obracet. Řekl bych, že jsem zkušenější.

Autor:
  • Nejčtenější

S wehrmachtem došel do Stalingradu, v Norsku otce zocelila zima, vzpomíná Češka

Premium Drahoslava Bambasová líčí vzpomínky svého tatínka, který musel za války narukovat do německé armády, s ní se pak dostal...

Liberec oloupil Pardubice, Varům pomohl Vondráčkův hattrick v oslabení

Pardubice věnovaly domácí dohrávku pětadvacátého kola záchranným složkám, ale speciální utkání nedovedly k úspěšnému...

Zbrusu nová lávka musela pryč, chyběl jí správný protikorozní nátěr

Ani týden nevydržela nová lávka nad Jiráskovým jezem v Českých Budějovicích, kterou tam od minulého pondělí postupně...

Lidé naposledy zaplnili trhy, stály se fronty. Stánkaři jsou ze zákazu zoufalí

Poslední možnost užít si letošní adventní trhy využily v Českých Budějovicích desítky lidí. Stánky s dominantním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Květiny do vazeb pěstují na záhonech u chalupy s respektem k půdě

Nejsou floristky a nedělají klasické úhledné pugéty. Tím se netají. Jejich kytice jsou rozevláté a korespondují s...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Řidiče obvinili z ublížení na zdraví, otevřenými dveřmi srazil cyklistku

Policisté obvinili řidiče, který se zřejmě špatně rozhlédl, když otevíral dveře u auta a srazil jimi cyklistku. Ta...

V Písku plánují cyklověž, aby lidé kola nezamykali u značek a laviček

Cyklistům v Písku by mohla v budoucnu sloužit k parkování kol nová věž pro 118 bicyklů. Záměr výstavby schválili na...

Kriminalita klesla o třetinu, ale vražd bylo letos zatím nadprůměrně

Zejména omezení kvůli covidu přispěla k tomu, že na jihu Čech klesla kriminalita až o třetinu. Vyplývá to z...

Při canisterapii musí pes člověka přimět k výkonu, říká předsedkyně Hafíka

Jaroslava Bicková vyrůstala se psy od malička. Nyní vede sdružení Hafík, které má zhruba 80 členů a asi sto čtyřnohých...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Souboj na talíři skončil. Kašpárek, Forejt a Punčochář ukázali rodiny

Velkým finále skončila v úterý večer kulinární show Souboj na talíři. Diváci se dozvěděli, kdo ze tří skvělých kuchařů...

Verdikt lékařů manžel neustál, říká Hana Robinson o roztroušené skleróze

Zpěvačka Hana Robinson bojuje už řadu let s roztroušenou sklerózou, která mimo jiné ovlivňuje i hybnost rukou. K té se...