Letní kina jsou v pasti. Potřebují peníze na digitalizaci a vstupné

  13:11
Starší filmy na klasických pásech netáhnou, shodují se provozovatelé venkovních biografů. Zřejmě jedinou výjimkou je českobudějovický Háječek, kam letos o prázdninách proudily tisíce diváků. Provoz však dotovalo město a vstup byl zadarmo.

Letní kino v Háječku v Českých Budějovicích | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Letní kina v Černé v Pošumaví a v Horní Plané u přehrady Lipno od sebe dělí necelých osm kilometrů. Autem byste z jednoho k druhému přejeli za 10 minut. Přesto jsou od sebe vzdálená několik světelných let.

Venkovní biograf v Černé v Pošumaví totiž loni jako první zařízení podobného typu v Česku prošel digitalizací a může promítat premiéry v nejvyšší kvalitě. V Horní Plané si o letošních prázdninách naopak mohli o Muži z oceli, Velkém Gatsbym nebo Revivalu nechat jenom zdát. Tamní kino má starou 35mm promítačku a místo novinek na digidiscích může promítat jen starší filmy na klasických pásech.

A digitalizace se promítla do návštěvnosti. Zatímco v Plané za červenec a srpen napočítali 407 diváků, v Černé návštěvnost šplhala přes 3 500 lidí. Plné hlediště tam nezajistily jen letní filmové hity, ale i osobní přístup rodiny Rolčíkovy, která má kino sedmým rokem v pronájmu.

K Lipnu za atmosférou

Vladimír Rolčík i jeho žena přes rok pracují jako učitelé hudby, přes léto se však "usídlí" ve stánku s občerstvením a v promítací kabině. "Nejprve prodávám lístky, pak jdu pustit film. Manželka je u občerstvení, které si lidé mohou koupit i v průběhu filmu. Když je pěkně, přijíždí lidé z Vyšebrodska, Krumlovska nebo Budějovicka. A když se ptám, proč nešli do multikina, řeknou, že přijeli za atmosférou," tvrdí 58letý Rolčík s tím, že místní tvoří jen jedno procento diváků.

Digitalizaci zvládl biograf před rokem jako první letní amfiteátr v zemi. Teď už je digitálních kin víc, jedno prvenství však Rolčíkovým zůstává. Jinde technologii na zimu přesouvají do kamenného kina, v Černé projektor patří pouze létu s filmem pod hvězdami.

"Technologii staršího typu zafinancovalo město, vyšla na 1,1 milionu korun. Jinak bychom museli kino zavřít. Jako se to stalo v Krumlově," říká filmový fanoušek Rolčík.

Digiprojektor, který může vyjít až na 2,5 milionu korun, si Rolčík pochvaluje. "Dokonalý obraz, žádné škrábance. Problém je jen s klíči ke spuštění filmu, které distributor pošle třeba hodinu před začátkem," dodává. Část míst v kině je zastřešená, opravilo se třeba i pódium před plátnem. V létě se tu konal LipnoFest, pro děti divadelníci připravili pohádkové středy.

Úplně jiná situace panuje právě v sousední Plané s několika stovkami diváků za prázdniny. Ještě před deseti lety jich přitom byly tisíce.

"Nechci být pohřebníkem kina, ale máme problémy sehnat filmy. Na digiprojektor peníze nemáme, chceme aspoň instalovat DVD projektor," říká ředitel tamního Kulturního a informačního centra Luděk Štěpánek. Na DVD se ale k premiérám dostanou kinaři se zpožděním.

Příští rok opět zdarma

V českobudějovickém letním kině Háječek o prázdninách promítali starší filmy dva dny v týdnu a pak několik novinek. Tím nejnovějším byl Atlas mraků z loňska. Do letňáku však přesto zavítaly tisíce lidí a pro některé obyvatele představoval film s dekou a repelentem klasický páteční program.

Zaplněné hlediště zajistilo zejména nulové vstupné. Letní provoz dotovala radnice částkou 200 tisíc korun. V minulosti při podobné skladbě filmů se vstupným do kina zavítalo jen pár zájemců.

"Jsme spokojeni a počítáme, že promítání do rozpočtu dáme i příští rok," prohlašuje náměstkyně primátora Ivana Popelová.

Podle místopředsedy Asociace provozovatelů kin Přemysla Šoby byla letošní sezona pro letňáky zlomová. "Letos ještě bylo pár premiér na 35mm kopiích, příští rok už ta možnost nebude. Letní kina se musí přeorientovat, třeba promítat z blu-ray. Nemůžou ani moc počítat s tím, že by dostala na digitalizaci dotaci od státu, ten se přikloní spíš ke kamenným kinům," říká Šoba s tím, že v Česku funguje asi deset digitalizovaných letních kin.

Premiéry a očekávané hity však letos v létě tolik netáhly ani do běžných kin. V červenci přišlo asi 800 tisíc lidí, loni to byl milion.

Autor:
  • Nejčtenější

U Bavorova havarovaly tři motorky a osobní auto, dva motorkáři zemřeli

23. června 2024  17:52,  aktualizováno  21:45

Dva motocyklisté zahynuli v neděli odpoledne na Strakonicku při srážce dvou aut a tří motocyklů....

Vytíženou třídu v Budějovicích zavřou hned na dvou místech, čekají se kolony

20. června 2024  11:53

Velká část rozbité Rudolfovské třídy v Českých Budějovicích dostane nový asfalt. Oprava ale bude...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Po 25 letech začala dostavba dálnice D3 u Tábora, potrvá do půlky prázdnin

21. června 2024  13:24

Stavbaři zahájili práce na dokončení chybějící části dálnice D3 u Tábora. Tam byl provoz omezený...

Fotbalisté Dynama zvažují, že nezahájí přípravu, pokud nedostanou výplaty

18. června 2024  11:08

Napjatá situace v českobudějovickém Dynamu trvá. Hráči stále nemají výplaty, a tak zvažují, že by...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Horváth Budějovice trénovat nebude. Nedohodli jsme se, potvrdil kouč

17. června 2024  11:32

Pavel Horváth realizační tým budějovických fotbalistů nerozšíří. Bývalý úspěšný záložník a...

U Bavorova havarovaly tři motorky a osobní auto, dva motorkáři zemřeli

23. června 2024  17:52,  aktualizováno  21:45

Dva motocyklisté zahynuli v neděli odpoledne na Strakonicku při srážce dvou aut a tří motocyklů....

Olympijský oheň dovezl Adamczykové jezdec na flyboardu vznášející se nad Vltavou

23. června 2024  20:43

V Českých Budějovicích vpodvečer začaly olympijské hry dětí a mládeže. Nástup krajských výprav,...

Lidí přibývá díky migraci. V Kratušíně se poslední dítě narodilo před 14 lety

23. června 2024  9:47

Zatímco v roce 2022 přibylo v Jihočeském kraji rekordní počet obyvatel, zejména kvůli uprchlické...

Ke knihařině se dostal díky notám na klarinet, teď otevřel ve Strakonicích dílnu

22. června 2024  10:31

Tři roky příprav, náročné stěhování letitých přístrojů a zařizování části prostor v areálu...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...