Slavnou sbírku keramiky přestěhují ze zámeckého pivovaru do domu služeb

  12:29
Alšova jihočeská galerie začne ještě letos s přestavbou bývalého domu služeb v Bechyni na mezinárodní muzeum keramiky. Stěhovat se bude zkraje roku 2021. S přesunem chce výrazně prohloubit spolupráci s místní uměleckoprůmyslovou školou.

Z bývalého domu služeb v Novodvorské ulici v Bechyni se stane Mezinárodní muzeum keramiky. | foto: Michal Bělský, MF DNES

Bývalý dům služeb v Novodvorské ulici připomíná osudy podobných staveb v jiných malých českých městech. Zatímco v 70. a 80. letech v nich bylo možné navštívit kadeřníka, nakoupit drobné domácí potřeby nebo zajít k obvodnímu lékaři, dnes zejí prázdnotou a chátrají. A to je i bechyňský případ.

Za několik málo měsíců se ale stavba s oprýskanou omítkou začne postupně měnit na nové Mezinárodní muzeum keramiky, které dosud sídlí v bývalém zámeckém pivovaru patřícím Panství Bechyně. Alšově jihočeské galerii spravující muzeum se už dříve podařilo dotáhnout do konce dohodu mezi městem, galerií a krajem.

Pokud jihočeský krajský úřad na příštím jednání zastupitelstva schválí návrh na rekonstrukci, už na podzim se začne s přestavbou. Galerie počítá s náklady okolo 32 milionů, jež půjdou z evropských zdrojů, ze státního rozpočtu a rozpočtu kraje.

„Stavební práce budou trvat přibližně rok s tím, že nejzazší termín jejich dokončení by měl být na konci roku 2020, abychom byli připraveni na další sezonu. Z budovy zůstanou jen hlavní nosné pilíře. Čeká nás spousta bourání. Budova má několik přístaveb, které zmizí. Největší změny budou vidět uvnitř, vznikne tam jeden velký otevřený prostor,“ říká ředitel Alšovy jihočeské galerie Aleš Seifert.

Galerie získala dům služeb na konci roku 2016, kdy jej město za symbolickou korunu převedlo do majetku kraje. Hlavním důvodem stěhování jsou zejména cena nájmu a nevyhovující klimatické podmínky ve výstavním prostoru.

Vzhledem k původní funkci pivovarské budovy se zde drží vysoká vlhkost a v zimě navíc i velký chlad, což může podle kurátorky muzea Terezy Svobodové vystavené exponáty poškodit.

„Nemáme zde pouze keramiku, takže některé, například lepené, exponáty se mohou časem kvůli vlhkosti rozpadat. Navíc jsme jako muzeum výrazně omezeni z časového hlediska, protože teď můžeme vystavovat pouze pět měsíců v roce,“ vysvětluje Svobodová. Dodává, že s přesunem do nové budovy bude provoz muzea konečně celoroční.

Jednatelka bechyňského panství Nicole Šťávová je už s přesunem smířená, i když ji to samotnou mrzí. „Končí tím dlouholetý vztah s galerií, který hodnotím velmi kladně. Na druhou stranu jsem ale nesmírně ráda, že galerie našla řešení pro zachování sbírky a výstavních prostor v Bechyni, kam keramika bezesporu patří,“ podotýká.

Že muzeum zůstane v Bechyni, těší i starostu Pavla Houdka. Před několika lety zde obyvatelé dokonce sepisovali petici za zachování slavné sbírky keramiky v tomto lázeňském městečku.

„Historicky muzeum k městu patří a dělají se tu i mezinárodní sympozia. S celoročním provozem by přibylo i několik nových pracovních míst ve městě,“ říká Houdek.

S novým prostorem se navíc otevírá možnost prohloubit dlouholetou spolupráci se Střední uměleckoprůmyslovou školou sídlící právě v Bechyni. „My se od toho distancovat rozhodně nebudeme. Záleží však na vedení galerie, jak se k tomu postaví. Zatím od nich nemám žádné informace, zda s námi ve svých plánech počítají,“ říká ředitel školy Otakar Novák.

Muzeum se má otevřít v první polovině roku 2021

Ředitel galerie Seifert však bere budoucí spolupráci jako jednu z priorit nového muzea a chce vytvořit dokonce pozici edukátora. „Ten by se měl starat o vzdělávací program jak pro základní, tak pro střední školy. Počítáme s tím, že nová budova bude dávat větší možnosti, co se týče spolupráce mezi muzeem a bechyňskou uměleckoprůmyslovou školou. Umím si představit, že by se v něm mohly pravidelně prezentovat ročníkové práce nebo klauzury,“ přemýšlí Seifert.

Zatímco dnes už je jasné, že muzeum bude stát v Novodvorské ulici, ještě před dvěma roky vedlo vedení galerie s městem a krajem vážnou debatu o tom, zda vůbec expozice zůstane v Bechyni.

„Padl dokonce návrh přestěhovat se do Českých Budějovic. To by byla velká chyba, vždyť má Bechyně s muzeem navázanou mnohaletou tradici. Jsem moc rád, že jsme se všichni nakonec domluvili. Pokud všechno půjde podle plánu, otevřeme muzeum v první polovině roku 2021,“ má jasno Seifert.

Témata: Jihočeský kraj
  • Nejčtenější

U Bavorova havarovaly tři motorky a osobní auto, dva motorkáři zemřeli

23. června 2024  17:52,  aktualizováno  21:45

Dva motocyklisté zahynuli v neděli odpoledne na Strakonicku při srážce dvou aut a tří motocyklů....

Vytíženou třídu v Budějovicích zavřou hned na dvou místech, čekají se kolony

20. června 2024  11:53

Velká část rozbité Rudolfovské třídy v Českých Budějovicích dostane nový asfalt. Oprava ale bude...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Po 25 letech začala dostavba dálnice D3 u Tábora, potrvá do půlky prázdnin

21. června 2024  13:24

Stavbaři zahájili práce na dokončení chybějící části dálnice D3 u Tábora. Tam byl provoz omezený...

Fotbalisté Dynama zvažují, že nezahájí přípravu, pokud nedostanou výplaty

18. června 2024  11:08

Napjatá situace v českobudějovickém Dynamu trvá. Hráči stále nemají výplaty, a tak zvažují, že by...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Horváth Budějovice trénovat nebude. Nedohodli jsme se, potvrdil kouč

17. června 2024  11:32

Pavel Horváth realizační tým budějovických fotbalistů nerozšíří. Bývalý úspěšný záložník a...

Šofér si po honičce s policisty dal noční koupel, schoval se před nimi do řeky

24. června 2024  18:16

Policejní hlídky z Písecka pronásledovaly minulý týden ve večerních hodinách šoféra se zákazem...

Soud muži neprokázal plán na zmrzačení družky. Svědek není věrohodný, řekl

24. června 2024  14:36

Zprošťujícím rozsudkem skončil před českobudějovickým krajským soudem proces s mužem, který si...

Opilá dívka bez řidičáku zranila spolujezdkyni a pobořila dům. Hrozí jí vězení

24. června 2024

Až roční vězení hrozí devatenáctileté dívce, která v dubnu způsobila nehodu se zraněním...

U Bavorova havarovaly tři motorky a osobní auto, dva motorkáři zemřeli

23. června 2024  17:52,  aktualizováno  21:45

Dva motocyklisté zahynuli v neděli odpoledne na Strakonicku při srážce dvou aut a tří motocyklů....

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...