Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

Slavnou sbírku keramiky přestěhují ze zámeckého pivovaru do domu služeb

  12:29
Alšova jihočeská galerie začne ještě letos s přestavbou bývalého domu služeb v Bechyni na mezinárodní muzeum keramiky. Stěhovat se bude zkraje roku 2021. S přesunem chce výrazně prohloubit spolupráci s místní uměleckoprůmyslovou školou.

Z bývalého domu služeb v Novodvorské ulici v Bechyni se stane Mezinárodní muzeum keramiky. | foto: Michal Bělský, MF DNES

Bývalý dům služeb v Novodvorské ulici připomíná osudy podobných staveb v jiných malých českých městech. Zatímco v 70. a 80. letech v nich bylo možné navštívit kadeřníka, nakoupit drobné domácí potřeby nebo zajít k obvodnímu lékaři, dnes zejí prázdnotou a chátrají. A to je i bechyňský případ.

Za několik málo měsíců se ale stavba s oprýskanou omítkou začne postupně měnit na nové Mezinárodní muzeum keramiky, které dosud sídlí v bývalém zámeckém pivovaru patřícím Panství Bechyně. Alšově jihočeské galerii spravující muzeum se už dříve podařilo dotáhnout do konce dohodu mezi městem, galerií a krajem.

Pokud jihočeský krajský úřad na příštím jednání zastupitelstva schválí návrh na rekonstrukci, už na podzim se začne s přestavbou. Galerie počítá s náklady okolo 32 milionů, jež půjdou z evropských zdrojů, ze státního rozpočtu a rozpočtu kraje.

„Stavební práce budou trvat přibližně rok s tím, že nejzazší termín jejich dokončení by měl být na konci roku 2020, abychom byli připraveni na další sezonu. Z budovy zůstanou jen hlavní nosné pilíře. Čeká nás spousta bourání. Budova má několik přístaveb, které zmizí. Největší změny budou vidět uvnitř, vznikne tam jeden velký otevřený prostor,“ říká ředitel Alšovy jihočeské galerie Aleš Seifert.

Galerie získala dům služeb na konci roku 2016, kdy jej město za symbolickou korunu převedlo do majetku kraje. Hlavním důvodem stěhování jsou zejména cena nájmu a nevyhovující klimatické podmínky ve výstavním prostoru.

Vzhledem k původní funkci pivovarské budovy se zde drží vysoká vlhkost a v zimě navíc i velký chlad, což může podle kurátorky muzea Terezy Svobodové vystavené exponáty poškodit.

„Nemáme zde pouze keramiku, takže některé, například lepené, exponáty se mohou časem kvůli vlhkosti rozpadat. Navíc jsme jako muzeum výrazně omezeni z časového hlediska, protože teď můžeme vystavovat pouze pět měsíců v roce,“ vysvětluje Svobodová. Dodává, že s přesunem do nové budovy bude provoz muzea konečně celoroční.

Jednatelka bechyňského panství Nicole Šťávová je už s přesunem smířená, i když ji to samotnou mrzí. „Končí tím dlouholetý vztah s galerií, který hodnotím velmi kladně. Na druhou stranu jsem ale nesmírně ráda, že galerie našla řešení pro zachování sbírky a výstavních prostor v Bechyni, kam keramika bezesporu patří,“ podotýká.

Že muzeum zůstane v Bechyni, těší i starostu Pavla Houdka. Před několika lety zde obyvatelé dokonce sepisovali petici za zachování slavné sbírky keramiky v tomto lázeňském městečku.

„Historicky muzeum k městu patří a dělají se tu i mezinárodní sympozia. S celoročním provozem by přibylo i několik nových pracovních míst ve městě,“ říká Houdek.

S novým prostorem se navíc otevírá možnost prohloubit dlouholetou spolupráci se Střední uměleckoprůmyslovou školou sídlící právě v Bechyni. „My se od toho distancovat rozhodně nebudeme. Záleží však na vedení galerie, jak se k tomu postaví. Zatím od nich nemám žádné informace, zda s námi ve svých plánech počítají,“ říká ředitel školy Otakar Novák.

Muzeum se má otevřít v první polovině roku 2021

Ředitel galerie Seifert však bere budoucí spolupráci jako jednu z priorit nového muzea a chce vytvořit dokonce pozici edukátora. „Ten by se měl starat o vzdělávací program jak pro základní, tak pro střední školy. Počítáme s tím, že nová budova bude dávat větší možnosti, co se týče spolupráce mezi muzeem a bechyňskou uměleckoprůmyslovou školou. Umím si představit, že by se v něm mohly pravidelně prezentovat ročníkové práce nebo klauzury,“ přemýšlí Seifert.

Zatímco dnes už je jasné, že muzeum bude stát v Novodvorské ulici, ještě před dvěma roky vedlo vedení galerie s městem a krajem vážnou debatu o tom, zda vůbec expozice zůstane v Bechyni.

„Padl dokonce návrh přestěhovat se do Českých Budějovic. To by byla velká chyba, vždyť má Bechyně s muzeem navázanou mnohaletou tradici. Jsem moc rád, že jsme se všichni nakonec domluvili. Pokud všechno půjde podle plánu, otevřeme muzeum v první polovině roku 2021,“ má jasno Seifert.

Témata: Jihočeský kraj
  • Nejčtenější

Rodiče šli slavit a nemocné děti nechali doma, malá holčička zemřela

Předloňské oslavy silvestra měly pro jednu z českobudějovických rodin tragickou dohru. Mladí rodiče nechali u svého...

Motor musí být výš, velí nový sponzor budějovických hokejistů

Ve své kanceláři popadne šálu, přátelsky se pozdraví s několika zaměstnanci a ochotně pózuje ve výrobní hale. Při...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na lipenské sjezdovce srazil lyžař ženu, hrozí mu až roční vězení

Policie hledá svědky nehody, která se stala 22. února ve skiareálu Lipno nad Vltavou. Jeden z lyžařů při neopatrné...

Český Krumlov dopravní problémy roky přehlížel, teď se vrací k obchvatu města

Dlouhodobě neúnosný stav dopravy v Českém Krumlově má vyřešit nová silnice vedená na sever od města. Obyvatelé sepsali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Modrava může přijít o 200 milionů. Investovala do firmy, která zkrachovala

Oblíbené šumavské středisko Modrava se stovkou obyvatel může kvůli nepovedené investici přijít o zhruba 200 milionů...

Jsem chodící inventář, směje se masér, který je v Jihostroji už 26 let

Kudy se při oslavách chodí do hospody? Jak se vymýšlejí talismany na play off? To ví jubilant a masér volejbalistů...

Trhlík šéfoval letišti v Bratislavě, teď se stal ředitelem v Budějovicích

Výraznou změnu ve vedení společnosti Jihočeské letiště České Budějovice schválili na svém jednání krajští radní. Nově...

Proměna písecké vodárny u Otavy na kemp s tělocvičnou začne letos v létě

Kemp pro vodáky, cyklisty a další výletníky, ale i prostor pro obytná auta a karavany. To vše má po proměně nabídnout...

Při obnově plavebního kanálu použili kámen skládaný nasucho, jako při stavbě

Lesy ČR dokončily po čtyřech letech na Šumavě opravu čtyř úseků Schwarzenberského plavebního kanálu o celkové délce tři...

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...