Podle držitelky Ceny Jindřicha Chalupeckého běžný život kvůli turistům z centra nejnavštěvovanějšího jihočeského města téměř vymizel.
Všechny služby jsou zaměřeny na krátkodobé návštěvníky, kterých přijíždějí stovky tisíc. Z centra se staly kulisy, ze kterých vymizely každodenní obrazy života, jako jsou hrající se děti i maminky s kočárky nebo schnoucí prádlo na šňůrách.
„Nejde ale jen o to, co se jinde běžně dělá a v Krumlově kdysi dělalo, ale zejména o to, co by lidé chtěli v takovém městě zkusit, ale z nějakého důvodu si na to netroufají nebo jim v tom je z nějakých důvodů bráněno,“ říká organizátorka Kateřina Šedá.
Ta na projekt získala necelé dva miliony korun výhrou v soutěži, shání peníze od dárců a stotisícovou částkou ji podpořili také krumlovští zastupitelé, kteří jsou projektu nakloněni. I radnici vybydlování centra města trápí.
Někteří by za účast v projektu i zaplatili
Do projektu se přihlásilo celkem přes 1 500 rodin a některé z nich dokonce byly ochotné za zážitek zaplatit. Byty, v nichž budou bydlet, jsou celoročně neobyvatelné. Šedá se svým týmem je vymalovali a vybavili.
První rodinou, která se v pátek dopoledne nastěhovala do bytu v Široké ulici, byla Věra Čarková s manželem a dvěma dětmi. Do historického centra to neměli daleko, žijí totiž na krumlovském sídlišti Plešivec.
„Když jsem si všimla té výzvy, řekla jsem si, kdo jiný by tohle měl dělat než my? Vyrůstala jsem tady za řekou, ale táta je v centru domorodcem, i když byly povodně, tak se u něj lidé scházeli,“ říká Čarková.
Napsala motivační dopis a v pátek jí začala práce - od deseti hodin dopoledne do šesté večer běžně žít.
„Já jsem na mateřské, manžel je policista a zrovna má noční, takže se tady moc neukáže. Na práci se těším. Když viděli naše možnosti, že máme kočárky a podobně, přidělili nám byt v přízemí. Jinak jsou v patrech,“ vysvětluje žena, která se spolu s rodinou zapojí na měsíc.
Projekt vyvolal ještě před svým začátkem řadu protichůdných reakcí. Od kladných motivačních dopisů zájemců o brigádu až po vlnu odporu mezi některými místními.
Šedá podotýká, že nechce nic předvádět turistům ani nabízet konkrétní řešení.
„Normální život mizí z centra, obyvatelům to vadí, radnici to vadí a já chci do toho zapojit místní i lidi odjinud, aby se o tom začali bavit,“ líčí Šedá, která se zabývá sociální architekturou. Aktuálně také připravuje v Brně „rande století“, při kterém chce seznámit 1918 lidí.