Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 19. května 2022 Ivo

Budějovické náměstí je srovnatelné s Pražským hradem, tvrdí architekt

  9:38
Hlavní architekt Českých Budějovic Jan Němec mluví o intenzivní výstavbě, proměně náměstí i kritice. „Doprava tady často veškerou aktivitu zastíní a nemyslím si, že oprávněně,“ přemítá muž, který v březnu ve funkci skončí, protože se vedení radnice rozhodlo fungování útvaru změnit.

Jan Němec byl ve funkci městského architekta celkem sedm let. | foto: Jakub Bartoš, MF DNES

Sešli jsme se u budějovického náměstí Přemysla Otakara II., o jehož proměně se už řadu let pouze mluví. Jak do této vleklé diskuse za poslední roky promlouval útvar hlavního architekta?
Měl jsem například přednášku k tomu, jak místo dnes funguje. Došlo i na řadu jednání nejrůznějších stran, u nichž jsme byli. Nejvíc se řeší stromy a parkování. Podle mě by tam neměly být vzrostlé stromy, ale dovedu si představit ty mobilní kvůli pestrému využívání náměstí. Do pásu parkovacích míst bych pak umístil nějaké posezení se zelení. Náměstí je velice cenné, srovnatelné s Pražským hradem, protože Pavel Janák (autor úpravy náměstí ze třicátých let 20. století, pozn. red.) byl hradní architekt. Važme si ho.

Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích slouží podle místních hlavně jako místo pro setkávání.

Proč se však za dlouhé roky nepodařilo nějaký zásah uskutečnit? Nemohl pro to díky svým pravomocem udělat víc právě útvar hlavního architekta?
Ty máme velmi malé, v podstatě žádné. Poskytujeme totiž poradenskou službu z odborného hlediska a náš hlavní nástroj je přesvědčování. Jednáme nad všemi projekty, které se v Budějovicích připravují. Proč to trvá dlouho? Vycházejme z toho, že Budějovice jsou spíše konzervativnější město, což se táhne celou jeho historií.

Můžete se ohlédnout za sedmi lety a zmínit nejvýznamnější akce, u kterých jste byli?
Silnou složku našeho útvaru tvoří doprava. Toto téma ve městě často veškerou aktivitu zastíní a nemyslím si, že oprávněně. Jsme však i u developerských zájmů. Vytvořili jsme proto pomůcku, díky které od stavebníků chceme znát, jestli v okolí jejich záměru jsou školy, zdravotnická zařízení a další. Cílem je, aby investor pomohl tím, že například některé služby pomůže vybudovat. Třeba v areálu Dubičný potok má stát škola. Je toho ale víc, od roku 2014 jsme představili možnost rozvoje kulturního domu Slavie, připravovali jsme Dům umění či parkovací dům u sportovní haly. Projekty se pak předávají napříč odbory a vypisuje se veřejná zakázka.

Když mluvíte o Slavii, co říkáte na to, jak pokračují přípravy této významné rekonstrukce?
K soutěži došlo za využití velmi odborných porotců. Důležité je, jak to budou vnímat obyvatelé. Je to hodnotná stavba, jedna z nejvýznamnějších v Budějovicích. Zásadní bude hodnocení veřejnosti.

Vítězná vizualizace na proměnu kulturního domu Slavie.

Slavii se nejspíš podaří opravit. Na druhou stranu je tu řada akcí, jako Multifunkční centrum Dlouhá louka nebo právě parkovací dům, které zůstávají či zůstanou na papíře. Proč je v Budějovicích problém dovést významné akce do konce?
Jak víte, město je složitý organismus. Setkává se v něm řada protichůdných názorů a cílů, ať už jde o občany, stavebníky nebo politiky. Dosažení složité shody trvá delší dobu. Za problém považuji i to, že se nedaří mířit na správný cíl. Buď si vezmeme moc velké sousto, což je třeba Rejnok, nebo něco příliš malého.

Nemohl váš útvar do některých projektů víc zasahovat? Existuje něco, co vás mrzí, že nevyšlo?
Vidím tu jeden problém. Ve své profesi se snažím hledat koncepční řešení, tedy dlouhodobé. To je v rozporu s kompetencí politiků, kteří mají období poměrně krátké a chtějí za tu dobu něco udělat. A zůstává i problém s velkým významem dopravních staveb.

Podívejte se na České Budějovice v roce 2013, kdy jste nastoupil do funkce, a nyní. Co se změnilo nejvíc?
Město se naštěstí zásadně nemění. Všichni vnímáme, že se staví byty. Jsou to developerské projekty. Zastavěly většinu jednoduchých parcel a snaží se vstupovat i do složitějších. To přináší řadu problémů. Budějovice jsou unikátní město s potenciálem a my si to málo říkáme. Buďme rádi, že se příliš významně nemění. Celá řada věcí, které tady chyběly, se však postupně připravují.

Společně nahlížíme do mapy města. Je vidět, že se staví na všech světových stranách. Berete to za přirozený jev, nebo je developerských projektů příliš?
Město je postavené ze soukromých prostředků. To platí od jeho založení a nepovažuji to za problém. Potíž je v tom, že radnice nemá nastavená pravidla, aby si u těchto záměrů vymohla doplnění některých chybějících funkcí.

Zřejmě jste vnímal i negativní reakce, které bytové domy často vyvolávají. Snažil jste se stížnosti veřejnosti tlumočit?
Znovu se musím vrátit k tomu, že naše pravomoce jsou omezené a navíc tady je poměrně benevolentní územní plán. My se o to ale pochopitelně pokoušíme. Předjímáme, že je veřejnost citlivá na některé věci či záměry. Každý člověk chce mít ve svém okolí spíše klid.

Bývalý vojenský areál Čtyři Dvory, kde je oblíbený park nebo třeba hokejová hala.

Pojďme k jednomu konkrétnímu místu – bývalému vojenskému areálu Čtyři Dvory. Mimo jiné se tam staví byty a v přípravě je obchodní dům. Pozemky tam má i město.
Tomu se věnujeme celých sedm let, co jsem ve funkci. Ale radnice to řešila už dřív. Stále hledáme správnou formu, ale obtížně se nachází vhodná občanská vybavenost, tedy to, co dělá město městem. Dlouho se plánoval Rejnok, který z pochopitelných důvodů nevznikl. Teď připravujeme sportovní areál s vodním světem a halou. Zároveň pokračuje důležitá soutěž na výstavbu městského bytového domu. Jsou to asi nejcennější pozemky, které radnice vlastní.

Řešili jste i soukromé aktivity?
Trváme třeba na parkování pod zemí nebo vysazování zeleně. Přinutili jsme také investora obchodního domu, aby navrhl zelenou střechu a stěny. Propojili jsme i autory parku a nákupního centra. Přeji si, aby tam vzniklo něco jako druhé centrum, jež spojí dvě sídliště.

Ve funkci skončíte v březnu. Jste spokojený s tím, co jste zvládl?
Když vám někdo řekne, že je spokojený s tím, co udělal, asi mu nebudete věřit (směje se). Vždy se to dá udělat lépe. Podařilo se nám ale stabilizovat útvar, který je na magistrátu asi nejmladší. Funguje dobře, jsme schopni konzultovat všechny projekty, které se připravují, což je podstatná část naší práce. Zároveň se podílíme na investicích radnice. Pojmenovali jsme priority a ty se daří posunout do přípravné fáze.

V roce 2013 jste MF DNES řekl, že se městský architekt může věnovat každodenní osvětě při kontaktu se stavebníky a projektanty. Potvrdilo se vám to?
Zrovna tohle se podle mě podařilo. Spojili jsme se s místními kolegy architekty. Každý projekt představovali a my nad ním diskutovali. Oni dostanou nějaký úkol od investora, který má své zájmy, ale na druhou stranu my máme etickou povinnost nedrancovat město. O to jsme se snažili a myslím, že se to dařilo.

Občas se na vás snášela kritika, že v Budějovicích netrávíte mnoho času. Máte pocit, že vás to limitovalo při práci?
Je třeba vycházet z toho, jak vypadala výzva na toto místo. Pozice městského architekta nemá legislativní rámec a všude ho svým způsobem hledají. Je otázkou, co od této osoby očekáváte. Dotyčný by měl mít pochopení a porozumění, jak je možné s městem nakládat, abychom ho nepoškodili. Můj externí úvazek má problém v tom, že nejste v pravidelném kontaktu s vedením města. Ale požadavek a záměr zněly, aby tuto pozici zastával někdo zvenku. Já mám díky tomu určitý nadhled. Přináší to výhody i nevýhody.

Autor:
  • Nejčtenější

Pacientka z Vysočiny má záškrt, nemoc v ČR nebyla zachycena od roku 1995

V České republice se po sedmadvaceti letech objevila raritní forma záškrtu. O nálezu informovaly Státní zdravotní ústav...

Předjíždějící šofér vytlačil jiný kamion do příkopu, natočili to policisté

Řidič nákladního vozidla riskantně předjížděl přes plnou čáru na frekventované silnici mezi Českými Budějovicemi a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Roztrpčení majitele Budějovic: Sivok dělal minely, trenér odchod nezvládl

Premium V pracovně na Střeleckém ostrově se usadí do křesla, odloží brýle, lokne si kávy a začne vyprávět. A že je o čem. První...

Sivok reaguje na ostrá slova majitele Budějovic: Ať klub prodá. Já mám zájem

Premium Bylo by lepší, kdyby nedával žádná vyjádření a radši se staral, aby klub fungoval a nikomu nic nedlužil. To radí...

Po ledové sprše odvezla podchlazenou holčičku sanitka, dvojici hrozí vězení

Případem těžkého ublížení na zdraví čtyřleté holčičky se zabývá českobudějovický krajský soud. Obžalovaní jsou matka...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Města bojují o mladé rodiny, nabízí jim parcely. Zájem je okamžitý

Zájem o stavbu rodinného domu je mezi mladými stále vysoký. Parcel je však málo a roste i jejich cena. Aby města...

Když mluvím, je mě slyšet na celý bazén, vypráví známá trenérka plavání

Eva Šmausová už přes 50 let trénuje v Českých Budějovicích plavecké talenty. V posledních letech jí vadí přístup...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třeboňští podnikatelé zvelebili budovu, v níž měl Petr Vok knihovnu

Budova sousedící s třeboňským zámkem po letech chátrání ožila. Koupili ji místní podnikatelé a pustili se do...

Jihočeské raky zahubil mor, v křečích si ulamují končetiny

Na jihu Čech se po několika letech objevil račí mor. Uhynulé raky říční našli rybáři v polovině dubna při kontrolním...

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Bez nebezpečných injekcí do penisu si dnes nic nevyděláte, říká pornoherec

V posledních letech se ve videích pro dospělé objevuje další nerealistický prvek – hodiny trvající erekce. Pornoherec a...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...