Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Budějovické náměstí je srovnatelné s Pražským hradem, tvrdí architekt

  9:38
Hlavní architekt Českých Budějovic Jan Němec mluví o intenzivní výstavbě, proměně náměstí i kritice. „Doprava tady často veškerou aktivitu zastíní a nemyslím si, že oprávněně,“ přemítá muž, který v březnu ve funkci skončí, protože se vedení radnice rozhodlo fungování útvaru změnit.

Jan Němec byl ve funkci městského architekta celkem sedm let. | foto: Jakub Bartoš, MF DNES

Sešli jsme se u budějovického náměstí Přemysla Otakara II., o jehož proměně se už řadu let pouze mluví. Jak do této vleklé diskuse za poslední roky promlouval útvar hlavního architekta?
Měl jsem například přednášku k tomu, jak místo dnes funguje. Došlo i na řadu jednání nejrůznějších stran, u nichž jsme byli. Nejvíc se řeší stromy a parkování. Podle mě by tam neměly být vzrostlé stromy, ale dovedu si představit ty mobilní kvůli pestrému využívání náměstí. Do pásu parkovacích míst bych pak umístil nějaké posezení se zelení. Náměstí je velice cenné, srovnatelné s Pražským hradem, protože Pavel Janák (autor úpravy náměstí ze třicátých let 20. století, pozn. red.) byl hradní architekt. Važme si ho.

Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích slouží podle místních hlavně jako místo pro setkávání.

Proč se však za dlouhé roky nepodařilo nějaký zásah uskutečnit? Nemohl pro to díky svým pravomocem udělat víc právě útvar hlavního architekta?
Ty máme velmi malé, v podstatě žádné. Poskytujeme totiž poradenskou službu z odborného hlediska a náš hlavní nástroj je přesvědčování. Jednáme nad všemi projekty, které se v Budějovicích připravují. Proč to trvá dlouho? Vycházejme z toho, že Budějovice jsou spíše konzervativnější město, což se táhne celou jeho historií.

Můžete se ohlédnout za sedmi lety a zmínit nejvýznamnější akce, u kterých jste byli?
Silnou složku našeho útvaru tvoří doprava. Toto téma ve městě často veškerou aktivitu zastíní a nemyslím si, že oprávněně. Jsme však i u developerských zájmů. Vytvořili jsme proto pomůcku, díky které od stavebníků chceme znát, jestli v okolí jejich záměru jsou školy, zdravotnická zařízení a další. Cílem je, aby investor pomohl tím, že například některé služby pomůže vybudovat. Třeba v areálu Dubičný potok má stát škola. Je toho ale víc, od roku 2014 jsme představili možnost rozvoje kulturního domu Slavie, připravovali jsme Dům umění či parkovací dům u sportovní haly. Projekty se pak předávají napříč odbory a vypisuje se veřejná zakázka.

Když mluvíte o Slavii, co říkáte na to, jak pokračují přípravy této významné rekonstrukce?
K soutěži došlo za využití velmi odborných porotců. Důležité je, jak to budou vnímat obyvatelé. Je to hodnotná stavba, jedna z nejvýznamnějších v Budějovicích. Zásadní bude hodnocení veřejnosti.

Vítězná vizualizace na proměnu kulturního domu Slavie.

Slavii se nejspíš podaří opravit. Na druhou stranu je tu řada akcí, jako Multifunkční centrum Dlouhá louka nebo právě parkovací dům, které zůstávají či zůstanou na papíře. Proč je v Budějovicích problém dovést významné akce do konce?
Jak víte, město je složitý organismus. Setkává se v něm řada protichůdných názorů a cílů, ať už jde o občany, stavebníky nebo politiky. Dosažení složité shody trvá delší dobu. Za problém považuji i to, že se nedaří mířit na správný cíl. Buď si vezmeme moc velké sousto, což je třeba Rejnok, nebo něco příliš malého.

Nemohl váš útvar do některých projektů víc zasahovat? Existuje něco, co vás mrzí, že nevyšlo?
Vidím tu jeden problém. Ve své profesi se snažím hledat koncepční řešení, tedy dlouhodobé. To je v rozporu s kompetencí politiků, kteří mají období poměrně krátké a chtějí za tu dobu něco udělat. A zůstává i problém s velkým významem dopravních staveb.

Podívejte se na České Budějovice v roce 2013, kdy jste nastoupil do funkce, a nyní. Co se změnilo nejvíc?
Město se naštěstí zásadně nemění. Všichni vnímáme, že se staví byty. Jsou to developerské projekty. Zastavěly většinu jednoduchých parcel a snaží se vstupovat i do složitějších. To přináší řadu problémů. Budějovice jsou unikátní město s potenciálem a my si to málo říkáme. Buďme rádi, že se příliš významně nemění. Celá řada věcí, které tady chyběly, se však postupně připravují.

Společně nahlížíme do mapy města. Je vidět, že se staví na všech světových stranách. Berete to za přirozený jev, nebo je developerských projektů příliš?
Město je postavené ze soukromých prostředků. To platí od jeho založení a nepovažuji to za problém. Potíž je v tom, že radnice nemá nastavená pravidla, aby si u těchto záměrů vymohla doplnění některých chybějících funkcí.

Zřejmě jste vnímal i negativní reakce, které bytové domy často vyvolávají. Snažil jste se stížnosti veřejnosti tlumočit?
Znovu se musím vrátit k tomu, že naše pravomoce jsou omezené a navíc tady je poměrně benevolentní územní plán. My se o to ale pochopitelně pokoušíme. Předjímáme, že je veřejnost citlivá na některé věci či záměry. Každý člověk chce mít ve svém okolí spíše klid.

Bývalý vojenský areál Čtyři Dvory, kde je oblíbený park nebo třeba hokejová hala.

Pojďme k jednomu konkrétnímu místu – bývalému vojenskému areálu Čtyři Dvory. Mimo jiné se tam staví byty a v přípravě je obchodní dům. Pozemky tam má i město.
Tomu se věnujeme celých sedm let, co jsem ve funkci. Ale radnice to řešila už dřív. Stále hledáme správnou formu, ale obtížně se nachází vhodná občanská vybavenost, tedy to, co dělá město městem. Dlouho se plánoval Rejnok, který z pochopitelných důvodů nevznikl. Teď připravujeme sportovní areál s vodním světem a halou. Zároveň pokračuje důležitá soutěž na výstavbu městského bytového domu. Jsou to asi nejcennější pozemky, které radnice vlastní.

Řešili jste i soukromé aktivity?
Trváme třeba na parkování pod zemí nebo vysazování zeleně. Přinutili jsme také investora obchodního domu, aby navrhl zelenou střechu a stěny. Propojili jsme i autory parku a nákupního centra. Přeji si, aby tam vzniklo něco jako druhé centrum, jež spojí dvě sídliště.

Ve funkci skončíte v březnu. Jste spokojený s tím, co jste zvládl?
Když vám někdo řekne, že je spokojený s tím, co udělal, asi mu nebudete věřit (směje se). Vždy se to dá udělat lépe. Podařilo se nám ale stabilizovat útvar, který je na magistrátu asi nejmladší. Funguje dobře, jsme schopni konzultovat všechny projekty, které se připravují, což je podstatná část naší práce. Zároveň se podílíme na investicích radnice. Pojmenovali jsme priority a ty se daří posunout do přípravné fáze.

V roce 2013 jste MF DNES řekl, že se městský architekt může věnovat každodenní osvětě při kontaktu se stavebníky a projektanty. Potvrdilo se vám to?
Zrovna tohle se podle mě podařilo. Spojili jsme se s místními kolegy architekty. Každý projekt představovali a my nad ním diskutovali. Oni dostanou nějaký úkol od investora, který má své zájmy, ale na druhou stranu my máme etickou povinnost nedrancovat město. O to jsme se snažili a myslím, že se to dařilo.

Občas se na vás snášela kritika, že v Budějovicích netrávíte mnoho času. Máte pocit, že vás to limitovalo při práci?
Je třeba vycházet z toho, jak vypadala výzva na toto místo. Pozice městského architekta nemá legislativní rámec a všude ho svým způsobem hledají. Je otázkou, co od této osoby očekáváte. Dotyčný by měl mít pochopení a porozumění, jak je možné s městem nakládat, abychom ho nepoškodili. Můj externí úvazek má problém v tom, že nejste v pravidelném kontaktu s vedením města. Ale požadavek a záměr zněly, aby tuto pozici zastával někdo zvenku. Já mám díky tomu určitý nadhled. Přináší to výhody i nevýhody.

Autor:
  • Nejčtenější

Top selfie z jihu Čech: magický Kuklov, Ďáblova prdel i mosty na Třeboňsku

Vstoupit do Skrýše na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích, vyndat mobil a cvak. Na světě je selfie s krásným pozadím s Černou věží či Samsonovou kašnou. Nebo vystoupat Stezkou...

25. července 2024  6:10

U Českých Budějovic srazilo auto tři lidi. Skončili v nemocnici ve vážném stavu

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami. Zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

21. července 2024  19:51,  aktualizováno  21:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dodávka sjela z kempu do Lužnice. Doplula do půlky řeky, zastavila se o mělčinu

Dodávka po střechu potopená v řece zaměstnala ráno jihočeské hasiče. Sjela do vody v Kolodějích nad Lužnicí. Při jejím vytažení pomáhali potápěči, kteří museli přijet z Českých Budějovic a Českého...

25. července 2024  11:16

Nehoda karavanu uzavřela dálnici D3 ve směru na České Budějovice

Kvůli nehodě karavanu u Soběslavi na Táborsku byla přibližně hodinu uzavřena dálnice D3 ve směru na České Budějovice. Dálnice je přibližně od 16:30 plně průjezdná, uvedl ve zprávě mluvčí jihočeské...

20. července 2024  16:51

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fotbalové Dynamo povede Jirka se Skálou a Kristkem. Ten skončil v Jihlavě

Českobudějovický fotbalový klub už zná nové složení svého vedení. Kromě nového majitele Dalibora Jirky v něm budou dva jeho bývalí ředitelé Lubomír Skála a Emil Kristek. Ten už oficiálně ukončil své...

23. července 2024  14:01,  aktualizováno  14:55

Konec zdlouhavých přesunů, žákům ve Veselí staví tělocvičnu za 65 milionů

Když mají děti ze ZŠ na třídě Čs. armády ve Veselí nad Lužnicí tělocvik, musejí využívat malé a nedostačující prostory, nebo chodit do vzdálené sportovní haly. Už od příštího školního roku budou mít...

26. července 2024  15:56

Roklanskou chatu čeká obnova, kvůli ochraně tetřeva ale může trvat léta

Roklanská chata se bourat nebude. Čeká ji obnova. Ministr životního prostředí Petr Hladík to prohlásil na Modravě po dnešním jednání se zástupci šumavských obcí a Správou Národního parku Šumava....

26. července 2024  7:01,  aktualizováno  12:29

Kulajdová je pro odvážné, za okurkovou se lidé vracejí, říká zmrzlinář z Milevska

Premium

Josef Kortan připravuje netradiční příchutě zmrzlin, jeho práce ho baví i v 72 letech. Zaujal i v soutěži Chutná hezky. Jihočesky. Připravuje okurkovou, s rumem a arašídy – takzvaného Rumburaka,...

25. července 2024

Dodávka sjela z kempu do Lužnice. Doplula do půlky řeky, zastavila se o mělčinu

Dodávka po střechu potopená v řece zaměstnala ráno jihočeské hasiče. Sjela do vody v Kolodějích nad Lužnicí. Při jejím vytažení pomáhali potápěči, kteří museli přijet z Českých Budějovic a Českého...

25. července 2024  11:16

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....