Jihočeská města potřebují miliony na opravu letitých bazénů

  17:56
Strakoničtí plavecký bazén opravují, Budějovické to nevyhnutelně čeká, peníze na další úpravy hledají v Táboře. A plány mají i v dalších jihočeských městech.

Plavkyně v budějovickém bazénu. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Když v 70. a 80. letech minulého století otevírali představitelé jihočeských měst pro veřejnost nové plavecké stadiony, byla to velká sláva. Jenže za 40 až 50 let provozu se na stavu bazénů podepsal čas a změnily se i požadavky návštěvníků. 

Málokdo už chce jen bazén se „studenou“ vodou. Města tak v současné době řeší, jak s areály dál naložit.

Nepříjemné překvapení odhalili při rekonstrukci ve Strakonicích. Ukázaly se technické závady na atikách a oprava, která měla původně skončit v září, se protáhne minimálně do konce roku.

„Později bude následovat plánovaná rekonstrukce ochozů 25metrového bazénu. Ta měla podle původního záměru přijít na řadu v období od června do září 2022,“ informuje mluvčí Strakonic Markéta Bučoková.

Navrhují nafukovací halu

Aby měli po dobu oprav kde plavat žáci škol, veřejnost i spolky, navrhlo vedení Správy tělovýchovných a rekreačních zařízení, které areál spravuje, pořízení nafukovací haly nad venkovní vyhřívaný 50metrový bazén.

Stojí 4,5 milionu korun bez daně. Další náklady při zastřešení počítají se šesti miliony a měly by pokrýt přívod elektřiny, tepla, spojovací tunel či prostory pro skladování nafukovací haly v létě. 

„Podle propočtů se budou odhadované měsíční náklady pohybovat do výše 1,2 milionu korun, naopak na příjmech počítáme s částkou okolo 1,1 milionu,“ dodává Bučoková.

Problémy se střechou plaveckého stadionu, který je od roku 2017 národní technickou památkou, řeší i v Českých Budějovicích. Od stropu tu stéká nahnědlá voda, nechává stopy na omítce a ničí obklady. Město proto oslovilo statika, který vypracoval posudek.

„Je to tikající časovaná bomba“

„Projekt na posouzení stavu střechy se dopracovává, abychom věděli, jak ji opravit, a měli jsme jasnou zprávu, v jakém je stavu. Současně získáme podklady pro rekonstrukci,“ naznačuje náměstek primátora Ivo Moravec.

Odhaduje, že rekonstrukce nezačne dříve než v polovině příštího roku, spíš později. Zároveň upozorňuje, že do střechy nezatéká. „Žádné zřícení nehrozí, nezatéká do ní, ale tím, jak je střecha letitá, vznikly tepelné mosty, voda kondenzuje tam, kde by neměla, a jsou vidět mapy na zdech,“ tvrdí Moravec. 

„Ale je to časovaná tikající bomba a čím dříve se střecha opraví, tím lépe. Může se stát, že statické posudky ukážou, že je třeba opravit ji bez prodlevy,“ navazuje náměstek primátora Petr Holický.

Budějovičtí také musí přemýšlet, jak zajistit lidem plavání v době rekonstrukce. Pomoci by mohla marketingová studie k projektu relaxačního sportovního centra v lokalitě bývalých kasáren ve Čtyřech dvorech. Tu už má radnice hotovou. 

„Pokud by tam byl třeba 25metrový bazén a vybudoval se v první etapě, mohl by sloužit jako náhrada v době rekonstrukce. Ta zahrne zřejmě minimálně jednu zimní plaveckou sezonu na stadionu na Sokolském ostrově,“ uvažuje Holický. 

Zástupci krajského města oslovili firmu, která má na marketingovou studii navázat studií proveditelnosti. Pak se ukáže, kolik by relaxační centrum stálo, jak bude ekonomicky výhodné, kolik bude stát provoz. Na základě těchto informací může padnout rozhodnutí, zda se do příprav stavby vůbec pouštět.

Pokud ano, Budějovice by mohly přistoupit k architektonické soutěži. „Druhá věc je, že hledáme prostředky. Je dobré mít připravené projekty, když by se podařilo najít peníze z jiných zdrojů než z rozpočtu města,“ míní Holický.

Do rekonstrukce bazénu se už před časem pustili v Táboře. První etapa za 126 milionů korun, zahrnující wellness, dětský svět, nové šatny a vstupní vestibul, je hotová. 

„Čeká nás dále úprava 25metrového bazénu a ve třetí etapě přístavba akvaparku. Vše je ve fázi studie schválené radními. Teď mluvíme o tom, že by město chtělo najít peníze, abychom mohli projektovat dokumentaci pro stavební povolení a postupně shánět zdroje na stavbu,“ plánuje Jan Benda, jednatel společnosti Tělovýchovná zařízení města Tábor. Odhad na další práce i s opravou venkovního areálu je zhruba 296 milionů korun.

Po úpravách volají i lidé v Českém Krumlově. „Potřebovali bychom rekonstrukci a výstavbu venkovního bazénu, o nějž obyvatelé velmi stojí. Máme studie, ale bude to stát hodně peněz, které teď nemáme,“ naznačuje starosta Dalibor Carda s tím, že v tomto volebním období rekonstrukce určitě nezačne.

Bazén zmodernizovali i v Prachaticích a Volarech, do výstavby zcela nového by se chtěli v budoucnu pustit ve Vodňanech. V Písku musí bazén z roku 1983 udržet v chodu do doby výstavby nového bazénu na jiném místě, což byla podmínka místního referenda.

  • Nejčtenější

Zemřel herec Martin Hruška, známý ze seriálů Modrava či Sedm schodů k moci

9. června 2024  12:23

Ve věku 56 let nečekaně zemřel herec Martin Hruška. O jeho úmrtí informovalo například Jihočeské...

Vandalové v Táboře shodili žulové desky z hradeb na cestu, strážníci ji zavřeli

10. června 2024  11:58

Žulové desky kryjící městské hradby v Táboře někdo shodil dolů na cestu, která prochází bývalou...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V Nové Bystřici se bude stavět obchvat, lidé o tom rozhodli v referendu

8. června 2024  20:01

Obyvatelé Nové Bystřice na Jindřichohradecku, která má asi 3200 obyvatel, v sobotu referendu...

Nikola Bartůšek se chce v europarlamentu věnovat migrační a návratové politice

10. června 2024  16:03

Studovala na univerzitě ve finském Tampere i v rakouském Linci. Pak deset let pracovala v terénu a...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Druhá sezona budějovického letiště je v plném proudu, nejvíc láká Turecko

13. června 2024  9:16

Přílety na Letiště České Budějovice stále lákají, stovky lidí vyhlížejí stroje blížící se od...

Budoucí zdravotní sestry trénují ve speciálním centru na robotických pacientech

13. června 2024  16:28

Studentky Střední zdravotnické školy Písek se připravují v moderně vybaveném centru. Díky...

Sportovní areál u táborské střední školy zmodernizují za 80 milionů

13. června 2024  11:57

Sportovní areál u táborské Střední školy obchodu, služeb a řemesel má nejlepší roky dávno za sebou....

Druhá sezona budějovického letiště je v plném proudu, nejvíc láká Turecko

13. června 2024  9:16

Přílety na Letiště České Budějovice stále lákají, stovky lidí vyhlížejí stroje blížící se od...

Šelmy odebrané z nevyhovujících chovů najdou nový domov v táborské zoo

12. června 2024  15:42

Mohou se vykoupat v automaticky čištěném jezírku, poškrábat si kožich o několik kmenů stromů,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...