Bernartice na Písecku navštívil Hollywood. Natáčel tam Adam Sandler

  8:58
Populární americký herec Adam Sandler natáčel film Kosmonaut z Čech podle předlohy spisovatele Jaroslava Kalfaře také v Bernarticích na Písecku. A Jihočeši, kteří se s ním setkali, na něj budou vzpomínat dlouho. Shodují se, že je to sympatický muž bez hvězdných manýrů.

U rybníku Pilný u Bernartic stojí v trávě ohořelá torza stěny domu s oknem. Nedaleko sbírá parta mužů další opálená prkna a hází je na jednu hromadu. 

Z louky spolu se zbytky kulis mizí poslední důkazy toho, že vesnici na Písecku o minulém víkendu navštívili filmaři z Hollywoodu. Právě tady totiž natáčel štáb záběry pro připravovanou filmovou adaptaci knihy Kosmonaut z Čech, jejímž autorem je Jaroslav Kalfař, mladý spisovatel původem z Čech žijící v USA.

Hlavní postavu příběhu, kosmonauta Jakuba Procházku, ztvárnil slavný hollywoodský herec Adam Sandler, kterého mohou diváci znát třeba z filmu 50x a stále poprvé, Machři nebo Vražda na jachtě.

Bernartice si filmaři vybrali z více lokalit. „Přišel za námi na obecní úřad asi před dvěma měsíci nějaký pán s tím, že mají filmaři předběžně tuto lokalitu vytipovanou pro natáčení záběrů k připravovanému filmu. V první fázi mluvil ale jen o tom, že jsme ve výběru,“ popisuje starosta městysu Pavel Souhrada.

Velká událost pro obec a její obyvatele

Když bylo jasné, že Bernartice jsou nejlepším místem, přišli filmaři znovu. „To už mě seznámili s tím, jaké kulisy by tam zhruba chtěli postavit a požádali nás o spolupráci s administrativní částí,“ pokračuje Souhrada. 

U rybníku na obecním pozemku tak vyrostl dřevěný domek, který měl už předem jasně daný osud, musel lehnout popelem. „U záběrů, kdy stavba hořela, asistovali naši dobrovolní hasiči ve větším počtu, než jsme mysleli, aby nedošlo k nějakému problému. Bylo totiž zrovna velké vedro,“ vysvětluje průběh starosta s tím, že ani nevěděl, kdo tam bude natáčet. 

„Jsou vázáni mlčenlivostí, nic dopředu neřekli. Netušil jsem, kdo tam bude, jak bude natáčení vypadat, jen zhruba nosné téma filmu,“ podotýká. O to větší překvapení bylo, když vyšlo najevo, že se jedná o Sandlera. 

A Pavel Souhrada nezastírá, že mu to udělalo radost. „Je to fajn, myslím, že jsme se o to zasloužili i naším vstřícným postojem. Když místní zjistili, kdo tu natáčí, ptali se mě, jestli se s ním můžou jít vyfotit. Volala mi média kvůli zprostředkování setkání, ale já jsem měl jen pár informací o technické části a víc jsme nevěděl,“ usmívá se Souhrada s tím, že už se všichni těší, až se v příštím roce budou moci na snímek podívat na Netflixu. „Je to samozřejmě věc, o které se bude u nás v obci mluvit ještě hodně dlouho,“ dodává.

Fanoušci za ním jeli do Prahy

Možnost vidět naživo Adama Sandlera si nenechala ujít ani sběratelka fotografií slavných, Eva Keclíková z Písku. Tento herec v její rozsáhlé sbírce chyběl, a když se dozvěděla, že přijel do Čech, vyrazila se svým synem Ondřejem v neděli 13. června do Prahy. 

Před hotelem, kde byla hollywoodská hvězda ubytovaná, čekala dlouhých deset hodin. „Jeli jsme už ráno, nevěděli jsme, jestli bude točit, v kolik vyjde z hotelu. Navíc byla ten den velká zima. Když už bylo šest hodin večer, ani jsem nedoufala, že se nám setkání podaří. Bylo by mi to líto, miluji jeho humor, komedie a navíc je to pěkný muž,“ vypráví.

Nakonec se na sběratelku usmálo štěstí a Sandler se mihl v hale hotelu. „Mávali jsme na něj, on ukázal, že přijde. Byl moc milý, vyfotil se se mnou i se synem. Kolem bylo hodně lidí, takže na větší povídání nebyl prostor,“ podotýká Eva Keclíková. 

Když zjistila, že filmaři jsou na Písecku, nechala fotky vyvolat a zamířila do Bernartic, aby si je nechala ještě podepsat. K herci už se ale nedostala. „Buď tam ještě nebyl, nebo mě k němu nepustila ochranka. A pak ještě zjistím, že si dával kávu v Milevsku. To nepotěší,“ vtipkuje Eva Keclíková. 

Narazila tak na skutečnost, že se slavný herec nečekaně zastavil i v nedalekém Milevsku v restauraci U Broučka. „Kolegyně dostala echo od maminky, která ho viděla na ulici, jinak bychom ho asi ani nepoznali. Měl na ústech respirátor, ležérní oblečení, choval se skromně. Při plné restauraci prostě host jako každý jiný. Ani ostatní návštěvníci ho nezaznamenali. Objednali si tři kávy a jeli dál,“ říká číšník Jan Tomášek, který Sandlera přišel ke stolu požádat o společnou fotografii s personálem restaurace. 

„Vtipné na tom bylo, že jak měli roušku, ukázal jsem na jednoho, ten se zvedl, a když přicházel, zjistil jsem, že to není on. Tak jsem ho poslal s omluvou zpátky ke stolu a pak už za námi přišel opravdu Adam Sandler. Byl milý, sympatický, pohodář, žádné hvězdné manýry,“ hodnotí Tomášek.

Když obyvatelé Milevska zjistili ze sociálních sítí, jakého hosta restaurace měla, telefon se nezastavil. „Lidé volali, jestli to byl opravdu on, nebo si děláme legraci. Myslím, že se teď o naší restauraci mluví díky jeho návštěvě víc než kdy dřív,“ dodává Tomášek.

  • Nejčtenější

Vytíženou třídu v Budějovicích zavřou hned na dvou místech, čekají se kolony

20. června 2024  11:53

Velká část rozbité Rudolfovské třídy v Českých Budějovicích dostane nový asfalt. Oprava ale bude...

Uznávaný astronom se mění v šíleného vědce. Lidi teď z hvězdárny vyhazujeme, směje se

14. června 2024

Premium Miloš Tichý z českobudějovické hvězdárny natáčí zábavná krátká videa na sociální sítě, která mají...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Po 25 letech začala dostavba dálnice D3 u Tábora, potrvá do půlky prázdnin

21. června 2024  13:24

Stavbaři zahájili práce na dokončení chybějící části dálnice D3 u Tábora. Tam byl provoz omezený...

Fotbalisté Dynama zvažují, že nezahájí přípravu, pokud nedostanou výplaty

18. června 2024  11:08

Napjatá situace v českobudějovickém Dynamu trvá. Hráči stále nemají výplaty, a tak zvažují, že by...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Horváth Budějovice trénovat nebude. Nedohodli jsme se, potvrdil kouč

17. června 2024  11:32

Pavel Horváth realizační tým budějovických fotbalistů nerozšíří. Bývalý úspěšný záložník a...

Ke knihařině se dostal díky notám na klarinet, teď otevřel ve Strakonicích dílnu

22. června 2024  10:31

Tři roky příprav, náročné stěhování letitých přístrojů a zařizování části prostor v areálu...

Budějovická teplárna testuje kotel na štěpku, ať nemusí spalovat hnědé uhlí

21. června 2024  16:23

Teplárna v krajském městě ještě v roce 2017 spotřebovávala 230 tisíc tun hnědého uhlí. Postupně...

Sladký o trpkém konci a nové kariéře: Budu přísný trenér, musím získat kabinu

21. června 2024  14:05

Dvě podobné chyby, vyřazení z kádru a následný přesun na trenérský post. Tak skončila profesionální...

Po 25 letech začala dostavba dálnice D3 u Tábora, potrvá do půlky prázdnin

21. června 2024  13:24

Stavbaři zahájili práce na dokončení chybějící části dálnice D3 u Tábora. Tam byl provoz omezený...

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...