Podobné klima jako v deštném pralese, vyprané prádlo schne dva týdny a okna jsou neustále do půlky orosená. Pokud jste se právě nastěhovali do nového bytu či domu, může to u vás vypadat právě takhle. A nebylo by to neobvyklé.
Jak se zbavit vlhkosti a plísníStarší dům: proti plísni a vlhkosti jen vysoušení nepomůže - tipy na prostředky a přístroje - čtěte ZDE Vyplatí se investovat do čističky vzduchu? Poradíme komu ano a kdy ne - čtěte ZDE Do boje s plísní se sami nepouštějte. Utratíte peníze a stejně si nepomůžete - čtěte ZDE Větrat se musí i v zimě, aby se nedělala plíseň. Jak často a dlouho? - čtěte ZDE Dům by neměl připomínat vzduchotěsnou komoru - čtěte ZDE |
V novostavbě se ještě rok či dva po dokončení drží hodně vlhkosti. Vnitřní omítky, malby a nátěry totiž musí pořádně vyschnout. Nová a kvalitní okna navíc obvykle dobře těsní, čímž vlhkost ještě podporují.
Pokud se chcete problémům s vlhkostí a plísněmi vyhnout, nebo si s nimi snadno poradit, zkuste se řídit následujícími radami.
Když to nepomůže, problém bude zřejmě vážnější - například může zatékat střechou nebo vznikla závada při zateplování domu. Pak nezbývá než vadu reklamovat nebo se obrátit na odborníky.
Kontrolujte vlhkost
Jak vlhko máte doma, zjistíte nejlépe vlhkoměrem, prodává se obvykle společně s pokojovým teploměrem a stojí zhruba od 200 do 1 000 korun.
Z něj vyčtete údaj v procentech, přičemž platí, že ideální vlhkost vzduchu v bytě či domě by měla být v rozmezí 45 až 60 procent, rozhodně by neměla přesáhnout tuto hranici.
Při vyšších hodnotách by se totiž začalo dařit plísním. Ale pozor, ať zase nemáte doma přesušeno. „Ani příliš suchý vzduch totiž není pro bydlení vhodný a v mnohých panelových domech je relativní vlhkost 30 procent i méně,“ upozorňuje Michael Balík, specialista na odvlhčování staveb a autor mnoha knih.
„Důležitá je také vlhkost stavebních materiálů, tedy třeba zdí či dřeva. Přístroje na takové měření mají odborníci, obvykle nejsou na trhu k dostání, a když ano, stojí několik tisíc korun,“ vysvětluje Jindřich Valíček z inženýrského a projektového ateliéru Via Terra.
První sezonu v novostavbě je třeba více topit, aby se snížila vlhkost vzduchu. Počítejte proto s tím, že první topná sezona může vyjít o něco dráž.
Pravidelně větrejte
Účinnější než topení je správné větrání. Takže jakmile máte možnost, otvírejte okna. V zimě větrejte krátce a intenzivně, v létě klidně i celý den.
Je dobré, když můžete udělat průvan, který vlhkost z bytu vyžene. Pokud nemůžete mít stále otevřená okna, nechte proudit vzduch alespoň takzvanou mikroventilací, kdy je okno pootevřené jen na malou mezeru.
„Doporučuji takzvanou metodu tepelných šoků - prostor se uzavře, vytopí se na vysokou teplotu a rychle se provětrá. Stejný krok by se měl opakovat asi po pěti či šesti dnech,“ radí Michael Balík.
Místnosti, které nemají okna, například některé koupelny, kuchyně či sklepy, by měly být vybavené odvětrávacím systémem.
Prohlížejte ohrožená místa
Každý byt či dům má svá riziková místa. Když už se plísně začnou tvořit, tak právě v nich. Typické jsou rohy místností, stěny za nábytkem či u podlahy, dále místa kolem oken, okolo dveří na balkon či terasu, pod tapetami, ve spárách obkladů a dlažby.
Při úklidu je dobré všechna tato místa prohlédnout, abyste plíseň odhalili a zlikvidovali co nejdříve. U rodinných domků je třeba kontrolovat také střechu, jestli jí nezatéká a zda okapy správně odvádějí dešťovou vodu, dále je nutné pravidelně sledovat rozvody vody, topení a kanalizace.
Nevytvářejte další vlhkost
Vlhkost v bytě zvyšuje i člověk sám - sprchováním, vařením, praním a sušením prádla. Když v místnostech přitom neproudí vzduch, vodní pára se sráží na stěnách a na zařízení a vsakuje se.
Pomůže, když při těchto činnostech otevřete okno. Nebo si při sprchování pustíte větrák, při vaření digestoř, a musíte-li v bytě sušit prádlo, pak tam více topte či větrejte. Zdrojem vlhkosti mohou být dokonce i pokojové rostliny.
Zabraňte plísním v růstu
Aby se v interiéru nezačala tvořit plíseň, je třeba uklízet a vynášet odpadkový koš. Důležité je také pravidelně mýt a dezinfikovat chladničku a mrazničku. Nábytek není dobré stavět až ke stěnám, měl by za ním proudit vzduch.
Pořiďte si pomocníky
Jestliže větrání ani vytápění nepomohlo, máte doma stále příliš vlhko a plísně se přece jen objevily, máte několik možností. Můžete je zlikvidovat některým z chemických přípravků proti plísním, které seženete v drogeriích či hobbymarketech.
K dostání jsou i ekologické prostředky. Než přípravky použijete, plíseň neodstraňujte, jinak se spóry dostanou do vzduchu a dál se šíří. Dezinfekci provádějte na mokro.
Další možností jsou pohlcovače vlhkosti s tabletami či pytlíčky, které vodu ze vzduchu nasají a ta odkape do nádržky.
Nebo elektrické odvlhčovače vzduchu či jinak řečeno vysoušeče. „Nasávají vlhký vzduch, který se prožene přes chladič, kde se ochladí až na úroveň teploty rosného bodu, tedy přestane mít schopnost vodu udržet a ta zkondenzovaná odkape do sběrné nádobky. Vysušený vzduch se opět vrací do místnosti a váže na sebe vodu,“ vysvětluje Bořivoj Fučík z firmy, která odvlhčovače prodává.
Největší rozdíl se pozná během prvních 14 dní používání přístroje, pak již jde odvlhčování o něco pomaleji.
Na vlastní kůži „V bytě to začalo černat kolem oken a na stěně,“ vzpomíná. Firma změřila vlhkost a zjistila, že je moc vysoká. „Skvrny jsem likvidovala savem, ale na sloupku mezi okny se plísně dělaly dál,“ stěžuje si Kopecká. Obrátila se na developera, ale pomoc u něj nenašla. Teprve soudní znalec odhalil, že ve sloupku je špatná izolace a dostává se do něj vlhkost zvenčí, takže plíseň se bude objevovat pořád. „Volala jsem přímo stavební firmě a ta přiznala, že se to stává. Ale ani toto vyjádření, ani posudek soudního znalce nepřiměl developera chybu napravit. A soudit se? Já sama proti velké firmě?“ uvažuje. Ale jiná možnost není. |