Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Do boje s plísní se sami nepouštějte. Utratíte peníze a stejně si nepomůžete

  1:00
Může se to stát ve starém i novém domě. Kolem oken se vytvoří plísně, pod stropem či nad podlahou jsou vidět "mapy", špatně schne prádlo nebo zvlhne knihovna. Spousta lidí jen stěnu nastříká dezinfekcí a přetře barvou, případně koupí sanační omítku. Problém se jen odsune na později.

Když se na stěně objeví vlhká mapa nebo plíseň, je nutné nejdřív hledat příčinu | foto: Profimedia.cz

"Provizorní řešení může vydržet pět až sedm let. Jednorázově může být laciné, ale po čase se musí opakovat. Ve výsledku pak vyjde i dráž než radikální řešení, které pomůže napořád," říká Michael Balík, odborník na odvlhčování staveb.

Proto je vždy hlavní najít příčinu vlhkosti. U starých domů jsou často na vině opotřebované izolace, ale třeba i děravé okapy. Problémy se často objevují i u novostaveb. Stavební firmy tlačené do snížení nákladů a času problémy zakrývají nebo stavbu nenechají pořádně vyschnout.

"Měl by to vychytat stavební dozor, třeba vyfotit stavební jámu, jestli tam bylo vlhko. Taky je dobré zbytečně nespěchat, nedokončovat stavbu v zimě, nechat ji vymrznout. Když se spěchá, nakonec se dům třeba ani nedá zkolaudovat," upozorňuje Michael Balík. Tady je pět hlavních příčin vlhkosti.

Proč je v domech plíseň

1. Dům zaplavila povodeň

Při povodni může voda do domu natéct okny nebo se dovnitř vytlačí z podzemí. Většinou odteče stejnou cestou, kudy přitekla. Vodu je třeba odčerpat, u klasických zděných domů co nejrychleji. U staveb z kamene je však lepší nechat vodu přirozeně odtéct, aby se neporušila statika.

"Pak je třeba si položit otázku, jestli je vlhké zdivo jen z povodní, nebo bylo vlhké i předtím. K úpravám se pak chováme jinak," říká Michael Balík.

Když je vlhkost jen z povodní, je třeba zdi rychle vysušit. Nemusíte vždy osekávat omítky, nutné je to jen u těch poškozených. Jako první je třeba odstranit zdroje vlhkosti: mokrý nábytek, vícevrstvé malby, olejové nátěry, tapety nebo kryty elektrických zařízení a zásuvek. Pak použijte odvlhčovače a infrazářiče nebo kamna na propan-butan. Místnosti střídejte, vysoušeče směřujte na všechny stěny.

Až odstraníte největší vlhkost, mohou se objevit plísně či houby. Nelikvidujte je za sucha - spory by se mohly rozptýlit po místnosti, pak se jich těžko zbavuje. Postižená místa navlhčete, houby a plísně odstraňte s využitím dezinfekčních prostředků.

2. Voda vzlíná od země

Pokud zdi vlhnou od země až k oknům či až do výšky šesti metrů, máte co do činění s velkým problémem. Příčin i řešení je mnoho, proto je na místě volat odborníka. Voda obvykle vzlíná od základů či z boku, u domů zapuštěných do terénu, protože je špatná hydroizolace.

"Stává se to hlavně v nejzatíženějších částech stavby, jako je nároží domu nebo schodiště," popisuje Michael Balík. Někdy může být příčinou i zvýšená hladina podzemní vody.

Při mírnějších příznacích pomůže sanační omítka, nejlépe s certifikátem kvality WTA. "Bez problému to jde udělat ve sklepích, nad kterými není žádné zdivo -třeba pod dvorkem. Jinde to může způsobit radikálnější zavlhčení zdiva," říká Michael Balík. Vlhkost se hromadí ve stěnách a tlačí se dál do výšky, takže se problém projeví třeba v horním patře.

Účinnější, i když radikálnější řešení je podřezat dům a nahradit nefunkční izolace novými. Stěny se postupně podřezávají tesařskou pilou či bouracím kladivem u země ve spáře mezi cihlami, domezery se vkládá hydroizolace. Proti vzlínání z boku je řešením obkopat dům a obložit ho svislou izolací.

Existují však i citlivější varianty. Před vlhkou zeď lze s odstupem přistavět tenkou příčku a vzniklou dutinou vlhkost odvětrávat. Nevýhodou je, že se zmenší interiér. "Vdechy a výdechy z dutiny musejí vést ven, ne do jiné místnosti. Jinak by vlhký vzduch jen koloval v domě," upozorňuje Michael Balík.

Další účinnou variantou jsou infuzní clony: vrty naplněné chemickým roztokem, které zabrání vzlínání vody. Často pomůže i elektroosmóza, kdy proud pouštěný do zdí zabrání pronikání vody do zdiva a vyžene i tu, která už v něm byla.

3. Vlhkost se sráží na stěnách

Když se na zdi tvoří vlhké skvrny a plísně, příčinou je často vlhkost z provozu v domě. Pára se sráží na chladnějších plochách, často v rozích či u oken. Stává se to v novostavbách, které dosud nevyschly, tam je to problém dočasný.

Obvyklé je to však i ve starších domech, když k domu přistavíte zimní zahradu, krytý bazén či saunu. Projektant při návrhu stěn nemusel počítat se zvýšenou vlhkostí. Často se problém projeví po výměně starých oken za nová, která lépe těsní.

Prvním krokem je více větrat, udržovat vlhkost vzduchu na 45 až 60 procentech. Kontrolovat to lze vlhkoměrem. Případně pomůže odvlhčovač.

Okna nechávejte na mikroventilaci, do koupelny namontujte ventilátor a nechávejte otevřené dveře. Plísně postříkejte či natřete dezinfekčním prostředkem nebo zeď vymalujte a přípravek proti plísním přidejte do barvy.

Ve starším domě problém často vyřeší zateplení. "Když to nejde zvenčí, pomůžou tepelně-izolační omítky nebo speciální minerální desky. Tepelně izolují, ale umožňují vydýchání zdiva," popisuje Michael Balík.

4. Zatéká okny či střechou

Velké problémy s vlhkostí často vyřešíte odstraněním banálních příčin. Když se tvoří "mapy" na stropě, pod okny či balkonem, důvodem může být díra ve střeše či v okapech, parapet se sklonem ke stěně nebo špatně utěsněná dlažba na balkoně.

"Jednou za měsíc je dobré kontrolovat okapy. Když se zahlcují svody, je dobré objednat kamerovou prohlídku. Firma na čištění okapů natočí stav potrubí a případné praskliny zatmelí nebo navrhne jiné řešení," doporučuje Michael Balík. Viditelné praskliny můžete opravit bitumenovým tmelem, správný sklon okapu lze ověřit zahradní hadicí nebo kuličkou.

5. Prasklo potrubí

Když se třeba objeví vlhkost v ložnici sousedící s koupelnou, zavolejte instalatéra, ať prozkoumá, zda není problém ve vodovodu. V jiných případech je dobré zavolat odborníka na odvlhčování. Ten hodně zjistí třeba rozborem omítky.

"Stačí odebrat trochu do sáčku a zavézt do některé chemické laboratoře, která se zabývá analýzou stavebních materiálů. Když tam jsou dusičnany, uniká WC nebo dřez. Když tam jsou chloridy, je to vodovod," vysvětluje Michael Balík. Je to nutné nechat na odborníkovi, laik by nevěděl, co vyčíst z výsledků.

K vyřešení problému také pomůže, když si sepíšete, zda zeď vlhne třeba jen po deštích, nebo pořád. Pokud se podezření na potrubí potvrdí, nezbývá než vybourat zeď a část potrubí vyměnit, případně vyspravit butylovým tmelem nebo bandáží s obsahem ocelového tmelu.

Autor:
  • Nejčtenější

Majitel nepřevzal mou výpověď z nájmu. Prý není důvod odcházet a mám platit

7. května 2024

Premium Pronajala jsem si byt, do kterého zatéká. Pronajímatel s tím nic nedělá, a tak jsem podala...

Postavili dům za cenu bytu, mají zahradu i vlastní studnu

10. května 2024

Za hlavní devizu domu v Porubě považují autoři projektu, architekti Marie a Petr Hýlovi to, že se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostrov a útočiště nejbohatšího piráta je na prodej za 50 milionu dolarů

8. května 2024

Soukromé ostrovy jsou v módě. A když navíc kdysi „patřily“ slavnému pirátovi, je o zájem postaráno....

Prohlídka kamenného domu jim obrátila život naruby. Pomohla skvělá přístavba

9. května 2024

Soňa a Radek koupili ruinu z roku 1934, ze které zbyly jen čtyři holé kamenné stěny. Radek se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Architekt žije s rodinou v paneláku. Byt po radikální proměně skvěle slouží

8. května 2024

Jsem architekt. Bydlím s manželkou a dcerou v jedenáctém patře panelového domu na Praze 5. Mám rád...

Rodina si postavila pohodlný dům z betonu na úpatí Kremnických vrchů

11. května 2024

Pohodlný jednopodlažní minimalistický rodinný dům z pohledového betonu stojí v místě Suchý vrch, na...

Luxusní sídlo boxera Muhammada Aliho jde do aukce. Vitráže navrhl Tiffany

10. května 2024

Velké luxusní sídlo, které kdysi vlastnil legendární americký boxer Muhammad Ali, jde do aukce....

Postavili dům za cenu bytu, mají zahradu i vlastní studnu

10. května 2024

Za hlavní devizu domu v Porubě považují autoři projektu, architekti Marie a Petr Hýlovi to, že se...

Chytré trouby už poznají, co jste do nich vložili. Zvládnou i mražené ryby

9. května 2024

Na dubnovém veletrhu EuroCucina/FTK (Technology For the Kitchen) v Miláně se slova „udržitelnost“ a...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...