Alex Röhrich bydlí v secesní vile z roku 1912 ve Smržovce v Jizerských horách. Pokud dům vůbec měl izolace, dnes už nefungují, do zdí vzlíná vlhkost.
Jak se rychle zbavit vlhkosti v bytě či domě |
„Chtěl jsem to řešit nějakým obvyklým způsobem, kromě podřezávání. Pod domem je nestabilní podloží a bál jsem se, aby se to nehnulo,“ vypráví Röhrich.
Zvažoval injektáž, ale ta je drahá a musí se obnovovat. Chtěl dům obkopat a kolem vybudovat drenáž, ale to by pomohlo jen částečně a vodu by neměl kam odvádět.
Nakonec si nechal na zeď namontovat přístroj fungující na základě takzvané elektroosmózy. „Vzlínající voda obsahuje sůl, jsou v ní tedy kladné a záporné ionty. Přístroj vytváří pole, díky kterému se voda místo vzlínání zatlačuje do země,“ vysvětluje Röhrich.
Pro laika těžko pochopitelné, ale zřejmě to funguje. Na zdi v chodbě visí krabička zapojená do elektřiny. Nedělá hluk, jen vyzařuje do zdi podobné vlny jako třeba rozhlasový přijímač.
Za sedm měsíců se vlhkost téměř ztratila. „Nemusel jsem dělat žádné úpravy,“ pochvaluje si Röhrich. Přístroj má jen jednu vadu - je dost drahý. Včetně montáže stál 90 tisíc korun.
Zjistěte příčinu
Alex Röhrich byl úspěšný, protože znal původ vlhkosti. Odhalit příčinu je také věc, u které musí každý začít. Existují přitom tři základní důvody.
Buď voda vzlíná od základů, či z boku, když je dům částečně zapuštěný do země - pak je na vině špatná hydroizolace, někdy i vysoká hladina podzemní vody.
Druhým důvodem bývá zatékání děravou střechou, z ucpaných okapů nebo prasklou instalační trubkou. Třetí možnou příčinou je kondenzace páry z vnitřního provozu v domě.
Ta často souvisí s nekvalitním zateplením, nedostatečným větráním anebo změnou účelu užívání místností - například když do domu vestavíte saunu nebo bazén.
„Majitel domu by měl začít hledat nejdříve jednoduché důvody, například ucpané dešťové svody, poruchy instalací nebo špatné větrání,“ radí Michael Balík, specialista na odvlhčování staveb.
Pokud nenajdete zjevnou závadu, obraťte se na odborníka - specializovaného stavbaře nebo stavební firmu, která se zabývá odvlhčováním budov.
Najdete ji v telefonních seznamech firem nebo na internetu. Když se do opatření pustíte sami, riskujete, že utratíte hodně peněz za nevhodné opatření.
Použijte správnou metodu
Úpravy musí přesně odpovídat zjištěnému druhu závady. Při zatékání shora bude potřeba opravit střechu, okap nebo instalaci.
Když se voda ve stěnách sráží z vnitřního provozu domu, pomůže pravidelné větrání a postřik či nátěr chemickým prostředkem, třeba savem, jež koupíte za ceny od 60 korun.
Když voda do zdí vzlíná ze základů, při mírnějších příznacích může pomoci sanační omítka, která podpoří odpaření vlhkosti ze zdiva a zabrání pronikání vody do zdí - stojí 80 až 300 korun za metr čtvereční. Pokud omítka nepomůže, bude to chtít novou vodorovnou izolaci.
Znamená to speciální pilou „podříznout“ dům a izolaci vložit do vzniklých otvorů. To vás vyjde podle tloušťky zdí na 380 až 4 500 korun za běžný metr.
Proti vzlínání zboku bude třeba obkopat dům a obložit ho novou svislou izolací, ta stojí od 140 korun za metr čtvereční. Někdy budete muset navíc vybudovat drenáže kolem domu anebo jímku ve sklepě.
„Šetrnější způsoby se vyhýbají mechanickým zásahům a řeší stejné problémy například systémem elektroosmózy nebo soustavou vrtů, které jsou naplněny prostředkem odpuzujícím vodu - to je takzvaná infuzní clona,“ vysvětluje Michael Balík.
„Zajímavým posledním objevem jsou krystalizační stěrky,“ upozorňuje Jindřich Valíček, majitel specializované projekční firmy zaměřené i na odvhlčování.
Fungují jako hydroizolační pláty, ale nanášejí se pomocí stěrky. Infuzní clona stojí od 700 korun za metr čtvereční, krystalizační stěrka od 630 korun za 25 kilogramů směsi.
Metody, které zdivo utěsní, například podřezávání nebo infuzní clony, jsou podle Balíka nejúčinnější, nedají se však provést vždy. „Ale není vždy potřeba volit drastickou metodu, stačí přiměřené řešení - třeba i méně účinné,“ radí Balík.
Řešení byste měli zadat specialistovi na odvlhčování a vysušování, popřípadě na zateplování.
Vlhkost nepodceňujte
Mokré stěny není dobré podceňovat. Kromě zdravotních rizik voda přímo ohrožuje stavbu, i když ne vždy zásadně. „Materiály, které jsou zvlhčovány, ztrácejí svoji pevnost nejvíce, když se to děje nárazově,“ říká Michael Balík.
Větším problémem bývá například poklesávání zdiva domu, když se do terénu dostane více vody. To se může stát po velkých deštích, ale i pokud vám dlouhodobě přetéká okap nebo se hromadí voda ve sklepě - přitéká a zase mizí.
„Tam může dojít ke statickým poruchám. Týká se to i vody, která zatéká ze střech,“ podotýká Balík.
Jindřich Valíček považuje porušení zdiva za extrémní případ, který však nelze vyloučit. „Příkladem mohou být třeba domy z vepřovic, které byly destruktivně postiženy při záplavách, nebo prohnilé trámy střešních či stropních konstrukcí,“ uzavírá Valíček.
Tipy: jaké zbraně zvolit proti vlhkosti a plísním Savo proti plísním Fungispray Super Fungisan Super Artel Ceresit Stop vlhkosti BIO REPEL DESA DH 711 Poznámka: Z velkého množství výrobků proti vlhkosti a plísním, které jsou na trhu, vybrala MF DNES sedm příkladů, aby bylo zastoupeno více typů. |