Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Postavili si moderní „perníkovou chaloupku“. Šindele nahradil hliník

  1:00
Rodinnému domu opláštěnému hliníkovými šablonami přezdívají místní perníková chaloupka. Leží kousek od Brna, v malebné obci obklopené vinicemi. Majitelé v něm záměrně a s citem skloubili tradiční prvky se současným severským designem.
Dům s přilehlou garáží při pohledu z ulice. Okna nahoře patří třem ložnicím....

Dům s přilehlou garáží při pohledu z ulice. Okna nahoře patří třem ložnicím. Skulpturu u vchodu vytvořil nedávno majitel z keřů vinné révy, kamenů z pozemku a sádrových odlitků. | foto: Tomáš Dittrich

S malou nadsázkou lze říci, že místo domu vyčmuchal manželům Balgovým jejich pes. „Hledali jsme před pár lety bydlení kolem Brna a do Kurdějova se zajeli podívat na jeden developerský projekt.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

U kostela se ale náš Jack Russell teriér odpoutal a vběhl sem do staré zástavby, kde se nám otevřelo krásné místo se zbořeništěm. Otočili jsme se, uviděli barokní kostel a bylo jasné: to je ono! Navíc jsou kolem vesnice pole, louky, svažité vinice a za pozemkem jeskyně,“ připomíná majitel Zdeněk Balga.

Pátrali, komu pozemek patří, našli ho v realitní kanceláři a v roce 2013 parcelu kou­pili. Byla zčásti svažitá, zarostlá náleto­vými dřevinami. V zimě ji vyčistili a postupně zjistili, co z ní chtějí vy­těžit.

Svah částečně odkopali a pode­přeli opěrnou zdí z armatur a betonu, kterou využili také jako zá­klad hospo­dářské místnosti a budoucího vinného sklípku. Nad ní se tyčí (za malou za­hradní loučkou) horní část pozemku ole­movaná šeříky. Je z jílospraše a ukrý­vá zaslepenou jeskyni.

Dva roky života

Manželé měli původně projekt na dřevostavbu, ale dispozičně jim návrh nevyhovoval, navíc nerespektoval stanovený rozpočet, který zadávali. Nakonec zvolili mokrý způsob výstav­by na zá­kladovou desku, a protože má majitel, pohybující se pracovně i ve staveb­nict­ví, rád výzvy, rozhodli se pro fasádu ze šablon z hliníkového plechu.

„Pár takových domů bez okapů, kde krytina střechy přechází v krytinu fasády, jsme viděli v Rakous­ku a v Itá­lii. Na systém se specializuje rakouská firma, ale je velmi drahý. Šablony nám vyrobil kamarád ze Slovenska (Alprofi) a jejich instalaci jsme vymýšleli za po­chodu,“ vysvětluje Zdeněk Balga.

Jinak ovšem měli na architekty, pro­jektanty i řemeslníky smůlu. Jednání byla úmorná, všem včetně designérů opakovali, že chtějí budovat domov, ne stavět dům.

„Stali jsme se nakonec mistry v kašírování nedokonalostí českých řemeslníků. Snad největší problém byl s výběrem a instalací střeš­ních oken, vystřídali jsme při tom hned několik firem. Strávil jsem tu dva ro­ky života, lidi bylo nutné permanentně hlídat. Snad jediná firma, která od­vedla perfektní práci, nám dělala sádrové omítky, byla z Polska,“ shrnuje Zdeněk Balga.

Jídelnu s kuchyní propojují s exteriérem dvě prosklené stěny. Stůl s dřevěnou deskou po rodičích, doplněnou kovovými podnožemi českého výrobce Master & Master, obklopují židle značky Vitra, křeslo je z IKEA.

Inspirace historií

Protože je majitel, který vyrostl na Podluží u Břec­lavi, vychován na odka­zech k tradicím, vypořádal se s nimi přímo ve svém domě, a jak říká, pokra­čuje tím vlast­ně i v rodové tradici. Kromě toho, že hmota stavby vychází z podoby stodoly, tvar hliníkových šablon pláště připomíná někdejší šin­dele.

„Střešní dílce na kostele mají podobný tvar, podřídili jsme se tak dominantě obce,“ vysvět­luje Zdeněk Balga. Též vstup do domu pojali s od­kazem k žudru neboli klenutému zdobené­mu přístavku ke vchodům selských stavení.

Moderně pojaté žudro kolem dveří navazuje na barevně lemované vstupy do někdejších selských stavení.

Lemování vcho­do­vých dveří ale pojali současně, z moder­­ních ma­te­riálů v černo-bílém provedení a podsví­cené LED diodami. Skulp­tura před domem, kterou vytvořil Zde­něk z vin­ných hlav a kamene, komu­nikuje zase s vinicemi naproti.

Čistě a jednoduše

Manželé se v rámci plánování sešli i s interiérovými designéry, jejich návrhy je ale neuspokojily, a tak si nakonec výslednou podobu vymysleli sami. „Chtěli jsme moderní vzhled podle nordického designu, který vystihuje čistota a jednoduchost. A co nejméně údržbové řešení, kdy jsou věci schova­né za dvířky skříněk, abych rychle uklidila,“ vysvětluje Petra Balga.

S tím vším souzní nejen některé tra­diční prvky (oba stoly z místního dřeva lužního dubu), ale také dis­poziční ře­še­ní přízemí. „Kdysi byla cen­trem domu kuchyně, a tak je to i u nás. Propojená s jídelnou je ale ploš­ně větší než volně navazující obývák, což pova­žujeme za důležité,“ připomíná Zdeněk Balga.

Zároveň majitelé dodrželi v každé míst­nosti vždy na nějakém prvku tvar dílce venkovní fasády (například na obkladačkách kuchyňských zad od RAKO). Pracovna v přízemí zařízená nábytkem Vitra leží oddělená od ru­chu domu, stejně jako ložnice a dětské pokoje, které jsou v patře, vytvářejí klidovou zónu.

Dubové podlahy doplňuje dlaž­ba, kterou si manželé přivezli z Polska, z francouzského řetězce Castorama. „Ohromil nás obrovský výběr a atrak­tivní cenová dostupnost,“ dodává manželský pár. Rodina tu bydlí teprve rok, a tak je logické, že ji čekají ještě dodělávky, především v okolí domu. Ty snad budou už jen radostné.

Majitelé si užívají obývací pokoj s výhledem na barokní kostel. Nad kamny Romotop visí hlava jelena (skládačka origami).

„Nenašli jsme u nás architekta, který by se zabýval tím, jak původní architekturu pojmout moderně, a jak ji skloubit s tématem tradic a původních věcí. Hledali jsme stodolu k rekonstrukci, ale protože jsme dům stavěli nakonec nově, hlavní hmota stavby je její velikostí a tvarem aspoň inspirovaná. Snažili jsme se, aby byl náš dům moderní, a přitom odkazoval k regionu i tradičním prvkům architektury,“ říkají majitelé.

Vizitka domu

Stavělo se z tepelně izolačních tvárnic Ytong lambda 45, které jsou dobře opracovatelné, hrubá stavba trvala 10 dnů.

Dům je opláštěný hliníkovými šablonami, které se spojují zámky. Základem je provětrávaná fasáda: na ostění přišly střešní latě, pak fólie, zase latě, dále záklop z celodřevěných prken jako podklad pro šablony instalované zespodu.

Okna zvolili Inoutic Eforte (kromě střešních), antracitová RAL 7016 plastová. Vypadají jako hliníková, jsou zvukotěsná.

Vytápění je podlahové, kotel Ferolli.

V domě je použitá ekologická technologie ventilačních turbín Fairar Edmonds (alternativa k rekuperacím a klimatizacím), které zabezpečují velkoobjemovou výměnu přirozeného vzduchu dle ČSN 15 665. Odvádějí pachy z vaření, stavebních hmot, nábytku a také vlhkost. Snižují teplotu uvnitř až o 7 °C. Zvyšuje se tak zdravotní nezávadnost budov a komfort bydlení.

V patře domu ve stropech jsou instalované kruhové ventily, které se v teplých měsících otevřou. Propojené jsou s turbínami na střeše, které se točí a nasávají vzduch z domu díky poryvům větru, komínovému efektu i rozdílům tlaku a rozdílům teplot u podlahy a hřebene střechy. V zimě se zavřou a mikroventilací se odvětrává jen půdní prostor, což svědčí izolačním materiálům. Cena 29 999 Kč/dům o ploše 200 m2. Provoz je zdarma.

Fasáda z hliníkových dílců bez oken směřuje na západ, to proto, aby se dům nepřehříval. K oknům neopláštěné hmoty jídelny přibydou žaluzie, na navazující terasu přijde rošt.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Vážení čtenáři, omlouváme se, ale na výslovné přání majitelů stavby byla uzavřena diskuse pod článkem. Děkujeme za pochopení.

Autor:
  • Nejčtenější

Prosklenou novostavbu ve svahu si vyžádala babička. A vnuk ji poslechl

Babička žila léta ve vile s nádherným výhledem do údolí Karlštejnska. Aby o něj nepřišla, takticky koupila pozemek pod tím svým. Když se na něm vnuk chystal postavit bydlení pro rodinu, přála si...

26. července 2024

Sousedův syn hází kameny na naše auto. Nemá z toho rozum, říkají rodiče

Premium

Sousedův pětiletý syn nám ničí auto. Jeho rodiče tvrdí, že je malý, nemá z toho rozum, že mu říkají, ať kameny nehází, ale on si „hraje“ dál. Omluvili se, donesli lahev a dárkový koš. Dárky jsme ale...

26. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavný tanečník Jiří Bubeníček žije s rodinou v Drážďanech. Chystá překvapení

Byt v bohémské čtvrti Neustadt německých Drážďan obývá se svou manželkou Nadinou a dětmi přední český choreograf a tanečník Jiří Bubeníček. Byt měl být původně staromládeneckým útočištěm, ale nakonec...

24. července 2024

Mramor z koupelny skončil v pizzerii, rodina má konečně nadčasový byt

I byty stárnou. Zejména pokud jde o materiály. To platí i o strašnickém bytě z 90. let minulého století, který získala mladá rodina. Rozhodli se pro kompletní renovaci, aby byt lépe vyhovoval jejich...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavní nádraží v Praze se může opět pochlubit secesním skvostem

Secese u nás zanechala úžasné památky. Mezi nejznámější patří budova na pražském Hlavním nádraží, od roku 1976 i největší secesní nemovitá památka u nás. Stavba od architekta Josefa Fanty je...

24. července 2024

Ze dvou sklářských ateliérů vznikl hodně netradiční rodinný dům

Náhody nejsou, řekli si noví majitelé domu, kde dříve byly ateliéry akademického sochaře Jiřího Harcuby, skláře, výtvarníka a významného českého medailéra a také akademického sochaře Aleše Grima....

27. července 2024

Sousedův syn hází kameny na naše auto. Nemá z toho rozum, říkají rodiče

Premium

Sousedův pětiletý syn nám ničí auto. Jeho rodiče tvrdí, že je malý, nemá z toho rozum, že mu říkají, ať kameny nehází, ale on si „hraje“ dál. Omluvili se, donesli lahev a dárkový koš. Dárky jsme ale...

26. července 2024

Prosklenou novostavbu ve svahu si vyžádala babička. A vnuk ji poslechl

Babička žila léta ve vile s nádherným výhledem do údolí Karlštejnska. Aby o něj nepřišla, takticky koupila pozemek pod tím svým. Když se na něm vnuk chystal postavit bydlení pro rodinu, přála si...

26. července 2024

Dřevo na fasádě i uvnitř. Přírodní materiál je opět symbolem luxusu

Většina domů ve světové metropoli kinematografie je postavena ze dřeva, zejména kvůli historii, ale také s ohledem na stavební předpisy. Dřevěné konstrukce jsou navíc často preferovány pro svou...

25. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....