Jak se žije v satelitech okolo Prahy. Skutečné příběhy pravých Sateliťanů

  1:00aktualizováno  1:00
Ve středu malé obce vyrostlo samostatné městečko pro bohaté. Na obecním úřadě ve Statenicích ukazuje starosta Michal Pokorný velkou nástěnnou mapu obce z 90. let. Uprostřed je louka, kterou protéká potok. V roce 2010 místo ní stojí 30 luxusních vil, bytovek, umělé jezírko a také restaurace.

Třeba nastane doba, kdy budeme utíkat ze satelitů zase někam dál. Snad ne zpátky do paneláků | foto:  Dan Materna, MAFRA

Život v satelitním městečku je pro někoho nepředstavitelný, pro jiného naopak splněný sen. Na zaparkovaných autech jsou často cizí státní poznávací značky, všude kamery a vysoké zdi. Střed obce se za pár let změnil k nepoznání.

"Bydlí tam podnikatelé, mají tam sídlo nějaké firmy, já to ani moc nesleduju. Je tam taky hodně cizinců," říká starosta. Každá podobná výstavba podle něj obci přináší klady i zápory.

"Zásadní je, že se lidé ze satelitů nepřihlásí k trvalému pobytu v obci, takže tím přicházíme o nemalé částky z rozpočtu," vysvětluje starosta Pokorný. "Máme oficiálně necelých 1 100 obyvatel, ale myslím si, že jich tu žije patnáct set nebo šestnáct set. Takhle je to všude a myslím, že tím příměstské oblasti docela trpí."

Statenice, okres Praha-západ

Statenice, okres Praha-západ. Satelitní městečko vyrostlo v centru obce

Michal Pokorný, starosta obce Statenice

Michal Pokorný, 51 let, starosta obce Statenice

Přiznává, že když developer s projektem před lety přišel, jemu i zastupitelstvu se zamlouval. "To, co tady vyrostlo, je podle mě ideální stav, celý komplex je soběstačný."

Starosta připouští, že noví obyvatelé jsou z Prahy zvyklí na určitý standard, který jim vesnice těžko může nabídnout, třeba pohodlné spojení hromadnou dopravou. Někdo si stěžuje i na hluk od letadel, protože odtud Ruzyně není daleko, ale starosta říká: "Pořád si myslím, že jsou lepší letadla než tramvaje."

CO JE SATELIT

Nově vybudované velkoměstské sídliště přebírající pracovní, obytné i rekreační funkce města, s nímž je spojeno výkonnou dopravou, satelitní město, říká Akademický slovník cizích slov.

Zjednodušeně se tak označují obytné komplexy většinou rodinných domů, které vznikly během krátké doby na jednom místě, většinou na kraji obce.

U nás byla jejich výstavba nejsilnější v devadesátých letech. Nejvíc jich přirozeně najdeme v okolí velkoměst. Nejčastěji se do nich stěhují rodiny s malými dětmi.

Domy v satelitu byly příliš velké, tak je developer rozdělil

Měla jsem několik podmínek, vysvětluje Eva Svobodová, jak si vybrala dům v říčanském satelitu. Na prvním místě samozřejmě peníze. "Nejsem prachatá. Kdybych byla a mohla si vybírat, tak bych zůstala někde na kraji Prahy, kam ještě jezdí městská hromadná doprava."

Druhá podmínka, aby byl dům relativně nový. To se jí tak úplně nepovedlo. "Jenže to je moje smůla, protože jsem koupila dům po ženské, která tam žila stylem po mně potopa. Ale to je na jiné povídání," říká žena, která je už v důchodu, ale stále občas vykonává svoje původní povolání - průvodkyni.

Eva Svobodová, obyvatelka Říčan

Eva Svobodová bydlí v satelitu v Říčanech od léta. Žije sama, občas za ní jezdí vnučka

"Jsou schopní mi zavolat: Mohla byste přijít za půl hodiny? Já řeknu sorry, za půl hodiny ne, ale za hodinu ano." Na autobus je to asi osm minut, na vlak čtvrthodina rychlé chůze, oboje jezdí do Prahy jednou za půl hodiny.

V satelitu bydlí teprve od léta, je sama, občas za ní jezdí vnučka. Úplně sama však v relativně velkém domě není, bydlí v něm ještě jedna rodina. "Původně to mělo být pro jednu rodinu, ale nejspíš by to bylo drahé, tak developer dům rozdělil na dvě části, jinak by ho asi neprodal," myslí si Svobodová.

Říčany, okres Praha-východ

Satelit v Říčanech, okres Praha-východ. Developer rozdělil příliš velké domy na dva

Na svém bydlení nejvíc oceňuje, že to nemá daleko do přírody. Se zahradou je to horší. "Asi to není bydlení pro někoho, kdo touží po zahrádce. Tady si dáte jenom stolek a sednete si," směje se, takže se zdá, že ji zrovna tohle příliš netrápí. Víc jí vadí, jak se z okolních polí a také nezpevněných cest práší. "Každý den u domu nametu hromádku prachu."

Ve Velkých Přílepech byli originální: ulice Dany Medřické, Werichova, Peškova...

Ve Velkých Přílepech najdete jeden z největších satelitů, kde by se člověk snadno mohl ztratit. Alespoň že ulice tu nemají trapné názvy jako Leknínová nebo Borůvková, které mají z některých satelitů udělat romantičtější místo, než jakým je.

Tady se ulice jmenují po umělcích. Do komplexu jsme vjeli Peškovou ulicí, zaparkovali v ulici Emy Destinnové a na obchůzku se vydali do Plachtovy ulice. Tam jsme potkali Zdeňka Bukvaje na procházce se psem.

Zdeněk Bukvaj, obyvatel Velkých Přílep

Zdeněk Bukvaj se do satelitu ve Velkých Přílepech přestěhoval z Dejvic z bytu 1+1

"Pracuju v noci, takže mám přes den volno," vysvětloval, co dělá dopoledne v relativně prázdném satelitu. "Však počkejte, až se lidi vrátí z práce nebo ze škol. To máte jako v Praze na sídlišti, dopoledne taky celé spí."

Už je to více než sedm let, co se s manželkou nastěhoval, tehdy je nalákala reklama v televizi. Jenže když se přijeli podívat, bylo tu jen pár domů a louka. Přesto se rozhodli, že tady to bude to pravé bydlení.

Velké Přílepy, okres Praha-západ

Satelit ve Velkých Přílepech, okres Praha-západ. Sousedské vztahy jsou zde prý výborné

Polepšili si hodně: on bydlel v Dejvicích v 1+1, ona v paneláku ve Stodůlkách. "Můj byt měl čtyřicet metrů čtverečních, tady je to zhruba sto dvacet, což je velký skok," říká Bukvaj. "K tomu zahrada, sice není velká, sedm metrů šířky, ale je tam kus trávy a bazének. Na tu radost i starost to stačí. Mít zahradu tisíc metrů, ovocné stromy a sekat trávu, to bych nechtěl," přiznává.

Do rozhovoru se vmísí i sousedka, prý tu jsou výborné sousedské vztahy, lidé si pomáhají. Když ji ale požádám o vyfocení, lekne se: "Jo a lidi se mi tady budou posmívat a říkat: Kam se cpe, bába?"

Nesourodé satelitní městečko ještě čeká na dostavění

Projíždět rozlehlým satelitem v Osnici je jako být na exkurzi v muzeu moderní architektury. Někdy to jsou bizarní výtvory. Někdo si postaví na střechu věžičku, další se snaží napodobit sídlo jak z anglického hrabství. K tomu pár funkcionalistických krychlí a jedna řada na chlup stejných domů, které vidíte na fotce.

Osnice, okres Praha-západ

Satelit v Osnici, okres Praha-západ. Městečko ještě čeká na dostavění

V jednom bydlí osmadvacetiletý Karchev Iakov, podnikatel původem z Ruska. Právě se vrátil z Prahy a vysadil jedno ze svých tří dětí u prvního domu v řadě, který funguje jako školka.

"V Rusku je ekologie ve městech opravdu hrozná, proto se všichni snaží stěhovat někam za město," vypráví muž, který se do Česka přestěhoval před osmi lety.

Karchev Iakov, podnikatel z Osnice

Karchev Iakov je podnikatel původem z Ruska. Nyní žije v satelitu v Osnici a je spokojený

"Mám rád klid, a ne ruch města. Lokalita je vynikající, není tu takový provoz, takže se tolik nemusíme bát o děti. Dopravní dostupnost je výborná, za půl hodiny jsme v Praze, ať je jakákoli zácpa."

Problém je prý s bezpečností, občas se tu potulují lidé, kteří mají jiné zájmy než obdivovat architekturu. "Chceme si postavit nějakou bránu, aby se nedalo zajet až k nám," plánuje.

V domcích jako ze stavebnice žije spousta rodin s malými dětmi

Mladé rodiny jsou nejčastějšími zájemci o bydlení za městem, takže šance, že při toulkách satelitem narazíte na mladou maminku s kočárkem, je vysoká. "Bydlíme tady dva roky: já, manžel a mrňous," říká Barbora Lísková.

Zeleneč, okres Praha-východ

Satelit v Zelenči, okres Praha-východ. Developer zde postavil dvě hřiště

Proč zvolila satelit? "Už tady bydlela moje rodina, táta a brácha, a několik let nás lákali, ať se sem nastěhujeme taky," vysvětluje, ale zároveň přiznává, že z toho zpočátku měla i poněkud strach. "Hrozně moc jsem do satelitu nechtěla, bála jsem se toho dojíždění." V tom jí její původní byt v paneláku na Proseku, jen kousek od metra, připadal výhodný.

"Teď už bych neměnila, i přes to dojíždění. Tady můžeme být pořád venku. V bytě je člověk zavřený, přijde domů, zabouchne dveře a je jenom mezi těmi zdmi."

Barbora Lísková, obyvatelka Zelenče

Barbora Lísková ze satelitu v Zelenči je nyní na mateřské dovolené. Po bydlení na Proseku se jí nestýská. Má dítě a je víc doma, do vinárny už stejně nechodí

Po výhodách původního bydliště se jí nestýská. "Záleží na tom, co člověk chce. Když jsem byla na střední nebo na vejšce, tak jsem samozřejmě chtěla být co nejblíž do centra, abych to měla domů z nějaké akce blízko. Teď už ale stejně do vinárny s holkama nechodím. Mám dítě a jsem doma."

Procházky s kočárkem bývají někdy dlouhé, v určitou denní dobu je štěstí v satelitu někoho potkat. "Přes den je tu mrtvo, ale pro dítě a taky pro psa je to takhle ideální," myslí si.

S vybaveností tu není takový problém jako jinde, developer tu postavil alespoň dvě hřiště. "Rodin s malými dětmi je tu hodně," všimla si Barbora Lísková. "Když se vrátí děti ze školky, je tu větší živo."

NEZNÁM HEZKÝ SATELIT

Marek Dobeš je scenárista a režisér. Napsal scénář k filmu Kajínek, ale je také podepsaný pod seriálem Místo nahoře z roku 2004. Ten se věnoval lidem, jež spojuje stejné místo - satelitní městečko.

Jak vznikl nápad na seriál z prostředí satelitu?
Šel jsem jednou lesem se svojí partnerkou a najednou, jako když ten les uřízne, se vynořil satelit. Tenkrát se o satelitech hodně psalo, takže jsem si jenom řekl, no jo, satelit, a nic víc. Později jsem nad tím přemýšlel a došlo mi, že to je model Beverly Hills 90210, což je taky taková forma satelitu.

Kolik času jste v satelitu strávil?
Chtěl jsem tam nějakou dobu bydlet a studovat prostředí, což se sice nepodařilo, ale několik jsme jich projeli a ptali se lidí, jaké jsou jejich největší problémy. Už tenkrát se psalo v novinách o tom, co asi platí dodnes - že tam jsou zelené vdovy, paní v domácnosti, které nemají co dělat, chybí infrastruktura, nikdo nemyslel na školky, na sportovní vyžití...

Na co si lidé nejvíc stěžovali?
Vadila jim ta umělost, která je z toho cítit. Taky že jsou natěsno k sousedům. Můj plán ale nebyl v seriálu kritizovat satelity. Využil jsem je jen jako možnost, místo, které spojuje rozdílné postavy.

Jak na vás satelity působí?
Vlastně neznám satelit, který by vypadal hezky. Buď jsou to procovské vily, nebo unifikované domy. Pochybuju, že je architekt, který se specializuje na satelity, dělá to dobře a dá tomu duši. Jsou to prefabrikáty, které jsou ve své podstatě primitivní a odpovídají primitivnímu vkusu.

V čem vlastně bydlíte?
Je to docela legrace, protože bydlím od dětství v paneláku, kde jsem se narodil. Samozřejmě trpím tím, čím trpí každý - soukromí je tam mizivé, přes zeď slyším sousedku kýchnout. Panelák je jeden model bydlení, satelit druhý, ale oba jsou stejně pitomé.

Autor:

Nejčtenější

Horská chata zvenčí respektuje historii, uvnitř nabízí luxusní pohodlí

Původní část má fasádu z tradičního opalovaného dřeva.

České i moravské hory dohánějí letitý dluh. Přibývají moderní horské hotely a apartmány, staré se rekonstruují. Autoři...

Dům s nádhernými výhledy je plný dřeva, díky sklu má i spoustu světla

Velká rohová pohovka je dominantou odpočinkového prostoru, lze z ní obdivovat...

Někteří architekti řeší stavbu i interiér, ale to jsou spíš výjimky. Majitelé se proto obracejí na interiérové...

Jak se staví sen rok poté. Nové bydlení změnilo život mnoha rodinám

Příběh babičky a jejích dvou vnoučat: z úzké kuchyně a ložničky vznikla obytná...

Další ročník televizní show Jak se staví sen – extra začal návratem do rodin, kterým pořad pomohl v předchozím roce....

Sen o srubu si dovezli z Ameriky. Jejich ranč je láskou na celý život

Až romanticky působí ve srubu bílá kuchyně a jemné záclonky.

Inspiraci pro stavbu srubu nedaleko Třebíče načerpali Josef a Vladimíra při své návštěvě Spojených států amerických....

Byt pro mladý pár a psa měl štěstí. Odvážné nápady z něj udělaly palác

Byt stojí v centru Sao Paula, největšího a nejbohatšího města Brazílie.

Architektonická kancelář Pascali Semerdjian přestavěla byt v brazilském Sao Paulu. Bydlí v něm mladá dvojice vášnivých...

Další z rubriky

Bytů je málo, stavebních úřadů moc. Na povolení se čeká zoufale dlouho

Ilustrační snímek

Získat vlastní bydlení je stále obtížnější, zejména v Praze. Ceny rostou, nabídka je nedostatečná, stavební povolení se...

VIDEO: V Rusku je nejvyšší budova Evropy, stavěly ji šplhající jeřáby

Způsob „šplhání“ jeřábů se musel individuálně přizpůsobit konstrukci fasády a...

Z pěti nejvyšších staveb v Evropě jsou hned čtyři v Rusku. Prvenství nově patří díky výšce 462 metrů budově Lachta...

Shořel jí dům, místo pomoci teď žena bojuje s byrokracií

Z trosek domu paní Marcela nic nezachránila.

Jsou to jen necelé tři měsíce po apokalypse, která zasáhla pobřeží Pacifiku. Jak vypadá současnost? Sliby o pomoci...

Najdete na iDNES.cz