Mělo by jít o příjemnější alternativu satelitních měst, kde bude bydlet asi čtyři sta lidí. Včetně uznávaného českého architekta, mimo jiné i spoluautora nové pošty na Sněžce nebo kulturního a obchodního centra Nový Smíchov, Martina Rajniše, který projekt navrhl.
Zelená obytná krajina Tejnice, mezi obcemi Kounice a Vykáň, bude vybudována v duchu moderního architektonického stylu - přirozené architektury.
Rajniš je u nás propagátorem tohoto stylu, který je již léta uznávaný v zahraničí. U nás v tomto duchu vytvořil desítky objektů, i ve středních Čechách, ale takto rozsáhlý obytný projekt by byl prvním. K uskutečnění podobného projektu v Praze totiž zatím nedošlo.
Zelená obytná krajina Tejnice, mezi obcemi Kounice a Vykáň, bude vybudována v duchu moderního architektonického stylu
Zachovají zeleň i usedlost
Z původní zemědělské usedlosti bude zachován špejchar, mlýn a statek, které se stanou středem Tejnického dvora. "Zde na jednom místě budou soustředěny služby i prostory pro volnočasové aktivity, třeba restaurace, obchody, wellness nebo mateřská škola," popisuje za developerskou společnost PSJ Miroslav Fuks.
Kolem přestavěné usedlosti, zhruba na deseti hektarech, vzniknou ekovily, řadové a rodinné domy a byty. Každý dům bude jiný, přesto vytvoří jeden celek.
"Stromy v lese jsou si také hodně podobné, ale každý je individuální. Domy jsou navržené tak, že vytváří jeden celek, doplňují se, mají pergoly nebo zimní zahrady, aby přechod z obytného prostoru do zeleně byl plynulý," vysvětluje Martin Rajniš. Městečko bude zasazené do jakéhosi zeleného parku s dvěma rybníky a vzrostlými stromy.
Kolem přestavěné usedlosti, zhruba na deseti hektarech, vzniknou ekovily, řadové a rodinné domy a byty
Bydlet se dá i jinak
"Problém naší architektury, speciálně rodinných domů, spočívá v tom, že se tu staví pochybné a architektonicky bezcenné objekty. Tím se kvalifikujeme spíše do oblasti rozvojových zemí," myslí si architekt.
Podle něj je třeba dát lidem příklad, ukázat jim, jak se dá bydlet, a vrátit se ke kořenům, k přírodě. Právě v ní lze nalézt mnoho pravidel, kterými se může řídit i architektura.
"V současném světě platí zásada, že příklady táhnou. Když se tohle povede a budou na to pozitivní ohlasy, lidi pochopí, že tudy může vést cesta," míní Rajniš.
Tejnický dvůr je podle developera určen lidem, kterým záleží na tom, v jakém prostředí a mezi jakými sousedy žijí
Developerem vybraná lokalita je podle něj ideální. Navíc je dost blízko hradecké dálnice, aby se k ní člověk rychle dostal, ale zároveň dost daleko, aby sem nedolehl hluk.
"Předpokládáme, že výstavbu první ze dvou etap projektu zahájíme v roce 2012. První majitelé se nastěhují zhruba rok na to," říká Fuks.
Tejnický dvůr je podle developera určen lidem, kterým záleží na tom, v jakém prostředí a mezi jakými sousedy žijí.
"Chceme, aby se tu vytvářela rozumná komunita. Aby se majitelé nemuseli bát, že vedle nich bydlí nějaký gauner. Existují lidé, kteří chtějí bydlet v přírodě, ale ne na samotě. Stačí navázat na jádro už existující komunity lidí a přilákat ji," myslí si Rajniš.