Když manželé Košťanovi řešili, kam se přestěhují z pražského bytu, měli jasno. Nepořídí si žádný předražený dům v satelitním městečku ani nový byt v moderním paneláku, nýbrž starší dům, který si sami zrekonstruují.
Konečná volba padla na obec nedaleko Sedlčan, na Žďár u Radíče, asi šedesát kilometrů od Prahy. A cena? Pozemek o rozloze 2 700 metrů čtverečních se statkem a dalšími šesti budovami vyšel na 800 tisíc korun. Za to by v metropoli nepořídili ani novou garsonku.
Bydlení podle vlastních představ
Zájem o starší domy určené k rekonstrukci roste zejména mezi mladými lidmi. Těm poslední dobou přestává vyhovovat život v uzavřených satelitech. Už se okoukal i jednotvárný styl novostaveb, kde je velkým minusem ztráta soukromí.
A tak mladí míří do zabydlených vesnic ve Středočeském kraji, nejčastěji do Hostivice, Břežan nebo Jesenice. Mezi hlavní požadavky patří kromě nízké ceny také velký pozemek a dobrá občanská vybavenost obce.
V čem je koupě staršího domu výhodná? "Může to být nízká pořizovací cena a to, že si nový majitel může zrekonstruovat bydlení podle svých představ," vyjmenovává David Černík ze společnosti Maxima Reality. Zrenovovaný dům tak nebude stejný jako sousední, pozemek poskytne více možností pro odpočinek.
Dům se zahradou za půl milionu
Cenu takového domu ovlivňuje spousta faktorů, jako je vzdálenost od hlavního města, rozloha pozemku, občanská vybavenost místa, ale především technický stav objektu.
Obecně lze říci, že dům v dobrém stavu do 30 kilometrů od Prahy může stát kolem milionu. "Pokud budete hledat nemovitost ke kompletní rekonstrukci ve Středočeském kraji, můžete ji ve vzdálenějších lokalitách od metropole pořídit za 450 až 600 tisíc korun," počítá David Černík.
STARŠÍ DŮM NA VENKOVĚ URČENÝ K REKONSTRUKCI+ nižší pořizovací náklady - při rekonstrukci hrozí překročení rozpočtu |
Kdo chce rekonstruovat starší dům, musí počítat s nemalými investicemi. "Cena rekonstrukce se odvíjí od náročnosti a potřeb majitelů, ale v průměru je to 10 až 15 tisíc korun na metr čtvereční obytné plochy," říká Petra Holubová z realitní kanceláře Professionals. "Náklady se liší podle provedení stavebních prací, rozhoduje zejména to, zda je rekonstrukce svěřena stavební firmě, nebo probíhá svépomocí."
Pozor na havarijní stav domu
Koupě starší nemovitosti však přináší i nevýhody. Často až po zaplacení zjistíte, že dům je v tak špatném stavu, že ho budete muset nechat zbourat.
Anebo zrekonstruovat tak moc, že několikanásobně převýšíte plánovaný rozpočet. "Problémem může být i to, že si všechno musíte řídit sami, včetně harmonogramu stavebních prací, a to může být náročné," doplňuje Petra Holubová.
Jak tomu předejít? Stačí být při výběru nemovitosti obezřetný. Rozhodně se vyplatí přizvat si odborníka. "Je nezbytné zkontrolovat statiku, vlhkost objektu, střechu a inženýrské sítě, především vodu a odpad," doporučuje David Černík. Odborník dokáže propočíst i náklady na následnou rekonstrukci.
"Důležité je prověřit i vlastnické právo prodávajícího, nechat si udělat cenový odhad nemovitosti a stavebních nákladů. Vyvarujete se tím výdajů spojených s odstraňováním skrytých vad," radí Petra Holubová.
AKTUÁLNÍ NABÍDKA STARŠÍCH DOMŮ PŘED RENOVACÍ* Bohdaneč, Kutná Hora * Kamenné Zboží, Nymburk * Kladno * Vranovice, Příbram * Nový Samechov, Kutná Hora * Břežany, Praha-východ * Žabonosy, Kolín * Malešov, Kutná Hora |