Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kanceláře s parkem na střeše se pyšní i nejmodernějšími technologiemi

Kanceláře, které se přizpůsobí uživatelům, vybavené nejmodernějšími technologiemi a materiály, přitom v těsném sepětí s přírodou. Takový je butikový komplex kanceláří v Plzni, který navrhl architekt Tomáš Blahovec a také zahradní architekt Ferdinand Leffler.
Na střeše stavby je park, který navrhl architekt Leffler. Zásadním prvkem...

Na střeše stavby je park, který navrhl architekt Leffler. Zásadním prvkem prostoru jsou také na sloupy kotvené stínící plachty, které přistíní pracovní místa s mobiliářem. | foto: Lukáš Oujeský

„Nápad na flexibilní kanceláře se zrodil už před čtyřmi roky, kdy se podařilo získat zajímavý pozemek,“ říká architekt Tomáš Blahovec ze studia Point, který stojí za projektem a realizací komplexu kanceláří STROM offices v Koželužské ulici.

Vizualizace: dominantní na stavbě je vertikála proskleného schodiště.

A doplňuje: „Jsme doslova nad centrem Plzně, je to odtud pěšky pět minut na náměstí Republiky, za minutu jste u zastávky městské hromadné dopravy, a kdo chce, dostane se za pětačtyřicet minut po dálnici do Prahy.“

Budovu v Koželužské ulici tvoří monolit ze železobetonu, dominantní je na něm vertikála proskleného schodiště. Po vystupující fasádě, která vypadá, že se odtrhává od té původní, se pne zeleň, na střeše je zahrada a zelené je i „PARKoviště“. Patnáct aut se tak bude schovávat za stromy, keři a květinami, zatímco uživatelé kanceláří budou odpočívat v parku.

Park na střeše

Zvláštní místo zaujímá v projektu rozsáhlá ozeleněná plocha na střeše. „Původně měla být jen pochozí, během stavby se proměnila v park. Museli jsme kvůli tomu měnit i statiku střechy. Najednou na ní může pobývat kolem pětadvaceti lidí. Park na střeše kancelářské budovy je pořád v Plzni unikátní,“ upozorňuje Tomáš Blahovec.

Projekt střechy, stejně jako parkoviště, vypracoval známý český zahradní architekt Ferdinand Leffler. „Cílem projektu bylo vytvořit k administrativní budově co největší množství pobytových a odpočinkových zelených ploch. Na střeše vznikla terasa pro týmové porady i individuální odpočinek,“ popisuje.

Z terasy je úžasný výhled na centrum města.

Střecha je složená ze dvou vzájemně výškově oddělených ploch: větší část je pobytová, menší je určena pro výraznou střešní zeleň. Pobytovou část tvoří velkorysá dřevěná terasa lemovaná příjemnou vegetací.

„Útulnost ,zelenému pokoji´ dodávají přírodní materiály doplněné trvalkami, okrasnými travinami a cibulovinami. Pocit vzrostlé zeleně místu dodávají vícekmenné stromy zasazené do pěti velkých nádob. Zásadním prvkem prostoru jsou také na sloupy kotvené stínící plachty, které přistíní pracovní místa s mobiliářem. Keře na menší ploše střechy zintenzivňují pobyt v zeleném prostředí,“ říká Ferdinand Leffler.

Na střeše vznikla terasa pro týmové porady i individuální odpočinek.

„Svou práci si tak můžete přenést třeba i na střechu a připojit se tam na elektřinu i na wi-fi,“ dodává Tomáš Blahovec k projektu, který naplňuje nejen rozměry pojem butikový.

Ve čtyřech nadzemních podlažích je každé patro jiné. Druhé bylo připravené pro menší týmy i jednotlivé uživatele, poslední dvě si mohou pronajmout celé firmy.

„V nich dokážeme podle jejich potřeby zcela měnit uspořádání vnitřního prostoru,“ vysvětluje architekt Tomáš Blahovec. Hned také dodává filozofii celého projektu: „Nedávná turbulentní doba nám ukázala, že nic není navěky a že možnost najít si místo, které se přizpůsobí mně, budu v něm třeba i úplně sám, ale přitom budu moct bez obav komunikovat s ostatními, je velká výhra.“

Moderní technologie

STROM offices nabízí uživatelům plný servis, od recepce přes možnost používat profesionální kávovar až po multifunkční tiskárny.

Díky vstupní kartě si každý může naprogramovat třeba intenzitu osvětlení v místnosti, topení nebo klimatizace.

Vizualizace: mechová recepce je z Itálie, dřevěné šambrány z dubu lemují a zdobí okna.

Sdílené kanceláře STROMu disponují vyspělou technologií autonomie provozu kanceláří. Dodavatelem softwarového řešení je český start-up Spaceflow ve spolupráci s firmou Flowbox, která dodává hardware. Flowbox je specifický mimo jiné tím, že jako jediný na trhu poskytuje systém jednoduchého monitoringu a efektivního řízení. Software a hardware od obou dodavatelů se vzájemně doplňují a dokážou nabídnout řešení pokročilého autonomního provozu domu.

Všechny rozvody jsou vedené po fasádě zvenku, uvnitř tak nenarušují plochu pohledového betonu. I v tom je STROM offices unikátní.

V interiéru pak pohledový beton zjemňuje mimo jiné zeleň. Začíná to hned při vstupu do budovy mechovou recepcí z Itálie či dřevěnými šambránami z dubu, které lemují a zdobí okna. Svou roli hraje i nábytek; sedací je hravě barevný, ostatní vybavení je vyrobené na míru danému prostoru.

„Je vidět, že myšlenka přívětivých a flexibilních kanceláří, které jsou propojené s přírodou, je správná,“ uzavírá autor projektu Tomáš Blahovec.

Architekt Tomáš Blahovec

„Původně jsem chtěl být ajťák, ale táta i děda byli architekti, tak mě asi rodinné zatížení dohnalo,“ říká architekt Tomáš Blahovec (49), který svůj osobní i pracovní život spojil se západočeskou metropolí, městem Plzní.

„Nesmí se ale zapomenout na mé studium angličtiny v Londýně,“ dodává muž, který na ČVUT vystudoval pozemní stavitelství a architekturu.

Po studiích začal spolupracovat s plzeňskou pobočkou Ranný Architects, prošel i dalšími společnostmi, po návratu z Británie však udělal důležitý krok ve své kariéře, založil ateliér POINT.

Rukopis jeho ateliéru je vidět v Plzni třeba u českého kavárenského řetězce CrossCafe, stejně jako v Praze v obchodech s oděvy světoznámých značek Versace nebo Ferre. Neodmítá ale ani úpravu bytových prostor či kanceláří.

Koželužská ulice, v níž STROM offices stojí, je na dosah centra Plzně, místo má však podle architekta někdy nelichotivé přívlastky: „Domy v ní jsou staré, ale nijak historicky či architektonicky cenné. STROM je takovou první vlaštovkou, že se dá vše změnit.

Monolitický železobeton, z něhož je budova v Koželužské ulici postavena, stejně jako zeleň pnoucí se po fasádě, jasně odkazují na zdroj inspirace STROMu: „Ano, ovlivnila mě budova DRN na pražské Národní třídě.“

Architekt Tomáš Blahovec

Autor:
Témata: Bydlení, Ekologie
  • Nejčtenější

Unikátní vila, kterou jinde nenajdete. Oslní designem i technologiemi

24. května 2024

Je to výjimečný rodinný dům. Není v něm nic, co si můžete běžně pořídit. Téměř vše, co zde uvidíte,...

Fotbalová legenda Ladislav Vízek má rodinné útočiště v Dolních Chabrech

22. května 2024

Neexistuje fotbalový fanoušek, který by neznal jméno Ladislav Vízek. Legenda, jež se do historie...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Eva Decastelo bydlí v domě v pražských Modřanech. V kuchyni vaří přátelé

29. května 2024

Premium Herečka a moderátorka Eva Decastelo bydlí ve čtvrti rodinných domů v Praze. Domácnost si vyzdobila...

Moderní chata u sjezdovky nabízí výhledy, jaké by ani malíř nenamaloval

28. května 2024

Doby, kdy chaty připomínaly jen provizorní stavby a stavěly se z nekvalitních materiálů a...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rekonstrukce garsonky i s terasou vyšla včetně vybavení na 385 tisíc

27. května 2024

Výrazné syté barvy v duchu české trikolory jsou hlavním prvkem interiéru bytu v centru Prahy, který...

Splnila si svůj sen. Má nádherný bazén i terasu, dlažbu položili na terče

29. května 2024

Po několika letech strávených ve švédském hlavním městě Stockholmu se interiérová designérka...

Eva Decastelo bydlí v domě v pražských Modřanech. V kuchyni vaří přátelé

29. května 2024

Premium Herečka a moderátorka Eva Decastelo bydlí ve čtvrti rodinných domů v Praze. Domácnost si vyzdobila...

Moderní chata u sjezdovky nabízí výhledy, jaké by ani malíř nenamaloval

28. května 2024

Doby, kdy chaty připomínaly jen provizorní stavby a stavěly se z nekvalitních materiálů a...

Na mimořádném domě pracoval jedenáct let. V bílém klenotu se můžete vyspat

28. května 2024

Bělostný dům ze 70. let se velmi těžko popisuje. Stojí v Texasu, majitel Dalton Bloom na něm...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...