Kanceláře, ze kterých se nechce domů. Nechybí tu bar ani pohoda

  1:00aktualizováno  1:00
Spokojenost v zaměstnání souvisí nejen s platem a kolegy, ale také s prostředím, v němž člověk pracuje. Právě to se odráží i na kvalitě jeho práce, což by zaměstnavatele mělo zajímat a motivovat. I proto jsou podnětné výsledky soutěže Kanceláře roku.

Pomyslné srdce kanceláří tvoří kavárna se dvěma bary. | foto: Tomáš Dittrich

Kanceláře firmy Broadcom Praha se staly vítězem v kategorii Employee Friendly už třetího ročníku soutěže Kanceláře roku. Soutěž pořádá společnost Prochazka & Partners.

Bílé stěny jádra jsou posprejovaná graffiti tematicky blízkými IT oboru.

Bílé stěny jádra jsou posprejované graffiti tematicky blízkými IT oboru.

A v čem jsou oceněné kanceláře výjimečné? Jejich interiér svou atmosférou propojuje staré průmyslové haly a garážové začátky dnešních globálních IT firem. Při návrhu kanceláří autoři ze studia Kaplan architekti záměrně narušili standardní půdorysné uspořádání „jádro – chodba – kancelář“.

Jádro oživují inovativní prvky (sedací niky, zelené stěny, graffiti). Ostatní místnosti byly otevřeny do volného prostoru, do kterého jsou vloženy boxy z různých materiálů, dřeva, cihel, kovu či betonu.

Když v práci nechybí kavárna

Jednotlivé boxy tvoří několik uzavřených místností a polootevřený pracovní prostor. Dřevěný či plechový obklad boxů přechází ze stěn na podlahu i strop, a tak přispívá k jejich prostorovému vymezení. Díky různým velikostem a vzájemnému rozmístění pak boxy mezi sebou nemají klasické chodby, ale volný prostor, který plynule navazuje na otevřená pracoviště.

Fotogalerie

Hlavním a vše propojujícím dispozičním „srdcem“ kanceláří je velká kavárna Factory’s dvěma samostatnými bary. Prosklená fasáda objektu je upravena do podoby historických průmyslových tabulkových oken, strop pokrývají roštové podhledy. Zavěšená svítidla jsou reálná průmyslová světla, avšak s odstraněnými kryty.

Kombinace originálních kusů industriálního retro nábytku a soudobých designových prvků vnáší do interiéru záměrně mírně provokativní atmosféru s cílem narušit obvyklou strnulost korporátních kanceláří.

Kancelář byla navržena tak, aby nepůsobila nedotknutelně. Mnohé materiály jsou již předem postaršené. Obkladové dřevo pochází ze starých trámů z rozebraných objektů, cihlové obklady jsou nařezané z cihel. Také povrchy podlah byly zvoleny s důrazem na přírodní či industriální motivy.

Betonové stropy chodeb a openspace pracovišť jsou zcela odhalené včetně viditelných rozvodů technologií, poznámek stavebníků či nečistot. Pouze v místech s vyššími požadavky na akustický komfort jsou pod technologiemi zavěšené volné akustické podhledy.

Prosklená fasáda objektu je upravena do podoby historických průmyslových...

Prosklená fasáda objektu je upravena do podoby historických průmyslových tabulkových oken.

Dělicí akustické skleněné příčky oživují industriálně členěné vložené části. Bílé stěny jádra jsou posprejované graffiti tematicky blízkými IT oboru. Tuto výzdobu zvolili architekti proto, aby podpořili odkaz na opuštěnou továrnu. Industriální styl zjemňuje velké množství živých rostlin v zelených stěnách.

Osobitý design

Na jednotlivých patrech je navržen dostatek jednacích místností všech velikostí. Každá má svůj osobitý design. Nosný prvek jednacích místností v boxech tvoří velkoformátové wallwrapy s fotografiemi tematicky blízkými použitým materiálům.

Jednací místnosti přičleněné ke hmotě středního jádra jsou pak až provokativní či dekadentní svým stylovým vybavením. Jejich výrazný prvek představují designová svítidla s koženými doplňky a nápaditý neformální sedací nábytek.

Kancelář vytváří takové podmínky, aby se v ní každý cítil dobře a byl optimálně nastavený na pracovní výkon. Pracovní prostředí zaměstnancům umožňuje pracovat v jakékoliv poloze: vestoje, vsedě, vleže či za chůze, v kavárně nebo v obývacím pokoji, bez ohledu na funkci zaměstnance v hierarchii firmy. Každý si tak jednoduše najde místo, na kterém se mu pracuje nejlépe.

Kdo to má: kavárna nabízí hned dva bary...

Kdo to má: kavárna nabízí hned dva bary...

O projektu

Autoři: Kaplan architekti, Brno

Spoluautor: Horalík Ateliér

Plocha: 4000 m2

Místo: The Park, Praha 4 - Chodov

Developer: White Star Real Estate

Kancelář Kaplan architekti byla založena architektem Liborem Kaplanem v roce 2014 v Brně. Věnuje se širokému spektru architektonických zakázek od rodinných domů přes občanské a průmyslové stavby až po komerční interiéry.

Autor:

Nejčtenější

Na předražený nájem neměli. Levný rodinný dům si postavili za dva měsíce

Novostavba stojí na okraji ekvádorského hlavního města Quito.

Ekvádorská tříčlenná rodina každý měsíc finančně krvácela. Manželé zaplatili přemrštěný nájem v hlavním městě Quito a...

Z nového domu je nadšený. Z terasy pozoruje srnky a má svatý klid

Když dům vypadá hezky, je to skvělé, ale nejpodstatnější je, jak se v něm cítí...

Elegantní a jednoduchou dřevostavbu se světlým a vzdušným interiérem si majitel pečlivě promyslel. „Bydlel jsem ve...

Všechno špatně. Proč je v Česku soužití několika generací takový horor?

Addamsova rodina. Opravdu praštěný spolek v jednom rozlehlém sídle.

Děsí to většinu lidí. Kdo se v takové situaci ocitl, zoufale naříká na sociálních sítích, pokouší se zachránit...

Rodinný dům se obejde bez klimatizace. Před vedrem jej chrání žaluzie

Hliníková pergola zastiňuje a chrání prostornou terasu, u oken byly využity...

Rodinný dům podle vlastních představ je splněním snu čtyřčlenné rodiny v malebné vesničce na Valašsku. Rodina dříve...

Přátelé ho před luxusní vilou varovali. Teď dře nonstop a hledá kupce

Plastický chirurg celebrit Raj Kanodia si nechal ve čtvrti Bel Air v Los...

Plastický chirurg celebrit Raj Kanodia si nechal ve čtvrti Bel Air v Los Angeles postavit sídlo na investici. Zadlužil...

Další z rubriky

Děti na prázdninách, nastává ideální čas pro proměnu dětského pokoje

Tabulovou barvu lze použít i na dveře, nejen na stěnu.  Máte tak šanci...

Jen pár dní a začnou prázdniny. Mnohé děti odjedou na tábory nebo k babičkám a rodiče mohou konečně odpočívat. Nebo se...

Nejlepší stavby se koncentrují v Praze, podívejte se na některé z nich

Multifunkční a experimentální soubor Centrum současného umění DOX, Petr Hájek...

Do užšího výběru na Českou cenu za architekturu nominovala mezinárodní porota čtyřiatřicet děl ze 186 přihlášených....

Na předražený nájem neměli. Levný rodinný dům si postavili za dva měsíce

Novostavba stojí na okraji ekvádorského hlavního města Quito.

Ekvádorská tříčlenná rodina každý měsíc finančně krvácela. Manželé zaplatili přemrštěný nájem v hlavním městě Quito a...

Najdete na iDNES.cz