Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Velká skříň jim bránila ve výhledu na Prahu. Změnu si s radostí užívají

Vždy, když se objeví realizace od studia BY architects, můžete se spolehnout na to, že zde najdete spoustu netradičních řešení i přístupů. To je i případ bytu pro mladou rodinu, který se po rekonstrukci proměnil k nepoznání.
Jemné rámy člení hlavní obytný prostor na několik zón, zároveň „rámují“ i...

Jemné rámy člení hlavní obytný prostor na několik zón, zároveň „rámují“ i výhled na Prahu. | foto: Alexandra Timpow - Alex Shoots Buildings

„Klient si pořídil byt s nádherným výhledem na celou Prahu. Chtěl vytvořit bydlení pro mladou rodinu, členění obytného prostoru na jednotlivé zóny (práce, pohodlí, klid, hra), mít dostatek úložných prostor. Byt jsme společnými silami dovedli do dnešní podoby a klient se, podle jeho slov, při každém návratu raduje z výsledku,“ popisuje architektka Markéta Zdebská ze studia BY architects začátek spolupráce.

Hlavní obytný prostor je jemně členěný do několika zón.

Zásadní byla pro architekty první prohlídka bytu, který v původním stavu zcela popíral potenciál bytu a jeho podstatu. Kontakt s unikátními záběry Prahy blokovala obrovská šatní skříň „nevalného“ provedení, umístěná napříč bytem.

„Klienti ocenili naši upřímnost v popisu těchto skutečností, a i když původně neplánovali tolik změn, ve vteřině pochopili, co jim spolupráce a rekonstrukce může přinést. Jejich otevřenost a velké nasazení pak umožnily vznik uceleného výsledku, ze kterého se můžeme společně těšit,“ dodává architekt Marek Žáček.

Projekt přihlásilo studio BY architects do soutěže Interiér roku 2019 v kategorii Rekonstrukce – soukromý interiér. Uzávěrka soutěže byla 20. února, vyhlášení vítězů se uskuteční na mezinárodním kongresu o bydlení, architektuře a designu Living Forum 2. června 2020. Původní březnový termín se musel kvůli koronaviru posunout.

Výhled na prvním místě

Architekti prostorové uspořádání postavili na neuvěřitelném výhledu, který byt nabízí: hlavní prostor se tak bez omezení otevírá směrem na Vyšehrad, Pražský hrad i Karlův most.

Menší ložnice zůstaly bez větších dispozičních změn na původním místě. Přesto určitá změna nastala: „Oddělením předprostoru ložnic jednoduchým závěsem došlo k přeuspořádání a jisté hierarchizaci vstupního prostoru, což jsme považovali za velmi důležité,“ vysvětluje architektka Zdebská.

Hlavní prostor s plochou 53 m2 nabízí zajímavé průhledy, tvoří jej jemně rozčleněné zóny, které plní své funkce: kuchyně s jídelnou, „rozhlednu“ v podobě kuchyňské lavice s knihovnou, obývákové části s pohodlným gaučem a pracovny. Od chodby lze hlavní prostor oddělit skleněnými pivotovými dveřmi s pískovaným vzorem.

Barvy a materiály

Pokud jde o vybavení a materiály, drželi se architekti své oblíbené střídmosti: zvolili PUR stěrku v pískovém odstínu a dubové parkety položené „do stromečku“ v ložnicích. Bíle lakovaný vestavěný nábytek doplnili borovou překližkou a barevnými akcenty z probarvované MDF desky Valchromat.

Kuchyňská a koupelnová deska s dřezem je z odolného corianu, dveře se skrytou zárubní nesou značku Invisidoor Argenta, pivotové křídlo je od firmy Bdoors. Pro vybavení použili architekti jak repasovaný nábytek a světla, tak nové kusy, které byly kompletně navržené na míru a vyrobené firmou Devoto.

Barevná dvířka jsou z probarvované MDF desky Valchromat.

O projektu

Klient: soukromá osoba

Typ stavby: rekonstrukce, užitná plocha 92 m2

Projekt: 2018, dokončeno 2019

Autor: BY architects (Markéta Zdebská, Marek Žáček)

Autor:
  • Nejčtenější

Byt mladého muže, který tvrdí, že věci doma nehromadí. Nemá ani televizi

Proč byly (ne)barvy a klasické materiály ve zrekonstruovaném bytě v činžovním domě výhodou? Majitel Matěj si díky nim mohl pronajatý prostor zařídit bez omezení, stylově i jako malou galerii.

Místo sardinkovým návštěvám v paneláku dali přednost kouzelnému srubu

Myšlenka na druhý domov v Krušných horách vznikla vlastně tak trochu z nutnosti. Tomáš s manželkou a dětmi žijí ve středních Čechách. Rádi navštěvují rodiče, ale návštěva čtyřčlenné rodiny v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Do malého wellness domku se vešla sauna, fitko, kuchyňka i odpočinkový kout

Na začátku stálo jednoduché zadání: zútulnit zavedenou zahradu, která přiléhala k rodinnému domu. Něco však chybělo. Přáním majitelů byl aktivnější wellness odpočinek v zahradě včetně sauny, kuchyňky...

Domy za Prahou, do kterých se můžete ihned nastěhovat. Podívejte se

Sen o rodinném domě za Prahou si můžete ihned splnit. Na prodej jsou nemovitosti s krásnou zahradou, vzrostlými stromy, terasou a někdy i bazénem. Domy jsou v perfektním stavu. Stěhovat se můžete...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

U Děčína postavil dům z lodního kontejneru za půl roku a 1,2 milionu korun

Tomáš Roháč miluje cestování, netradiční ubytování a ekologii. „Na cestách po zahraničí mě velmi zaujala výstavba z lodních kontejnerů. Začal jsem se o tento druh staveb zajímat a úplně jsem jim...

Mezonet pro právníka má speciální skříně pro obleky i velkou knihovnu

Byt v tmavých barvách? Proč ne, když je to přání majitele bytu, které odpovídá jeho představám. Pro architekty to byla dokonce radost a příjemné osvěžení, že mohou po záplavě světlých bytů navrhnout...

Slavná Christina Ricci prodává svůj dům v Los Angeles. Chce 52 milionů

Americká herečka Christina Ricci prodává svůj dům v Los Angeles, který sdílela se svým bývalým manželem Jamesem Heerdegenem, za 2,25 milionu dolarů, v přepočtu za 52 milionů korun.

Byt mladého muže, který tvrdí, že věci doma nehromadí. Nemá ani televizi

Proč byly (ne)barvy a klasické materiály ve zrekonstruovaném bytě v činžovním domě výhodou? Majitel Matěj si díky nim mohl pronajatý prostor zařídit bez omezení, stylově i jako malou galerii.

Karmelitky se v Drastech vrhly do práce. Klášter vznikl ze zarostlé skládky

Malou obec Drasty, která je součástí Klecan ve Středočeském kraji, dlouho hyzdil zpustlý areál bývalého statku, třebaže jde o kulturní památku. Nové majitelky začaly intenzivně pracovat na nápravě.

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...