Další příspěvek ze soutěže Interiér roku 2015, kde je hlavním mediálním partnerem právě iDNES.cz, nepatří právě k typickým realizacím. Neplatí zde, že architekt vedl dlouhé debaty s investorem, aby zjistil, jak žije, jaké má preference a představy o svém bydlení. Což se pokládá za osvědčený přístup.
V tomto případě kontaktoval architektku Markétu Zdebskou klient ze zahraničí, přál si vybudovat domov v Praze. Neboli bydlení pro mladou čtyřčlennou rodinu, s dostatkem úložných prostor, oddělenou kuchyní, velkou knihovnou, malou domácí pracovnou, dvěma WC, to vše při zachování průchodnosti bytu.
Osobně se nakonec investor a architektka během navrhování a výstavby potkali pouze třikrát: poprvé v předmětném bytě, poté při odsouhlasování výběru konkrétních materiálů. Další debaty probíhaly jen za pomoci videokonferencí a e-mailové komunikace.
Přesto se podařilo od února do června 2015 byt nejen navrhnout, ale také zvládnout výběrové řízení na dodavatele a kompletní rekonstrukci realizovat tak, aby se v létě klienti mohli nastěhovat. To se také ke spokojenosti všech zúčastněných stran stalo.
Co lze vytvořit z paneláku
Vzhledem k omezenému prostoru a možnostem panelákového bytu využila architektka Zdebská centrální umístění jádra pro snadné připojení potřebných instalací (2x WC, další koupelnové armatury, kuchyně a pračky).
V těsném kontaktu s koupelnami navrhla prostornou šatnu. Celé zázemí „zabalila“ do oválu, vloženého do středu dispozice. Ať jste uvnitř nebo vně tohoto oválu, vnímáte křivky, které dodávají obytným místnostem příjemnou měkkost.
Kruhové motivy v drobných detailech procházejí celým interiérem. Důležitý prvek představují průhledy dispozicí, a to jak příčné, vedené zázemím, tak podélné, které nabízejí možnost vnímat oba konce bytu a pohyb obyvatel i denního světla v celém interiéru.
To se díky uspořádání dostává do míst, kam dříve nemělo přístup, například i do komunikace, která tvoří spojku z obytného prostoru do dětského pokoje. Získání tohoto propojení, spolu s umístěním pračky a vestavěného koše na prádlo (přístupným z koupelny i z komunikace), klienti během všedního rodinného fungování velmi ocenili.
Maminka má „po ruce“ děti, prádlo i kuchyň, která má blízko ke vstupu, což všichni zúčastnění vnímají jako nesmírně praktické. Jednotlivá místa jsou tak jasně definována a zároveň zcela přirozeně propojena, díky tomu byt získává vzdušnost v obytných i obslužných prostorech a průchodnost, která byla nedílnou součástí zadání.
Použité materiály
Základ tvoří samozřejmě kvalitní podlaha, a to nové dubové parkety kladené do stromečku. V koupelnách byly použité PUR stěrky, vestavěný nábytek v bílém laku kombinovaný s borovou překližkou, černé akcenty v podobě kování na dveřích a umyvadla z corianu.
V kuchyni byl tento materiál použitý na kuchyňskou pracovní desku, bílá jsou také dřevěná okna, repasovaný nábytek a světla v kombinaci s novými kusy. Obloukové segmenty jsou ze sádrokartonu.
O projektuAutoři: Markéta Zdebská; BY architects, spolupráce Pavla Hradilová, Jana Horecká a Marek Žáček |
Soutěž Interiér rokuV rámci soutěže Interiér roku budou každoročně oceněny výjimečné české soukromé i veřejné interiéry, a to v sedmi kategoriích. Hlavním mediálním partnerem akce je iDNES.cz, pořadatelem Institut bytového designu. S nejzajímavějšími soutěžícími budeme čtenáře postupně seznamovat na stránkách Bydlení iDNES.cz. Více o soutěži zde. Cílem je popularizovat originální bydlení, stejně jako mimořádný design obchodů, firemních prostor, hotelů restaurací a podobně. Uzávěrka přihlášek: 29. 2. 2016 |