Barevnost interiéru do značné míry určilo mahagonové pianino, pár prvků s ním...

Barevnost interiéru do značné míry určilo mahagonové pianino, pár prvků s ním tak barevně ladí, například tapeta u kuchyňské linky či koberec. | foto: Archiv studia

Pro vybavení bytu se nechala architektka inspirovat fasádou domu

Říká se, že papír snese všechno. V případě bydlení si tak architekt sice může vymyslet úžasné věci, ale je také třeba je umět vyrobit. V případě projektu architektky Terezy Janků však došlo k optimální spolupráci: své technicky náročné návrhy totiž svěřila do rukou studia Le bon.

Nápad, jak spojit pražské studio Terezy Janků a brněnský Le bon, nevznikl jen tak náhodou. Ukázalo se totiž, že architektka Janků i její klientka mají doma koupelnový nábytek právě od této značky, a protože vedle jeho kvality a designu oceňují i precizní řešení detailů, volba byla jasná. Přispělo k tomu i osobní jednání na Designbloku, kterého se brněnští designéři pravidelně zúčastňují.

Prestižní rezidence

Rezidence Maison Ořechovka a její oblé fasády se promítly i do interiéru bytu.

Na architektku Terezu Janků se obrátila klientka s úkolem zařídit interiér bytu ve velmi atraktivní rezidenci Maison Ořechovka. Vysoký standard bytu i samotné rezidence si samozřejmě žádal zajímavý návrh s pečlivě řešenými detaily.

Klientka se však bohužel na architekty obrátila teprve půl roku před převzetím bytu, základní standardy bytu tedy byly již dány, čas a prostor řešit klientské změny tak chyběly.

„Od prvopočátku jsme chtěli pro klienty vytvořit interiér, který by byl jedinečný, originální a odrážel svým vyšším standardem lokalitu a i samotnou architekturu novostaveb. Tam jsme se například konkrétně inspirovali zaoblenými nárožími a vroubkováním, které je zjevně v současné době stále velmi trendy,“ vysvětluje architektka Janků.

Útulný loft vám vyrazí dech, najdete tu i paludárium a další vychytávky

Barevnost interiéru do značné míry určilo mahagonové pianino, pár prvků s ním tak barevně ladí (tapeta u kuchyňské linky, koberec), ostatní prvky architektka naopak barevně potlačila a vytvořila tak neutrální pozadí.

„Co se týká navržených materiálů, tak jsme sáhli po osvědčené a kvalitní klasice, matně lakovaném povrchu a černě mořené dýze. Svou roli také hrají kovové policové konstrukce vyrobené na míru, dodávající interiéru lehkost a vzdušnost,“ doplňuje Tereza Janků.

Ohýbaný nábytek s drážkami

V kuchyni se díky varné desce Bora s integrovanou digestoří mohla architektka vyhnout závěsnému odsavači, který by zbytečně zabíral prostor.

Le bon měl zkušenosti s výrobou panelů s drážkami do výšky 90 cm, jenže se ukázalo, že výroba panelů vysokých 250 cm je úplně jiný příběh, není zde možná ani jediná, na první pohled takřka neviditelná nepřesnost.

Zajímavý detail drážek se tak objevuje na obou nárožích šatní skříně v chodbě, skříň tak získala nejen svou jedinečnost a noblesu, ale také díky oblým rohům daleko lépe zapadá do daného prostoru.

Tento prvek použili designéři i na ostrůvku kuchyňské linky, oblé „nároží“ naleznete i na dřevěné komodě v ložnici.

„U skříně v chodbě jsme od začátku požadovali, aby bylo celé nároží na výšku skříně, bez vodorovných předělů, které by působily rušivým dojmem. Proto jsem Le bonu moc vděčná za veškerou snahu, úsilí a hlavně odvahu se pustit do takového náročného úkolu,“ hodnotí Tereza Janků práci brněnského studia, které se věnuje navrhování a výrobě solitérů i celých interiérů.

Soulad ohledně kvality a provedení se odrazil na celkovém výsledku. „Zkrátka jsme táhli za jeden provaz a vycházeli si při spolupráci vstříc. To se na výsledku vždy projeví,“ hodnotí společný projekt architektka Janků.

Hlavní obytný prostor propojil kuchyň, jídelní i obývací zónu.

Na finální podobě se tak podílejí i nápady designérů Le bonu, například použití varné desky Bora s integrovaným odsavačem par namísto digestoře zapuštěné v podhledu, návrh posuvných skleněných dveří do šatní skříně místo otvíravých a podobně.

„Osobně také oceňuji návrh na použití černě mořené dýhy v zádech knihovny s tenkými plechovými policemi, je to krásná kombinace,“ dodává na závěr Tereza Janků.

O autorce

Ing. arch. Tereza Janků

  • *1980
  • autorizovaná architektka ČKA vystudovala Fakultu architektury ČVUT (prof. Lábus, prof. Krátký, prof. Tichý)
  • pracovala v ateliéru Pavla Hniličky a v ateliéru Loxia, nyní má vlastní studio Tereza Janků architecture & interior design

Oblé „nároží“ naleznete i na dřevěné komodě v ložnici.

Le bon

Studio Le bon vzniklo v roce 1996. Zaměřuje se na koupelnový a kuchyňský nábytek, ale nebrání se ani navrhování celých interiérů. Za svou práci získalo již několik cen.

Originalita a jedinečnost vznikají tam, kde věříte svému snu. Přesně na tom budujeme naši značku. Originální, osobní a s citem pro detail. Jako v každém vztahu je výsledek naší práce založený na diskusi s našimi klienty, z nichž se často stávají přátelé. Společně objevujeme prostor, vybíráme materiály i ta nejlepší funkční řešení.“