Objekt bývalých stájí byl postaven v první polovině 18. století. Za socialismu zde sídlila StB, která budovu nechala značně zchátrat. Současné provozovatele pivovaru sem přivedla tradice prvního známého pivovaru v Čechách, který se v klášteře nacházel již počátkem 11. století.
Pivovar se od té doby značně proměnil. Za husitských válek byl celý klášter téměř zničen a většina řeholníků se spolu s opatem uchýlila do kláštera v Broumově.
K obnově došlo až na sklonku 17. století. Na starosti ji měli nejvyhlášenější barokní architekti: Kryštof a Kilián Ignác Dientzenhoferové.
Klášterní pivovar podle kroniky postavili v roce 1720. Za válek o rakouské dědictví byl silně poškozen, opravu pak provedl opět Kilián Ignác Dientzenhofer.
Od té doby se pivovar opravoval několikrát, k plánované dostavbě sklepa s lednicí však už nedošlo – nedostatečná kapacita sklepa, nezbytná pro delší zrání stále oblíbenějších ležáků, byla vlastně jedním z důvodů uzavření pivovaru. Původní pivovar od Dientzenhofera byl nakonec bohužel zbořen – musel ustoupit rozšiřování výpadové silnice na Karlovy Vary, dnešní Patočkovy ulice.
Opravený Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha umístěný v krásném barokním objektu má moderní zařízení převážně české výroby. Je možné si ho prohlédnout v rámci exkurze nebo při nákupu piva. Dle památkářů jde o jednu z nejlepších instalací moderního strojního zařízení do historického, památkově chráněného objektu.
Součástí pivovaru je stálá expozice pivního skla, menší pivovarské muzeum a společenské prostory pro školení a přátelská setkání. Před budovou se nachází ukázková chmelnice. Vaří se tu až 20 různých druhů piva ročně, v nabídce jsou tradiční česká piva i různé zahraniční pivní styly.
Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.
14. května 2024 |