Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dům pro tři princezny má betonové stropy, ale i spoustu barev

Jan a Nina mají své soukromé království v klidném prostředí menšího města nedaleko Prahy. Přesto, že jde o království ryze moderní, jsou v něm tři princezny. Jako stupínky od tří do sedmi let. A pro takové princezny se vyplatí vytvořit krásný a útulný domov.
Hlavní obytný prostor má přiznané stropy z betonových panelů, přesto však...

Hlavní obytný prostor má přiznané stropy z betonových panelů, přesto však působí vzdušně a útulně. | foto: Petr Hoffelner

„Úkol zněl jasně,“ vzpomíná s úsměvem bytová designérka Ing. Šárka Horáková, „jenže v sobě skrýval několik protikladů. Měla jsem navrhnout účelný a stylově jednoduchý interiér domu pro rodinu s malými děvčátky (tehdy jen dvěma), ale ponechat přitom přiznané betonové panelové stropy v přízemí.“

Po rozkliknutí stránky se více dozvíte o časopise Domov.

A pokračuje: „Kontrastem k nim se stalo přírodní dřevo, které jsem měla skloubit s industriálními prvky tak, aby interiér působil vzdušně, ale zároveň nebyl strohý a neosobní.“

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Jak splnit úkol

V celém domě se prolínají přírodní materiály, jako jsou dubové dřevo a březová překližka, se zmíněnými betonovými stropy, černými kovovými prvky a bílými stěnami a dveřmi. 

„Dům jsem pojala mladistvě a hravě tak, aby barevné prvky a drobné detaily přinášely do interiéru zábavu a radost,“ vysvětluje Šárka Horáková.

„V době, kdy mě klient oslovil, byl projekt dvoupodlažního domu o podlahové ploše zhruba 175 m2 ve fázi hrubé stavby, a tak byly ještě možné drobné úpravy dispozice. Dům neměl samostatnou technickou místnost, proto bylo nutné veškeré technické zázemí včetně kotle zakomponovat do vestavěných skříní, na jejichž množství kladla rodina hned od začátku velký důraz, protože již v průběhu projektu se rozrostla o dalšího potomka.“

Hlavní obytný prostor

Největší výzvou se stalo řešení otevřeného obývacího a kuchyňského prostoru, který není až tak velký, ale přesto tvoří srdce domu a rodina v něm bude trávit většinu společného času.

Kontrast betonu a dřeva smiřuje bílá barva, která převládá na stěnách. Celek je elegantní a vzdušný.

Podél celé jedné stěny je vedena velká kuchyň z lakované MDF desky v bílém matu, kterou od obývací části odděluje praktický dlouhý ostrůvek. Ten tvoří vyvýšenou stěnu a pomyslnou hranici pro velké sezení. To svádí i k dětskému skotačení.

Kontrastem k zastavěné kuchyňské stěně je zdánlivě poloprázdná bílá televizní stěna. Ta však dává vyniknout květinám a policím z dubové dýhy, které jsou zavěšeny na závitových tyčích kotvených do betonových stropních panelů.

Bílá televizní stěna naproti kuchyňské lince dává vyniknout policím na knihy z dubové dýhy, jež jsou zavěšeny na závitových tyčích.

Knihovna je velkorysá, nabízí dostatek prostoru jak na knihy, tak na vystavení osobních předmětů. V prostoru pod vyvýšeným oknem se vyjímá masivní dubový stůl s kovovými nohami. Stejný typ židlí se liší pouze barvou, tak aby si v rodině každý mohl vybrat tu svoji. „Malé holky byly z výběru židlí úplně nadšené!“ líčí designérka.

Vedle jídelního stolu je pak na zdi tabulový magnetický nátěr, praktický pomocník rodinného provozu, který dává vyniknout i dětské kreativitě.

Zázemí a schodiště

V přízemí je také koupelna se sprchovým koutem a zázemím pro praní a sušení. Je zde rovněž pokoj pro hosty s pracovním stolem, který může v budoucnu sloužit jako pokoj nejstarší dcery. 

Výrazný je zejména horní okraj schodišťového zábradlí: jednak černou barvou kovové konstrukce, jednak tím, že přiznává všechny šrouby i kotvení.

Výrazný prvek domu tvoří zábradlí schodiště: je celé kovové a přiznává všechny šrouby i kotvení. Černá barva zábradlí kontrastuje se světlým prostorem, dřevěnou podlahou a vestavěnou úložnou stěnou

Klidová a kreativní zóna

Po schodišti vystoupáte do patra, kde jsou dětské pokoje, ložnice a koupelna. Ve všech místnostech je nábytek vyrobený na míru z březové překližky. V ložnici rodičů je šatní část oddělena prostorovou příčkou. Ta je z jedné strany vybavena věšáky a zrcadly, které prostor opticky zvětšují, její druhá strana pak vytváří čelo postele, jež dekorují vlastní snímky klienta, amatérského fotografa.

Stěna vedle postele zůstala v surovém stavu bez omítky, pouze je natřena bílou barvou. V dětských pokojích se podobná úprava týká březové překližky: byla naolejována bílou barvou tak, aby pokoje působily světle, jemně a daly vyniknout drobným barevným detailům i hračkám.

Skromná krása pro princeznu: Stěny zdobí nenápadný grafický vzor, pod postelí je praktický úložný prostor s výsuvným lůžkem.

Každá z malých princezen má na stěně pokojíku nápis se svým jménem a nataženými provázky na vlastní malířské výtvory. Do postelí jsou vestavěny úložné prostory a výsuvná lůžka pro kamarádky.

Mladistvá hravost

Bílo-hnědá koupelna v patře opět nabízí akcenty černých detailů, tentokrát na svítidlech a koupelnových skříňkách. Pohodlné sezení, jež je zároveň truhlou na špinavé prádlo, nechala Šárka Horáková vyrobit ze zbytků dřevěné dubové podlahy. 

V ložnici rodičů odděluje šatní část prostorová příčka, která je z jedné strany vybavena věšáky a zrcadly, zatímco její druhá strana vytváří čelo postele.

Ostatně téměř veškerý nábytek a funkční design v domě (včetně jednoduchého, až minimalistického osvětlení) je navržený na míru podle autorského návrhu designérky.

Ta si spolupráci s klienty nemůže vynachválit: „Díky jejich aktivnímu přístupu probíhalo vše velmi příjemně. Myslím, že výsledek i v detailech nechává vyniknout celkové hravosti a mladistvosti interiéru.“

Ing. Šárka Horáková

zakladatelka studia Montesara interiors

Stejně jako po Zemi nechodí dva identičtí lidé, je i každá zakázka unikátní. Proto svou spolupráci s klientem zakládám vždy na důvěře a komunikaci. Jsme partneři a hledáme spolu cestu k vašemu vysněnému interiéru.

Je to dlouhá cesta, na jejímž konci přichází ucelený interiér, ve kterém se odráží váš životní styl, vaše zájmy, koníčky i příběhy. Studio jsem založila v roce 2009.

K bydlení a designu jsem měla vždycky blízko. Jsem absolventkou oboru Pozemní stavby na Stavební fakultě ČVUT, ale hlavním krokem k návrhům interiérů bylo studium profesionálního interiérového designu na pražské Designškole. Zkušenosti jsem nabírala i na půlroční stáži v kanadském Torontu.

Autor:
  • Nejčtenější

Sehnal pozemek v zahrádkářské kolonii v Praze. Stavba domu vyšla na milion

30. května 2024

Seriál Pozemek jsem hledal 10 let. Nejdříve v Třebíči, Praze, Brně a nakonec zase v Praze, kde jsem se...

Unikátní vila, kterou jinde nenajdete. Oslní designem i technologiemi

24. května 2024

Je to výjimečný rodinný dům. Není v něm nic, co si můžete běžně pořídit. Téměř vše, co zde uvidíte,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Eva Decastelo bydlí v domě v pražských Modřanech. V kuchyni vaří přátelé

29. května 2024

Premium Herečka a moderátorka Eva Decastelo bydlí ve čtvrti rodinných domů v Praze. Domácnost si vyzdobila...

Moderní chata u sjezdovky nabízí výhledy, jaké by ani malíř nenamaloval

28. května 2024

Doby, kdy chaty připomínaly jen provizorní stavby a stavěly se z nekvalitních materiálů a...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rekonstrukce garsonky i s terasou vyšla včetně vybavení na 385 tisíc

27. května 2024

Výrazné syté barvy v duchu české trikolory jsou hlavním prvkem interiéru bytu v centru Prahy, který...

Po rekonstrukci může palác ze 16. století sloužit pro bydlení i práci

30. května 2024

Rekonstrukce paláce z konce 16. století je radost, ale také pořádně těžká práce. Zejména když...

Sehnal pozemek v zahrádkářské kolonii v Praze. Stavba domu vyšla na milion

30. května 2024

Seriál Pozemek jsem hledal 10 let. Nejdříve v Třebíči, Praze, Brně a nakonec zase v Praze, kde jsem se...

Splnila si svůj sen. Má nádherný bazén i terasu, dlažbu položili na terče

29. května 2024

Po několika letech strávených ve švédském hlavním městě Stockholmu se interiérová designérka...

Eva Decastelo bydlí v domě v pražských Modřanech. V kuchyni vaří přátelé

29. května 2024

Premium Herečka a moderátorka Eva Decastelo bydlí ve čtvrti rodinných domů v Praze. Domácnost si vyzdobila...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...