Čím to je? Moderní technologie se stále více orientují na čerpání tepla ze vzduchu, které nevyžaduje zemní vrty, instalaci kolektorů ani jiné práce, které by vstupní investici do tepelného čerpadla výrazně prodražovaly.
Jde jen o samotné technické zařízení, které zpravidla zahrnuje venkovní a vnitřní jednotku a jehož způsob práce bývá lapidárně nazýván „principem obrácené chladničky“.
Teplo všude kolem
Kdybyste svou chladničku obrátili čelem ke zdi, její zadní stěna vám bude do místnosti vydechovat teplo. Toto teplo cíleně odebírá potravinám, které ochlazuje, a jako vedlejší efekt ve své zadní části topí.
Na stejném fyzikálním principu (obráceného Carnotova cyklu) pracuje tepelné čerpadlo, jenže cílem je tentokrát vytápění, a proto dosahuje mnohem vyššího topného výkonu.
Díky vstupnímu elektrickému impulzu odebírá teplo zemi, vodě nebo vzduchu a pomocí opakovaného cyklu stlačování a rozpínání (komprese a expanze) je převádí na vyšší teplotu. Pak je prostřednictvím soustavy radiátorů či podlahového topení rozvádí po objektu, který tak s minimálními vstupními náklady vytápí.
Odkud kam
Základní typy tepelných čerpadel jsou: země-voda, vzduch-voda a voda-voda. První slovo vždy označuje zdroj, odkud se teplo čerpá, druhé slovo označuje teplosměnné médium, do něhož se teplo přečerpává.
Zdrojem tepla tedy může být země (z hlubinného vrtu nebo plošného povrchového kolektoru), voda (podzemní či povrchová) nebo vzduch (venkovní či odpadní z interiéru).
Médiem pro přečerpání tepla bývá zpravidla voda. Tepelná čerpadla mohou pracovat také v systémech země-vzduch a voda-vzduch, ale v praxi se vzduch jako teplosměnné médium používá jen výjimečně. Větší uplatnění nachází jedině systém vzduch-vzduch: tady ovšem jde primárně o klimatizaci, která v zimním období pracuje v opačném režimu. V praxi se používá také pojem rekuperační systém.
Jak to funguje
Tepelné čerpadlo je alternativní zdroj energie, který získává teplo z okolního prostředí (země, vody či vzduchu). Toto teplo je v opakovaném cyklu přečerpáváno z nižší teploty na vyšší a využíváno pro vytápění či ohřev užitkové (a případně i bazénové) vody.
Jak to funguje? Zdroj, odkud se energie čerpá, je ochlazený o několik stupňů, čímž se z něj odebere teplo, které poslouží jako energie potřebná k ohřevu užitkové vody nebo vody v otopné soustavě.
Tepelné čerpadlo je tedy v podstatě chladicí zařízení, které využíváte pro zisk tepla. V praxi je například okolní vzduch o teplotě 15 °C ochlazen tepelným čerpadlem o 5 °C a takto získané teplo následně ohřeje topnou vodu.
Aby tepelné čerpadlo mohlo tento proces provést, potřebuje vstupní elektrickou energii pro pohon kompresoru. Tepelné čerpadlo tak spotřebovává část svého výkonu ve formě elektrické energie, ale zbývající (podstatně větší) část tvoří teplo, které je odnímáno z ochlazované látky (vzduchu, vody nebo země).
Poměr mezi celkovým teplem, které je dodáváno do otopného systému, a energií spotřebovanou ve formě vstupního elektrického impulzu se nazývá topný faktor (anglicky COP – Coefficient of Performance). V průběhu topné sezony se průměrný topný faktor pohybuje u současných tepelných čerpadel mezi hodnotami 3 až 4. A pomalu, ale jistě se zvyšuje.
Co je COP
Klíčovým ukazatelem energetické účinnosti tepelného čerpadla je topný faktor (Coefficient of Performance – zkratka COP). Jde o poměr mezi množstvím tepla, které čerpadlo „vyrobí“ (dodá do topného systému), a množstvím spotřebované vstupní energie (elektřiny pro pohon čerpadla a kompresoru).
V průběhu roku hodnota COP zpravidla kolísá, nejdramatičtěji u systému vzduch-voda. V horkých letních dnech může dosahovat až hodnoty 7, v mrazivých zimních dnech pak klesá pod hodnotu 2,5. Právě u vzduchových tepelných čerpadel však došlo během několika posledních let k významnému technologickému pokroku.
Zdokonalování tepelných čerpadel systému vzduch-voda je současným trendem nejen u nás, ale v celé Evropě. Pro všechny typy tepelných čerpadel však platí, že průměr topného faktoru za celou sezonu (Seasonal Coefficient of Performance – SCOP) by se dnes měl rozhodně pohybovat nad hodnotou čísla 3.
Jak běží čerpadlo
Chod běžného tepelného čerpadla (médium voda, přenos tepla do soustavy radiátorů) je neustálým koloběhem čtyř dějů: vypařování, komprese, kondenzace a expanze.
Děj první: od zdroje (země, vody nebo vzduchu) odebírá teplo chladivo, které v tepelném čerpadle neustále koluje. I malým zahřátím ve výměníku tepla se odpařuje (mění své skupenství z kapalného na plynné).
Děj druhý: kompresor tepelného čerpadla prudce stlačí o několik stupňů ohřáté plynné chladivo a díky fyzikálnímu principu komprese, kdy při vyšším tlaku stoupá teplota, dojde také k prudkému zvýšení teploty. Z nízkopotenciálního tepla rázem vznikne teplotní hladina přibližně 80 °C.
Nastává děj třetí: chladivo zahřáté kompresí předá pomocí druhého výměníku své teplo vodě v radiátorech, ochladí se a opět změní skupenství na kapalné. Otopný systém vyzáří přijaté teplo do místnosti. Ochlazená voda v topném okruhu pak putuje zpátky pro další ohřátí.
Děj čtvrtý – expanze: zkapalněné chladivo putuje průchodem přes expanzní ventil zpátky k prvnímu výměníku, kde se opět ohřeje a začíná nová fáze vypařování. Malý zázrak založený na fyzikálních zákonech...
Vyznejte se v džungli
Dosud neznáme žádný jiný způsob, který by dokázal tak levně ohřívat topnou i užitkovou vodu pro domácnost. Jenže jedna věc jsou fyzikální zákony, druhá pak kapitalistické podnikání. Na českém trhu dnes působí více než 120 dodavatelů tepelných čerpadel a ti mezi sebou vedou konkurenční boj.
V orientaci vám může významně pomoci profesní Asociace pro využití tepelných čerpadel. Ta na svých webových stránkách (www.avtc.cz) uvádí seznam značek, jež získaly prestižní mezinárodně uznávaný certifikát kvality společenství EHPA (European Heat Pump Association). Spolehlivými dodavateli by měly být všechny firmy uvedené v seznamu členů Asociace pro využití tepelných čerpadel.
Další zajímavavé stavební témata nebo návštěvy najdete v časopise Domov.
Vyplatí se investice?
|
Volte značku Q
|