Třeba na Malé Skále mohou zájemci navštívit nejen Boučkův statek s galerií, ale i téměř neznámý a podstatně starší Vacardův vodní mlýn s pilou. „První zmínky o něm se podařilo najít už na počátku 18. století, ale to už ten mlýn stál,“ řekla Šárka Bredlerová, která v roubeném domě žije s manželem a pěti dětmi.
Z původního technického vybavení mlýna ani později přistavěné pily se nic nedochovalo. "Máme tady pár mlýnských kamenů, máme tady skoby a různé díry ve zdi, kde zkušení mlýnaři vědí, k čemu to sloužilo. Inventář se však nedochoval, protože byl dřevěný," vysvětlila majitelka pro ČTK.
Zdejší mlýn byl raritou, protože byl poháněn vodou z nedalekého rybníka, kterou nad mlýnské kolo přiváděly dřevěné vantroky uložené nad cestou na pískovcových pilířích. Samotné mlýnské kolo mělo devět metrů v průměru.
Když se Bredlerovi do mlýna před pár lety přistěhovali, byl v dezolátním stavu a potřeboval rekonstrukci. Krovy a střechy jsou proto nové stejně jako například kachlová kamna s pecí.
"Je tady ještě spousta práce, ono to není moc vidět, ale my na tom pracujeme postupně dál," řekla Bredlerová. Dům je ale přizpůsobený životu velké rodiny, nechybí zvířata ani zahrada, na které majitelka pěstuje bylinky i zeleninu pro domácí spotřebu. "Nechceme z toho tady udělat muzeum, líbí se nám tu žít," dodala.
Vacardův mlýn není zdaleka jedinou památkou, kterou mohou lidé v rámci Dnů lidové architektury až do neděle 20. července navštívit. Centrem dění je trasa podél Jizery od Turnova do Semil, kde budou ve zpřístupněných památkách lidové architektury pro návštěvníky připraveny odborné výklady i zajímavý doprovodný program.
Pro turisty se otevřou i další stavby, třeba Bičíkův statek v Příšovicích nebo Kopicův statek v Kacanovech. Trasu po lidových stavbách lze projít pěšky nebo absolvovat autem, na kole či koloběžce, ale také sjet po Jizeře na lodi.
Zelené nádraží
Návštěvníci či obyvatelé Prahy mohou zase navštívit festival Landscape. Jde již o druhý ročník festivalu, který se věnuje zkvalitnění veřejného prostoru v České republice a úloze krajinné architektury.
Letošní ročník využívá obrovského potenciálu Nákladového nádraží Žižkov (otevřeno je zde od 13 do 21 h, vstup zdarma).
Do projektu se zapojilo velké množství dobrovolníků a studentů z vysokých škol z celé republiky, kde probíhá výuka na téma krajinářské architektury. Organizačně a koncepčně se na akci podílí občanské sdružení 4dim, které připravilo projekt guerrilla – industriál – festival.
Druhým, velmi důležitým partnerem projektu je FA ČVUT a její nový Ústav zahradní a krajinné architektury pod vedením předního českého krajinářského architekta Vladimíra Sitty.
Na Žižkov se můžete vydat s výjimečnými průvodci. Architekt Zdeněk Lukeš na své tradiční „psí vycházce“ provede zájemce 26. července (sraz ve 13 hodin před vstupem do areálu v ulici Jana Želivského, více zde).
Jen o dva dny později, 28. července, ale od 19 hodin, se uskuteční vycházka s kurátorem celého festivalu Danem Mertou a jedním z jeho autorů, krajinářským architektem Vladimírem Sittou.
Akce na Nákladovém nádraží Žižkov a výstava v Galerii Jaroslav Fragnera na Betlémském náměstí potrvají až do 9. září 2014.