Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. ledna 2022 Drahoslav

Koupili si tři sta let starý mlýn, po devíti měsících mají hotovo

Mlýnské kolo se tu už dávno netočí, není slyšet ani hukot vody, jak padá ze žlabu na kolo. O vodní náhon se roky nikdo nestaral, a tak mlýnský ostrov splynul s rovinatým terénem. Až do doby, než se rozhodla pro život na samotě mladá dvojice. Po devíti měsících v mlýně konečně ustal stavební ruch.

Část obnaženého obvodového zdiva mlýna zpevňují dřevěné trámy. Tvoří nosnou konstrukci a současně zdobí fasádu domu. | foto: Miro Pochyba

Mlýn stojí nedaleko Banské Štiavnice. Málokdo o něm věděl, dokud se neobjevil v televizním pořadu. V něm usedlost s mlýnem nabízeli vybraným zájemcům, jenže ti se lekli množství práce, která by je čekala. A to přesto, že poslední majitel stavbu částečně zrekonstruoval. Naštěstí se o mlýn začala zajímat mladá dvojice ze Zvolena, lékařka Julie a Michal, „muž od dřeva“.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Home.

Z mlýna se bohužel zachovala jen zděná stavba s obytnou částí a takzvanou šalandou, kde se obyvatelé scházeli k odpočinku. Mlýn totiž vyhořel a několikrát za svou existenci změnil svůj účel. Z mechanismů a technického zařízení nezůstalo nic. Po požáru budova dlouho chátrala.

Michal a Julie sice koupili stavbu pod střechou s osazenými stylovými dřevěnými okny a pavlačí, ale představu o bydlení měli podstatně jinou, než jim nabízel vnitřek domu.

Mladý pár svou romantiku už zažil v prostorném bytě s terasou přímo v historickém centru starobylé Banské Štiavnice. Člověk z většího města se nejprve podiví, že se jim chtělo odejít do divočiny a pustit se do „polidštění“ dávno neobývaného mlýna.

„Mlýn se pro nás stal domovem. Když jsme se pro něj rozhodli, tak to bylo na celoroční bydlení. Prodali jsme nedávno předělaný byt ve městě, dali dohromady rodinu, aby pomohla. Sám jsem si vzal několik měsíců volna od všech jiných povinností,“ vysvětluje Michal.

Práce na plný úvazek

Aby rekonstrukce a dostavba starého mlýna nabraly na obrátkách a aby se vše přestavělo podle představ mladé dvojice, musel Michal věnovat nelehkému úkolu veškerý svůj čas a energii. „Živím se prací se dřevem, stavím hrázděné domy, vytvářel jsem architektonické prvky pověstného Banskoštiavnického betléma, veškerý čas jsem teď však musel dát mlýnu,“ říká Michal.

Fotogalerie

V přebudovaném prostoru mlýna se díky otevřené zasklené verandě rozjasnil i interiér původní části domu. „Mnozí zájemci přišli, podívali se a lekli se. Předělat a přizpůsobit víc jak tři sta let starou stavbu, ve které se dlouhé roky nežilo, si totiž žádá víc než jen počáteční finanční investici. Jednou tolik, kolik jsme investovali do koupě, bylo třeba postupně zaplatit za stavební a dokončovací práce. I nábytek něco stál,“ vysvětluje dvojice.

A Michal pokračuje: „Mlýn vyhořel, omítky opadaly samy. To, co vypadá jako vlhké zdivo na vnější fasádě, to jsou jen soli, které se přirozeně vysrážely z kamenného zdiva. Obvodové zdi se z vnější strany odkopaly, položila se drenáž, hydroizolace, zvedly se okapy. Dům je docela suchý i ve sklepě.“

Jak mlýn ožívá

„Máme 5 700 m2 pozemku. I když je mezi parcelou s mlýnem a naším dalším pozemkem vklíněný pás země, který patří státu, není problém dohodnout se na pronájmu. Ruch od cesty je minimální,“ popisuje Michal.

Aby byli Michal s Julií víc v kontaktu s přírodou, i když se z domu ani nepohnou, postavili si velkorysou terasu. Na její zhotovení chtěli použít nejdřív dubové dřevo, ale sehnat kvalitní není jednoduché. Smrková terasa je stála mnohem méně času i financí.

Piano už prošlo všemi místy, kde Julie bydlela.

„Desky jsme natřeli ze spodní strany a z boku smůlou, povrch nalakovali lodním lakem. Zatím funguje, jak má. Každý rok je jen třeba terasu jemně obrousit a přelakovat. Nevadí mi to. I v alpských krajinách mají většinu dřevěných konstrukcí z jehličnanů,“ vysvětluje Michal.

To, že se dům podvolil otevřít prostoru, je zásluhou nápadu s klenbovými vstupy v obvodovém zdivu. Denní světlo se tak může prodrat až do „útrob“ mlýna. Dostane se i do obývacího pokoje a kuchyně, které byly původně za silnými zdmi s malými okny.

„V osmdesát centimetrů silném zdivu jsme vybourali dva tak velké otvory, aby se mohlo volně procházet ze zasklené verandy do vnitřku domu. Vyšší klenutí nad přechody do starší části domu nešlo použít. Klenutí není pro náš kraj tradiční, stavěli jsme proto podle šablony, ale nikoli do oblouku s nejvyšším bodem klenutí ve střední části. Napětí a tlaky se teď roznášejí v ohybech po stranách oblouku,“ popisuje Michal.

Společensky unavení hosté mají vstup na schodiště zakázaný. Až přijdou děti, bude i zábradlí.

„Aby schody ze smrkového dřeva působily lehce, vedly středem domu nejdřív kotvené na zdivu a potom na ocelové konstrukci vetknuté do nosné zdi. Tu vykoval místní kovář. Do té doby jsem měl schody jen poskládané a podepřené deskami. Část starého zdiva jsme museli kvůli prostoru na schody vybourat. Dokud v mlýně nejsou děti, zábradlí nebude. Společensky unaveným není vstup na schodiště dovolený,“ doplňuje majitel.

Starý mlýn nabral nový dech

„Potřebujeme svůj prostor a máme svoje nároky na bydlení. Kdyby měl mlýn fungovat jako chalupa, tak možná zůstane v takovém objemu a dispozici, jak jsme jej koupili. Byly tu průchozí místnosti jedna za druhou. Jenže my jsme chtěli oddělit denní část domu od noční zóny,“ vysvětluje Michal.

Hned jak vešel do domu, věděl, kde bude obývací pokoj, jak se propojí s kuchyní, pracovním a jídelním koutem. Bylo mu jasné, co se vybourá, kde bude třeba prodloužit příčku, kam patří koupelna a že ložnice bude směřovat oknem k potoku. Výkresy dělal už jen pro představu Julii.

Aby si dům zachoval atmosféru, místy v něm investoři přiznali původní materiály a konstrukční prvky. Vnější fasádu stavby Michal místy opravil, napenetroval a natřel bílou fasádní barvou.

„Dokončit dům potřebuje víc času než hrubá stavba. Od listopadu, kdy jsme bourali otvory, se dům zavřel deskami, pod terasu se vybetonovala nosná deska, natáhl se potěr na podlahy. V zimě stavba vyzrála, pokračovali jsme až v březnu,“ vypočítává Michal.

Koupelna se samostatně stojící vanou a unikátní deskou pod umyvadla z kusu kmene

Závěr zabydlování, zařizování a zkrášlování měla na starosti hlavně Julie. Vybrala židle z IKEA, lavice je z původního bytu, hodně stylového nábytku je z Kika, doplňky a menší nábytkové kusy ze štiavnického showroomu Dům a dvůr, stolky dostali mladí od maminek, kytary jsou po otcích, piano už prošlo všemi místy, kde Julie bydlela.

Knihovna po obvodě hranolu nad zasklením verandy vznikla jako překrytí za izolací, na knihy však dosáhne bez problémů jen Michal. Stůl v obývacím pokoji sice pochází z bývalého bytu, ale teď má kratší nohy, odkládací prostor a širší plochu ze starých dřevěných desek.

Sedačku vyrobenou v Anglii si dovezli z Prahy, hřejí tu litinová krbová kamna z Norska, stylově se majitelé inspirovali interiéry Normandie. Kuchyni si vybrali v Decodomu modrou. Jak zařídit kuchyňský ostrůvek a mít výhled při umývaní nádobí do krajiny, vymyslel Michal. „Od linky máme kontakt s hosty, ale i tak se všichni sejdou okolo ostrůvku, než se něco dobrého uchystá,“ směje se Julie.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Home.

Autor:
  • Nejčtenější

Architekti si splnili sen o bydlení, rekonstrukce vám vyrazí dech

Je až neuvěřitelné, co dokážou vytvořit architekti vybavení znalostmi a láskou k místu ze dvou jihočeských domů. Jeden...

MasterChef Roman Staša bydlí v Praze v luxusním loftu

V malebné okrajové části hlavního města, jen kousek od Kunratic, našel své místo pro život vítěz čtvrté řady soutěže...

Stačilo pár vět a architekt jim vykouzlil dům, ze kterého jsou paf

Říká se, že aby mohl architekt dát tvar vašim úvahám o domě, je potřeba mu záměr jasně specifikovat. Jaroslava s Pavlem...

Ze školní chaty bez vody se stalo luxusní obydlí s prosklenou fasádou

Chata pro školáky? Proč ne, mladí turisté se naučí obdivovat přírodu a rozhodně neřeší, zda k sobě ladí židle nebo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soused nám hráběmi strhává břečťan. Z naší zídky se plazí na jeho garáž

Premium Bydlíme v domě, který od souseda odděluje naše dvoumetrová zídka. Hned za ní je přilepená jeho vysoká garáž. Stěna se...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Odvážná proměna vily: z terasy mají pokoj, ložnice je jako v katedrále

Rekonstrukci vily z roku 1906, která navíc prošla už jednou výraznou rekonstrukcí, není jako přešívat už jednou...

Na pivovar čekali v Předklášteří 70 let. Teď se vaří v bývalých stájích

V klášteře Porta Coeli v Předklášteří v Jihomoravském kraji se celá staletí vařilo pivo, což utnula až druhá...

Ze školní chaty bez vody se stalo luxusní obydlí s prosklenou fasádou

Chata pro školáky? Proč ne, mladí turisté se naučí obdivovat přírodu a rozhodně neřeší, zda k sobě ladí židle nebo...

Kouzlo stavení vykřesaného z ruin. Kamna rekonstruovali podle jedné kachličky

Premium Paní Mirela nás vítala v obrovských vratech s přátelským Maxem po boku a zvala nás dál. Venkovní sychravo ten den...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Lela má poměr s jiným. Hrál si na kamaráda, spal s mou ženou, říká Vémola

Karlos Vémola (36) se v emotivním nočním živém vysílání na sociálních sítích svěřil s tím, že opět řeší problémy ve...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...