Někdejší přeběhlík Pohanka chtěl být ředitelem nemocnice, ministr ho odmítl

  9:54aktualizováno  12:39
Výběrová komise nominovala na ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně staronového šéfa s kontroverzní minulostí a bývalého poslance za ČSSD Michala Pohanku. To se ale nelíbilo ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi, který výběrové řízení zrušil a nechal vypsat nové.

Michal Pohanka chtěl znovu vést Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně. Ministr ho nechce. | foto: David PortMF DNES

Když v dubnu ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že post ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (FNUSA) opustí Martin Pavlík, zaměstnanci si přáli, aby do čela usedl člověk, který zná tamní poměry. Zařízení se totiž dlouhodobě potýká s obrovskými dluhy přesahujícími miliardu korun, kvůli nimž muselo vedení za poslední roky seškrtat okolo 150 úvazků.

O to více personál podle zdrojů MF DNES šokovala zpráva, že výběrová komise na místo ředitele doporučila právě Michala Pohanku, který jí už šéfoval v letech 2002 až 2005. Za jeho vedení totiž dluh narostl o půl miliardy a nevalně skončila i jeho politická kariéra, kdy jako poslanec „přeběhl“ z ČSSD a umožnil vznik druhé vlády Mirka Topolánka z ODS.

„Je naprosto bizarní, aby se ředitelem stal člověk, který má na současné neutěšené situaci ve svatoanenské nemocnici značný podíl. Když odcházel z ředitelského křesla, byli jsme jenom rádi,“ komentoval Pohankovu nominaci jeden z dlouholetých zaměstnanců FNUSA.

„Popravdě nevíme, co si o tom myslet,“ přidal se další, také pod podmínkou anonymity.

Pohankovo počínání v minulosti i jeho aktuální nominaci kritizují také známé osobnosti ze zdravotnictví.

„Kontroverze vyvolával také jako náměstek ministra zdravotnictví. Například společnosti Diag Human pomohl ve sporu se státem ohledně zakázky na krevní plazmu, protože svým podivným dopisem de facto uznal její nároky,“ vytýká i po letech Pohankovi někdejší mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt, který o doporučení výběrové komise informoval ve Zdravotnickém deníku.

Bývalí kolegové mě oslovili, abych se přihlásil, říká Pohanka

Pohanka dostal dvanáct hlasů, bývalý generální ředitel společnosti Agel Ján Dudra čtyři a psycholožka Zuzana Spurná, která ve FNUSA pracuje přes 20 let, jeden hlas.

Pohanka tvrdí, že si přihlášku podal poté, co ho oslovili bývalí kolegové z FNUSA. „Když se ředitelem nestanu, žádná tragédie to pro mě nebude,“ uvedl pro MF DNES lékař, který nyní pracuje jako sexuolog ve Fakultní nemocnici Brno a působí také jako soudní znalec.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) se nakonec rozhodl výběrové řízení zcela zrušit a vypsat nové. „Přihlédnu-li i k tomu, že pan Pohanka již jednou nemocnici vedl a bohužel ne s valným výsledkem, což se podepsalo na její ekonomické kondici, jeho jmenování by bylo pro nemocnici špatným rozhodnutím,“ uvedl ministr.

Pokud by ho jmenoval, chtěl se Pohanka mimo jiné zaměřit na Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC), jež pod nemocnici spadá.

U jeho zrodu Pohanka na počátku 21. století stál, za což si už tenkrát vysloužil kritiku od řady odborníků v čele s uznávaným brněnským kardiochirurgem a transplantologem Janem Černým. Ten tvrdil, že se Pohanka v projektu tak zhlédl a neustále ho nafukoval, až nemocnici „nasekal“ již zmiňované dluhy.

„Nemocnice byla zadlužená historicky. Jde o dlouhodobý problém, my jsme jen pokračovali v nastaveném trendu. Nemocnice prostě nedostávala od pojišťoven adekvátní platby za provedené výkony. A určitě dluh tenkrát nebyl v takovém stavu jako později. Zakročit muselo ministerstvo zdravotnictví, které svatou Annu spolu s dalšími nemocnicemi oddlužilo,“ brání se Pohanka.

Teď plánoval navázat na dobré kroky, které se v posledních letech podařily – zdokonalovat domluvu s ministerstvem a pojišťovnami a také zlepšit vykazování zdravotnických výkonů, aby za ně přicházelo adekvátní ohodnocení. Znovu chce navíc prohloubit spolupráci s americkou klinikou Mayo, na čemž měla být postavená prestiž ICRC.

Kritiku vůči Pohankovi mírní ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus, který byl členem výběrové komise a v roce 2005 po něm dokonce převzal vedoucí místo ve FNUSA.

„Z kandidátů, kteří se výběrového řízení zúčastnili, byl tím nejvhodnějším. A co se týče dluhu svatoanenské nemocnice, jde o složitou problematiku, kterou ovlivnilo několik historicky daných faktorů,“ poznamenal Kraus. Podle končícího ředitele FNUSA Pavlíka je zase výhodou, že Pohanka situaci nemocnice dobře zná.

Michal Pohanka

Padesátiletý brněnský sexuolog, který se angažoval v politice.

V roce 1998 se za ČSSD stal zastupitelem městské části Královo Pole, o dva roky později už byl náměstek ministra zdravotnictví Bohumila Fišera.

Ten ještě před odchodem z funkce stihl Pohanku v roce 2002 jmenovat ředitelem Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Stál u zrodu výzkumného centra ICRC a prohloubil zadlužení nemocnice.

V roce 2005 se vrátil na post náměstka ministra zdravotnictví, tentokrát Davida Ratha (ČSSD). Pohankovo jméno se později objevilo i v souvislosti s Rathovou kauzou. Právě s ním měl Rath naplánovanou schůzku bezprostředně poté, co ve vile v Rudné u Prahy dostal sedm milionů korun v krabici od vína. Pohanka tvrdil, že mu tehdy měl Rath jako lékař změřit tlak.

V roce 2006 sice jako náměstek ministra skončil, ale ve stejném roce se stal poslancem. Nejvíce se „proslavil“, když spolu s Milošem Melčákem přeběhli z ČSSD a podpořili vládu ODS v čele s Mirkem Topolánkem. Nikdy však pořádně nevysvětlili, z jakého důvodu se k tomuto kroku rozhodli.

V roce 2008 složil mandát poslance, později se stal přednostou Sexuologického ústavu v Praze. Nyní pracuje ve Fakultní nemocnici Brno i jako soudní znalec.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Další z rubriky

Při požáru stánku s kávou před nádražím v Brně se zranili dva lidé

Požár sklepních kójí zablokoval pražskou Nuselskou ulici (18. 5. 2019).

V pátek večer vyjížděli hasiči k nahlášenému požáru stánku s občerstvením před nádražím v Brně. Před jejich příjezdem...

V Brně zjistili, jak lépe poznat typ rakoviny prsu. Může to urychlit léčbu

Olomoucká fakultní nemocnice představila nový moderní mamograf, který je v...

Přesnější rozlišení mezi jednotlivými typy nádorů prsu si slibují brněnští vědci od nové metody, kterou nedávno...

Díky technologiím z Brna se na evropské raketě objeví i česká vlajka

Speciální zařízení pro vrchní část rakety Vega vyvinuli v brněnských...

Vůbec poprvé se vlajka České republiky objeví na evropské raketě, která na podzim zamíří do vesmíru. Bude to díky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz