Svérázný plán pro Brno, nemocnici má nahradit experimentální centrum

  7:06aktualizováno  7:06
Kardiocentrum IKEM v Praze patří k nejmodernějším zdravotnickým zařízením u nás, kde se specializují na léčbu srdečních a cévních onemocnění. Nápad na podobný model péče se zrodil i pro Brno. Podle vize některých odborníků se v takové pracoviště přemění zdejší Mezinárodní centrum klinického výzkumu, které nyní spadá pod Fakultní nemocnici u sv. Anny.

Mezinárodní centrum klinického výzkumu v Brně | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Pokud návrh projde, nemocnice u sv. Anny (FNUSA) zanikne a dominantním zařízením se stane právě vědecké centrum, jež si pod sebe vezme jen potřebné lékařské obory. Zbývající pacienty, třeba z ORL, si „rozeberou“ další brněnské nemocnice.

Hlavní důvod pro nečekanou změnu? Především fakt, že Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC) neustále roste, na rozdíl od extrémně zadlužené svatoanenské nemocnice.

„Před několika lety postihla výzkumné centrum krize a změnil se management. Od té doby se podařilo z ICRC udělat špičkové pracoviště, jako už jsou IKEM, Ceitec a další. Stalo se skutečně diamantem a chloubou Česka,“ tvrdí lékař a místopředseda dozorčí rady ICRC Martin Jan Stránský.

Právě on je jedním z odborníků, kteří se kvůli budoucnosti FNUSA sešli s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (ANO).

Podle informací MF DNES se o chystaných změnách již hovoří také mezi zaměstnanci nemocnice, kteří jsou znepokojení.

Šíří se informace o zániku některých oddělení i privatizaci, protože akutní péče je údajně předimenzovaná.

Úkol pro nového šéfa nemocnice

Obavy umocňuje fakt, že se stále nepodařilo vybrat nástupce po odcházejícím řediteli Martinu Pavlíkovi. Variantu s exposlancem za ČSSD Michalem Pohankou ministr zatrhl.

ICRC v Brně

  • Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC) je součástí Fakultní nemocnice u sv. Anny. 
  • Zaměřuje se na hledání nových metod pro léčbu kardiovaskulárních a neurologických onemocnění a poruch, jako jsou selhání srdce, srdeční arytmie, mrtvice nebo Alzheimerova choroba. 
  • První koncept ICRC byl známý už v roce 2002, samotné centrum vzniklo až o devět let později. 
  • Projekt byl založený především na spolupráci s prestižní americkou klinikou Mayo. 
  • V současnosti ICRC zaměstnává přes 200 lidí z celkem 16 zemí světa, 35 procent výzkumníků pochází ze zahraničí. 
  • ICRC je financováno ze svých aktivit, na které čerpá dotace. 
  • Už šest let brněnskému vědeckému centru šéfuje slovinský neurolog Gorazd Stokin.

Stránský tvrdí, že jen oprášil čtyři roky starý plán patnáctičlenné odborné komise, jejíž součástí byli také lidé z ministerstva. Dokument nabízí více možností, jak situaci do budoucna vyřešit. Přeměna areálu svatoanenské nemocnice v „brněnský IKEM“ je však nejvýraznější.

„Bylo by velice prospěšné pro všechny strany, aby se ředitel Pavlík pobavil s ministrem a dalšími fundovaným osobnostmi, co dál. Pokud nenajdou řešení, nechť ministerstvo sestaví nezávislou komisi a dá jí šest měsíců, aby našla řešení, kam se mají nemocnice a ICRC ubírat. A až poté se může vybírat nový šéf nemocnice,“ míní Stránský, který se netají tím, že má s ministrem Vojtěchem přátelský vztah.

Ten jednání se Stránským potvrdil a případné radikální změny přímo nevyloučil. „Doktor Stránský mi předal svou představu o budoucnosti ICRC. Řešení této otázky bude jedním z klíčových úkolů nového ředitele nemocnice,“ uvedl Vojtěch pro MF DNES.

Jednání s ministrem se účastnil i šéf ICRC Gorazd Stokin. Také on vyzdvihuje, jak se brněnskému vědeckému centru výborně daří. „Zdůraznil jsem potřebu jasné finanční strategie v budoucnu. A to tak, abychom mohli nadále hrát významnou roli ve výzkumu a vývoji a nadále posilovat spolupráci a obchodní vazby v Česku i v zahraničí,“ vzkázal Stokin.

Nereálné, tvrdí ředitel Pavlík

ICRC funguje od roku 2011. Momentálně zaměstnává přes dvě stovky lidí z celkem 16 zemí světa, přičemž více než třetina výzkumníků pochází právě ze zahraničí. Centrum je financováno plně z různých dotací a vlastních výnosů.

Myšlenka přeměnit FNUSA v „brněnský IKEM“ skutečně podle Pavlíka ležela na stole už před několika lety. „Nicméně pečlivou analýzou jsme díky Ústavu zdravotnických informací a statistiky zjistili, že je to nereálné,“ upozornil.

„Vyčlenění části provozu – samozřejmě cíleně jen toho výnosově lukrativního – a předání zbývající péče do jiných nemocnic není možné z řady důvodů. Kapacita zdravotnických zařízení v Brně je již nyní na hraně, převzetí povinností FNUSA je nad jejich možnosti. Navíc péče o naše pacienty je často příliš komplikovaná,“ uvedl Pavlík.

A to není jediný problém. „Většina našich pracovišť je současně výukovou základnou lékařské fakulty a s ohledem na rozsah zajišťované výuky nemůže tuto funkci plnit jen Fakultní nemocnice Brno,“ doplnil s tím, že bude dál hájit, aby výzkumné centrum zůstalo pouze součástí FNUSA. „Jakoukoliv změnu legálního statusu ICRC bych považoval za poškození zájmu naší fakultní nemocnice,“ podotkl Pavlík.

Dosluhující ředitel zdůraznil, že zmiňované změny by vedly k zhoršení dostupnosti a kvality poskytované zdravotní péče pro celý kraj.

„Pokud někdo šíří názor, že je předimenzované brněnské zdravotnictví, tak je zcela mimo obraz reality. Někdo, kdo nemá ponětí o fungování zdravotnictví v našem regionu. Z objektivních dat vyplývá, že Brno je opravdu předimenzované, ale jen co se týče ambulantních specialistů,“ poznamenal Pavlík, který vyhověl žádosti ministra a šéfem zůstane až do konce července.

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Obchod byl jako moje dítě, říká šéf. Místo domácích potřeb bude fastfood

Jaroslav Cimrman ke konci srpna zavírá prodejnu domácích potřeb na Masarykově...

Majitel obchodu s domácími potřebami v centru Brna Jaroslav Cimrman odchází ke konci srpna do penze a s ním končí i...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Napadení školáka

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší...

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Další z rubriky

Opilec v reflexní vestě řídil dopravu u D1, hlídka jej musela odtáhnout

Dopravní policisté soutěžili v Brně, kdo lépe řídí provoz na křižovatkách. -...

Víc zmatků než užitku způsobil opilý muž, který se snažil řídit hustou dopravu poblíž Ostrovačic u Brna. Na samozvaného...

VIDEO: Do chodby vlétlo padesát netopýrů, schovali se za světla i hydrant

Do chodby vlétlo přes padesát netopýrů

Do všemožných úkrytů se snažilo schovat hejno netopýrů, které vlétlo do chodby výškového domu v Brně. Strážníci...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz