Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. října 2023 Igor

„Bližší turisty“ lákáme na méně známá místa, říká šéfka cestovního ruchu

  9:40
Jižní Morava je nejslunečnější částí České republiky. Když se k tomu připočtou věhlasné památky, rozmanitá kultura, lahodné víno i zážitková gastronomie, nádherná příroda, hustá síť cyklostezek a navíc milí a srdeční lidé, je na úspěch zaděláno. To ví i ředitelka jihomoravské centrály cestovního ruchu Martina Grůzová

Čtyřicetiletá Martina Grůzová vede Centrálu cestovního ruchu jižní Moravy od října 2021. | foto: archiv CCRJM

„Jenže ani fantastický turistický potenciál není vše,“ dodává jedním dechem Grůzová, jež vede Centrálu cestovního ruchu jižní Moravy.

Opravdu jižní Morava musí bojovat o turisty, když má tak dobrou výchozí pozici?
Každý kraj má svůj potenciál, který se snaží co nejvíc vytěžit, a soutěží s ostatními o pozornost návštěvníků. Pokud bychom polevili s pocitem, že to lepší být nemůže, brzy ztratíme pozici druhého nejnavštěvovanějšího regionu hned po Praze. Je třeba stále pracovat na zvyšování kvality služeb, ubytování a všeho, co k turismu patří.

Pro letošní léto doplňujete kampaň „Nestůj, cestuj“ o téma víno a architektura. Představíte místa, kde turista nahlédne do nitra moderních vinařských staveb. Co si od toho slibujete?
Ve vinařských stavbách se víno nejen vyrábí a degustuje, ale jsou i designovým prvkem, který zatraktivňuje danou oblast, a často se stávají místem setkávání. Návštěvníci mají možnost se při ochutnávce dozvědět více o architektuře a příběhu konkrétních podniků. Chceme zaujmout milovníky vína i mladší generaci, která se dívá na víno jinýma očima. Pátrá po něčem novém, zajímavém, často přes hledáček svého mobilu. Abychom jim nové téma představili, připravili jsme právě na červen putování s česko-slovenskými influencery. Navštíví tak některá krásná a zajímavá vinařství nebo třeba Enotéku ve Znojmě.

Když jsme u vína, musím se zeptat na nakonec nepřijatou spotřební daň na víno. Zněl také argument, že to není jen nápoj, ale i kultura. S tím byste z pohledu cestovního ruchu souhlasila?
Naprosto! Z hlediska turismu je to pro nás velmi cenný prvek.

Nová daň je likvidační, lahev zdraží o desetikoruny, děsí se vinaři

Na podzim chystáte i turistickou kartu. Co nabídne a proč ji spouštíte až po sezoně?
Jde o unikátní projekt už jen tím, že ji lze využít na území celého kraje. Princip karty je pobytový. Návštěvníkovi, který stráví v destinaci minimálně dvě noci, přinese výhodné vstupy, ale i tipy na místa, která zatím možná unikala jeho pozornosti. Díky výletům od naší centrály se turistům propojí památky se skvělou gastronomií, kulturou i možností pohybu po lokalitě. A proč startujeme na podzim? Nápor návštěvníků není tak silný jako v letních měsících a máme příležitost vše vyladit před následující sezonou.

CzechTourism letos slaví třicetiny a k výročí mapuje významné turistické milníky, takže i to, jaké proměny za tu dobu prožila jižní Morava. Je to z pohledu cestovního ruchu úplně jiný kraj?
Je to opravdu dlouhé období, a nejen v turismu spojené s velkými změnami. Ať už se podíváme na dřívější způsob cestování, získávání informací, rozvoj podnikání, nabídku ubytování a jeho úroveň nebo rozkvět gastronomie i opravené památky. V současné době se klade větší důraz na udržitelnost. Jako příklad bych uvedla novou zážitkovou exkurzi v Sonnentoru (čejkovická firma nabízející čaje, koření a bylinky – pozn. red.). Cílem není být pouze skvělým turistickým cílem, ale především předvést, že to jde v souladu s přírodou. Ukázat, jak pracovat šetrně se zdroji. Brány zážitkové exkurze jsou otevřené nejen výletníkům, ale také školním skupinám různého věku.

Mezi nejnavštěvovanější jihomoravské cíle stabilně patří Aqualand Moravia, mikulovský Svatý kopeček, brněnská zoo či lednický zámek. Zmínila jste, že chcete, aby lidé mířili i do méně známých lokalit. Daří se to?
Je to vždy také o tom, odkud člověk přijíždí. Pokud jde o vzdálenější destinaci a první návštěvu, pak je nejčastěji na programu Brno, Lednice a Mikulov. U „bližších turistů“ nebo druhých a dalších návštěv se nám daří lákat na méně známé cíle. Využíváme k tomu naše marketingové kanály a propagaci ve spolupráci s národní agenturou CzechTourism a zahraničními zastoupeními jednotlivých zemí. Českého návštěvníka každý rok seznamujeme s konkrétními tématy, jako letos zmíněným vínem a architekturou.

Jaké dosud opomíjené, a přitom zajímavé lákadlo byste turistům doporučila?
Méně známý je třeba úžasný vodní mlýn ve Slupi na Znojemsku, velmi mě okouzlil a zasloužil by si mnohem větší pozornost. V Letovicích na Blanensku mají malé muzeum krajky a Rosicko a Oslavansko se skvěle chopilo tématu hornictví. Ještě mě napadají židovské Boskovice nebo některé ne zcela vytížené jeskyně v Moravském krasu – Kateřinská, Výpustek nebo Balcarka.

Jižní Morava se chce turistům představit neotřele, láká i na moře zahrádek

Při covidové pandemii do Česka přestali jezdit cizinci. Už se vše vrátilo k normálu?
Čísla návštěvnosti postupně rostou, v některých měsících jsme na předcovidových číslech. Chování turistů je ale jiné. Vzhledem ke všem okolním vlivům se mění nákupní preference a také nastupující generace má k cestování úplně jiný přístup. Přemýšlí o své uhlíkové stopě, o tom, jak se přemisťují, jak se ubytovávají, očekávají digitalizovanou nabídku destinace.

A co ekonomická krize? V cestovním ruchu se mluví o zdražování pod úroveň inflace, do patnácti procent. Máte takovou zkušenost, nebo někteří nezdražují, aby nalákali na nižší částky?
Ceny v turistickém sektoru rozhodně rostou. Stoupající náklady se týkají každého, ať už je to ubytovatel, provozovatel gastrozařízení, nebo správce památky – zvýšení pak záleží na individuálních možnostech. A jestli si pak člověk koupí pobyt a zážitky na jižní Moravě, nebo si objedná dovolenou u moře, je otázka preferencí. My se snažíme, aby zvolil to první.

Co by si ve vašem oboru zasloužilo vylepšení?
Určitě chybí systémový tok peněz zpět do cestovního ruchu. Na to, kolik máme ubytovacích kapacit a subjektů podnikajících v oblasti turismu, je návrat peněz do něj vlažný. Mimo ubytovací poplatky, které by měly být alespoň zčásti investovány zpět do cestovního ruchu, by příkladem mohly být třeba vinařské stezky. Jsou financovány krajem a obcemi, koordinovány Nadací Partnerství, ale těží z nich hlavně místní podnikatelé, kteří se na jejich budování, obnově a značení nepodílí. No a kromě společné práce na budování infrastruktury, která pak tvoří návštěvnost, by bylo velmi přínosné, kdyby se zvýšilo vnímání hodnoty cestovního ruchu jako důležitého hospodářského odvětví České republiky.

Prozradíte, kam se chystáte letos na dovolenou?
Ještě jsem vůbec neměla čas to řešit, (směje se) ale mám malé děti, takže určitě někam o prázdninách vyrazíme. Jižní Moravu objevujeme díky výletům v průběhu roku, takže určitě překročíme její hranice. Je potřeba mít srovnání a inspirovat se mimo domov.

12. srpna 2019

  • Nejčtenější

Unikátní vila, která vypadá jako levitující desky nad Brnem, šokuje

Dvě horizontální desky, které nad sebou na pohled volně levitují a jsou propojeny téměř nepostřehnutelnými skleněnými...

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rathův komplic Kott na úplatcích získal desítky milionů. Půjde na svobodu

Manipuloval tendry na rekonstrukce středočeských nemocnic, gymnázia i zámku. Na úplatcích si přišel prokazatelně na...

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

POHLED: Kometa ztrácí kouče, ale hlavně kredit. V klubu vládne nezdravé ovzduší

Čtrnáct roků uběhlo od nováčkovské sezony hokejistů Komety v extralize, jejichž porážky tehdy odnesl trenér Vladimír...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Podzimní výlety na jižní Moravě: kraj láká na rozhledny i vinobraní

Podzim na jihu Moravy láká na vinobraní, ale i na výlety – třeba na rozhledny nad vinohrady. Nejvíce jich je ve...

Dálnici z Brna na Bratislavu krátce uzavřel požár auta, provoz už je obnoven

Dálnici D2 v pátek po deváté hodině uzavřel požár osobního auta. Nehoda se stala na 12. kilometru ve směru z Brna do...

Petice nezabránila zalití sklepů betonem. Bylo to nutné, hájí postup starosta

Petice se čtyřmi stovkami podpisů ani nářky opozice a místních obyvatel nepomohly zabránit zalití části historických...

Starosti pro vinaře. Nadprůměrně teplé léto snížilo úrodu, klesl i zájem o výkup

Neobvykle horké léto se nepříznivě podepsalo na letošní úrodě hroznů. Ty jsou sice podle průzkumu Vinařské unie...

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...