"Je to nejčerstvější případ. Manželé byli v Mexiku. Kromě únavy z dlouhé cesty nemají žádné obtíže, měli strach z možné nákazy, a tak se raději dostavili k lékaři," vysvětlila vedoucí epidemiologického odboru Krajské hygienické stanice v Brně Renata Vaverková.
"Máme plán i dostatek léků, není důvod k panice," ubezpečoval na dopolední tiskové konferenci novináře ředitel hygieny Jan Mareček. Zatím se odborníci snaží vyšetřit všechny cestující z oblastí zasažených prasečí chřipkou.
Podle Marečka jsou na epidemii prasečí chřipky připraveni stejně jako na epidemii běžné chřipky. "Na tu v republice ročně umřou dva až tři tisíce lidí," dodal.
"Je to onemocnění, které má budit respekt, ne strach," poznamenal Mareček. Varuje před tím, aby si lidé stanovovali diagnózu sami. V případě obtíží, jako jsou bolesti hlavy a kloubů, únava, horečka či dýchací obtíže, platí stejný postup jako u běžné chřipky. Nejdříve je na řadě návštěva praktického lékaře, který rozhodne, zda se má nemocný obrátit na infekční oddělení.
První člověk zemřel na nákazu virem A(H1N1) před měsícem v Mexiku. Od té doby se virus rozšířil do třiceti zemí světa. Lékaři zaznamenali 53 úmrtí, nejvíce lidí nákaze podlehlo právě v Mexiku. Případy úmrtí se však objevily i v jiných zemích: šest osob zemřelo ve Spojených státech, po jedné v Kanadě a v Kostarice. V České republice se onemocnění zatím u nikoho nepotvrdilo. - Čtěte: Spojené státy hlásí šestou oběť prasečí chřipky, podlehl jí učitel z New Yorku