Kvůli rychle se šířícímu bacilu prasečí chřipky byla většina škol v Mexiku uzavřena. Sama Jašová na pár dní dokonce vycestovala z města. - čtěte Brněnská studentka utekla před chřipkou z Mexico City
"Den před začátkem vyučování se celá škola uklidila a vydezinfikovala. Na jiných školách by to mělo být stejné, bylo to vládní nařízení," popsala studentka.
"První den byla celá budova fakulty cítit chlorem a dezinfekcí," dodala Jašová. Školní chodby jsou navíc obalené informačními plakáty a dotazníky o nemoci a jejích příznacích. "Dotazníky na konci varují, že pokud na jakoukoli otázku odpovíš ano, měl bys raději zajít k lékaři," vysvětlila Jašová.
Roušky v lavicích a odstupy
Tamním studentům se také pozměnil program vyučování. Semestr se jim totiž o pár dní protáhne. Žádná preventivní opatření na univerzitě zavedena nejsou.
Tamní média například doporučují, aby studenti navštěvovali školu pouze s rouškami přes ústa a nos nebo aby seděli v lavicích minimálně dva metry od sebe, aby předešli možné nákaze.
"Některá doporučení v praxi ani uskutečnit nejdou. V podmínkách školy to ani není možné, ve třídě je spousta lavic, většinou namačkaných na sebe, že se mezi nimi nedá projít. A ve třídě, kde je čtyřicet až padesát studentů, měli roušku zhruba dva," vysvětlila Jašová.
Nákaza není tabu
Že prasečí chřipka není žádné tabu, dokazuje i otevřenost, s jakou se o ní mexičtí učitelé se svými studenty baví. "Jeden učitel například přišel s konspirační teorií o prasečí chřipce a přednášel nám ji," uvedla Jašová.
Ostatní vyučující své studenty neustále varují před možným nebezpečím. Mezi studenty navíc vzniká na dané téma mnoho vtípků a legrácek. "Například dnes někdo ve třídě zakašlal, jeden student zakřičel ,influenza!‘, což je španělský výraz pro prasečí chřipku, a celá třída se začala smát," vypráví studentka.
Na internetu už kolují také takzvaní smajlíci s rouškou, roušku přes ústa má i bývalý mexický prezident Benito Juárez na nereálných dvacetipesových bankovkách.