Virus prasečí chřipky je nebezpečný především proto, že je nový a lidé vůči němu dosud nemají vytvořeny protilátky. Lékaři však varují před panikou, průběh nemoci se od klasické chřipky příliš neliší a léčba je rovněž podobná.
V Brně se nechali vyšetřit tři lidé, mimo metropoli pak desítky jiných. "Nejvíce se obávají ti, kteří k tomu nemají jediný důvod, protože z území kraje nevytáhli paty," řekla Vaverková. Podle ní by důvod k návštěvě lékaře měli mít především lidé, kteří v předchozích 14 dnech pobývali v Mexiku a oblastech, kam se virus rozšířil. - Čtěte: „Jsem zvědavá, jak to s chřipkou dopadne,“ hlásí brněnská studentka z Mexika
Důvod k panice podle Vaverkové určitě není. Jižní Morava je podle ní na možný příchod chřipky dostatečně připravená. "Jsme v neustálém kontaktu s infekčními klinikami, máme k dispozici odběrové materiály. Léků je dostatek," potvrdila.
Stejně tak zdůrazňuje, že si lidé špatně interpretují výraz pandemie. "Znamená to, že v krátké době onemocní větší počet lidí, rozhodně to nesouvisí s větším počtem úmrtí," vysvětlila epidemioložka. Příznaky prasečí chřipky jsou navíc mírnější než například u běžné sezonní chřipky, na kterou každoročně zemře přibližně pět procent nemocných.
Vaverková poukazuje i na to, že odborníci vyvíjejí novou vakcínu proti viru A/H1N1, známému právě pod jménem prasečí chřipka. "Vytvořit ji a pak sériově vyrobit, to je otázka několika měsíců," sdělila epidemioložka.
"Zpanikařila jsem, chtěla jsem jít okamžitě do lékárny a nakoupit si potřebné věci. Manžel mi ale vysvětlil, že riziko nákazy je malé. Ale stejně se pořád obávám, že to k nám přijde a že to postihne mé blízké," tvrdí mladá žena z Brna, která si nepřála zveřejnit své jméno.
Podle Vaverkové je zcela zbytečné podléhat takové panice. "Pokud někdo má potíže, necítí se dobře, má horečku, ale nebyl v poslední době v Mexiku, neznamená to, že je nakažen prasečí chřipkou," vyvrací epidemioložka mylné představy lidí.
Chřipka? Děláme si z toho legraci
Někdo riziko nákazy prasečí chřipkou řeší více, než je potřeba, někdo si z něj naopak vůbec nic nedělá. Jako třeba třiadvacetiletý Michal Zich z Kobylí.
"Žádný lék ani roušku jsem si nekoupil. Upřímně řečeno, to šílenství kolem toho na mě vůbec nedolehlo," přiznává mladík. Jak sám říká, je to možná tím, že se s konkrétním dopadem nebezpečí nákazy tváří v tvář dosud nesetkal a v každodenním životě ho hrozba nemoci nijak nepoznamenala.
"Je přece velmi málo pravděpodobné, že se nakazím já nebo někdo z mých blízkých. Ve svém okolí neznám nikoho, kdo by panikařil. Spíš mám kolem sebe lidi, kteří si z toho dělají legraci," připustil Zich. - Čtěte také: Televize Nova propustila reportéra za „chrochtání“ na blogu
Pokud by se skutečně stalo, že by prasečí chřipka propukla i na Moravě, neměli by se lidé nechat strhnout hysterií, že se nevyléčí a zemřou.
"Virus prasečí chřipky je nový typ viru, na který si lidský organismus dosud nevytvořil protilátky, proto onemocní více lidí než kvůli viru běžné chřipky. Léčit se dá i standardní léčbou chřipkového onemocnění," uklidňuje Vaverková.