Konec prasečí chřipky je v nedohlednu. Šíří se pomalu, ale nabírá na síle

  9:44
Před třemi týdny začali Češi stejně jako celý svět pečlivě sledovat respirační nemoci mezi lidmi. Od té chvíle, co Světová zdravotnická organizace prohlásila, že prasečí chřipka se může rychle šířit i zabíjet, byly v českých laboratořích vyšetřeny vzorky 92 lidí. Všechny zatím byly negativní.

Odborníci předpokládají, že na podzim by mohla prasečí chřipka zmutovat. | foto: Reuters

Denně přibývá až pět pacientů, které lékaři vyšetřují. "Nebezpečí stále trvá, další vlna chřipky může být daleko silnější než ta první," shodují se odborníci. MF DNES přináší odpovědi na deset aktuálních otázek.

1. Už je po nebezpečí, nebo chřipka nabírá na síle?
Prasečí chřipka je stále velmi nebezpečná. Momentální situace je sice celkem klidná, ale to neznamená, že hrozba pandemie pominula. "Je možné, že nastoupí druhá vlna, která může mít katastrofální dopad. Stejné to bylo u španělské chřipky v roce 1918, která přicházela ve vlnách. Ta, která přišla tehdy 15. ledna, byla nejničivější," říká prezident České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

2. Máme se bát, že virus na podzim zmutuje?
Ano. Odborníci skutečně předpokládají, že na podzim by mohla prasečí chřipka zmutovat. "Teď je teplo, lidé jsou častěji venku, a proto se virus tak masivně nešíří. Je ale pravděpodobné, že jak se budou lidé zase zdržovat v místnostech, počet nakažených opět vzroste," říká  vakcinolog Prymula. "Genetická nestabilita je jednou z vlastností chřipkového viru," doplňuje jej Martina Havlíčková z Národní referenční laboratoře pro chřipku.

3. Je možné, že se nepodaří vyrobit vakcínu?
Vakcína na běžnou chřipku se vyrábí tak, že se virus vstříkne do slepičího vejce, kde se vyvíjí a množí. Virus prasečí chřipky A(H1N1) je ale natolik agresivní, že zárodky zabíjí. A tak ani nemá, kde by se množil. "Světová zdravotnická organizace se snaží virus zmanipulovat tak, aby se oslabil a bylo snazší vyrobit vakcínu. Věřím, že to zvládne, i když to znamená zdržení asi o tři týdny," říká prezident vakcinolog Prymula.

4. V jaké fázi je vývoj vakcíny?
Vakcínu se snaží vyrobit hned několik výrobců léčiv. Česko má výhodu, že právě u nás v Kostelci nad Černými lesy stojí nejmoderněji vybavený závod firmy Baxter, která má jako jediná na světě v takzvaných bioreaktorech dostatek buněk, které se dají okamžitě infikovat virem. A ten se v nich dále namnoží, pak se upraví a dá se sesbírat a používat do injekcí.

Navíc má firma patent na rychlejší způsob výroby vakcíny. Na rozdíl od ostatních výrobců nevyužívá k množení viru slepičí vejce, ale savčí buňky, takže i v případě velké agresivity viru mohou vakcínu vyrobit. Pracovníci Baxteru navíc tvrdí, že agresivita viru už byla laboratorně odzkoušena, takže s výrobou by neměl být problém. Předpokládá se, že do tří měsíců může být na světě.

5. Bude vakcína skutečně účinkovat?
I když se podaří vyrobit vakcínu proti prasečí chřipce, je možné, že nebude zabírat. Odborníci očekávají, že dosavadní virus by mohl do několika měsíců zmutovat. "Poté by se zřejmě očkovací látka skládala po částech jako stavebnice," dodává Prymula.

6. Jak moc se Češi chřipky bojí?
Po první vlně paniky, kdy lidé během jednoho týdne skoupili ze zdravotnických potřeb roušky a v lékárnách i lék Tamiflu, se situace uklidnila. "Máme na skladě stále dva miliony dávek tamiflu. A zatím nebyl důvod k předepisování, protože respirační nemoci měly většinou jen lehký průběh. Zatím se tedy antivirotika z firem, které je vyrábějí, do lékárenské sítě nedostávají," říká hlavní hygienik a náměstek ministryně zdravotnictví Michael Vít.

7. Proč kontrolujeme zvířata kvůli chřipce až teď?
V roce 1957 proběhla světem pandemie asijské chřipky, ale podle Josefa Dubna ze Státní veterinární správy tehdy nikoho nenapadlo sledovat, kde se virus vzal. "Přispěla k tomu vlastně až nedávno ptačí chřipka, že se začala více sledovat zvířata, v nichž by virus mohl zmutovat," říká. Což je dobře: víme dříve, že virus zmutoval, a že se tedy musí lidstvo připravit na variantu, že se virus přenese na člověka.

8. Kolik lidí zabíjí běžná "sezonní" chřipka?
V průměru každoročně umírá kvůli chřipce 2 500 lidí. Podle studie Jana Kynčla ze Státního zdravotního ústavu, který sledoval chřipkový virus téměř po dvacet let, byla nejhorší období pro chřipkovou epidemii v Česku tato: podzim až jaro let 1989 až ’90 a podzim až jaro let 1995 a ’96. "A na úmrtnosti se to velmi odrazilo. Na nemoci související s chřipkou, což jsou  zápaly plic či srdeční selhání, zemřelo jen v roce poslední velké epidemie o šest tisíc lidí víc. Předtím bylo obětí tři a půl tisíce," říká. Naopak v letech, kdy epidemie nevypukla vůbec, zemřelo v průměru o 600 až 900 lidí méně než v "běžných" letech.

9. Jak nebezpečné jsou jiné infekce?
Na to mají odborníci jasný názor: nejvíce ze všeho se bojí pandemie zmutovaného chřipkového viru, a to proto, že se nemoc šíří velmi rychle. "Existuje jen jedna další, která se dokáže okamžitě rozšířit, a to je SARS. Jenže tento virus jsme před časem zničili, takže by již měl být pod kontrolou," říká primářka infekčního oddělení nemocnice na Bulovce Hana Roháčová. Ostatní viry, třeba pravých neštovic, nemají takovou schopnost se rychle šířit a zasáhnout celé populace. "Jistě, máme další nebezpečné nemoci, jako třeba krvácivou horečku, ale ani ta se nedokáže šířit tak rychle," dodává Roháčová.

10. Jaká je současná situace v Česku?
V Česku je zatím situace klidná. Za tři týdny k nám mexická chřipka nedorazila. Lékaři vyšetřili 92 lidí s podezřelými příznaky, sedm na výsledky vyšetření ještě čeká, z toho tři jsou hospitalizováni – v nemocnici v Praze, Brně a Pardubicích.

máme se bát prasečí chřipky

Hana Roháčová
primářka infekčního oddělení na Bulovce

Primářka infekčního oddělení nemocnice Na Bulovce Hana RoháčováAno, samozřejmě. My totiž stále ještě nevíme, co ten virus udělá dál. A on není zlikvidován. Stále se proto sleduje jeho šíření, sledují se počty nemocných a pracuje se na vakcíně. Jsme ve fázi, kdy čekáme, co se stane například na podzim, až zase začne chřipková sezona příznivá pro šíření těchto virů. Nevíme, v jaké podobě se vrátí.


Martina Havlíčková
epidemioložka

Epidemioložka Martina HavlíčkováVe světě stoupá počet případů řádově o několik stovek denně. V Evropě je nemocných výrazně méně a šíření infekce je zde spíše pozvolné. Avšak situace se může rychle změnit. Jakékoliv prognózy jsou teď spekulativní, každopádně je nutné počítat s tím, že virus se bude dále šířit. Intenzitu šíření i klinickou závažnost onemocnění není v tuto chvíli možné odhadnout.


Michael Vít
hlavní hygienik ČR

Hlavní hygienik Michael Vít Ano. Obáváme se jakéhosi rizika, u kterého nikdo neví, jestli to bude H5N1, nebo jestli se náhodou nepotkají dva viry, které by navzájem mohly lehce zmutovat. Je zde riziko, že se nebezpečný virus bude šířit. Současná situace v České republice je stále klidná, dosud nemáme potvrzený případ, že by se někdo nakazil novým virem.


Jan Kynčl
Státní zdravotní ústav

Jan Kynčl, Státní zdravotní ústavAno. Nemám sice doma v šuplíku tamiflu, ale to neznamená, že když je teď klid, protože není sezona šíření virů, že se chřipka na podzim nevrátí. A nesmíme zapomínat, že může zmutovat a vývoj skutečně povede k pandemii. Nikdo si netroufne odhadnout, co bude za pár měsíců. Leccos o šíření viru napoví zima, která teď začíná na jižní polokouli.

Lidé budou odcházet do penze nejpozději v 67 letech, chce nově vláda

  • Nejčtenější

Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec

Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští politici a přátelé, ale také evropští státníci. Do Hluboké nad Vltavou dorazil slovenský premiér Robert...

28. září 2024,  aktualizováno  18:50

Z ujíždějícího kočárku u lanovky v Peci vypadl kojenec, dítě zraněním podlehlo

Policisté pátrají po svědcích, kteří ve středu kolem 12:30 viděli cestou k lanovce v Peci pod Sněžkou ujíždějící kočárek, z něhož vypadl kojenec. Podle důvěryhodného zdroje redakce iDNES.cz dítě...

26. září 2024  14:09,  aktualizováno  27.9 15:09

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velký průzkum mezd. Kolik berou v IT, bankách, právníci či zdravotníci

Rozsáhlý průzkum personální agentury Grafton Recruitment zmapoval letos finanční ohodnocení pracovních pozic napříč obory a regiony. Zároveň přinesl pohled na možnosti uplatnění ve vybraných oborech...

27. září 2024

Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě

Premium

Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele platebních karet – firmy Visa a Mastercard. Finanční instituce v Evropské unii tak v posledních měsících...

28. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední

Premium

Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou kariérou. Ale také bez partnerského vztahu, s pocitem vlastní zbytečnosti a s přísnými rodiči. Ačkoli...

3. října 2024

Blízkovýchodní válce jde zabránit, řekl Biden. Údery na Írán řeší s Tel Avivem

Sledujeme online

Hrozbu rozšíření války do celého blízkovýchodního regionu lze odvrátit, prohlásil prezident Joe Biden, podle něhož tento cíl bude stát ještě hodně úsilí. Na dotaz, zda se snaží odradit Izrael od...

4. října 2024  6:55

Sestra z ruské nemocnice litovala vojáky, dostala osm let v trestanecké kolonii

Moskevský soud ve čtvrtek odsoudil devětapadesátiletou zdravotní sestru Olgu Menšichovou k osmi letům v trestanecké kolonii. Podle obžaloby si na sociální síti dovolila kritizovat ruskou válku proti...

4. října 2024  6:39

Poslanci dokončí debatu o návrhu vlády, který zvýší věk odchodu do penze

Poslanci dokončí druhé čtení vládního návrhu důchodové reformy. Skupina vládních poslanců navrhuje stanovit nový strop věku pro odchod do penze na 67 let, zatímco opoziční ANO a SPD trvají na...

4. října 2024  5:55

Brnem projede 270 rychlovlaků každý den. Přestavba kolejí má začít v roce 2028

Vysokorychlostních vlaků směřujících do Vídně, Budapešti, Berlína nebo třeba do Zlína či nedalekých Luhačovic má v budoucnu projíždět Brnem kolem 270 denně. Připojí se tak k dalším více než dvěma...

4. října 2024

Škoda odhalila nový elektromobil Elroq na Vltavě, ceny startují na 800 tisících

Škoda představila v Praze, v reprezentativní budově Občanské plovárny, svůj nový elektromobil. Model Elroq je od...

Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě

Premium Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele platebních karet – firmy...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Horší než nejčernější scénář. Převézt zboží nešlo, říká majitel vyplavené firmy

Jeseníkem se prohnala velká voda, smetla většinu města, nešetřila domy ani firmy. Malé říčky Bělá a Staříč způsobily...

Sexy studentka je novou hvězdou Playboye. Nafotil ji SuperStar Miro Šmajda

V létě vyhrála soutěž Hledáme Playmate 2024 a už má za sebou focení pro Playboy. Studentka Sandra Taškovičová (19) z...