Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. ledna 2023 Otýlie

Konec prasečí chřipky je v nedohlednu. Šíří se pomalu, ale nabírá na síle

  9:44
Před třemi týdny začali Češi stejně jako celý svět pečlivě sledovat respirační nemoci mezi lidmi. Od té chvíle, co Světová zdravotnická organizace prohlásila, že prasečí chřipka se může rychle šířit i zabíjet, byly v českých laboratořích vyšetřeny vzorky 92 lidí. Všechny zatím byly negativní.

Odborníci předpokládají, že na podzim by mohla prasečí chřipka zmutovat. | foto: Reuters

Denně přibývá až pět pacientů, které lékaři vyšetřují. "Nebezpečí stále trvá, další vlna chřipky může být daleko silnější než ta první," shodují se odborníci. MF DNES přináší odpovědi na deset aktuálních otázek.

1. Už je po nebezpečí, nebo chřipka nabírá na síle?
Prasečí chřipka je stále velmi nebezpečná. Momentální situace je sice celkem klidná, ale to neznamená, že hrozba pandemie pominula. "Je možné, že nastoupí druhá vlna, která může mít katastrofální dopad. Stejné to bylo u španělské chřipky v roce 1918, která přicházela ve vlnách. Ta, která přišla tehdy 15. ledna, byla nejničivější," říká prezident České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

2. Máme se bát, že virus na podzim zmutuje?
Ano. Odborníci skutečně předpokládají, že na podzim by mohla prasečí chřipka zmutovat. "Teď je teplo, lidé jsou častěji venku, a proto se virus tak masivně nešíří. Je ale pravděpodobné, že jak se budou lidé zase zdržovat v místnostech, počet nakažených opět vzroste," říká  vakcinolog Prymula. "Genetická nestabilita je jednou z vlastností chřipkového viru," doplňuje jej Martina Havlíčková z Národní referenční laboratoře pro chřipku.

3. Je možné, že se nepodaří vyrobit vakcínu?
Vakcína na běžnou chřipku se vyrábí tak, že se virus vstříkne do slepičího vejce, kde se vyvíjí a množí. Virus prasečí chřipky A(H1N1) je ale natolik agresivní, že zárodky zabíjí. A tak ani nemá, kde by se množil. "Světová zdravotnická organizace se snaží virus zmanipulovat tak, aby se oslabil a bylo snazší vyrobit vakcínu. Věřím, že to zvládne, i když to znamená zdržení asi o tři týdny," říká prezident vakcinolog Prymula.

4. V jaké fázi je vývoj vakcíny?
Vakcínu se snaží vyrobit hned několik výrobců léčiv. Česko má výhodu, že právě u nás v Kostelci nad Černými lesy stojí nejmoderněji vybavený závod firmy Baxter, která má jako jediná na světě v takzvaných bioreaktorech dostatek buněk, které se dají okamžitě infikovat virem. A ten se v nich dále namnoží, pak se upraví a dá se sesbírat a používat do injekcí.

Navíc má firma patent na rychlejší způsob výroby vakcíny. Na rozdíl od ostatních výrobců nevyužívá k množení viru slepičí vejce, ale savčí buňky, takže i v případě velké agresivity viru mohou vakcínu vyrobit. Pracovníci Baxteru navíc tvrdí, že agresivita viru už byla laboratorně odzkoušena, takže s výrobou by neměl být problém. Předpokládá se, že do tří měsíců může být na světě.

5. Bude vakcína skutečně účinkovat?
I když se podaří vyrobit vakcínu proti prasečí chřipce, je možné, že nebude zabírat. Odborníci očekávají, že dosavadní virus by mohl do několika měsíců zmutovat. "Poté by se zřejmě očkovací látka skládala po částech jako stavebnice," dodává Prymula.

6. Jak moc se Češi chřipky bojí?
Po první vlně paniky, kdy lidé během jednoho týdne skoupili ze zdravotnických potřeb roušky a v lékárnách i lék Tamiflu, se situace uklidnila. "Máme na skladě stále dva miliony dávek tamiflu. A zatím nebyl důvod k předepisování, protože respirační nemoci měly většinou jen lehký průběh. Zatím se tedy antivirotika z firem, které je vyrábějí, do lékárenské sítě nedostávají," říká hlavní hygienik a náměstek ministryně zdravotnictví Michael Vít.

7. Proč kontrolujeme zvířata kvůli chřipce až teď?
V roce 1957 proběhla světem pandemie asijské chřipky, ale podle Josefa Dubna ze Státní veterinární správy tehdy nikoho nenapadlo sledovat, kde se virus vzal. "Přispěla k tomu vlastně až nedávno ptačí chřipka, že se začala více sledovat zvířata, v nichž by virus mohl zmutovat," říká. Což je dobře: víme dříve, že virus zmutoval, a že se tedy musí lidstvo připravit na variantu, že se virus přenese na člověka.

8. Kolik lidí zabíjí běžná "sezonní" chřipka?
V průměru každoročně umírá kvůli chřipce 2 500 lidí. Podle studie Jana Kynčla ze Státního zdravotního ústavu, který sledoval chřipkový virus téměř po dvacet let, byla nejhorší období pro chřipkovou epidemii v Česku tato: podzim až jaro let 1989 až ’90 a podzim až jaro let 1995 a ’96. "A na úmrtnosti se to velmi odrazilo. Na nemoci související s chřipkou, což jsou  zápaly plic či srdeční selhání, zemřelo jen v roce poslední velké epidemie o šest tisíc lidí víc. Předtím bylo obětí tři a půl tisíce," říká. Naopak v letech, kdy epidemie nevypukla vůbec, zemřelo v průměru o 600 až 900 lidí méně než v "běžných" letech.

9. Jak nebezpečné jsou jiné infekce?
Na to mají odborníci jasný názor: nejvíce ze všeho se bojí pandemie zmutovaného chřipkového viru, a to proto, že se nemoc šíří velmi rychle. "Existuje jen jedna další, která se dokáže okamžitě rozšířit, a to je SARS. Jenže tento virus jsme před časem zničili, takže by již měl být pod kontrolou," říká primářka infekčního oddělení nemocnice na Bulovce Hana Roháčová. Ostatní viry, třeba pravých neštovic, nemají takovou schopnost se rychle šířit a zasáhnout celé populace. "Jistě, máme další nebezpečné nemoci, jako třeba krvácivou horečku, ale ani ta se nedokáže šířit tak rychle," dodává Roháčová.

10. Jaká je současná situace v Česku?
V Česku je zatím situace klidná. Za tři týdny k nám mexická chřipka nedorazila. Lékaři vyšetřili 92 lidí s podezřelými příznaky, sedm na výsledky vyšetření ještě čeká, z toho tři jsou hospitalizováni – v nemocnici v Praze, Brně a Pardubicích.

máme se bát prasečí chřipky

Hana Roháčová
primářka infekčního oddělení na Bulovce

Primářka infekčního oddělení nemocnice Na Bulovce Hana RoháčováAno, samozřejmě. My totiž stále ještě nevíme, co ten virus udělá dál. A on není zlikvidován. Stále se proto sleduje jeho šíření, sledují se počty nemocných a pracuje se na vakcíně. Jsme ve fázi, kdy čekáme, co se stane například na podzim, až zase začne chřipková sezona příznivá pro šíření těchto virů. Nevíme, v jaké podobě se vrátí.


Martina Havlíčková
epidemioložka

Epidemioložka Martina HavlíčkováVe světě stoupá počet případů řádově o několik stovek denně. V Evropě je nemocných výrazně méně a šíření infekce je zde spíše pozvolné. Avšak situace se může rychle změnit. Jakékoliv prognózy jsou teď spekulativní, každopádně je nutné počítat s tím, že virus se bude dále šířit. Intenzitu šíření i klinickou závažnost onemocnění není v tuto chvíli možné odhadnout.


Michael Vít
hlavní hygienik ČR

Hlavní hygienik Michael Vít Ano. Obáváme se jakéhosi rizika, u kterého nikdo neví, jestli to bude H5N1, nebo jestli se náhodou nepotkají dva viry, které by navzájem mohly lehce zmutovat. Je zde riziko, že se nebezpečný virus bude šířit. Současná situace v České republice je stále klidná, dosud nemáme potvrzený případ, že by se někdo nakazil novým virem.


Jan Kynčl
Státní zdravotní ústav

Jan Kynčl, Státní zdravotní ústavAno. Nemám sice doma v šuplíku tamiflu, ale to neznamená, že když je teď klid, protože není sezona šíření virů, že se chřipka na podzim nevrátí. A nesmíme zapomínat, že může zmutovat a vývoj skutečně povede k pandemii. Nikdo si netroufne odhadnout, co bude za pár měsíců. Leccos o šíření viru napoví zima, která teď začíná na jižní polokouli.

Prezidentské volby 2023

Druhé kolo  vyhrál a novým prezidentem České republiky se stane Petr Pavelporazil Andreje Babiše

Nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu na Hradě 9. března

Šance na ukončení konfliktu na Ukrajině letos je relativně malá, říká Šedivý

  • Nejčtenější

Babišovi hrozí zastřelením, našel náboj. Žádá ochranu, ukončil kontaktní kampaň

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš v úterý na mimořádné tiskové konferenci řekl, že končí s kontaktní kampaní mezi...

Chci být prezidentem všech, řekl Babiš. Většina národa vás nechce, opáčil Pavel

Byla to jedna z klíčových předvolebních debat. Na poslední chvíli pozvání České televize přijal expremiér a šéf ANO...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Češi zvolili Pavla prezidentem s nejsilnějším mandátem. Babiš uznal porážku

Přímý přenos Novým prezidentem si Češi zvolili Petra Pavla. Získal 58,32 procenta hlasů. Jeho soupeř Andrej Babiš 41,67 procent,...

Manželce přišel ostrý náboj v obálce, oznámil Babiš. Pavel výhrůžku odsoudil

Prezidentský kandidát a lídr hnutí ANO Andrej Babiš na mimořádné tiskové konferenci oznámil, že obdržel dopis s ostrým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První den voleb skončil, hlasovala polovina lidí. Značný zájem hlásí zahraničí

Češi v pátek volili novou hlavu státu. Během prvního dne druhého kola volby se hlasování zúčastnila většina voličů,...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

DOKUMENT: Zkuste žít bez Babiše, podpořte nás v dalších volbách, řekl šéf ANO

Vážení spoluobčané, dámy a pánové, gratuluji panu Petru Pavlovi k vítězství a uznávám porážku a blahopřeji mu, že se...

S Pavlem z Hradu zmizí jízlivost, řekl politolog Bureš ve Volebním studiu

Volební klání o post prezidenta České republiky je u konce, bude jím Petr Pavel. Politologové Jan Kubáček a Jan Bureš,...

Návrat drážní policie? Kvůli bitkám hledají železničáři náhradu za sekuriťáky

Premium Čtveřice strážných z nádraží čelí obvinění z údajně brutálního týrání a loupeže. Surově zbili bezdomovce, kopali jej do...

Podpora ukrajinských uprchlíků dozná změn. Vláda od dubna mění pravidla

Vláda v pátek schválila úpravu parametrů podpory ukrajinských uprchlíků, o kterém diskutovali ministři od prosince....

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Největší zlo jsou cukry, tuky tělo potřebuje, říká výživový specialista

Premium Výživová doporučení se mění. Dokonce i tuky, které bývaly na černé listině, už jsou brány na milost a staly se součástí...

„Nadzvukový strategický bombardér“ Mjasiščev M-50 byl falešným strašákem

V roce 1959 vzlétl prototyp vizuálně zajímavého stroje Mjasiščev M-50. Sověti chtěli nadzvukový letoun pro dopravu...