Denně přibývá až pět pacientů, které lékaři vyšetřují. "Nebezpečí stále trvá, další vlna chřipky může být daleko silnější než ta první," shodují se odborníci. MF DNES přináší odpovědi na deset aktuálních otázek.
1. Už je po nebezpečí, nebo chřipka nabírá na síle?
Prasečí chřipka je stále velmi nebezpečná. Momentální situace je sice celkem klidná, ale to neznamená, že hrozba pandemie pominula. "Je možné, že nastoupí druhá vlna, která může mít katastrofální dopad. Stejné to bylo u španělské chřipky v roce 1918, která přicházela ve vlnách. Ta, která přišla tehdy 15. ledna, byla nejničivější," říká prezident České vakcinologické společnosti Roman Prymula.
2. Máme se bát, že virus na podzim zmutuje?
Ano. Odborníci skutečně předpokládají, že na podzim by mohla prasečí chřipka zmutovat. "Teď je teplo, lidé jsou častěji venku, a proto se virus tak masivně nešíří. Je ale pravděpodobné, že jak se budou lidé zase zdržovat v místnostech, počet nakažených opět vzroste," říká vakcinolog Prymula. "Genetická nestabilita je jednou z vlastností chřipkového viru," doplňuje jej Martina Havlíčková z Národní referenční laboratoře pro chřipku.
3. Je možné, že se nepodaří vyrobit vakcínu?
Vakcína na běžnou chřipku se vyrábí tak, že se virus vstříkne do slepičího vejce, kde se vyvíjí a množí. Virus prasečí chřipky A(H1N1) je ale natolik agresivní, že zárodky zabíjí. A tak ani nemá, kde by se množil. "Světová zdravotnická organizace se snaží virus zmanipulovat tak, aby se oslabil a bylo snazší vyrobit vakcínu. Věřím, že to zvládne, i když to znamená zdržení asi o tři týdny," říká prezident vakcinolog Prymula.
4. V jaké fázi je vývoj vakcíny?
Vakcínu se snaží vyrobit hned několik výrobců léčiv. Česko má výhodu, že právě u nás v Kostelci nad Černými lesy stojí nejmoderněji vybavený závod firmy Baxter, která má jako jediná na světě v takzvaných bioreaktorech dostatek buněk, které se dají okamžitě infikovat virem. A ten se v nich dále namnoží, pak se upraví a dá se sesbírat a používat do injekcí.
Navíc má firma patent na rychlejší způsob výroby vakcíny. Na rozdíl od ostatních výrobců nevyužívá k množení viru slepičí vejce, ale savčí buňky, takže i v případě velké agresivity viru mohou vakcínu vyrobit. Pracovníci Baxteru navíc tvrdí, že agresivita viru už byla laboratorně odzkoušena, takže s výrobou by neměl být problém. Předpokládá se, že do tří měsíců může být na světě.
5. Bude vakcína skutečně účinkovat?
I když se podaří vyrobit vakcínu proti prasečí chřipce, je možné, že nebude zabírat. Odborníci očekávají, že dosavadní virus by mohl do několika měsíců zmutovat. "Poté by se zřejmě očkovací látka skládala po částech jako stavebnice," dodává Prymula.
6. Jak moc se Češi chřipky bojí?
Po první vlně paniky, kdy lidé během jednoho týdne skoupili ze zdravotnických potřeb roušky a v lékárnách i lék Tamiflu, se situace uklidnila. "Máme na skladě stále dva miliony dávek tamiflu. A zatím nebyl důvod k předepisování, protože respirační nemoci měly většinou jen lehký průběh. Zatím se tedy antivirotika z firem, které je vyrábějí, do lékárenské sítě nedostávají," říká hlavní hygienik a náměstek ministryně zdravotnictví Michael Vít.
7. Proč kontrolujeme zvířata kvůli chřipce až teď?
V roce 1957 proběhla světem pandemie asijské chřipky, ale podle Josefa Dubna ze Státní veterinární správy tehdy nikoho nenapadlo sledovat, kde se virus vzal. "Přispěla k tomu vlastně až nedávno ptačí chřipka, že se začala více sledovat zvířata, v nichž by virus mohl zmutovat," říká. Což je dobře: víme dříve, že virus zmutoval, a že se tedy musí lidstvo připravit na variantu, že se virus přenese na člověka.
8. Kolik lidí zabíjí běžná "sezonní" chřipka?
V průměru každoročně umírá kvůli chřipce 2 500 lidí. Podle studie Jana Kynčla ze Státního zdravotního ústavu, který sledoval chřipkový virus téměř po dvacet let, byla nejhorší období pro chřipkovou epidemii v Česku tato: podzim až jaro let 1989 až ’90 a podzim až jaro let 1995 a ’96. "A na úmrtnosti se to velmi odrazilo. Na nemoci související s chřipkou, což jsou zápaly plic či srdeční selhání, zemřelo jen v roce poslední velké epidemie o šest tisíc lidí víc. Předtím bylo obětí tři a půl tisíce," říká. Naopak v letech, kdy epidemie nevypukla vůbec, zemřelo v průměru o 600 až 900 lidí méně než v "běžných" letech.
9. Jak nebezpečné jsou jiné infekce?
Na to mají odborníci jasný názor: nejvíce ze všeho se bojí pandemie zmutovaného chřipkového viru, a to proto, že se nemoc šíří velmi rychle. "Existuje jen jedna další, která se dokáže okamžitě rozšířit, a to je SARS. Jenže tento virus jsme před časem zničili, takže by již měl být pod kontrolou," říká primářka infekčního oddělení nemocnice na Bulovce Hana Roháčová. Ostatní viry, třeba pravých neštovic, nemají takovou schopnost se rychle šířit a zasáhnout celé populace. "Jistě, máme další nebezpečné nemoci, jako třeba krvácivou horečku, ale ani ta se nedokáže šířit tak rychle," dodává Roháčová.
10. Jaká je současná situace v Česku?
V Česku je zatím situace klidná. Za tři týdny k nám mexická chřipka nedorazila. Lékaři vyšetřili 92 lidí s podezřelými příznaky, sedm na výsledky vyšetření ještě čeká, z toho tři jsou hospitalizováni – v nemocnici v Praze, Brně a Pardubicích.
máme se bát prasečí chřipkyHana Roháčová Ano, samozřejmě. My totiž stále ještě nevíme, co ten virus udělá dál. A on není zlikvidován. Stále se proto sleduje jeho šíření, sledují se počty nemocných a pracuje se na vakcíně. Jsme ve fázi, kdy čekáme, co se stane například na podzim, až zase začne chřipková sezona příznivá pro šíření těchto virů. Nevíme, v jaké podobě se vrátí.
Ve světě stoupá počet případů řádově o několik stovek denně. V Evropě je nemocných výrazně méně a šíření infekce je zde spíše pozvolné. Avšak situace se může rychle změnit. Jakékoliv prognózy jsou teď spekulativní, každopádně je nutné počítat s tím, že virus se bude dále šířit. Intenzitu šíření i klinickou závažnost onemocnění není v tuto chvíli možné odhadnout.
Ano. Obáváme se jakéhosi rizika, u kterého nikdo neví, jestli to bude H5N1, nebo jestli se náhodou nepotkají dva viry, které by navzájem mohly lehce zmutovat. Je zde riziko, že se nebezpečný virus bude šířit. Současná situace v České republice je stále klidná, dosud nemáme potvrzený případ, že by se někdo nakazil novým virem.
Ano. Nemám sice doma v šuplíku tamiflu, ale to neznamená, že když je teď klid, protože není sezona šíření virů, že se chřipka na podzim nevrátí. A nesmíme zapomínat, že může zmutovat a vývoj skutečně povede k pandemii. Nikdo si netroufne odhadnout, co bude za pár měsíců. Leccos o šíření viru napoví zima, která teď začíná na jižní polokouli. |