Haška už odepsali i lidovci. A chtějí od ANO hejtmana pro svého lídra

  9:18aktualizováno  13:23
Dosluhujícího hejtmana Michala Haška definitivně zavrhli lidovci, kteří jsou klíčoví pro nové vedení Jihomoravského kraje. Nejpravděpodobnější je teď okopírování koalice vládnoucí Brnu. Vítězné ANO a KDU-ČSL se ale přetahují o post hejtmana. ANO už sestavilo trojblok s dalšími stranami.

Jihomoravský volební štáb KDU-ČSL při krajských a senátních volbách. Uprostřed jednička kandidátky Roman Celý. (8.10.2016) | foto: Marie Stránská, MAFRA

Pondělním oznámením svého dosavadního lidoveckého náměstka Romana Celého musel být Michal Hašek (ČSSD) nejspíše šokován.

„Je docela jasné, že pokud chce ČSSD vyjednávat, uvolněné místo pro Michala Haška v případné koalici je minulostí. Je nyní na ČSSD, aby si to vyhodnotila,“ uvedl Celý, jenž za čtyři roky proti hejtmanovi nezvedl hlas.

Fotogalerie

Ani poté, co se provalilo, že šéf kraje nechal vyplatit 3,7 milionu korun odsouzené lobbistce Janě Mrencové (psali jsme zde).

V pondělí ale Haška jediná věta od šéfa lidovců, kteří s ním jižní Moravě vládli posledních šest let, připravila i o minimální šanci opět se stát nejen hejtmanem, ale i náměstkem či radním. Bez lidovců, kteří ve volbách skočili druzí hned za ANO, totiž koalici složit nedokáže.

Vzkaz Celého je ale zásadní pro celou ČSSD. Znamená totiž, že se jí čas, který má na to se Haška zbavit, smrskl na minimum. Jedině tak můžou začít vyjednávat s ANO a lidovci o koalici ve vládním formátu.

Brněnská koalice jako vzor

A jedině tak mají šanci zabránit zopakování dva roky starého scénáře z Brna, kdy se tak dlouho váhali zbavit neoblíbeného primátora Romana Onderky, že ANO poslepovalo koalici bez nich.

ANO vytvořilo trojblok s menšími formacemi

Situace v krajském zastupitelstvu, kam zasedlo hned devět politických subjektů, se zpřehlednila. V úterý v poledne se hnutí ANO, svazek TOP 09 s Žít Brno a Starostové pro Jižní Moravu dohodli na vytvoření trojbloku, ve kterém budou jednat o vzniku budoucí koalice společně.

Dohromady má blok 23 hlasů. Do většiny minimálně 33 hlasů jim chybí deset zastupitelů. Ty mohou dodat buď lidovci, nebo ČSSD. Obě strany mají shodně 11 křesel.

Nově vzniklý trojblok může dělat vrásky zejména lidovcům. Těm vyfoukl hnutí Starostové, které lidovci ještě v pondělí zmiňovali jako svého nejlogičtějšího partnera. Lidovci si přitom v dosavadním vyjednávání s vítězným ANO nárokovali post hejtmana. Pokud ale nyní budou na podmínce trvat, hrozí jim, že je v trojbloku nahradí ČSSD, pokud splní podmínku a zbaví se dosavadního hejtmana Michala Haška.

Trojblok také dělá problém zeleným, které už do většiny v zastupitelstvu po přistoupení lidovců či ČSSD nebude potřebovat.

Díky vzniku trojbloku je také už prakticky jasné, že padá "vládní varianta" koalice, ve které by ANO muselo ve vedení kraje sedět jak s ČSSD, tak s KDU-ČSL. Tedy stranami, které vládly kraji doteď. Hnutí by se tak vystavovalo riziku, že ho dlouholetí koaliční partneři budou přehlasovávat.

Nejpravděpodobnější varianty koalice:

ANO (15), KDU-ČSL (11), TOP 09 + ŽTB (4), STAN + SOM (4) = 34

ANO (15), ČSSD (11), TOP 09 + ŽTB (4), STAN + SOM (4) = 34

V závorce je počet křesel. Pro většinu je nutných 33 hlasů z 65.

Právě fungující brněnská vláda je ale důvodem, proč je teď ANO mnohem blíže koalici, v níž ČSSD ani bez Haška figurovat nebude. Klíčovým mužem je totiž nyní brněnský primátor Petr Vokřál - zdaleka nejzkušenější vyjednavač hnutí, který ale na pokusy o komunikaci s ČSSD nevzpomíná v dobrém.

I jeho sociální demokraté v Brně do koalice dvakrát lákali. A byly z toho dvě mohutné koaliční krize. Pokud by navíc na kraji vzal do party jiné strany než ve městě, mohlo by to v brněnské koalici vyvolat nové rozbroje. Podle informací MF DNES tak právě on výrazně preferuje magistrátní variantu. Jako bonus by mu to jeho práci naopak zjednodušilo.

Jestliže by i na kraji vládlo ANO, lidovci, svazek zelených s piráty a TOP 09 se Žít Brno, dá se brát za hotové výrazné zlepšení vztahů mezi magistrátem a hejtmanstvím. Komunikace mezi budovami vzdálenými kilometr vzdušnou čarou byla hlavně v posledních dvou letech na bodu mrazu a Hašek s Vokřálem se opakovaně ostřelovali.

Na tuto notu hrají i lidovci, kteří by nejraději těsnou většinu 33 hlasů vyztužili ještě Starosty pro jižní Moravu. Ovšem celé vyjednávání repliky magistrátní koalice, která je jinak podle řady zdrojů MF DNES z několika stran připravená, nyní vázne na nejzásadnější otázce - kdo bude hejtmanem?

ANO nemá zkušenosti, tvrdí Celý

Celý, jenž už před volbami vztyčil billboardy s heslem Nový hejtman jižní Moravy a svojí fotkou, totiž otevřeně říká, že sice respektuje výhru ANO, ale místo hejtmana by rád získal pro sebe. Lidovci začali argumentovat tím, že ve třech okresech kraje hnutí předstihli.

A mají ještě další námitku. „Musíme se dívat na to, že ANO je zatím bez zkušeností s krajskou politikou. Není to jen o rozdělení politických funkcí, ale také o tom, aby vše bylo funkční a hned na počátku se nevyskytly nějaké problémy,“ podotkl Celý.

Podrobné výsledky voleb v kraji najdete zde

S tím však Bohumil Šimek, kandidát ANO na hejtmana, nesouhlasí. Na kraji totiž čtyři roky působil jako tajemník, tedy jeden z nejbližších Haška, než ve zlém odešel. „Chod úřadu znám velmi dobře,“ ujistil Šimek. V přetahované je přitom ve hře nejen post hejtmana, ale i počty zástupců v jedenáctičlenné radě.

Nicméně ANO má na lidovce páku, jak je přinutit k dohodě. Pokud se totiž ČSSD odhodlá oficiálně Haška odříznout, hnutí jim může vyhrožovat, že je v koalici sociálními demokraty nahradí. Kdy a jestli vůbec se tak stane, v pondělí nebylo jasné.

Šéf jihomoravské ČSSD Roman Hanák na dotazy nereagoval. „Zaříznout“ svou nejviditelnější tvář jen proto, aby to posloužilo ANO k vydírání lidovců, by pro ně byla potupa. Vokřál věří, že obrysy nové koalice by mohly být známy do středy.

Rvačka o územní plánování

Divoko ale nebude jen ohledně obsazení vlády, ale i jednotlivých gescí. Rýsuje se konflikt třeba ohledně územního plánování. Právě lidovec Antonín Tesařík byl totiž doteď zodpovědný za krajský územní plán.

Ten Hašek nechal schválit den před volbami navzdory ostrým protestům Brna, které zásadní dokument zcela vynechal (psali jsme zde).

A lidovci trvají na tom, že plán je dobrý, a chtějí zahájit práce na jeho doplnění. Výrazný zájem ale o gesci mají i zelení, kteří jsou za územní plánování zodpovědní na brněnském magistrátu.

Naopak se zdá, že problém nebude ohledně brněnského letiště, jež lidovec Stanislav Juránek ještě jako hejtman v roce 2004 za podivných okolností pronajal bez výběrového řízení soukromé firmě napojené na lidovce. A nejen hnutí ANO, ale i zelení či TOP 09 před volbami slibovali, že nechají záležitost prověřit a pro kraj nevýhodnou smlouvu revidovat.

Nynější jednička lidovců Celý se dušuje, že tomu strana bránit nebude. Juránek má po volbách ve vyjednávání KDU-ČSL jen malé slovo. Sice podle předpokladů dostal nejvíce kroužků v kraji a Celého na prvním místě kandidátky přeskočil, ale podpora spolustraníků, kteří mu vyčítají přílišnou servilnost k Haškovi, mu chybí. Neurval ani místo ve vyjednávacím týmu.

Podívejte se, jak lidovci slavili volební úspěch zpěvem:

Autoři: ,

Nejčtenější

Pod rychlými auty se silnice zatím nepropadne, policie systém odmítá

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Chtěly být první v Česku, ale Branišovice na Brněnsku zatím propadající se práh jako unikátní past na bezohledné řidiče...

V Brně vyroste moderní kostel, bude vypadat jako loď plující do města

Tým okolo architekta Jana Soukupa navrhl líšeňský kostel ve tvaru lodě, která...

Nejen na Lesné vyroste kostel mezi paneláky. Moderní svatostánek bude za pár let sloužit věřícím také v brněnské Líšni....

Při srážce tří aut v Kyjově zemřela řidička, dva muži jsou těžce zranění

Při srážce tří aut v Kyjově na Hodonínsku zemřela řidička, další dva šoféři...

Při střetu tří vozidel v Kyjově na Hodonínsku dopoledne zemřela řidička, šoféři dalších dvou aut utrpěli těžká zranění.

Dva lidi v Břeclavi ubodal jejich známý, který přišel do domu krást

Policisté vyšetřují dvojnásobnou vraždu v Břeclavi. Starší pár byl ve svém domě...

Z vraždy dvou lidí, která se stala minulý týden v Břeclavi, obvinili kriminalisté devětadvacetiletého muže. S...

Z moravské barokní sýpky vznikl hotel s dokonalým interiérem

Hotel Lotrinský ve Velkých Pavlovicích vznikl ze staré barokní sýpky, kterou...

Monumentální barokní sýpka v centru Velkých Pavlovic byla postavena na konci 18. století za vlády císaře Josefa II.,...

Další z rubriky

Mladík z rozmaru položil na koleje betonový panel, rychlík ho rozbil

Mladík v Moravském Písku na Hodonínsku položil na koleje betonový blok....

Nebezpečí číhalo na cestující v nočním rychlíku z Vídně na Ostravu, když na konci července projížděl jižní Moravou. Na...

Kuřák i deodorant kolem vás vytvoří smog asijského velkoměsta, říká vědec

Ondřej Mikeš ukazuje malou krabičku s GPS a prachovým senzorem, kterou u sebe...

„Mobilní“ monitorovací stanice letos v dubnu a červnu udělali z vybraných Brňanů vědci z Masarykovy univerzity....

Kardinála Špidlíka připomíná nový památník ve tvaru srdce s ocelovým křížem

Kardinála Špidlíka připomíná v rodném městě srdce s ocelovým křížem

Na počest kardinála Tomáše Špidlíka v rodných Boskovicích odhalili památník ve tvaru srdce s ocelovým křížem. Nachází...

Najdete na iDNES.cz