Čtvrtek 24. června 2021, svátek má Jan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 24. června 2021 Jan

V Brně končí projekt na zabydlování bezdomovců, podle města byl drahý

  16:17
Brno už nechce pokračovat v rychlém zabydlování bezdomoveckých rodin s dětmi Rapid Re-housing, které za minulé vlády zahájilo koaliční Žít Brno. Zastupitelé dnes schválili hodnoticí zprávu odborníků z Ostravské univerzity, ale další navazující projekty už neplánují.

Jedna z padesáti rodin, která se mohla přestěhovat do městského bytu v Brně v rámci projektu Rapid Re-housing. | foto: Platforma pro sociální bydlení

Podle zástupců města jsou náklady na projekt vyšší o více než tři miliony korun. Tvůrci projektu však tvrdí, že se záměrně opomíjejí úspory.

„Lidi, kteří se osvědčili, nevystěhujeme, a navíc jim ještě tento a příští rok bude pomáhat společnost IQ Roma. Ti další dostanou možnost v rámci sociálních projektů, na které chceme požádat o dotaci. Mělo by jít o dva projekty za zhruba 15 milionů korun, ale zacílené ne pouze na bezdomovce. Počítám, že ke schválení budou na květnovém zastupitelstvu,“ poznamenal náměstek primátorky pro sociální oblast Robert Kerndl (ODS).

Zastupitelé dnes schválili závěrečnou zprávu o projektu, kdy bydlení našlo 50 rodin s dětmi bez domova. Zároveň však pověřili sociální odbor, aby přinášel půlroční zprávy o tom, jak si tyto rodiny dál vedou.

Žít Brno se sice do zastupitelstva po loňských komunálních volbách nedostalo, ale kontinuitu v projektech představují Piráti, kteří v roce 2014 se Žít Brno kandidovali společně a jsou dnes členy koalice.

Podle nich projekt Rapid Re-housing skončil, protože byl časově omezený a v současnosti neexistuje projekt výhradně pro zabydlování rodin s dětmi.

„Výzvy ministerstva práce a sociálních věcí zahrnují všechny skupiny obyvatel, jejichž zabydlování město podporuje. Budeme se hlásit do projektů, které si toto kladou za cíl. Ať už se jmenují jakkoliv,“ uvedl náměstek primátorky za Piráty Tomáš Koláčný.

Úspěšnost projektu se snižuje, upozorňuje náměstek

Na projekt Rapid Re-housing za 9,7 milionu korun šly v letech 2016 až 2018 z 95 procent peníze z Evropské unie, Brno se ještě za bývalého vedení podílelo jen 112 tisíci korunami. Nové vedení města však tvrdí, že ve skutečnosti to bylo víc.

Fotogalerie

„Doplnili jsme původní zprávu o tvrdá data a došli jsme k číslu téměř 3,5 milionu korun, které šly z kapes města, takže spoluúčast je podstatně vyšší,“ poznamenal náměstek pro bydlení Oliver Pospíšil (ČSSD).

Podle doplněných informací z magistrátu například aktuálně rodiny z projektu dluží na nájemném 447 tisíc, na odpadech 257 tisíc, náklady na opravy vyšly na 634 tisíc korun a ušlý příjem proti standardnímu nájemnému, protože v sociálním bytě se platí podstatně méně, je přes dva miliony korun. A zmiňuje se i pomocný fond ve výši 38 tisíc korun, který za určitých podmínek pomohl devíti domácnostem s úhradou dluhu.

„Konečné výsledky se dozvíme až v červnu, kdy uplyne rok od zabydlení posledních z padesáti rodin, ale mám obavu, že náklady ještě vzrostou,“ poznamenal Kerndl.

Podle něj se úspěšnost projektu postupně snižuje. Dvě rodiny z něj vypadly hned v prvním roce a z celkem 50 rodin v něm po druhém roce zůstává zatím 43 rodin. O tom, zda se třem z nich nájemní smlouva prodlouží, se teprve rozhodne.

V hodnocení vynechali úspory, diví se zastánci bezdomovců

Podle Štěpána Ripky, vedoucího výzkumného týmu z ostravské univerzity, který je autorem projektu i hodnoticí zprávy, je ale normální, že úspěšnost projektu v čase klesá. „Po dvou letech se dostáváme na 80 procent. To je cíl, který jsme si stanovili,“ poznamenal Ripka.

Nerozumí tomu, proč město do nákladů započítává například rekonstrukci společných prostor nebo ušlé příjmy z nájmů. „V tom případě by tam měla být uvedena i úspora za pobytová zařízení, která tito lidé nevyužili, nebo částka, kterou město od nich vybralo na nájemném,“ podotkl Ripka.

„Největší přínos vidím v tom, že se ti lidé dostali k městskému bytu, na který by jinak nikdy nedosáhli. Ve většině případů se ukázalo i to, že to zvládnou i bez extrémní přípravy,“ míní Adam Fialík z organizace IQ Roma, která má spolu se sociálním odborem magistrátu na starosti přímou pomoc lidem zapojeným do projektu

Přínos byl i ve zlepšení zdraví a školní docházce dětí, říká vědec

Podle něj byl přínos jasný i ve věcech, které se změřit nedají – například zlepšení zdraví, duševní pohoda, školní docházka dětí. Organizace bude lidem z ukončeného projektu pomáhat ještě příští rok. Co bude pak, určí město.

To kromě rodin zabydluje bezdomovce i jednotlivě v programu Housing First. Město v něm přestěhovalo do bytů zatím 31 lidí z celkem 65, z nich dvacítka bydlí ve „svém“ už přes rok.

„Je na ně méně stížností, mají menší problémy s dluhy a více než polovina si našla práci, a to i ti, kteří ji neměli dlouhé roky. Je to možná tím, že jsme po letech první, kdo nabídl pomoc, a jsou nám za to vděční. Často jsou osamělí, takže naše lidi mají za přátele. A také jsme na ně přísnější,“ popsal vedoucí oddělení sociálního začleňování sociálního odboru brněnského magistrátu Tomáš Jurčík.

Zástupci Žít Brno mají pocit, že jejich projekt, se kterým Brno slavilo mezinárodní úspěch, současná vláda chtěla pohřbít.

„Chtějí ukázat, že projekt je neúspěšný. Třeba poplatky za odpady nikdy nebyly jeho součástí,“ upozorňuje Martin Freund, který měl projekt za Žít Brno v minulém období na starosti.

Bývalý náměstek primátora ze Žít Brno Matěj Hollan je z rozhodnutí zastupitelů překvapený. „Primátorka i náměstek mi slibovali, že projekt bude pokračovat a ukončování bezdomovectví rodin je pro ně zásadní,“ podotkl Hollan.

  • Nejčtenější

Vstupné se osvědčilo. Ochránci opět omezili koupání v „malém Jadranu“

Stejně jako loni budou ochránci přírody regulovat vstup do oblíbeného lomu Janičův vrch v Mikulově, kterému místní...

Hasiči vyjeli ke stovkám případů, bez proudu je stále přes 600 domácností

Hasiči od pondělí hlásí stovky zásahů, 7 600 tisíc domácností bylo v úterý dopoledne bez dodávek elektřiny. Vydatný...

Nechtějte mě naštvat! Drulák o stříbru z Eura, záplavách i štrekách v kamionu

Premium Ruku stiskne tak pevně, až si kajícně pomyslíte, jestli vás netrestá za pětiminutové zpoždění. „Ne, to zaplatíte kafe,“...

V Brně auto narazilo do lavičky, na které seděla žena. Zemřela na místě

K tragické nehodě došlo v sobotu dopoledne v Brně, kde auto vjelo na chodník. Narazilo do lavičky na zastávce, kde...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kroupy jako golfové míčky. Na Hodonínsku zničily úrodu a rozbily skleník

Bouřky se v pondělí večer a v noci na dnešek prohnaly celým Českem. Nejhorší situace byla v Dolních Bojanovicích na...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

V Brně se objevil model Marsu, mraky tentokrát tvůrci použít nemohli

U brněnské hvězdárny v poledne zasvítila rudá planeta. Model Marsu nazvaný Marsmeloun byl na Kraví hoře vystavený...

Nemocnice v Boskovicích změnila názor, i nadále pokračuje v očkování

Boskovická nemocnice pokračuje i nadále v očkování proti covidu. Na začátku června přitom oznámila, že od tohoto týdne...

Brno má povolení na novou arénu, na stavbu si chce půjčit dvě miliardy

Brnu může díky povolení začít stavět slibovanou multifunkční halu. V areálu výstaviště, kde vyroste, jsou už tento...

Kroupy jako golfové míčky. Na Hodonínsku zničily úrodu a rozbily skleník

Bouřky se v pondělí večer a v noci na dnešek prohnaly celým Českem. Nejhorší situace byla v Dolních Bojanovicích na...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....

S Ivou Pazderkovou jsme se za naši svatbu styděli, přiznal Pavlásek

Lukáš Pavlásek (42) je sice zasnoubený, ale do svatby se nehrne. Veselku zatím překazila konoravirová opatření. Komik v...

Turistickým atrakcím zvoní umíráček. K radosti místních, ke zlosti majitelů

Některá donedávna uzavřená turistická lákadla, jako například muzea strašidel, sexu, tortury či komunismu, dětské herny...