Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. června 2023 Tamara

Nedostatek pozemků žene nahoru zájem o brownfieldy, ožijí i zchátralé stavby

  10:35
Kvůli nedostatku pozemků jsou na jižní Moravě v kurzu opuštěné brownfieldy. V regionu je zchátralých staveb obrovské množství, radnicím s přípravami projektů pomáhá pracovní skupina. Zájem investorů o stavby na brownfieldech se podle národní agentury CzechInvest zvýšil až o polovinu.
Bývalá sokolovna v Lysicích

Bývalá sokolovna v Lysicích | foto: Sokolské památky

Sokolovnu v Lysicích na Blanensku stavěli roku 1930 k 80. narozeninám prezidenta Masaryka. Od té doby se výraznějšího zásahu nedočkala a podle toho také vypadá. Jak ostatně spatřili i diváci Četnických humoresek, když v dílu Krkatá bába do sokolovny zamíří praporčík Arazím, aby vyslechl děvčata, jejichž věci se našly v autě zmizelého speleologa.

Před pěti lety budovu dokonce uzavřel statik a „straší“ v národní databázi brownfieldů, tedy dlouhodobě nevyužitých a zpustlých pozemků a nemovitostí. Jih Moravy má takových lokalit téměř pětistovku a patří k regionům, kde jich je nejvíce.

V Lysicích se teď blýská na lepší časy, a jak zmapovala MF DNES, nejsou jediné. Zastupitelstvo tady na konci února jednomyslně rozhodlo o demolici sokolovny a zadání projektu nového kulturního sálu.

Bývalá sokolovna v Lysicích

Jelikož chce městys dosáhnout na peníze ze státního programu na regeneraci brownfieldů – což je ostatně také důvod, proč vlastníci o zapsání do databáze stojí – může nová budova svým půdorysem přesahovat ten původní maximálně o pět procent. Další podmínkou je, že demolici i výstavbu provede jedna firma v rámci jedné veřejné zakázky. Hrubý odhad činí sto milionů korun, získání dotace je tedy klíčové.

„Ochota dát je z vlastního rozpočtu je minimální, ne-li nulová už jen proto, že je nemáme. Rozpočet míváme zhruba poloviční, z toho na investice jde ročně deset dvanáct milionů,“ vypočetl starosta Lysic Pavel Dvořáček (ČSSD), který by rád, aby kulturní sál sloužil i k pronájmům třeba na rodinné oslavy.

Z továrny kulturní dům, z kasáren muzeum. Brownfieldy získají nový účel

Podle národní agentury CzechInvest nedostatek pozemků zvýšil zájem investorů o stavby na brownfieldech až o polovinu.

V Jihomoravském kraji funguje pracovní skupina pro nevyužité ruiny, která pomáhá radnicím s přípravou projektů do dotačních výzev. Jejich revitalizace je pro ně podle ředitele regionální kanceláře CzechInvest Víta Čermáka velmi aktuální téma.

Obce však mají často problém s předfinancováním plánovaných projektů. „Ne vždy se totiž potkávají podmínky otevřených a plánovaných dotačních výzev s potřebami městských samospráv, které by nejvíce potřebovaly brownfieldy přeměňovat na bytové domy,“ vysvětluje.

Jsou ale příklady, kde se to daří. Třeba brněnský magistrát před dvěma lety směnil pozemky bývalé cihelny v Řečkovicích o 26 hektarech se společností Alutrend, jež tady plánuje výstavbu bytů a areálu služeb se zdravotním střediskem i obchody spolu s revitalizací okolí.

Cukrovarský most památkáři už chrání, zda se dočká i zbytek areálu se teprve rozhodne.

Blíž je i přestavba bývalého cukrovaru v Břeclavi na obytnou čtvrť. Na pěti hektarech má vyrůst až sedm stovek bytů, ale i objekty občanské vybavenosti. Radní tento měsíc vyhlásili soutěž o návrh městského kulturního centra s knihovnou, na které má být přetvořena velká hala tržnice.

„Zároveň odborníci odprezentovali vedení města projekty dopravní a technické infrastruktury v areálu, další v pořadí je projednání se správci sítí. Souběžně probíhají i práce na projektu náplavky,“ přiblížila mluvčí města Ivana Solaříková.

Celkově je revitalizace vyčíslena na 1,5 miliardy korun, významnou část má pokrýt prodej stavebních pozemků, ani tady se ale neobejdou bez dotací.

Na seznamu jsou také zámky

Brownfieldem je i břeclavský zámek, na jehož rekonstrukci má město platné stavební povolení. „Rozpočet ale atakuje hranici půl miliardy, což je mimo možnosti města. Se žádostmi o dotaci jsme opakovaně nebyli úspěšní, nicméně hledáme i další cesty, jak zajistit financování opravy,“ dodala Solaříková.

Mezi brownfieldy patří také nedaleký Vránův mlýn, v tomto případě jde však o soukromý majetek, investor i tady připravuje jeho přestavbu na bytový komplex. Bourat se má začít příští týden.

Z břeclavského Vránova mlýna je ruina, k čemuž přispěl i požár v roce 2008. Teď se rýsuje šance na jeho obnovení.

S některými objekty se však hnout nedaří. Například rekreační areál Klatovka ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku o 14 hektarech nabízeli neúspěšně před třemi lety za sedm milionů.

„V nejbližší době nechám udělat aktualizaci znaleckého posudku a chtěl bych to znovu rozjet, když už máme nové zastupitelstvo, a Klatovku prodat. Uvidíme, jaký bude zájem,“ nastínil první muž městyse Lubomír Vedra (nez.).

Vyhořelý historický mlýn obsadili bezdomovci, teď má naději na vzkříšení

Mezi oficiálními brownfieldy svítí i bzenecký zámek na Hodonínsku. „Bývalé vedení města neprojevilo žádné snahy o obnovu dvacet let zanedbávaného zámku, a tak na rozdíl od jiných měst dotační příležitosti promarnilo. Po volbách začínáme prakticky od začátku. Jsme ve fázi stavebně-technické stabilizace a hledání nového využití zámku spolu s občany. Nápadů a návrhů v různém stadiu rozpracovanosti máme mnoho,“ avizuje starosta Bzence Erik Ebringer (nez.).

Využití brownfieldů je ekologičtější než nová výstavba na zemědělské půdě. Někde stačí jen malé úpravy pro rozšíření výroby či skladování. „Na druhou stranu musí investoři vyřešit ekologickou zátěž a další problémy vzniklé předchozím provozem. Není tedy neobvyklé, že to pak může vyjít dráž než projekty na zelené louce,“ rekapituluje ředitel Krajské hospodářské komory jižní Moravy Tomáš Psota, proč přijdou vhod dotace, které uhradí aspoň část nákladů. Staré budovy jsou také energeticky náročnější.

Další brownfieldy na jižní Moravě

Blanensko: zemědělské družstvo Habrůvka (4 959 m2 , soukromé vlastnictví), zámeček v areálu firmy Adast, Adamov (soukromé). Brno: společenský klub Zábrdovice (4 373 m2 , soukromé), vinné sklepy u Vranovské ulice (1 792 m2 , soukromé). Brněnsko: Radostický mlýn (soukromé), šroubárna Předklášteří (13 000 m2 , soukromé), cihelna Sokolnice (15 195 m2 , soukromé), fara Veverské Knínice (1 700 m2 , veřejné), zimní stadion Nedvědice (5 041 m2 , veřejné). Břeclavsko: areál bývalého statku a sýpky Valtice (25 253 m2 , kombinované), lihovar Diváky (3 096 m2 , soukromé), pivovar Velké Němčice (4 401 m2 , soukromé), mlýn v Drnholci (1 794 m2 , soukromé). Hodonínsko: malá kasárna Hodonín (veřejné), Tabačka Hodonín (60 837 m2 , soukromé), areál mlékárny a pivovaru v Kyjově (7 035 m2 , veřejné). Vyškovsko: škola Dobročkovice (veřejné), areál nábytkářského UP Bučovice (68 945 m2 , soukromé). Znojemsko: ZŠ Bítov (4 209 m2 , veřejné), keramické závody Šatov (108 820 m2 , soukromé), rota pohraniční stráže Vratěnín (18 342 m2 , kombinované), Lacrum Moravský Krumlov (6 719 m2 , soukromé).
Zdroj: Národní databáze brownfieldů

  • Nejčtenější

Ostudný sešup z ligy. Naštvaní fanoušci Brna naháněli majitele klubu

Fotbalová Zbrojovka klíčový zápas o záchranu nezvládla, fanoušci namířili hněv proti majiteli. Jen co rozhodčí...

Žena od Znojma provokuje vlajkou Wagnerovců na zahradě, zajímá se o ni policie

Na facebookovém profilu ženy z Moravy se ve středu objevily snímky vlajky Wagnerovy skupiny, kterou si údajně vyvěsila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Opilá řidička najela na úzké cestě u hradu Templštejn do skupiny dětí

V sobotu v podvečer najela opilá řidička do skupiny čtyř dětí. Podle předběžných informací záchranné služby jim však...

Panoramatický vlak nabídne ojedinělé výhledy, poprvé i na české železnici

České železnice čeká během druhého víkendu v červnu premiérový průjezd vlaku s panoramatickým vozem. Souprava s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Baráž o fotbalovou ligu: vzepřou se druholigové týmy? Nemají ani jednu výhru

Bez postupu, dokonce bez jediného dílčího vítězství. Baráž o účast ve fotbalové lize druholigovým klubům dosud...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

ANALÝZA: Rizika pro brněnskou arénu rostou, může jí konkurovat i hala ve Vídni

Vzletné vize Brna na využití nové multifunkční arény, jejíž výstavba je plánována na výstavišti, mohou zhatit nejen...

Gotické rukopisy Elišky Rejčky jsou po 240 letech opět k vidění v Brně

Vzácné gotické rukopisy zdobené zlatým písmem mohou lidé ode dneška vidět na mimořádné výstavě na hradě Špilberk. Po...

Otevřít výstaviště veřejnosti? Na festivaly určitě ano, říká obchodní šéf

I když se čas od času objeví myšlenky na otevření brněnského výstaviště, veletržní byznys kompletní odstranění plotů...

Na barokní hudbě mě přitahuje její vášnivost, svěřuje se dirigent Netopil

Jeden z nejvšestrannějších dirigentů své generace Tomáš Netopil si vybudoval celosvětově uznávanou pozici odborníka na...

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....